Jump to content

CO2 regulator


Anestis2014

Recommended Posts

13 hours ago, Anestis2014 said:

Καλησπέρα σας, σήμερα τοποθέτησα σε 2kg μπουκάλα CO2 έναν καινούργιο regulator. Eινσι της ISTA με ένα μανόμετρο. Η ένδειξη psi είναι 750. Είναι οκ πιστεύετε ή όχι;

 

 

παμε στα μανομετρα

ενα μανομετρο μετρά την εσωτερική πίεση, την ποσότρητα του co2 αν θέλεις... τιποτα άλλο.

δύο μανόμετρα μετρουν, το ένα την εσωτερική, όπως παραπάνω είπα και το δευτερο την πίεση που εσυ θέλεις και που την ρυθμίζεις με τον ρυθμιστή πίεσης,

μετα και αφου εχεις ρυθμίσει την πίεση με την οποία βγαίνει το αέριο, πηγαίνεις στην ηλεκτροβανα και ενα τελευταίο βανακι για μικρομετρική ας πουμε ρύθμιση ροής, ο ρυθμιστης πίεσης δεν μπορει να ρυθμίσει με ευκολια την τελική ροή.

Τώρα, στην περίπτωση τη δική σου, αυτοί οι ρυθμιστές, είναι ΟΛΑ σε ΕΝΑ, δηλαδή

υπάρχει ενας εσωτερικός ρυθμιστής πίεσης που δεν μπορείς να ρυθμίσεις, ειναι preset, και μετα έχεις ενα τελικό βανακι, τα συστήματα αττα δουλευουν καλυτερα χωρίς ηλεκτροβανα παρα μόνο με σταγονομετρο...bubble counter... να το ανοιγεις και να το κλεινεις απο την μοναδική βάνα που έχει.

αν βαλεις ηλεκτροβαννα, τοτε περνας ολη την πίεση που βγαίνει το αέριο, οχι τα 750, αλλα αυτα που ρυθμίζει εσωτερικα με το preset, παιρνεις ολη την πίεση, καποθ 15-30psi, στο λάστιχο, και οταν η ηλεκτροβανα κλεινει, εφοσον μεσολαβει σωληνακι, αυτο ποαιρνει την πίεση αυτή... πρεπει να μην υπαρχει κατι ελαστικο πριν την ηλεκτροβανα, καλυτερα να συνδεσεις την ηλεκτροβανα αμεσως μετα το βανακι σοιυ...

ΑΥΤΑ

διαβασε κξαι αυτο ποιυ εστειλα για το φίθλο μας απο Θεσσαλονικη με αναλογο θέμα που του εσκαγε το πρασινο σωληνάκι..

καλη σου μέρα...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Anestis2014 said:

Kαλημέρα επανέρχομαι σήμερα λίγο περισσότερο οργανωμένος (με links και φωτογραφίες) προκειμένου να σας διευκολύνω στην κατανόηση του συστήματος CO2 που δουλεύω.

 

Η συνδεσμολογία (την έχω κάνει βάσει των οδηγιών της dennerle) που έχω αυτη τη σιγμή είναι:

Mπουκάλα (2kg) -> ρυθμιστής πίεσης με ένα μανόμετρο -> σωληνάκι  -> ηλέκτροβάνα -> σωληνάκι -> ανεπίστροφη βαλβίδα  -> σωληνάκι -> διαχυτήρας με ενσωματωμένο bubble counter.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) dearangelo στη συνδεσομολογία που μου έστειλες χθες (thanks!) αναφέρεις ότι μετά την ηλεκτροβάνα ακολουθεί  "βανάκι με βελόνα για μικρομετρική ρύθμιση". Αυτό το εξάρτημα μου λείπει ή είναι ενσωματωμένο στην ηλεκτροβάνα που έχω? https://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/co2-night-cut-valve

2) Εάν δεν μπορώ να συνδέσω απευθείας τον ρυθμιστή πίεσης με την ηλεκτροβάνα λόγω ασυμβατότητας τί εναλλακτική έχω (σε περίπτωση που το έχει αντιμετωπίσει και κάποιο άλλο μέλος).

3) Παρατηρείται κάποιο άλλο λάθος ή πρόβλημα στο σύστημά μου?

 

Πάντως σήμερα το πρώί το έκλεισα πριν φύγω από το σπίτι γιατί χθες το βραδύ περίπου 5' μετά που σταμάτησε την παροχή CO2 η ηλεκτροβάνα, ακούστηκε από το ενυδρείο ένας απότομος θόρυβος σαν σκάσιμο. 'Ελεγξα το σύστημα και δεν βρήκα τίποτα κομμένο ή χαλασμένο, ούτε μέσα στο ενυδρείο παρατηρήθηκε κίνηση. Επανεκίνησα το σύστημα, το άφησα να δουλέψει για λίγο, το έκλεισα και δεν παρατήρησα τίποτα παράξενο (ούτε θόρυβο ούτε βλάβη).   

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήυνυμα, οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή θα βοηθήσει. Σας παραθέτω και τα σχετικά links των επιμέρους μερών:

Mπουκάλα: https://olympia-p.gr/fiali-co2-enidreiou

Ρυθμιστής πίεσης: https://www.istaproducts.com/product/precise-co2-pressure-regulator/

Σωληνάκι: https://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/allgemein/special-softflex-co2-hose

Ηλεκτροβάνα: https://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/co2-night-cut-valve

Aνεπίστροφη βαλβίδα:https://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/general/co2-special-check-valve

Διαχυτήρας με ενσωματωμένο bubble counter: https://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/co2-diffusors/co2-micro-perler

 

 

οι ηλεκτροβανες βγαινουν σε δυο τύπους, αυτές που εχουν εισαγωγή και εξαγωγή, και απο τις δυο πλευρές δηλαδή, υποδοχή για σωληνάκι, και ο άλλος τύπος, αυτός που εχει βόλτα απο την μία για να βιδωθει στην έξοδο απο το βανακι ας πουμε, ολα αυτα ειναι νομίζω 1/8 της ίντσας...

εσυ θελεις να βιδώσεις την ηλεκτροβανα επανω στο βανακι απευθειας... δηλαδή να αποφύγεις να κλεινεις την πιεση και να φωρίζεις το πλαστικό...

 

http://prntscr.com/rfoqok

 

εσυ θελεις τον δεξι τυπο, οπου ξεβιδωνεις το εξωτερικο παξιμαδι του ρακορ στο βανακι και βιδωνεις το ρακορ της ηλεκτροβανας...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να αλλάξω ηλεκτροβάνα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Δηλαδή πρέπει να αλλάξω ηλεκτροβάνα?

 

 

Δέν χρειάζεται μιάς και η συγκεκριμένη είναι φτιαγμένη ειδικά για αυτό με ρακόρ.Βέβαια δέν θα διαφωνήσω με τον @dearangelo το σωληνάκι μπορεί να είναι αδύναμο και να σκάσει, και προσωπικά θα έπερνα διπλά μανόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Εκ του αποτελέσματος και με αυτά που έμαθα εδώ θα συμφωνήσω ότι η βέλτιστη επιλογή είναι τα διπλά μανόμετρα, αλλά τώρα έγινε ότι έγινε, μελλοντικά πιθανόν το ξαναδώ.

Οπότε εφόσον η ηελεκτροβάνα της dennerle πιστεύετε ότι είναι συμβατή με τον ρυθμιστή πίεσης ista θα προχωρήσω κατ' αρχήν σε κατάργηση του πράσινου σωλήνα που μεσολαβεί μεταξύ τους προκειμένου να αποφ'υφω τη συσσώρευσ πίεσης σε εκείνο το σημείο.

Υπάρχει κίνδυνος με τη νέα συνδεσμολογία (ρυθμιστής->ηλεκτροβάνα) να χαλάσει η τελευταία?

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να έχετε καταλάβει τί ήταν το "σκάσιμο" που άκουσα χθες μετά το κλείσιμο της παροχής?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Anestis2014 said:

Εκ του αποτελέσματος και με αυτά που έμαθα εδώ θα συμφωνήσω ότι η βέλτιστη επιλογή είναι τα διπλά μανόμετρα, αλλά τώρα έγινε ότι έγινε, μελλοντικά πιθανόν το ξαναδώ.

Οπότε εφόσον η ηελεκτροβάνα της dennerle πιστεύετε ότι είναι συμβατή με τον ρυθμιστή πίεσης ista θα προχωρήσω κατ' αρχήν σε κατάργηση του πράσινου σωλήνα που μεσολαβεί μεταξύ τους προκειμένου να αποφ'υφω τη συσσώρευσ πίεσης σε εκείνο το σημείο.

Υπάρχει κίνδυνος με τη νέα συνδεσμολογία (ρυθμιστής->ηλεκτροβάνα) να χαλάσει η τελευταία?

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να έχετε καταλάβει τί ήταν το "σκάσιμο" που άκουσα χθες μετά το κλείσιμο της παροχής?

ειλικρινά όχι, δεν μπορω να καταλάβω...

η ηλεκτροβανα ειναι ενα μεταλικό έμβολο, δεν παθαίνει τίποτα, αν θες ψάξε να βρεις και πόση πίεση μπορει να αντέξει, ισως να είναι και πάνω απο την πίεση της μπουκάλας...πολύ ψηλά... μην σε ανησυχει καθόλου αυτο, θα σου ανεβάσω μια φωτο απο τη διάταξη που έχω εγω στο μικρο μου φυτεμένο...

Link to comment
Share on other sites

το κατω μανόμετρο μετρα την τελική πίεση στην έξοδο η ποία ρυθμίζεται απο την μεγαλη βανα με το εξαγωνο παξιμαδι στη μέση... αυτή ρυθμίζει πόση πίεση θα βγει απο την μπουκάλα, στη συνέχεια τη μετρα το μικρο μανόμετρο, στη δική σου περίπτωση δεν υπάρχει ουτε η ρυθμιση, ουτε το μανόμετρο εξόδου, παρα μόνο το μανόμετρο σαν το δεξί μεγαλο σκουριασμένο που έχω, το οποίο μετρα την ποσότητα στη μπουκάλα.

 

TA MANΟΜΕΤΡΑ ΣΤΑ ΕΙΠΑ ΑΝΑΠΟΔΑ, ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΜΠΟΥΚΑΛΑ...

 

μετα το ρυθμιστη, πάμε σε ενα μικρομετρικο βανακι και μετα ηλεκτροβανα και μετα σωλήνακι εναπιστροφη κλπ....

θα μπορουσα να εχω βαλει αναποδα, ΔΗΛΑΔΉ πρωτα την ηλεκτροβανα και μετα το μικρομετρικο βανακι, δεν έχει καμια απολύτως διαφορα, μετα τον ρυθμιστή, όλα ειναι πιο χαλαρα...

το συστημα μου ειναι χρόνων και ταλαιπορημένο με σκουριές κλπ... αλλα δουλευει μια χαρα, απλα δεν εχει την αισθητική...

 

αν προσέξεις το μικρο μανόμετρο, ΕΧΕΙ ΤΗΝ ποσοστητα στη μπουκαλα, 25 bara  περιπου η 360psi, και το μεγαλο δείχνει 2,2 bar δηλαδή 32psi

 

20200313_121953.thumb.jpg.cbfe92bc05deba87bd19eb6508877748.jpg

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Κατάλαβα που είμαι και που θα έπρεπε να είμαι.

Σε αυτή την φάση θα δουλέψω με τον υφιστάμενο εξοπλισμό κι θα σκεφτώ σοβαρά να δρομολογήσω κάποια στιγμή αλλαγές.

Τώρα θα προχωρήσω στην απ' ευθείας σύνδεση του ρυθμιστή με την ηλεκτροβάνα.

Εάν δεν πετύχει αυτό την έβαψα...(cross your fingers)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο manual της ηλεκτροβάνας https://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/co2-night-cut-valve

"Max. permissible operating pressure: 5 bar" και "Metal safety hose connectors, for 4/6 mm hoses".

Παιδιά προχωράω στην απ' ευθείας σύνδεση της ηλεκτροβάνας με τον ρυθμιστή ή ???

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Anestis2014 said:

Διαβάζω στο manual της ηλεκτροβάνας https://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/co2-night-cut-valve

"Max. permissible operating pressure: 5 bar" και "Metal safety hose connectors, for 4/6 mm hoses".

Παιδιά προχωράω στην απ' ευθείας σύνδεση της ηλεκτροβάνας με τον ρυθμιστή ή ???

καν 'το, να κερδίσεις έχεις μόνον...

εχεις παρει και pH controller?

η το τρέχεις χειροκίνητα?

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Το τρέχω χειροκίνητα με τη βοήθεια ενός CO2 indicator.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ενώνεται απευθείας η ηλεκτροβανα με τον ρυθμιστή. Είναι και τα 2 αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα συνδεσα με ένα μικρό κομμάτι πράσινο σωληνάκι. Έκανα τίποτα ή μια τρύπα στο νερό?

IMG_20200313_185803.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι, αφου το κανεις χειροκίνητα, θα έχεις και το νου σου... θα το κλεινεις...

κοιτα αν γινεται να αλλάξεις το ρακορ της ηλεκτροβανας η ποάρε μια καινουργια, καπου στα 10 ευρώ τις βρίσκεις το ebay, θα περιμένεις καμια 15αρια μέρες να έρθει όμως...

αλλιώς, εδω και διπλάσια...εχω μια σε αχρησία αλλα κροταλλίζει λιγο, ολες οι A/C έχουν αυτο το ελάτωμα ενω οι D/C στα 12V κάνουν μόνο ενα κλικ, αυτός ειναι και ο λόγος που άλλαξα τη δική μου πριν απο δεκα μέρες περίπου... βαρεθηκα να την ακουω να μουρμουράει...

αν την θέλεις να στη στείλω... αλλα ειναι γκρινιάρα

 

Link to comment
Share on other sites

να θαυμασουμε, ποιότητα εργαστηρίων, ανοξείδωτα όλα και αλουμίνιο η φιάλη... πρέπει να πηγαίνει κοντα στα 500 όλα, αυτά βρίσκει κανεις στην Αμερική.... :)

http://prntscr.com/rfyxzl

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση,

επειδή ποτέ δεν είχα τέτοι ρυθμιστή, όταν γυρίζεις το βανακι, αλλάζει η πίεση στο μανόμετρο? ανεβαίνει η κατεβαίνει?

 

Link to comment
Share on other sites

έγινε μια παρεξήγηση, μάλλον κατάλαβα λάθος νωρίτερα. Την παροχή δεν την κλείνω εγώ. Υπάρχει χρονοδιάκοπτης που ανοίγει στις 14:00 και κλείνει στις 21:45 καθημερινά. Περιμένω να δω σε μισή ώρα που κλείνει εάν θα σκάσε το σωληνάκι. 

όσον αφορά την ηλεκτροβάνα σε ευχαριστώ πολύ που προσφέρθηκες αλλά θα αγοράσω μια καινούργια. Εάν έχεις να προτείνεις κάποια, ευπρόσδεκτο.  

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο χρονοδιακόπτης κλείνει την ηλεκτροβάνα. Το co2 δεν σταματάει απλώς δεν προχωράει πέρα από την ηλεκτροβάνα. Τι λες? Θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω μικρές κινήσεις στον ρυθμιστή και δεν αλλάζει η ένδειξη στο μανόμετρο. Δεν ξέρω (δεν έχω δοκιμάσει) εάν αλλάζει η ένδειξη σε περίπτωση που έκανα μεγάλη περιστροφή. Λογικά όμως δεν θα έπρεπε να μεταβάλλεται ούτε σε αυτή την περίπτωση.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Anestis2014 said:

Εγώ κάνω μικρές κινήσεις στον ρυθμιστή και δεν αλλάζει η ένδειξη στο μανόμετρο. Δεν ξέρω (δεν έχω δοκιμάσει) εάν αλλάζει η ένδειξη σε περίπτωση που έκανα μεγάλη περιστροφή. Λογικά όμως δεν θα έπρεπε να μεταβάλλεται ούτε σε αυτή την περίπτωση.

 

επιβεβαιώνω πως όντως  η βανα του ρυθμιστή δεν αλλάζει την πίεση εξόδου, υπάρχει ενας ρυθμιστής, μικρός σαν αυτόν που έχεις, που όμως ρυθμιζει την εξοδο και το βλέπεις στο μανομετρακι... να κοβει..

τεσπα...

για την ηλεκτροβανα και απο Ελλάδα, καπου στα 30 ευρα την βλέπω, δεν ξερω μαγαζι, κοιτα σκρουτζ και τα σχετικά, αλλα κοιτα και εταιρειες με αυτοματισμους αέρα... ισως βρεις κατι εκει, στη βιομηχανία χρησιμοποιείται σαφως περισσότερο...

για το πως την ανοιγοκλεινεις, δεν ηξερα αν εχεις pH  controller που μετρα pH του νερου και αναλογα ανταποκρίνεται...

αυτο θα ηταν ιδανικό αλλα κανει καποθ 80-100 στο ebay.. και πολλα περισσότερα στην ελληνική αγορά... έχε το νου σου για κανένα μεταχειρισμένο, τα ηλεκτρόδια τα βρισκεις με κατω απο 10 ευρώ απο το ebay  πάλι..

σε ζάλισα, το φυτεμένο ειναι λίγο σταυρόλεξο... το μόνο αρνητικό για τις αγορές απο το ebay ειναι πως αργεις να μαζεψεις τα πράγματα λόγω μεταφορών απο ανατολική Ασία κλπ...

σχετικα με την ελληνική αγορά, τι να σου πω...http://prntscr.com/rg1lw5

ενω αν περιμένεις...απο asia http://prntscr.com/rg1nxz

παιρνει καμια 30αρια μερες...

αυτα

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Τελικά αποφάσισα να πάω σε διπλό μανόμετρο συνδεδεμένο απ' ευθείας στην ηλεκτροβανα κλπ. Θα αντιγράψω τη δική σου συνδεσμολογία. Στόχος είναι μέσα σε 30 ημέρες να έχω ολοκληρώσει έρευνα αγοράς και εγκατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Anestis2014 said:

Σ' ευχαριστώ πολύ. Τελικά αποφάσισα να πάω σε διπλό μανόμετρο συνδεδεμένο απ' ευθείας στην ηλεκτροβανα κλπ. Θα αντιγράψω τη δική σου συνδεσμολογία. Στόχος είναι μέσα σε 30 ημέρες να έχω ολοκληρώσει έρευνα αγοράς και εγκατάσταση.

λυπάμαι που σε έβαλα σε εξοδα...

με το καλό να το κάνεις.,..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με έβαλες εσύ σε έξοδα, το μονό μανόμετρο το είχα προτού αρχίσουμε αυτή την συζήτηση. Ίσα ίσα που με βοήθησες και με το παραπάνω. Το εκτιμώ πολύ!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Anestis2014 said:

Δεν με έβαλες εσύ σε έξοδα, το μονό μανόμετρο το είχα προτού αρχίσουμε αυτή την συζήτηση. Ίσα ίσα που με βοήθησες και με το παραπάνω. Το εκτιμώ πολύ!?

anytime

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...