Jump to content

Επιλογή led Αδιάβροχου ή μη?


christos efthimiou

Recommended Posts

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ led οπότε συγχωρέστε με για τις ερωτήσεις. Θέλω να βάλω led ταινία στα 15 περίπου εκατοστά πάνω από ενυδρείο χωρίς καπάκι. Επιπλέον το ενυδρείο θα είναι μέσα σε ράφι οπότε η ταινία θα κολλήσει στο αποπάνω ράφι. Λογικά δεν θα δημιουργούνται σταγονίδια? Το led θα πρέπει να είναι αδιάβροχο έ? Ο μετασχηματιστής πρέπει να προστατευτεί? Τέλος ο φωτισμός θα είναι πολύ μικρός ίσα ίσα για καμιά ανούμπια μπορείτε να μου πείτε τι χρώματα παίρνετε για να αντικαταστήσετε τις Τ5 daylight και τις grolux? Λογικά λευκό και κάτι άλλο αλλά ποιο? Και τέλος τα 30 lumen ανα lt πόσα περίπου watt αντιστοιχούν στα led?

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι εξω απο το ενυδρειο , δεν χρειαζεται να ειναι αδιαβροχη η ταινια.

μπορεις να επιλεξεις μια 12βολτη ταινια με ενα απλο τροφοδοτικο 12v για να κανεις την δουλεια σου, εφοσον δεν θα μπουν απαιτητικα φυτα.

προτιμησε χρωμα φυσικο λευκο 4500K και λεντακια οσο μεγαλυτερα βρεις , καθως οι ταινιες βγαινουν με λεντ διαφορων μεγεθων.

Συνηθως οι ταινιες αναφερουν ποσα watt ειναι ανα μετρο , αν ο χωρος ειναι 15 cm μπορεις παρεις 1 μετρο ταινια και να την κοψεις ανα 15 cm και να τις συνδεσεις μεταξυ τους ,ωστε να βαλεις οσα κομματια 15 cm θελεις.

Το θεμα ειναι πως εφοσον ειναι μεσα στο ραφι το ενυδρειο , ισως να εχεις προβλημα στο πανω ραφι απο την υγρασια , ειδικα αν το επιπλο ειναι φθηνης κατασκευης (απο μοριοσανιδα κλπ)

εγω θα ελεγα να βαλεις ενα τζαμι πανω στο ενυδρειο για καπακι , στις διαστασεις του ενυδρειου ,ωστε να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση @tsala. Πόσα watt να είναι το κάθε led?

Το ενυδρείο θα είναι σε dexon ράφι στην δουλεία μου, ξέρει κανείς τα dexon αν σκουριάζουν?Τα περνάς με κάποιο βερνίκι?. Αν βάλω καπάκι να αλλάξω κάτι στις επιλογές που μου προτείνεις πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τον τυπο του λεντ , αλλα συνηθως μιλαμε για watt/μετρο .

αρα αν μια λεντοταινια ειναι 15 watt το μετρο και χρησιμοποιησεις την μιση , τοτε θα εχεις 7,5 watt κλπ..

δες στο σκρουτζ πχ 

εχεις βρει καποια λεντοταινια?

αν ειναι dexon οκ, εφοσον δεν ειναι ξυλο ειναι καλυτερα.. δεν ξερω αν σκουριαζει... αλλα και ανοιχτο να μεινει θα φανει αν παει να σκουριασει..

αν βαλεις ενα τζαμι για καπακι δεν αλλαζεις κατι, κολλας την λεντοταινια παλι οπως το σκεφτοσουν αρχικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι στο σκρουτζ κοιτούσα για να δω ταινίες και έβλεπα αυτα τα 5055 5035 στα φίλτρα που έχει και δεν ξέρω τι είναι. Οπότε είπα να πάω σε κατάστημα να ρωτήσω να μου εξηγήσουν. Για αυτό ήθελα να ξέρω πρώτα αν χρειάζομαι αδιάβροχη και πόσα watt να είναι.

Link to comment
Share on other sites

τα 5050 , 3528 κλπ , ειναι οι διαστασεις του καθε λεντ σε χιλιοστα, που εχει πανω η ταινια.

θεωρητικα δλδ το 5050 , ειναι καλυτερο απο το 3528 , καθως ειναι μεγαλυτερο , αρα και περισσοτερα watt.

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειακι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tsala θα είναι γύρω στα 120 με 140 λίτρα και ύψος όχι περισσότερο από 40 εκατ και εύκολα έως πολύ εύκολα φυτά. Είναι για το ίδιο που συζητάμε για το sump για το κενό από πίσω

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αυτο ειναι μεγαλο , εγω φανταστικα κανενα μικρουλι ... 

γιατι θελεις τοτε να βαλεις μονο 15cm ταινια? 

 

Link to comment
Share on other sites

15 εκατοστά θα είναι πάνω από το ενυδρείο όχι το μήκος της ταινίας. Δεν ξέρω ούτε πόσα watt πρέπει να είναι ούτε πόσα led. Για αυτό ρωτούσα..Σε μήκος θα είναι στο 1 με 1,1 μέτρο, αναλόγως το κενό πίσω από το ενυδρείο για τους σωλήνες

Link to comment
Share on other sites

α! οκ .. τωρα μπηκα στο νοημα...

 

γιατι δεν βαζεις ενα τετοιο τοτε που ειναι και παμθφηνο...  εγω εχω το ιδιο στα χρυσοψαρα το μικροτερο στα 90 εκκατοστα και 13watt (αυτο ειναι 120cm) σε φυσικο λευκο.

μια χαρα κραταει τις ανουμπιες και τα πολυ ευκολα φυτα και ειναι και πολυ ελαφρυ.. μεσα εχει ταινια λεντ.. ενα χρονο τωρα δουλευει χωρις προβλημα.

θελεις μονο ενα καλωδιο , οσα μετρα χρειαζεσαι κι ενα φις αρσενικο και το συνδεεις στην πριζα κατευθειαν.. ειναι 220v

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...