Jump to content

Χαλασμένο φίλτρο στο στήσιμο του ενυδρείου.


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Στήνω ενυδρείο, έκανα ένα diy φίλτρο, αλλά χάλασε η αντλία σε 2 μέρες... -.- (τι περίμενα με sun sun αντλία των 10 ευρώ; :D)

 

Παρήγγειλη ήδη κανονικό φίλτρο αλλά λογικά θα το έχω την Τετάρτη.

 

Το ενυδρείο είναι γεμάτο, έχω ρίξει starter bacteria (Salty Shrimp Herbal and Bacter). Και ήδη έριξα αμμωνία για να γίνει ο κύκλος χωρίς ψάρια. Το νερό ήδη θόλωσε λίγο... :(

 

Οπότε... έχω απόρια πως να συνεχίσω. Υποθέτω πως το 'μόνο' που μπορώ να κάνω είναι υπομονή μέχρι την Τετάρτη, καλή αλλαγή νερού, να βάλω το καινούριο φίλτρο και να ξεκινήσω την διαδικασία πάλι από την αρχή; Ή καλό είναι να αδειάσει το ενυδρείο από τώρα τελείως; (φοβάμαι μην χαλάσει τελείως το νερό να πω την αλλήθεια, αν θόλωσε ήδη δε ξέρω μέσα σε ~72 ώρες τι μπορεί να γίνει)...

 

Θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση αν προμηθευτώ αύριο κάποια πολύ μικρή αντλία από κάποιο pet shop για να κινείται το νερό τουλάχιστον μέσα στο ενυδρείο;

 

Ευχαριστώ!

 

Υγ: έχω Salty Shrimp Easy Filter Powder (μήπως βοηθάει την κατάσταση αργότερα) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

Θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση αν προμηθευτώ αύριο κάποια πολύ μικρή αντλία από κάποιο pet shop για να κινείται το νερό τουλάχιστον μέσα στο ενυδρείο;

Αλλαγη νερου μην κάνεις. Αν εχεις μια αεραντλια ή κυκλοφορητη - βαλε. Το νερο θολωσε απο bacterial bloom. Ειναι φυσιολογικο στην αρχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ!

 

Αλλά αν καταλαβαίνω καλά, δεν είναι κατι τρομερά ανησυχητικό αυτό που συνέβη; Θέλω να πω, να το δώ περισσότερο σαν μια καθυστέριση στην ολοκλήρωση του κύκλου του ενυδρείου απλά; Δεν θα έχει καμία άλλη επίπτωση πχ ξέρω γώ από τα 'νεκρά' βακτήρια ή κάτι άλλο; (δεν έχω ιδέα αν θα έχει άλλες επιπτώσεις, δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκτός της 'πεπατημένης' γενικότερα χαχ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος pikatsu έγραψε:

Οκ ευχαριστώ!

 

Αλλά αν καταλαβαίνω καλά, δεν είναι κατι τρομερά ανησυχητικό αυτό που συνέβη; Θέλω να πω, να το δώ περισσότερο σαν μια καθυστέριση στην ολοκλήρωση του κύκλου του ενυδρείου απλά; Δεν θα έχει καμία άλλη επίπτωση πχ ξέρω γώ από τα 'νεκρά' βακτήρια ή κάτι άλλο; (δεν έχω ιδέα αν θα έχει άλλες επιπτώσεις, δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκτός της 'πεπατημένης' γενικότερα χαχ).

Που θα βαλεις αεραντλια, ριξε ακομα μια δοση απο βακτηρια. Αμμωνια μην κρατας πανω απο 2-3 ppm. Test NH3/4 εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις ψάρια μέσα είσαι οκ.

Αν έχεις ένα κυκλοφορητη, βάλε τον μέσα να δουλεύει, να γυρνάει το νερό να μην μένει στάσιμο και την Τετάρτη που θα παραλάβεις το φίλτρο το στήνεις.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Που θα βαλεις αεραντλια, ριξε ακομα μια δοση απο βακτηρια. Αμμωνια μην κρατας πανω απο 2-3 ppm. Test NH3/4 εχεις;

 

Το ενυδρείο γέμισε Παρασκευή και Σάββατο μέχρι το μεσημέρι (ro/di unit). Πριν ρίξω οτιδήποτε τέσταρα τα πάντα. Ήταν όλα οκ, αμμωνία gh kh 0 ως αναμενόταν, αλλά είχα λίγο χλώριο (Cl2)* και γι αυτό έριξα το Σάββατο μεσημέρι Salty Shrimp Easy Filter Powder, μέχρι το βράδυ του Σαββάτου που τσέκαρα πάλι τα πάντα ήταν όλα 0 και ανέβασα gh στο 5, kh 1, και έριξα  5ml 6% αμμωνίας σε 100L. Μαζί με αυτό και την συνηστώμενη δόση από το Salty Shrimp Herbal and Bacter. Tο τέστ μου δίνει πολύ αργά το Σάββατο 5ppm αμμωνία, κάτι που σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου δε βγαίνει, θεωρητικά θα έπρεπε να είναι περίπου 3-4ppm, οπότε πρέπει να την τεστάρω και να την ρεγουλάρω και να τσεκάρω αν το υπόστρωμα έχει διαρροή αμμωνίας**.

 

* δεν είναι ανησυχητικό διότι χρησιμοποίησα άοσμη απλή χλωρίνη για να καθαρίσω ένα παμπάλαιο υπόστρωμα από βασάλτη που είχα, πλυμμένο σχολαστικά προφανώς μέ χρήση Salty Shrimp Easy Filter Powder στον κουβά που το καθάριζα αλλά οκ προφανώς κάτι ξέφυγε. το νερό της αντίστροφης όσμωσης είναι πεντακάθαρο από όλα με tds ~12.

 

** πάνω από το παλιό υπόστρωμα χρησιμοποίησα την συνιστώμενη ποσότητα από GlasGarten Evironment Soil, απ όσο διαβάζω αυτό το υπόστρωμα δεν έχει διαρροή αμμωνίας (όπως πχ το ADA) αλλά δεν βλέπω από που αλλού μπορεί να έχει προέλθει αυτή η 'έξτρα' αμμωνία.

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

πάνω από το παλιό υπόστρωμα χρησιμοποίησα την συνιστώμενη ποσότητα από GlasGarten Evironment Soil, απ όσο διαβάζω αυτό το υπόστρωμα δεν έχει διαρροή αμμωνίας (όπως πχ το ADA) αλλά δεν βλέπω από που αλλού μπορεί να έχει προέλθει αυτή η 'έξτρα' αμμωνία.

Το soil ανεβαζει την αμμωνια.

Απλα το Amazonia της ADA ανεβαζει την αμμωνια πολυ πιο ψηλα. Κανενα προβλημα, θα πεσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pikatsu έγραψε:

δεν είναι ανησυχητικό διότι χρησιμοποίησα άοσμη απλή χλωρίνη για να καθαρίσω ένα παμπάλαιο υπόστρωμα από βασάλτη

Δεν υπαρχει αοσμη χλωρινη, τοτε δεν ειναι χλωρινη. Καλυτερα να εβραζες τν βασαλτη στο νερο Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Δεν υπαρχει αοσμη χλωρινη, τοτε δεν ειναι χλωρινη. Καλυτερα να εβραζες τν βασαλτη στο νερο Α/Ο.

χαχ έχεις δίκιο δεν το είπα σωστά, εννοούσα χωρις αρωματικά πχ λεμονι ας πούμε, όχι χωρίς το χαρακτηριστικό άρωμα του χλωρίου. :Ρ

 

το βράσιμο είναι δύσκολη υπόθεση γενικώς γιατι ήταν περίπου 20 λιτρα (και χρησιμοποίησα το μισό τελικά). Δε μου χωράει σε νορμάλ κατσαρόλες.

Χρησιμοποίησα οξυζενέ για να απολυμάνω κάποια άλλα πράγματα, αλλά λογικά θα χρειαζόταν κάποια λίτρα οξυζενέ για να απολυμπαθεί τόση ποσότητα απο χαλίκι και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω χλωρίνη.

 

 

 

οκ! ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπηκες στη διαδικασια να απολυμανης;;; Το ενυδρειο δεν ειναι ενα αποστειρωμενο περιβαλλον. Ειχες καποιες σοβαρες ασθενειες στο παρελθον;;

Πριν κανεται οτιδηποτε ρωτατε πρωτα! Εγω εχω sunsun  που δουλευουν χρονια ασταματητα, φαινεται επεσες στην περιπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω κυκλοφορητή sun sun για πάνω από 5 χρόνια και τα τελευταία 2 τον έχω μόνο για τις αλλαγές νερού καθαρά λόγω θορύβου. Δεν ξέρω στις αντλίες αν είναι αξιόπιστη αλλά στους κυκλοφορητές δεν έπεσε ποτέ η απόδοσή της αλλά κάνει θόρυβο. Επίσης φοβόμουν τον μαγνήτη αλλά κομπλέ 5 χρόνια δεν έχει ξεκολλήσει...βέβαια ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Rik said:

Γιατι μπηκες στη διαδικασια να απολυμανης;;; Το ενυδρειο δεν ειναι ενα αποστειρωμενο περιβαλλον. Ειχες καποιες σοβαρες ασθενειες στο παρελθον;;

Πριν κανεται οτιδηποτε ρωτατε πρωτα! Εγω εχω sunsun  που δουλευουν χρονια ασταματητα, φαινεται επεσες στην περιπτωση....

Ευτυχώς μόνο μια φορά αντιμετώπισα πρόβλημα με αρρώστιες, ich, και αυτό γιατί την τελευταία φορά που αγόρασα ψάρια από κατάστημα 'σε τιμή σακούλας', κακώς αλλα έγινε. Οπότε δεν ήταν αυτός ο προβληματισμός μου. Όμως, το ενυδρείο και το εν λόγω υπόστρωμα που απολυμάνθηκαν βρίσκονταν χρόνια χωρίς χρήση στο μπαλκόνι, όσο βάρος είχε το υπόστρωμα άλλο τόσο βάρος είχε η σκόνη που μαζεύτηκε, κι ας ήταν σκεπασμένα κάπως καλά, επίσης υπήρχαν ψόφια ζωήφια. Θεώρησα καλύτερο να το απολυμάνω από απλά να το πλύνω. Ακόμα όμως κι αν ήταν 'περιττό', δε θεωρώ πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν γίνει και χρησιμοποιηθούν σκευάσματα για δέσμευση βαρέων μεταλλων, τοξικών, χλωρίου κτλπ. Όντως το ενυδρείο δεν είναι ένα αποστειρωμένο περιβάλλον, αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω ήδη με πιθανές εστίες προβλημάτων. Ίσως να είμαι υπερβολικός δε λέω, αλλά σίγουρα δεδομένου ότι μιλάμε για high tech ενυδρείο δεν θέλω η 'επένδυση' να μην είναι προσεκτική.

 

36 minutes ago, christos efthimiou said:

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω κυκλοφορητή sun sun για πάνω από 5 χρόνια και τα τελευταία 2 τον έχω μόνο για τις αλλαγές νερού καθαρά λόγω θορύβου. Δεν ξέρω στις αντλίες αν είναι αξιόπιστη αλλά στους κυκλοφορητές δεν έπεσε ποτέ η απόδοσή της αλλά κάνει θόρυβο. Επίσης φοβόμουν τον μαγνήτη αλλά κομπλέ 5 χρόνια δεν έχει ξεκολλήσει...βέβαια ποτέ δεν ξέρεις

 

Μπορεί τι να πω συμβαίνουν κι αυτά, πάντως εγώ δεν θα ξαναπάρω sun sun :Ρ

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eφτανε μονο να το ξεπλυνεις με ζεστο νερο και απο την στιγμη που εβαλες και το Salty Shrimp Herbal and Bacter δεν χρειαζοταν κατι αλλο. Η θολουρα ειναι φυσιολογικη αντιδρασει οτι ξεκιναμε ενα ενυδρειο απο την αρχη μια που δημιουργιτε απο την βακτηριακη εξαρση που αρχιζει να καθισταετ στο ενυδρειο μας. Μην σε ανυσηχουν τα υψηλα επιπεδα αμμωνιας που μετρησες μια που απο οτι φαινεται εριξες πολυ. Δεν ειναι μια μεθοδο που θα προτεινα μια που αναπτυσεις απο την μια τα νιτροποιητικα βακτηρια αλλα οχι τους απικοδομιτες που ειναι εξισου σημαντικη στην αλυσιδα. Οπως και να εχει θα εξελιχθουν και αυτοι καποια στιγμη μολις αρχισει να πεφτει τροφη. 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι απλα στην αρχη και καποια φαινομενα ειναι φυσιολογικα μην ανυσηχεις. 

Διαβασε για το στρωσιμο ενος ενυδρειου και για τον κυκλο του αζωτου και θα καταλαβεις οτι θα χρειαστεις περιπου ενα μηνα μεχρι να ισοροπησει το συστημα σου.

 

Οσο για το φιλτρακι δεν ειχες εγγυηση;;

Καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...