Jump to content

Ρύθμιση ph


Recommended Posts

Γειά σας,

Μήπως θα μπορούσατε να μου  αναφέρεται κάποιους τρόπους ώστε να μπορέσω να ρυθμίσω το PH του νερού;

Βασικά ετοιμάζω το ενυδρείο για δίσκους και από ότι έχω διαβάσει χρειάζονται 6 με 7 PH.

Link to comment
Share on other sites

θελεις αντιστροφη οσμωση...

βασικα θα ρυθμισεις αρχικα τις σκληροτητες σου gh , kh και σιγα σιγα το ph θα πεσει εκει που πρεπει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tsala έγραψε:

θελεις αντιστροφη οσμωση...

βασικα θα ρυθμισεις αρχικα τις σκληροτητες σου gh , kh και σιγα σιγα το ph θα πεσει εκει που πρεπει.

 

Πως θα τις ρυθμίσω όμως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Πως θα τις ρυθμίσω όμως;

Παιζει ρολο και το υποστρωμα, που θα βαλεις στο ενυδρειο και πολλα αλλα.  Γενικα, αν θα βαλεις μη ασβεστολιθικα υλικα , πχ χαλαζιακη αμμο, και θα φτιαξεις το νερο με Kh=0 (1) kai Gh=4 με 5 βαθμους, το ph θα ειναι περιπου στα 6,5 με 6,8. Οσο θα ανεβαζεις το Kh, τοσο θα ανεβαινει και το ph.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα στην Αθηνα εχετε μαλακο νερο οποτε καλο ειναι να κανεις πρωτα καμια μετρηση του νερου δυκτιου σου για να δεις που βρισκεσε.

Εαν εισαι κοντα στο 7 με καμποσες ριζες πιστευω θα εισαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Γενικα στην Αθηνα εχετε μαλακο νερο οποτε καλο ειναι να κανεις πρωτα καμια μετρηση του νερου δυκτιου σου για να δεις που βρισκεσε.

Εαν εισαι κοντα στο 7 με καμποσες ριζες πιστευω θα εισαι οκ.

''Σκληρο'' ηθελες να να πεις μαλλον, εγω σε ημικεντρικη περιοχη που μενω, εχω 7,7-8 πάντως.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

''Σκληρο'' ηθελες να να πεις μαλλον, εγω σε ημικεντρικη περιοχη που μενω, εχω 7,7-8 πάντως.

Ναι, εε;;;

Συγγενης στο κερατσινη παντως γενικος εχουν μαλακο νερο...

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι, εε;;;

Συγγενης στο κερατσινη παντως γενικος εχουν μαλακο νερο...

Οι πιο πολλοι εδω στην Αθηνα παιζουν με Α/Ο για τις τιμές που θελει ο φιλος να εχει στο ενυδρειο του απο οτι βλεπω γενικα. Το Δυκτιο των περιοχών γυρω  σε μενα (Λ.βουλιαγμενης) παντως εκει παιζει που εχω μιλησει και με αλλους, αναλογα τα τεστ βεβαια, με σαλιφερτ μετραω 7,6 και  με σερα 7,8 στη βρυση....για το κερατσινι δεν ξερω .

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οι πιο πολλοι εδω στην Αθηνα παιζουν με Α/Ο για τις τιμές που θελει ο φιλος να εχει στο ενυδρειο του απο οτι βλεπω γενικα. Το Δυκτιο των περιοχών γυρω  σε μενα (Λ.βουλιαγμενης) παντως εκει παιζει που εχω μιλησει και με αλλους, αναλογα τα τεστ βεβαια, με σαλιφερτ μετραω 7,6 και  με σερα 7,8 στη βρυση....για το κερατσινι δεν ξερω .

Πολλές καλημερες!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2020 at 12:38 ΜΜ, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Γειά σας,

Μήπως θα μπορούσατε να μου  αναφέρεται κάποιους τρόπους ώστε να μπορέσω να ρυθμίσω το PH του νερού;

Βασικά ετοιμάζω το ενυδρείο για δίσκους και από ότι έχω διαβάσει χρειάζονται 6 με 7 PH.

Καλή αρχή κ από εμένα , γιατί θες να κατεβάσεις το  pH μια χαρά θα είναι οι δίσκοι κ σ αυτό που έχεις.αγριους θες να βάλεις???

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι.

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο κατάστημα ώστε να αγοράσω σε καλές τιμές εδώ στην Αθηνα, γιατί από ότι βλέπω έχεις εμπειρία στους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Πολλές καλημερες!!!

Πολλές καλυνυχτες!!!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Μάλλον ναι.

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο κατάστημα ώστε να αγοράσω σε καλές τιμές εδώ στην Αθηνα, γιατί από ότι βλέπω έχεις εμπειρία στους δίσκους.

Α τότε αλλάζει το θέμα ,υπάρχουν είδη άγριων που θέλει μαλακό νεράκι .έχεις εμπειρία από δίσκους????θα ήταν λίγο παράτολμο να αρχίσεις Μ άγριους .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Α τότε αλλάζει το θέμα ,υπάρχουν είδη άγριων που θέλει μαλακό νεράκι .έχεις εμπειρία από δίσκους????θα ήταν λίγο παράτολμο να αρχίσεις Μ άγριους .

Βασικά δεν έχω εμπειρία στους δίσκους, θα μπόρεσες να μου προτείνεις τι θα μπορούσα να βάλω και από που να τους αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Θα σ πρότεινα να μην βάλεις άγριους και λόγοι είναι πολλοί.θες εσύ λίγο να μου πεις τι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις πρώτα????τι ενυδρείο,χρόνο αν έχεις,μικρά η μεγάλα ψάρια???πόσα???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρεις άγρια αφού μπορείς να βρεις τα ίδια ψαράκια αλλά εκτροφής; Άς έχει και κανα δυο ο Αμαζόνιος :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις με άγριους δίσκους αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία με δίσκους εκτροφής. Παρόλα αυτά και εμένα θα με ενδιέφερε να μας πεις για το project σου, τα δεδομένα σου δηλαδή για να έχουμε καλύτερη εικόνα για το τι να σου προτείνουμε. 

Δίσκους άγριους σε στοκ νομίζω δεν θα βρεις σε κανένα κατάστημα, ειδικά τώρα με την κατάσταση, παραγγελία θα πρέπει να κάνεις και οι τιμές θα είναι αρκετά πάνω από αυτές που βλέπεις στα καταστήματα στους εκτροφής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Βασικά δεν έχω εμπειρία στους δίσκους, θα μπόρεσες να μου προτείνεις τι θα μπορούσα να βάλω και από που να τους αγοράσω;

 

Γενικά θα είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο project για κάποιον που δεν έχει εμπειρία.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μαθε πρωτα να κανεις ποδηλατο και μετα πας για μοτοκρος.... :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Γενικά θα είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο project για κάποιον που δεν έχει εμπειρία.

Πόσα λίτρα είναι

 

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Γενικά θα είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο project για κάποιον που δεν έχει εμπειρία.

Πόσα λίτρα είναι το 

Εμπειρία σε ενυδρεία έχω υπεραρκετη .Αφού από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου υπήρχε και ένα ενυδρειο στο σπίτι. Και τα τελευταία 2 με 3  Χρόνια έχω ενυδρείο με αμερικάνικες κυχλίδες (οσκαρ,green terror...).Και τώρα είπα να προσπαθήσω να βάλω 3-4 δίσκους με νέον τετρα σε ένα 200αρι ενυδρείο. Έχω διαβάσει και έχω μάθει αρκετά για την συντήρηση των δίσκων και τώρα το θέμα μου είναι τι κατηγορία δίσκους να βάλω και από που να τους αγοράσω. (Το ενυδρείο έχει τις κατάλληλες συνθήκες και όλο τον εξοπλισμό εκτός από αντίστροφη όσμωση).

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Εμπειρία σε ενυδρεία έχω υπεραρκετη .Αφού από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου υπήρχε και ένα ενυδρειο στο σπίτι. Και τα τελευταία 2 με 3  Χρόνια έχω ενυδρείο με αμερικάνικες κυχλίδες (οσκαρ,green terror...).Και τώρα είπα να προσπαθήσω να βάλω 3-4 δίσκους με νέον τετρα σε ένα 200αρι ενυδρείο. Έχω διαβάσει και έχω μάθει αρκετά για την συντήρηση των δίσκων και τώρα το θέμα μου είναι τι κατηγορία δίσκους να βάλω και από που να τους αγοράσω. (Το ενυδρείο έχει τις κατάλληλες συνθήκες και όλο τον εξοπλισμό εκτός από αντίστροφη όσμωση).

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος σε αυτό;

Οκ, τοτε ξερεις απο βεσπα.... :) 

Μετρησεις δεν μας ειπες του νερου δικτιου σου....

Προσωπικα θα πηγαινα εστω σε μια compact αο με αυτα τα ψαρια ειτε ειναι αγρια ειτε ειναι του εμποριου. Ειναι μια επενδυση που θα εκανα και θα κανω εαν βαλω καποια στιγμη δισκους!

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Οκ, τοτε ξερεις απο βεσπα.... :) 

Μετρησεις δεν μας ειπες του νερου δικτιου σου....

Προσωπικα θα πηγαινα εστω σε μια compact αο με αυτα τα ψαρια ειτε ειναι αγρια ειτε ειναι του εμποριου. Ειναι μια επενδυση που θα εκανα και θα κανω εαν βαλω καποια στιγμη δισκους!

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/

 

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση !

Για τις μετρήσεις τώρα 

Ph έχει:6.5

No2 έχει: 0

No3 εχει: 50

Cl2 έχει: 0.8 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση !

Για τις μετρήσεις τώρα 

Ph έχει:6.5

No2 έχει: 0

No3 εχει: 50

Cl2 έχει: 0.8 

Ωπα....

Μιλας για μετρησεις ενυδρειου ή δικτιου του νερου σου;

Εννοω το νερο που εχει η βρυση σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Εμπειρία σε ενυδρεία έχω υπεραρκετη .Αφού από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου υπήρχε και ένα ενυδρειο στο σπίτι. Και τα τελευταία 2 με 3  Χρόνια έχω ενυδρείο με αμερικάνικες κυχλίδες (οσκαρ,green terror...).Και τώρα είπα να προσπαθήσω να βάλω 3-4 δίσκους με νέον τετρα σε ένα 200αρι ενυδρείο. Έχω διαβάσει και έχω μάθει αρκετά για την συντήρηση των δίσκων και τώρα το θέμα μου είναι τι κατηγορία δίσκους να βάλω και από που να τους αγοράσω. (Το ενυδρείο έχει τις κατάλληλες συνθήκες και όλο τον εξοπλισμό εκτός από αντίστροφη όσμωση).

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος σε αυτό;

Νικόλα σ αυτά τα λίτρα θα διαθέσεις, από ότι κατάλαβα.Αυτο δυσκολεύει αρκετά τα πράγματα κ όσο για άγριους μου φαίνεται ακατόρθωτο.Υπαρχει περίπτωση να πας σ περισσότερα λίτρα????αν διαβάσεις μερικά θέματα της κατηγορίας δίσκων ,θα δεις ότι είναι ένα είδος που θα ήθελε να βρίσκεται σ κοπάδι 8 ατόμων κ πανω(νοιώθει καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...