Jump to content

Bogwood προετοιμασία?


lula69

Recommended Posts

καλήμερα παιδιά έχω πάρει ένα Bogwood (έτσι νομίζω τουλάχιστον ) από τη πέμπτη,  αρκετά μεγάλο 

δεύτερα λογικά που θα παραλάβω τα φυτά που θα δεθούν πάνω του  θα το βάλω μέσα (rio 180lt) 

 

Christmas moss

java moss

Anubias barteri nana

και μερικά pinnatifida που τα έχω ηδη 

 

το ξύλο το εχω βράση μια φόρα το νερό βγηκε μαύρο...  στη κυριολεξία και το εχω 2-3 μέρες και μουλιάζει σε λεκάνη απο τοτε  κάνοντας αλλαγές 

το προβλημα ειναι οτι βγαζει ακομα στο νερο ειναι σαν τσαι  λετε να πειραξει τα guppy?μου που έχουν γεννήσει ?η της γαρίδες που και αυτές γέννησαν ?

 

εχω κάνει πολύ προσεκτικά χώρο ώστε να μην ανακατέψω το βυθό αλλα δεν ειμαι ακομα σιγουρος οτι ειναι ασφαλές να το ξανα βρασω ? το ειχα μιση ωρα και κοχλάζε το νερο  

 

 

 

IMG_20200315_122327.jpg

Έγινε επεξεργασία - lula69
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αυτά που βγάζει το ξύλο και χρωματίζει το νερό είναι ταννίνες. Δεν κάνουν κακό στα ψάρια, ίσα ίσα έχω διαβάσει ότι περιέχει στοιχεία που τα βοηθάνε στο ανοσοποιητικό κλπ. Αν δεν σου αρέσει το χρώμα με αλλαγές και βρασίματα κάποια στιγμή θα σταματήσει να βγάζει τόσα. Τα πολλά ξύλα-φύλλα-κλαδιά που απελευθερώνουν πολλές ταννίνες ρίχνουν το ph και τις σκληρότητες και τα guppy σου θέλουν ουδέτερο προς το αλκαλικό/σκληρό νερό. Μια-δυο ρίζες σε 180 λίτρα νομίζω πως είναι πολύ λίγες για να επηρεάσουν τις τιμές του νερού. 

 

Edit πολύ ωραίο το ενυδρείο σου :)

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά οι ταννίνες βοηθούν τα ψάρια που προέρχονται από περιοχές με ταννίνες(πχ μονομάχοι,κορυντόρας κ.α) αλλά παράλληλα χαμηλώνουν και τις σκληρότητες. Ένα ξύλο τέτοιου μεγέθους δεν ξέρω πόσο μπορεί να σου κατεβάσει το ph αν το έβαζες απευθείας στο ενυδρείο απλά θυμίσου πως τα guppy θέλουν σκληρό νερό και μία απότομη μείωση ίσως να σου έφερνε προβλήματα. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...