Jump to content

Arowana - Geophagus


Giwrgos1991

Recommended Posts

Τους τελευταλιους 4 μήνες προσπαθούσα να μεγαλώσω 4 geophagus surinamensis σε ένα 120 λίτρα grow out tank, για να τους βάλω στο μεγάλο με το asian arowana. Τα πράματα πήγαιναν καλά μέχρι που μια μέρα το ενυδρείο έγινε πεδίο μάχης, φαντάζομαι λόγω μικρού χώρου. Οπότε αναγκαστικά η μετακίνηση έπρεπε να γίνει άμεσα. Ξεκίνησα με έναν, μετά άλλαξα γνώμη, αλλά δε μπορούσα να τον πιάσω με τίποτα να τον βγάλω, οπότε έβαλα άλλους 2 να κάνουν ομάδα.

 

Η arowana δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά ούτε και οι γεωφάγοι. Από χθές δεν έχει δείξει σημάδια να θέλει να τους φάει, απλά πάει προς τα πάνω τους και μετά φεύγει. Το ενυδρείο γενικά έχει μέρη να κρυφτούν, έχω έναν πολύ μεγάλο κορμό που πιάνει όλο το μήκος και ανούμπιες δεμένες πάνω.

 

Οπότε η ερώτηση είναι η εξής. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τις πιθανότητες να τους φάει μέχρι να μεγαλώσουν λίγο ακόμα???

89551854_307596873551166_9094133176678219776_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι πάντως εγώ θα έβαζα παραπάνω φυτά, ξύλα και πέτρες για περισσότερες κρυψώνες σκιές σπηλιές κλπ. Ίσως έτσι μειωθεί και το στρες που θα χουν οι γεωφάγοι με το τέρας πάνω απ το κεφάλι τους. Ρίσκο είναι πάντως όπως και να χει στο ίδιο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ρισκαδόρικος συνδυασμός φίλε Γιώργο!!! Και δύσκολος.... χωρίς να ξέρω την arowana εκ πείρας, το ότι πάει προς τα πάνω τους και φεύγει μου μοιάζει πρωταρχικό ζύγισμα αντιπάλου, μάλλον σε λίγο δεν θα φύγει...... όπως και να έχει το στρες στους γεωφάγους θα είναι καθημερινό.... το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να την έχεις καλοταισμένη πάντα ώστε να μην τα δει ως τροφή, το bullying δεν νομίζω να το γλιτώνεις. 

Ενδιαφέρον το project σου, ενημέρωνε μας για την εξέλιξη αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μεγαλώσουν λίγο και μετά δεν θα υπάρχει θέμα...απ'ότι έχω διαβάσει μεγαλώνουν πολύ οι surinamensis....

δεν νομίζω ότι είναι ζύγισμα γιατί δεν τίθεται θέμα αντιπάλου! το bullying δεν είναι τόσο τραγικό μετά από κάποιο καιρό τη συνηθίζουν τα ψάρια και δεν φοβούνται τόσο... το θέμα είναι μην τα φάει μέχρι να μεγαλώσουν...

 

μήπως να έβαζα χώρισμα και να τους απομόνωνα σε μία γωνία? μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ....αλλά και πάλι δεν ξέρω πως να φτιάξω τόσο μεγάλο χώρισμα

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως έχεις μεγαλώσει την Arowana, εάν το ψάρι έχει μεγαλώσει σε κοινωνικό ενυδρείο δεν θα στα πειράξει, 

Πιστεύω ότι καλά έκανες και αύξησες τον αριθμό τους, εάν δεν νιώθει ότι ζορίζετε στον χώρο της δεν θα τα ενοχλήσει, πιθανόν να τα κυνηγήσει λίγο αλλά δεν θα τα φάει,

Όμως και σαν ψάρι η Arow δεν είναι πολύ και μεγάλος θηρευτής, πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τους ρυθμούς ανάπτυξης των ψαριών  αλλά έχε υπόψη σου ότι καθώς θα μεγαλώνουν τα ''μικρά'' θα μεγαλώνει και το αροβάνα. Αν δεν θα μπορέσει να τα φάει ίσος να τα τραυματίσει με ότι μετα θα ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Force said:

Εξαρτάται πως έχεις μεγαλώσει την Arowana, εάν το ψάρι έχει μεγαλώσει σε κοινωνικό ενυδρείο δεν θα στα πειράξει, 

Πιστεύω ότι καλά έκανες και αύξησες τον αριθμό τους, εάν δεν νιώθει ότι ζορίζετε στον χώρο της δεν θα τα ενοχλήσει, πιθανόν να τα κυνηγήσει λίγο αλλά δεν θα τα φάει,

Όμως και σαν ψάρι η Arow δεν είναι πολύ και μεγάλος θηρευτής, πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Force έχεις δίκιο ατσούμπαλη είναι και αργή τα ψαράκια την αποφεύγουν πολύ εύκολα... Αλλά μερικές φορές απ' ότι βλέπω ανεβαίνουν ψηλά και εκεί φοβάμαι λίγο γιατί ψηλά δεν είναι τόσο ατσούμπαλη. Όχι δεν την έχω μεγαλώσει σε κοινωνικό με ένα black ghost knife fish είναι με το οποίο δεν έχει κανένα θέμα. Είχα πιο παλιά ένα gachua και έναν L200 αλλά κρυβόντουσαν συνέχεια και τα έβγαλα, δεν είναι δηλαδή παράδειγμα. Αλλά ούτε έχω ταίσει και ζωντανά ποτέ...

 

Του γεωφάγους τους μεγάλωνα 4 μήνες, μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού και τέτοια, γι' αυτό με έχει πιάσει τώρα άγχος ?

 

Το χώρισμα σαν ιδέα είναι υπερβολικό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giwrgos1991 έγραψε:

Force έχεις δίκιο ατσούμπαλη είναι και αργή τα ψαράκια την αποφεύγουν πολύ εύκολα... Αλλά μερικές φορές απ' ότι βλέπω ανεβαίνουν ψηλά και εκεί φοβάμαι λίγο γιατί ψηλά δεν είναι τόσο ατσούμπαλη. Όχι δεν την έχω μεγαλώσει σε κοινωνικό με ένα black ghost knife fish είναι με το οποίο δεν έχει κανένα θέμα. Είχα πιο παλιά ένα gachua και έναν L200 αλλά κρυβόντουσαν συνέχεια και τα έβγαλα, δεν είναι δηλαδή παράδειγμα. Αλλά ούτε έχω ταίσει και ζωντανά ποτέ...

 

Του γεωφάγους τους μεγάλωνα 4 μήνες, μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού και τέτοια, γι' αυτό με έχει πιάσει τώρα άγχος ?

 

Το χώρισμα σαν ιδέα είναι υπερβολικό?

 

Εφόσον έχει μεγαλώσει και με άλλο ψάρι δεν έχεις πρόβλημα, ας τα όπως είναι δεν θα στα πειράξει, έχεις και κρυψώνες οπότε είσαι μια χαρά, θα συνηθίσουν και θα βρουν τον χώρο τους, μόνα τους, η Arow δεν είναι ψάρι που θα φάει εύκολα μικρό ψάρι, δέχονται μικρά ψάρια να είναι μαζί τους, δεν την έχεις μάθει και σε ζωντανό, αυτό είναι καλό.

Μην βάλεις χώρισμα θα την κάνεις πιο επιθετική 

Απλά από περιέργεια πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Force said:

 

Εφόσον έχει μεγαλώσει και με άλλο ψάρι δεν έχεις πρόβλημα, ας τα όπως είναι δεν θα στα πειράξει, έχεις και κρυψώνες οπότε είσαι μια χαρά, θα συνηθίσουν και θα βρουν τον χώρο τους, μόνα τους, η Arow δεν είναι ψάρι που θα φάει εύκολα μικρό ψάρι, δέχονται μικρά ψάρια να είναι μαζί τους, δεν την έχεις μάθει και σε ζωντανό, αυτό είναι καλό.

Μην βάλεις χώρισμα θα την κάνεις πιο επιθετική 

Απλά από περιέργεια πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? 

μικρά ψάρια δεν νομίζω να δέχεται γενικά, αν μπορέσει να τα φάει θα τα φάει εγώ αυτή την αίσθηση παίρνω απλά δεν μπορεί να τα πιάσει και δεν κάθεται να τα κυνηγάει μέχρι να τα πιάσει... κάνει ένα ντου, φεύγουν, και μετά κυνηγάει πάλι την ουρά της :P

θα δείξει θα την έχω υπό επιτήρηση όταν είναι ανοιχτά τα φώτα (όταν είναι κλειστά κοιμάται κατευθείαν) τώρα που χω χρόνο με την απομόνωση που χουμε φάει, και βλέπουμε...

900 λίτρα είναι το ενυδρείο με 250 σαμπ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Giwrgos1991 έγραψε:

μικρά ψάρια δεν νομίζω να δέχεται γενικά, αν μπορέσει να τα φάει θα τα φάει εγώ αυτή την αίσθηση παίρνω απλά δεν μπορεί να τα πιάσει και δεν κάθεται να τα κυνηγάει μέχρι να τα πιάσει... κάνει ένα ντου, φεύγουν, και μετά κυνηγάει πάλι την ουρά της :P

θα δείξει θα την έχω υπό επιτήρηση όταν είναι ανοιχτά τα φώτα (όταν είναι κλειστά κοιμάται κατευθείαν) τώρα που χω χρόνο με την απομόνωση που χουμε φάει, και βλέπουμε...

900 λίτρα είναι το ενυδρείο με 250 σαμπ...

 

Είναι αρκετά μεγάλο το ενυδρείο σου για αυτά τα ψάρια, δεν θα έχεις πρόβλημα, θα τα συνηθίσει και θα μεγαλώσουν όλα μαζί, μην ανησυχείς.

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για το ιστορικό, τελικά δε δούλεψε.... Μόλις άνοιξα τα φώτα ο ένας κολύμπαγε μισοπεθαμένος, του έλειπαν όλα τα λέπια από τη μέση και πίσω, που σημαίνει ότι τον έπιασε το βράδυ... Οι υπόλοιποι βγήκαν από το ενυδρείο και τώρα πρέπει να τους βρω σπίτι. Κακή φάση...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εάν οι γεωφαγοι ηταν ηδη μεγαλοι και η αροου μικρη να είχες κάποιες ελπίδες αλλά γενικος αναλογα ψαρια δυσκολα ταιριαζουν με ότι χωράει στο στόμα τους. Δεν είχα ποτέ το συγκεκριμένο ψαρι αλλά είχα θυρευτες και καμποσους αγρίους τύπους που ότι και να προσπαθούσα να κανω για να κρατήσω μια ισοροποια είχα θέματα. Αν θες να προσπαθήσεις να βάλεις κάποιο συγκατικο κοιτα για θυρευτες αλλα σε μεγάλο μέγεθος ήδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να βρεις ψαρια ηδη μεγαλα...ειδικα σε πετσοπ ? το επομενο ψαρι που θα μπει θα ειναι σιγουρα παντως πιο αγριο και πιο μεγαλο...

Έγινε επεξεργασία - Giwrgos1991
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που τελικά δεν κατάφεραν να συμβιώσουν όλα μαζί. Για να βρεις ψάρι μεγάλο σε petshop είναι πολύ δύσκολο, κάνα Oscar ίσως βρεις.

Στάλθηκε από το SM-N975U1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ, λυπάμαι για την κατάληξη.

Μπράβο σου που έδωσες feedback ώστε να υπάρχει στο forum για μελλοντικές αντίστοιχες περιπτώσεις.

Επειδή έχεις λίτρα αρκετά, έχεις και επιλογές νομίζω, έχεις σκεφτεί κάποιο κοπάδι red belly piranhas?

Δεν στέλνεις καμιά φωτο όλου του ενυδρείου να δούμε διάκοσμο, θα βοηθήσει σε ιδέες.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giwrgos1991 έγραψε:

Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να βρεις ψαρια ηδη μεγαλα...ειδικα σε πετσοπ ? το επομενο ψαρι που θα μπει θα ειναι σιγουρα παντως πιο αγριο και πιο μεγαλο...

Κατα καιρους θα βρεις και στο φορουμ απο παιδια που θελουν να τα δωσουν επειδη ή θελουν να αλλαξουν σετ απ ή γιατι δεν μπορουν να την παλεψουν σε λιγα λιτρα. Οπως και σε πετ κατα καιρους βρισκεις σε καλες τιμες...

Οπως και να εχει καλα τα λιτρα αλλα οταν αρχιζουν και μαζευοντε και πολλα θηρια θελεις και καλη φιλτρανση γιατι τρωνε μπιφτεκουμπες μετα..... :D 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Τζορτζι μια χαρα σε βλεπω.... απο μονο του το θηριακι ειναι ολα τα λεφτα. Απο φιλτρανση τη εχεις και ποιες οι ρουτινες συντηρισης.

Οταν εχεις χρονο γραψε μας δυο λογια για το ολο συστημα..... την καλημερα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Αααα θηριάκι είναι, που να την παλέψουν οι γεωφάγοι.... σαν υποβρύχιο το έβλεπαν?

Όπως το βλέπω για ένα ακόμα θηρευτή είσαι, αν τα φίλτρα σου είναι δυνατά, θα μας τα πεις και θα κατέβουν ιδεές και από τους πιο έμπειρους σε θηρευτές.

Link to comment
Share on other sites

Για φίλτρανση έχει ένα sump 200-250 λίτρα, εχω βάλει ελαφρόπετρα βιομπαλες και μακαρόνι, και ένα διαμέρισμα με σφουγγάρι. αλλαγή 50% κάθε 10 μέρες. That's all.


Για να καταλάβεις τι παλιόψαρo είναι, τώρα που ναι μόνο του κυνηγάει και δαγκώνει την ουρά του, το οποίο διάβασα ότι είναι mental disorder λόγο βαρεμάρας και ότι πρέπει να του βρω tankmate. Δεν μας φτάναν τα δικά μας ψυχολογικά έχουμε και των ψαριών τώρα. ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τούμπανο από φίλτρα νομίζω, σαν ιδέα τα δίνω:

1. Να βάλεις ένα clown knifefish (νομίζω πιο άγριο απο το black, και μεγαλώνει και πολυ). Δεν ξέρω παραμέτρους νερού.

2. Κάποιο χέλι γλυκού που θα κινείται και σε διαφορετικό χώρο από τον "κάφρο που έχεις μέσα. Είδος δεν ξέρω να σου προτείνω.

3. Να βάλεις άλλη μία arowana να γίνει species. (Δεν ξέρω αν ταιριάζουν μαζί)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις cichla, πολυπτερο, αυτά ίσως τα βρεις σε κάποιο κατάστημα και σε καλό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Για cichla ειναι δυσκολο μεγαλωνουν πολυ θελει να βαλεις 3_4 και το ενυδρειο δεν ειναι τοσο μεγαλο. Εχω αποφασισει επομενο ψαρι να βαλω καποιο μεγαλο green terror η siamese tigerfish οταν τα βρω, και αφου δω οτι η συμβιωση ειναι οκ θελω να βαλω και ενα motoro. Θα κανω ποστ τις εξελιξεις ανα καιρο. 

 

Ευτυχως βρηκα να δωσω τους γεωφαγους που ειναι μια ανακουφιση. 

 

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες ολους!

Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...