Jump to content

Test νερού


Recommended Posts

Η στραβός είναι ο γιαλός, η στραβά αρμενίζω.
Μπορείτε να βοηθήσετε ? Μέτρηση αμμωνίας με τεστ της API δείχνει με βάση τον πίνακα χρωμάτων της 0.25ppm εκτός και αν είμαι αχρωματοπικός.
Την ίδια στιγμή με τις ίδιες συνθήκες το τεστ της Tetra δείχνει 0.0ppm.
Αν βάλω τον δοκιμαστικό σωλήνα της ΑΡΙ στην κάρτα της Tetra θα διαβάσω 0.0ppm.

Nitrite ΝΟ2 της ΑΡΙ δείχνει 0.0ppm.

Ποιο να εμπιστευτώ από τα δυο ?

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_82.jpg

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_83.jpg

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_84.jpg

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και παντα θα υπαρχει αποκλιση στις μετρήσεις. Μπορεις να κανεις τεστ αμμωνιας με απεσταγμενο νερο για να δεις αν υπαρχει διαφορά στα χρωματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερ ευχαριστώ για το τιπ.

Με το που διάβασα την απάντηση το έκανα αμέσως. Αποτέλεσμα.

Ο χρωματισμός του τεστ είναι ο ίδιος και στις δυο εταιρείες μέσα στους δοκιμαστικούς σωλήνες.

Η κάρτες σύγκρισης έχουν διαφορά απόχρωσης.

Χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση διότι δεν έχω κανένα συμφέρον, η κάρτα της tetra στην κλίμακα 0.0ppm είναι ίδια με του υγρού.

Της ΑΡΙ το πρώτο χρώμα είναι .... δεν ξέρω.

 

Αρα το νερό στο ενυδρείο πάει καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Της Api με μπερδεύουν κι εμένα τα χρώματα, ειδικά στα νιτρικά που είναι όλα αποχρώσεις του πορτοκαλί μπορντοροντοκόκκινου αλλά στο περίπου και πάλι καταλαβαίνεις.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Vou said:

Της Api με μπερδεύουν κι εμένα τα χρώματα, ειδικά στα νιτρικά που είναι όλα αποχρώσεις του πορτοκαλί μπορντοροντοκόκκινου αλλά στο περίπου και πάλι καταλαβαίνεις.

Έχεις δίκιο. Μετρούσα μέχρι εχθές μόνο με tetra και έβλεπα μηδέν στην αμμωνία. Σήμερα σκεφτηκα να κάνω και μια μέτρηση με ΑΡΙ, και όταν είδα το χρώμα στην κάρτα η πρώτη μου σκέψη ήταν, οτι μετρούσα λάθος μέχρι χθες. Τελικά η κάρτα της ΑΡΙ είναι φτιαγμένη με μελάνια εκτύπωσης αναγόμωσης απο βαρέλι ..? πιθανόν.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vou said:

Της Api με μπερδεύουν κι εμένα τα χρώματα, ειδικά στα νιτρικά που είναι όλα αποχρώσεις του πορτοκαλί μπορντοροντοκόκκινου αλλά στο περίπου και πάλι καταλαβαίνεις.

κεραμιδοκανελοκοραλλοκόκκινο!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς εχω διαβασει παραπονα για τα τεστ της απι,  επισης και τα τετρά δεν τα είχα βολευτει ποτε. Με αυτά που εχω βρεθει καλα ειναι της σερα. Επισης συγκρινε τις μετρήσεις σου με το ΡΗ σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...