Jump to content

Kαραβιδα εγκυος


Recommended Posts

Καλημερα  μετα απο λιγο καιρο που ελειψα απο το φορουμ γυρησα με ....... χαρμοσυνα νεα η καραβιδα μου κανει κατι περιεργα τελευταια και εχει κατι σαν μαυρο κατω απο την ουρα της. Μαλλον την αγορασα εγκυος καθως την ειχαν μαζι με ενα αρσενικο procambus alleni. Ελπιζω στο μελλον να δουμε μικρα καραβιδακια.

 

 

Υ.Γ υπαρχει κατι που πρεπει να κανω για να βοηθησω την καραβιδα ( παραπανω τροφη κ.α) 

 

Υ.Υ.Γ να και μια φοτο 

 

Υ.Υ.Υ.Γ συνηθως τεντωνει τα ποδια τις για να πιασει την ουρα της

 

Υ.Υ.Υ.Υ.Γ συγνωμη αν σας επρηξα με τα Υ.Γ

20200313_101648.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς βάλε καλύτερη φωτό!Δέν χρειάζεται να κάνεις κάτι.Όταν είναι έτοιμη θα τα αφήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Το προβλημα ειναι οτι μεχρι να την * μεταφερω σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα εχει γεννησει στο 15 λιτρο! Μηπως λογο χωρου τα φαει. Ανοιγω συνεχεια θεματα γιατι σεν υπαρχει προφιλ για το συγκεκρημενο ειδος.

 

* δειτε σε αλλα ποστ

1584088652099-1978412938.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι εκεί

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα που είχα γεννητουρια καραβίδας σε 50 λίτρα υπήρχε κανιβαλισμός και στα μικρά αλλά και του αρσενικού στην θηλυκιά τις έκοβε πόδια.

Τα μικρά είχαν έντονο κανιβαλισμό μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβασα προσφατα οτι η procambus alleni θελει ποικηλια στη τροφη της εγω μεχρι τωρα την ταιζα μια ταμπλετα καθε 3 μερες ειναι σωστο αυτο; θα μπορουσα να την ταιζω μιση ταμπλετα και λιγο ομω κρεας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου πως τα μικροτερα ειδη ή υποειδη procambus alleni μπορουν να ζησουν σε ενυδρειο 25 λιτρων η δικια μου ειναι 7 εκ και εχει δυο μηνες να αλλαξει 《πουκαμισο》την αγορασα οταν ηταν 3 εκ 

Τοτε εμενε σε μια γεννηστρα μαζι με μια αλλη και απο κρυψωνες ειχε δυο πλακες απο κατι σαν φενιζολ την αγορασα λοιπον πηγα εκανα την προσαρμογη και την αφησα στο 60 λιτρο μαζι με 2 γκουραμι 1 πλατυ 1μπλακ μολυ και 1 κυτρηνο μολυ. Μετα απο λιγο καιρο γυρησα απο μια υποχρεωση και ειδα το ενα γκουραμι νεκρο στα φυτα να επυσημανω οτι υπηρχαν 3 ειδη φυτων στο ενυδρειο και οταν γυρισα υπηρχε μονο ενα. Τοτε πηρα την αποφαση να την μετακομισω σε ενα 15 λιτρο που αν δεν συνεβενε εκεινο το περιστατικο θα ηταν ενα ωραιο γαριδαδικο. Η καραβιδα μετακομισε στο 15 λιτρο οταν εβαλα στο ενυδρειο 2 γκαμπυ που το ενα απο τα γκαμπυ ηταν αλμπινο περιτο να πω οτι ολα αφτα συνεβησαν προτου μπω στο φορουμ. Αφτο ειναι το ιστορικο της καραβιδας μου. Σχολια και συμβουλες δεκτες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tωρα της εδωσα λιγο καροτο μαζι με 2/3 απο την συνηθησμενη ταμπλετα 

1584280107096434502417.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...