Jump to content

Βοηθειαααα με φωςςςς


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μιkρη βοηθεια παρακαλω με το φως....Εχω ενυδρειο 400 λιτρα πανω στο καπακι φοραει τ8 λαμπες φθοριου... Οι 2 δουλευουν μια χαρα η μια οχι...(2 ειναι πισω που δουλευουν και μια μπροστα που δεν δουλευει)... Εχω σκοπο τωρα που θα το στησω να βαλω φυτα ποικηλια φυτων....Τι μπορω να κανω για να εχω το φωτισμο που απαιτουν τα φυτα και τι μπορω να κανω με τα δικα μ φωτα....Να βαλω led η να αφησω φθοριου??? το δικο μ συστημα να το φτιαξω αξιζει?Help my friends....:) 

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πουν καλύτερα δώσε περισσότερες πληροφορίες για τις διαστάσεις του ενυδρείου και τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις. Εύκολα ή μέτρια? Και αν θα λιπαίνεις και αν θα χρησιμοποιείς CO2. Χρειάζονται αυτά τα στοιχεία για να σε βοηθήσουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσα βατ ειναι οι λαμπες και τη κελβιν;;

Γενικα πες μας τη γραφουν επανω οι λαμπες....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τον αριθμο των λαμπων παντως και μονο μπορεις να αρχισεις με ευκολα φυτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Co2 δεν θελω να βαλω ακομα υποστρωμα πειρα πολυ ψηλο μαυρο χαλικι0.1 εως 0,5 αν δεν κανω λαθος λιπανση θα βαλω flourish tabs kai premium nutrition....και οσο για τα φυτα ευκολα εχω δει αλλα και καποια μετρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη που γραφει 840 ειναι κιτρινιαρα και αυτη που γραφει 865 ειναι ψυχρη. Μπορεις να τις χρησιμοποιησεις στο ενυδρειο σου και καλο θα ειναι να τις βαλεις σε λειτουργια και τις τρεις. Απο την στιγμη που δεν θα βαλεις co2 καλο ειναι να παρεις καποιον οργανικο ανθρακα μαζι με το λιπασμα και μπορεις να αρχισεις με ευκολα φυτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και led t8 στα μετρα σου τις οποιοες μπορεις να βαλεις στην θεση των λαμπων σου αλλα ειναι στα 22 με 24 βατ και οχι 36 οποτε θα παραγουν λιγοτερα λουμεν για τα φυτα σου. Οι λεντ παραγουν απο 2000 μεχρι 2800 ενω οι φθοριου κοντα στα 3500.

https://www.skroutz.gr/c/3684/lampes-led-fotismou.html?keyphrase=t8+150cm&o=λαμπα+led+t8+150cm

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.... Εγω θελω να φτιαξω το συστημα μου και να δουλευει και η μπροστινη αλλα δεν γνωριζω την διαδικασια και αν εχουμε καποιον αξιοπιστο εδω που ειμαι...

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καμένη η λάμπα λιγο  το κακο μια που την αλλάζεις και είσαι οκ. Αν είναι το μπαλαςτ δηλαδή το τροφοδοτικο τοτε θα πρέπει να το αλλάξεις με κανα δεκαρικο.

Για τις Λεντ μαζί με την λάμπα υπάρχει πάντα στην συσκευασια και ένα σταρτερ οπου το αλλάζεις απο το σύστημα φθωριου και βάζεις το νέο και δουλεύουν οι λάμπες Λεντ κανονικά. Επίσης οι λάμπες Λεντ δουλεύουν με 220 βολτ οπότε μπορείς να τις βάλεις κατευθειαν στην μπριζα και ανάβουν χωρίς το τροφοδοτικο των τ8

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι θες ενημερωσε και εδω ειμαστε να το συζητησουμε....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...