Jump to content

Πρόβλημα με κλόουν γλυκού τρώνε την ανουμπια


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με 2 κλόουν, 2 κορυ, 2 αγγελοψαρα, και 1 πολυπτερο της Σενεγάλης,όλα ζούνε αρμονικά. Θέλησα να βάλω και 2 φυτά μέσα μια ανουμπια και ένα κερατοφυλλο αλλά έχω ένα πρόβλημα η λεμαργια των κλόουν δεν υπάρχει, τρώνε τα φύλλα της ανουμπιας την έχουν ρημάξει και δεν ξέρω πως να την σώσω. Ρώτησα από εκεί που αγόρασα τα φυτά αν θα μου την φάνε και με καθησυχασαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση αλλά... Διάβασα στο φόρουμ σας για μαρούλια, αγγούρια κτλ και το κάνω κάθε μέρα,η αλήθεια είναι πως όταν βάζω δεν την ενοχλούν, αλλά θα φύγω σε λίγο καιρό και θα τους βάλω ταιστρα οπότε δεν θα είναι εδώ κάθε μέρα κάποιος να τους τα δίνει. θα ήθελα να σας ρωτήσω τι να κάνω, γιατί δεν θέλω να πετάω λεφτά άδικα? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Alexandros Stanios έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με 2 κλόουν, 2 κορυ, 2 αγγελοψαρα, και 1 πολυπτερο της Σενεγάλης,όλα ζούνε αρμονικά. Θέλησα να βάλω και 2 φυτά μέσα μια ανουμπια και ένα κερατοφυλλο αλλά έχω ένα πρόβλημα η λεμαργια των κλόουν δεν υπάρχει, τρώνε τα φύλλα της ανουμπιας την έχουν ρημάξει και δεν ξέρω πως να την σώσω. Ρώτησα από εκεί που αγόρασα τα φυτά αν θα μου την φάνε και με καθησυχασαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση αλλά... Διάβασα στο φόρουμ σας για μαρούλια, αγγούρια κτλ και το κάνω κάθε μέρα,η αλήθεια είναι πως όταν βάζω δεν την ενοχλούν, αλλά θα φύγω σε λίγο καιρό και θα τους βάλω ταιστρα οπότε δεν θα είναι εδώ κάθε μέρα κάποιος να τους τα δίνει. θα ήθελα να σας ρωτήσω τι να κάνω, γιατί δεν θέλω να πετάω λεφτά άδικα? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

 

Screenshot_20200317_192110.jpg

Screenshot_20200317_191742_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200317_193325_com.android.gallery3d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος εχει σκαλαρια - δολλάρια , ολα μεγαλα σε μέγεθος.

Ειπε να βαλει αληθινά φυτα μετα απο πιεση απο εμενα να μην ειναι νεκρό το ενυδρείο.

Πήραμε ανουμπια κρυπτοκορινες και βαλισινιερες μεγαλες σε μεγεθος που δεν ηθελε ο φιλος στο μαγαζι γιατι ήταν κλαδέματα .

Τα φαγανε ολα .....ΟΛΑ !!!

Δεν εμεινε ριζα ! 

Νομιζα οτι ανουμπιες και βαλισινιερες και μάλιστα μεγαλες δεν τρώγονται!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλέξανδρε, δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και κάτι..... σου έκατσε κλόουν vegan...???

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Τη τροφή τους ρίχνεις;;

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2020 at 11:37 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Τη τροφή τους ρίχνεις;;

Γενικά τρώνε ποικιλία τροφών. Τους ρίχνω τα μπιλακια, φυλλαράκια και που και που ταμπλέτες βυθού. Φυσικα όχι όλα μαζί. Σκέφτηκα να τους άλλαζα την διατροφή (σπιρουλινα κτλ) αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα άλλαζε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Alexandros Stanios έγραψε:

Γενικά τρώνε ποικιλία τροφών. Τους ρίχνω τα μπιλακια, φυλλαράκια και που και που ταμπλέτες βυθού. Φυσικα όχι όλα μαζί. Σκέφτηκα να τους άλλαζα την διατροφή (σπιρουλινα κτλ) αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα άλλαζε κάτι. 

Καλα κανεις και εχεις ποικιλια αλλα θα πρεπει να παιξεις περισσοτερο σε ταμπλετες βυθου με ποικιλια. Να ταιζεις λιγο πριν κλεισουν τα φωτα και μια το πρωι και πιστευω πως θα δεις διαφορα.

Επισης περιττο να σου πω πως γινονται θηριακια θελουνε καβατζες και ειναι κοπαδοψαρα, και γενικος με τα ψαρια που εχεις καλο ειναι καποια στιγμη να βαλεις στο προγραμμα περισσοτερα λιτρα συν καλυτερη φιλτρανση γιατι δεν παλευεται αλλιως.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε και καμια μαλαγρα σε πελλετ απο καποιο μαγαζι με δολωματα και ριχνε του 2 ~ 3 μπιλακια, οχι παραπανω γιατι επιβαρυνη πολυ το ενυδρειο και στα λιτρα σου θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι vegan, δωσε βραστο - σπανακι, μαρουλι, αρακα(οχι πολλα μπιλακια), τσουκνιδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι vegan, δωσε βραστο - σπανακι, μαρουλι, αρακα(οχι πολλα μπιλακια), τσουκνιδα.

Έχεις κάποια ιδέα για το πως να τα βυθίσω? Για το μαρουλι οκ, αλλά τα υπόλοιπα ειδικά τον αρακά? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Παρε και καμια μαλαγρα σε πελλετ απο καποιο μαγαζι με δολωματα και ριχνε του 2 ~ 3 μπιλακια, οχι παραπανω γιατι επιβαρυνη πολυ το ενυδρειο και στα λιτρα σου θα εχεις θεμα.

Οντως κάνει δουλειά η κλασσική μαλάγρα (για λαυρακια, τσιπούρες κτλ έτσι? )  Σε ευχαριστώ πολύ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Alexandros Stanios έγραψε:

Έχεις κάποια ιδέα για το πως να τα βυθίσω? Για το μαρουλι οκ, αλλά τα υπόλοιπα ειδικά τον αρακά? 

Παιρνεις κατεψυγμενο αρακα, βραζεις για 5-10 λεπτα, βγαζεις φλουδα και..... βυθίζεται . Ταιζω γαριδες. Το ιδιο βυθιζεται και βρασμενη τσουκνιδα και σπανακι (δοκιμασμενο :))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι vegan, δωσε βραστο - σπανακι, μαρουλι, αρακα(οχι πολλα μπιλακια), τσουκνιδα.

Θα του πάει αίμα με τόσο λαχανικό ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 17/3/2020 at 6:33 ΜΜ, το μέλος Alexandros Stanios έγραψε:

 

Screenshot_20200317_192110.jpg

Screenshot_20200317_191742_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200317_193325_com.android.gallery3d.jpg

Θες να σου βάλω εγω φωτο να δεις πως κατέληξαν από τους κλόουν μου 120€ φυτά ??

Μόνο κοτσάνια από ανουμπιες και από τα υπόλοιπα μόνο οι ρίζες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...