Jump to content

Ρύθμιση ph


Recommended Posts

πριν 14 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση !

Για τις μετρήσεις τώρα 

Ph έχει:6.5

No2 έχει: 0

No3 εχει: 50

Cl2 έχει: 0.8 

που μενεις Αθηνα και εχεις ph 6.5? μηπως μετρησες με στικακια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ωπα....

Μιλας για μετρησεις ενυδρειου ή δικτιου του νερου σου;

Εννοω το νερο που εχει η βρυση σου.

Ααα σόρρυ του ενυδρείου σου έλεγα .

Δεν έχω κάνει μέτρηση του νερού της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

που μενεις Αθηνα και εχεις ph 6.5? μηπως μετρησες με στικακια?

Ναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Νικόλα σ αυτά τα λίτρα θα διαθέσεις, από ότι κατάλαβα.Αυτο δυσκολεύει αρκετά τα πράγματα κ όσο για άγριους μου φαίνεται ακατόρθωτο.Υπαρχει περίπτωση να πας σ περισσότερα λίτρα????αν διαβάσεις μερικά θέματα της κατηγορίας δίσκων ,θα δεις ότι είναι ένα είδος που θα ήθελε να βρίσκεται σ κοπάδι 8 ατόμων κ πανω(νοιώθει καλύτερα).

Το ξέρω το έχω διαβάσει, απλά θέλω να κάνω μια αρχή με λίγους ώστε να αποκτήσω μια εμπειρία και σε αυτό το είδος ψαριού ώστε να μπορώ να επεκταθώ και σε περεταίρω κινήσεις (όπως μεγαλύτερο ενυδρείο, ποιο επαγγελματικό εξοπλισμό)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάει λίγο αντίστροφα σ αυτήν την περίπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Νομίζω πάει λίγο αντίστροφα σ αυτήν την περίπτωση.

Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καταφέρω να αποδώσω όλα αυτά που γράφονται στο παρακάτω άρθρο ακόμα και αν γράψω ολόκληρο κατεβατό. Γι αυτό στο παραθέτω για μελέτη.

Δεν θέλω να σε αποθαρύνω αλλά να σε κάνω περισσότερο υποψιασμένο. Διαβάζοντας το προσεκτικά, θα πάρεις πολλές απαντήσεις.:)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έχει εμπειρία μπορεί να κρατήσει δίσκους σ λίγα λίτρα σωστά.ο άπειρος σ πολλά λίτρα πολύ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ναι

δε πα να πάρεις κάνα υγρό τεστ για το ph που είναι πιο αξιόπιστο από τα στικακια να είσαι σίγουρος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν θα καταφέρω να αποδώσω όλα αυτά που γράφονται στο παρακάτω άρθρο ακόμα και αν γράψω ολόκληρο κατεβατό. Γι αυτό στο παραθέτω για μελέτη.

Δεν θέλω να σε αποθαρύνω αλλά να σε κάνω περισσότερο υποψιασμένο. Διαβάζοντας το προσεκτικά, θα πάρεις πολλές απαντήσεις.:)

 

Σωτήρη νομίζω αυτό το άρθρο είναι υπερβολή κ αποθαρρύνει παρά ενημερώνει ένα χομπίστα.υπαρχουν πολλές παρουσιάσεις που μπορεί κάποιος να πάρει μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Σωτήρη νομίζω αυτό το άρθρο είναι υπερβολή κ αποθαρρύνει παρά ενημερώνει ένα χομπίστα.υπαρχουν πολλές παρουσιάσεις που μπορεί κάποιος να πάρει μια ιδέα.

Δημήτρη είναι νομίζω πολύ προσεκτικό αυτό που έγραψα  ότι δεν έχω σκοπό να αποθαρρύνω, αλλά να κάνω πιο υποψιασμένο το φίλο μας εδώ. Το άρθρο απαντάει σε πολλά ερωτήματα, όχι σε όλα, αλλά είναι μια βάση για περαιτέρω ψάξιμο και έτσι πρέπει να το εκλάβει ο φίλος μας.:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δημήτρη είναι νομίζω πολύ προσεκτικό αυτό που έγραψα  ότι δεν έχω σκοπό να αποθαρρύνω, αλλά να κάνω πιο υποψιασμένο το φίλο μας εδώ. Το άρθρο απαντάει σε πολλά ερωτήματα, όχι σε όλα, αλλά είναι μια βάση για περαιτέρω ψάξιμο και έτσι πρέπει να το εκλάβει ο φίλος μας.:)

 

 

Οκ φίλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δημήτρη είναι νομίζω πολύ προσεκτικό αυτό που έγραψα  ότι δεν έχω σκοπό να αποθαρρύνω, αλλά να κάνω πιο υποψιασμένο το φίλο μας εδώ. Το άρθρο απαντάει σε πολλά ερωτήματα, όχι σε όλα, αλλά είναι μια βάση για περαιτέρω ψάξιμο και έτσι πρέπει να το εκλάβει ο φίλος μας.:)

 

 

Οκ, θα το λάβω  υπ οψη μου.

Τώρα να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά Επειδή δεν μπορω να βγάλω άκρη από αυτά που ακούω και από αυτά που βλέπω οι δισκοι μπορούν να ζήσουν με αγγελοψαρα - σκαλάρια;

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικόλα, εντελώς φιλικά και μην με παρεξηγήσεις, επανέρχομαι τώρα που μας ενημέρωσες για τα λίτρα, είχα δίσκους εκτροφής πάνω απο 12 χρόνια σε 180 (για πολύ λίγο) και 350 λίτρα, ένα φεγγάρι έβαλα και 2 άγριους στο 350αρι, οι απαιτήσεις των ψαρεμένων σε σχέση με τους εκτροφής.... καμία σχέση. Σε 200 λίτρα δεν θα έβαζα άγριους σε καμία περίπτωση....εκτός αν ήμουν ειδήμων, που δεν είμαστε νομίζω.

Για να αναπτυχθούν και να δεις συμπεριφορές θέλεις ομάδα +7τμχ, που και πως θα τα συντηρείς? Δεν μιλάω να επιβιώνουν και εσύ να είσαι με ένα μπιτόνι αλλαγής κάθε ημέρα.

Οι άγριοι δεν συγχωρούν λάθη και δεν έχουν σχέση με εκτροφής κιχλίδες, οσκαρ κτλ.

Όσο αφορά το που θα βρεις, μόνο με παραγγελία όπως σου έγραψα, άγριους έχω να δω πάρα πολύ καιρό σε μαγαζί, και γιατί να έχει σε στοκ ψάρια των 100-200ευρώ το ένα κάποιος τώρα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Φίλε Νικόλα, εντελώς φιλικά και μην με παρεξηγήσεις, επανέρχομαι τώρα που μας ενημέρωσες για τα λίτρα, είχα δίσκους εκτροφής πάνω απο 12 χρόνια σε 180 (για πολύ λίγο) και 350 λίτρα, ένα φεγγάρι έβαλα και 2 άγριους στο 350αρι, οι απαιτήσεις των ψαρεμένων σε σχέση με τους εκτροφής.... καμία σχέση. Σε 200 λίτρα δεν θα έβαζα άγριους σε καμία περίπτωση....εκτός αν ήμουν ειδήμων, που δεν είμαστε νομίζω.

Για να αναπτυχθούν και να δεις συμπεριφορές θέλεις ομάδα +7τμχ, που και πως θα τα συντηρείς? Δεν μιλάω να επιβιώνουν και εσύ να είσαι με ένα μπιτόνι αλλαγής κάθε ημέρα.

Οι άγριοι δεν συγχωρούν λάθη και δεν έχουν σχέση με εκτροφής κιχλίδες, οσκαρ κτλ.

Όσο αφορά το που θα βρεις, μόνο με παραγγελία όπως σου έγραψα, άγριους έχω να δω πάρα πολύ καιρό σε μαγαζί, και γιατί να έχει σε στοκ ψάρια των 100-200ευρώ το ένα κάποιος τώρα....

Ευχαριστώ πολύ φίλε με βοήθησες πολύ.

Μήπως θα μπορούσες να μου προτεινεις κάποιο μαγαζί ώστε να πάρω εκτροφής;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω αν επιτρέπεται απο το forum να προτείνω συγκεκριμένα μαγαζιά.

Κε. Διαχειριστά, ενημερώστε μας παρακαλω???

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Φίλε Νικόλα, εντελώς φιλικά και μην με παρεξηγήσεις, επανέρχομαι τώρα που μας ενημέρωσες για τα λίτρα, είχα δίσκους εκτροφής πάνω απο 12 χρόνια σε 180 (για πολύ λίγο) και 350 λίτρα, ένα φεγγάρι έβαλα και 2 άγριους στο 350αρι, οι απαιτήσεις των ψαρεμένων σε σχέση με τους εκτροφής.... καμία σχέση. Σε 200 λίτρα δεν θα έβαζα άγριους σε καμία περίπτωση....εκτός αν ήμουν ειδήμων, που δεν είμαστε νομίζω.

Για να αναπτυχθούν και να δεις συμπεριφορές θέλεις ομάδα +7τμχ, που και πως θα τα συντηρείς? Δεν μιλάω να επιβιώνουν και εσύ να είσαι με ένα μπιτόνι αλλαγής κάθε ημέρα.

Οι άγριοι δεν συγχωρούν λάθη και δεν έχουν σχέση με εκτροφής κιχλίδες, οσκαρ κτλ.

Όσο αφορά το που θα βρεις, μόνο με παραγγελία όπως σου έγραψα, άγριους έχω να δω πάρα πολύ καιρό σε μαγαζί, και γιατί να έχει σε στοκ ψάρια των 100-200ευρώ το ένα κάποιος τώρα....

Υπάρχουν φίλε μου εδώ κ πολύ καιρό σ κατάστημα κ πολλούς μάλιστα,βέβαια έχω να περάσω κάνα μήνα αλλά οπότε περνούσα έβλεπα.Σ γενικές γραμμές συμφωνώ Μ αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ Δημήτρη, δεν θα συχνάζουμε στα ίδια?? ? εγώ παλαιότερα έβλεπα συχνά, τώρα έχω να δω καιρό άγριο σε στοκ.

Μιλάω να είναι προς πώληση έτσι, όχι να έχει το μαγαζί 5-6 κομμάτια παραγγελία πελάτη του να τα στρώνει για να τα παραδώσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Φίλε μου δεν ξέρω αν επιτρέπεται απο το forum να προτείνω συγκεκριμένα μαγαζιά.

Κε. Διαχειριστά, ενημερώστε μας παρακαλω???

Αν δεν σου  είναι πρόβλημα στείλε σε προσωπικό μήνυμα.

Έχω βρει μαγαζιά που πουλάνε αλλά θα ήθελα και μια πρόταση από κάποιον έμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Πως σου στέλνω? Δεν ξέρω τη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Α, οκ Δημήτρη, δεν θα συχνάζουμε στα ίδια?? ? εγώ παλαιότερα έβλεπα συχνά, τώρα έχω να δω καιρό άγριο σε στοκ.

Μιλάω να είναι προς πώληση έτσι, όχι να έχει το μαγαζί 5-6 κομμάτια παραγγελία πελάτη του να τα στρώνει για να τα παραδώσει.

Όχι βρε μιλάω για 40

Link to comment
Share on other sites

Που ρε αδερφέ, δώσε στίγμα (δώσε περιοχή, θα καταλάβω) να πάω να τα χαζέψω, είναι ωραία ζωντανά τα άτιμα, ειδικά σε μεγάλο κοπάδι.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν θα καταφέρω να αποδώσω όλα αυτά που γράφονται στο παρακάτω άρθρο ακόμα και αν γράψω ολόκληρο κατεβατό. Γι αυτό στο παραθέτω για μελέτη.

Δεν θέλω να σε αποθαρύνω αλλά να σε κάνω περισσότερο υποψιασμένο. Διαβάζοντας το προσεκτικά, θα πάρεις πολλές απαντήσεις.:)

 

Το θέμα καλο ειναι να διαβαστεί ολο, γιατι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μεση.  

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς που είχατε άγριους δεν στεναχωριόσασταν λιγάκι που το ψάρι ήταν στα ποτάμια μαζί με άλλα 100-200 και έφτασε να κάνει κύκλους μέσα σε 5 τζάμια; Τι παραπάνω έχει το άγριο από το εκτροφής;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ούτε εγώ είμαι υπερ του να αγοράζουμε ψαρεμένα, απλά συνύπολόγισε ότι:

1ον όταν έχει φτάσει το ψάρι στο κατάστημα στην Αθήνα και ζει σε γυάλα max 80l, καλύτερα να το πάρεις εσύ που είσαι χομπίστας στο δικό σου, καλύτερα θα ζήσει, αν πληροίς τις προϋποθέσεις......

2ον νομίζω, χωρίς να το ξέρω αλλά το φαντάζομαι, ότι η πλειονότητα των "ψαρεμένων" είναι απόγονοι αναπαραγωγής ψαρεμένων γονιών ή παππούδων.

Αλλά σίγουρα καλό είναι να αγοράζουμε μόνο εκτροφής, ψάρια και κυρίως κοράλλια οι θαλασσινοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...