Jump to content

Επιλογή φιλτρου


Paris Pantelaios

Recommended Posts

οπως βλεπεις ο καθενας μας σου απανταει εμπειρικα αναλογα τι εχει δει με τα δικα του φιλτρα και ετσι υπαρχουν και αντιθετες αποψεις αρα η τελικη αποφαση παραμενει δικια σου, παντως κρατα αυτο που σου πε o @Rik ''και επώνυμα που σαφώς είναι ποιότητας αλλά είναι και να μην σου τύχη και βγάλουν πρόβλημα με τσουχτερα ανταλλακτικα''.... και να προσθεσω και δυσευρετα καποιες φορες(εχαημ π.χ).

 

Link to comment
Share on other sites

?Καλημέρα και από εμένα,

Ειμαι και εγώ fun των εσωτερικών φίλτρων αν και εχω χρησιμοποιήσει κατα καιρούς εξωτερικά. Με βολεύουν περισσότερο στον καθαρισμό + ότι μου την δίνουν οι σωλήνες κλπ που βρίσκονται εκτός γυάλας + γάτας + πιτσιρικιών που ερχονται κατα καιρούς.

Στο 100αρι εχω αυτό https://enudreio.com/el-gr/esoteriko-filtro-hailea-rp-600-viofiltro.html. Καθαρισμός κάθε 15 ημέρες. Εμένα δεν με δυσκολεύει πουθενά και δεν ακούγεται. Το εχω χρησιμοποιήσει και σε 120 λτ με πολύ μεγαλύτερο βιοφορτίο από αυτό που έχω τωρα με εβδομαδιαίο καθαρισμό.

Θα δοκίμαζα το sun sun που αναφέρει ο @Rik καθώς δείχνει μαζεμένο, κρύβει τον θερμοστάτη, είναι αθόρυβο και είναι δυνατότερο από το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν θα πήγαινα σε κρεμαστό κυρίως λόγω θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Επίσης δεν θα πήγαινα σε κρεμαστό κυρίως λόγω θορύβου.

Τι θόρυβο έχει το κρεμαστό; Σκεφτόμουν να πάρω ένα για ανοιχτό ενυδρειάκι κυρίως για να αποφύγω των θόρυβο γιατί είχα την εντύπωση πως δεν κάνουν. Με βάζεις σε σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

:DΤο νερό που κυλάει ... σαν βρύση που τρέχει - όχι σαν σταγόνα. Το βρίσκω σούπερ εκνευριστικό... :AAGGGHHH: Βέβαια φταίει που είμαι και στριμμένος άνθρωπος αλλά δες και αυτή την παράμετρο.

Σε κάποια πάντως μπορείς ανεβάζοντας την στάθμη του νερού να μειώσεις τον ήχο.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gixxer said:

:DΤο νερό που κυλάει ... σαν βρύση που τρέχει - όχι σαν σταγόνα. Το βρίσκω σούπερ εκνευριστικό... :AAGGGHHH: Βέβαια φταίει που είμαι και στριμμένος άνθρωπος αλλά δες και αυτή την παράμετρο.

Σε κάποια πάντως μπορείς ανεβάζοντας την στάθμη του νερού να μειώσεις τον ήχο.

 

το εχω, το χρησιμοποίησα, πολυ δυσκολο priming...πολυ μικρος κάδος, ακομα και για 30αρι...το εβαλα στην άκρη, π΄γα σε ecco pro 300

 

SUNSUN-HBL-Hang-on-filter-surface-skimmer-mini-nano-aquarium-fish-water-plant-fish-tank-with.jpg_q50.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...