Jump to content

ποια τέστ ΝΟ2, ΝΟ3?


Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω τους συνχομπίστες, ποιάς εταιρείας τέστ νερού ΝΟ2 και ΝΟ3 θεωρούνται η χρυσή τομή μεταξύ ποιότητας, αξιοπιστίας και τιμής.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι περισσοτεροι παιρνουν το starter kit της api. Βεβαια αν εσυ θες μονο No2 και No3 κοιτα στις αγγελιες για μεταχειρισμενα απο συνχομπιστες. Μαρκες οπως sera, api, jbl, salifert

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο επικίνδυνο να συγκρίνουμε μάρκες πόσο μάλλον προιόντα. Δηλαδή για παράδειγμα εγώ που έστρωσα με βακτήρια nite-out με τι γνώμονα θα ακυρώσω κάποιον που έστρωσε με bio nitrivec? Τέλος πάντων.

 Το να έχει μετρήσει κάποιος με ότι μάρκα υπάρχει είναι κάπως δύσκολο πόσο μάλλον να σου πει ότι πχ με sera μέτρησα 1 και με salifert 3. 

Καλύτερα λοιπόν να τα χωρίσεις ανάμεσα στις κατηγορίες στικς και υγρά τεστ. Τα πρώτα είναι μεν πιο φθηνά αλλά ενδεχομένως να μην σου δώσουν ακριβής μετρήσεις ενώ τα δεύτερα κοστίζουν παραπάνω και θα έχεις ότι ισχύει. Τουλάχιστον για τα τεστ πιο πολύ σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία μιας και μία λάθος μέτρηση μπορεί να σε μπερδέψει και να κάνεις αντίστοιχα λάθος κινήσεις. Η ποιότητα πάντως δεν διαφέρει απ'όσο έχω δει και η τιμή σώζεται είτε με μεταχειρισμένα (εννοείται χωρίς να έχουν λήξει) είτε κάνοντας μία μικρο επένδυση και αγοράζοντας τα καινούργια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panagiotis_dms said:

Είναι λίγο επικίνδυνο να συγκρίνουμε μάρκες πόσο μάλλον προιόντα. Δηλαδή για παράδειγμα εγώ που έστρωσα με βακτήρια nite-out με τι γνώμονα θα ακυρώσω κάποιον που έστρωσε με bio nitrivec? Τέλος πάντων.

 Το να έχει μετρήσει κάποιος με ότι μάρκα υπάρχει είναι κάπως δύσκολο πόσο μάλλον να σου πει ότι πχ με sera μέτρησα 1 και με salifert 3. 

Καλύτερα λοιπόν να τα χωρίσεις ανάμεσα στις κατηγορίες στικς και υγρά τεστ. Τα πρώτα είναι μεν πιο φθηνά αλλά ενδεχομένως να μην σου δώσουν ακριβής μετρήσεις ενώ τα δεύτερα κοστίζουν παραπάνω και θα έχεις ότι ισχύει. Τουλάχιστον για τα τεστ πιο πολύ σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία μιας και μία λάθος μέτρηση μπορεί να σε μπερδέψει και να κάνεις αντίστοιχα λάθος κινήσεις. Η ποιότητα πάντως δεν διαφέρει απ'όσο έχω δει και η τιμή σώζεται είτε με μεταχειρισμένα (εννοείται χωρίς να έχουν λήξει) είτε κάνοντας μία μικρο επένδυση και αγοράζοντας τα καινούργια. 

δεν θα συζητούσα καν τα sticks, αυτα στην ουσία ειναι για ελεγχο πισίνας... poor man's tests... χεχεχε ειπαμε ειμαστε φτωχοι, αλλα δεν εχει καν αξια εξ όσων έχω γνωρίσει, οι μετρήσεις με τα στικακαι που μετρανε 7-8 πράγματα ταυτόχρονα...

τελος πάντων, θα έχω το νου μου ισως δω καποιον να ανεβασει προσφορά με μεταχειρισμένα, ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panagiotis_dms said:

Είναι λίγο επικίνδυνο να συγκρίνουμε μάρκες πόσο μάλλον προιόντα. Δηλαδή για παράδειγμα εγώ που έστρωσα με βακτήρια nite-out με τι γνώμονα θα ακυρώσω κάποιον που έστρωσε με bio nitrivec? Τέλος πάντων.

 Το να έχει μετρήσει κάποιος με ότι μάρκα υπάρχει είναι κάπως δύσκολο πόσο μάλλον να σου πει ότι πχ με sera μέτρησα 1 και με salifert 3. 

Καλύτερα λοιπόν να τα χωρίσεις ανάμεσα στις κατηγορίες στικς και υγρά τεστ. Τα πρώτα είναι μεν πιο φθηνά αλλά ενδεχομένως να μην σου δώσουν ακριβής μετρήσεις ενώ τα δεύτερα κοστίζουν παραπάνω και θα έχεις ότι ισχύει. Τουλάχιστον για τα τεστ πιο πολύ σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία μιας και μία λάθος μέτρηση μπορεί να σε μπερδέψει και να κάνεις αντίστοιχα λάθος κινήσεις. Η ποιότητα πάντως δεν διαφέρει απ'όσο έχω δει και η τιμή σώζεται είτε με μεταχειρισμένα (εννοείται χωρίς να έχουν λήξει) είτε κάνοντας μία μικρο επένδυση και αγοράζοντας τα καινούργια. 

παρεπιπτώντως, δεν έστρωσα ποτέ με βακτήρια, πάντα αγοραζα ενα χρυσόψαρο... και σε κανα μήνα το επέστρεφα στο πετ σοπ...αλλα πάντα ειχα μεγαλο φίλτρο με μπολικη βιολογία... και βεβαια θέλει χρόνο και σταθερότητα...τεσπα... τα τεστ εχουν σχεση με τις χρωματικές αποδώσεις και καποιες εταιρείες ειναι φρικτές...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

παρεπιπτώντως, δεν έστρωσα ποτέ με βακτήρια, πάντα αγοραζα ενα χρυσόψαρο... και σε κανα μήνα το επέστρεφα στο πετ σοπ...αλλα πάντα ειχα μεγαλο φίλτρο με μπολικη βιολογία... και βεβαια θέλει χρόνο και σταθερότητα...τεσπα... τα τεστ εχουν σχεση με τις χρωματικές αποδώσεις και καποιες εταιρείες ειναι φρικτές...

Τι εννοείς? Αν η μία εταιρεία το δείχνει μπλέ και η άλλη κόκκινο ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

ναι, οι χρωματικές αποδώσεις και οι διαβαθμίσεις... μπλε, μπλε σκουρο, ραφ κλπ....

αλλα κυριως στα στικάκια...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκινησα πριν τρεις μήνες, πριν βαλω το πεχαμετρο, χρησιμοποίησηα τα στικάκια με τα πολλα τεστ... δεν εβρισκα λογαριασμο με τιποτα... πανω κατω μισή μοναδα... δεν πανα έβαζα ολο το δοιοξειδιο...δεν αλλαζε και πολυ... και μιλαμε για μολις 30 λιτρα γυάλα... και δοκιμασα δυο η τρια κουτακια διαφορετικες μάρκες... ειναι εντελως αναξιόπιστα....αν ζηταμε τεχνολογια με CO2  και λοιπα... τα στικακαι ειναι πολύ ασαφη... αυτό...

Link to comment
Share on other sites

αυτα που αγαπησα ηταν τα tropic marine, δεν υπάρχουν! αλλα κομματι ακριβα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

ναι, οι χρωματικές αποδώσεις και οι διαβαθμίσεις... μπλε, μπλε σκουρο, ραφ κλπ....

αλλα κυριως στα στικάκια...

Αυτο το εχω παθει με το τεστ ph της sera (στα αλλα της ειναι καλυτερα) , στη κυριολεξια ''μαντεύεις'' στο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έδειχνε η sera στο νερό βρύσης 6,5 στην αθήνα πάσο και πες μου που μένεις να έρθω με βυτιοφόρο αύριο κιόλας. Αν μιλάμε για νερό ενυδρείου τότε παίζουν πολλά πράγματα ρόλο: co2,υπόστρωμα,ασβεστολιθικά κτλπ. Εμένα μια χαρά μου τα έδειχνε πάντως όσες φορές μέτρησα μία όταν έστρωσα από περιέργεια και μόνο και κάμποσες όταν έτρεχα co2. Τέλος πάντων ότι και να λέμε σαν τα υγρά δεν υπάρχουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε για 6,5 ph στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι και ετσι, αλλα οι χρωματισμοι στο χαρτι ειναι πολυ κοντινοι στο συγκεκριμενο τεστ της σερα για να εισαι ακριβης στα ΄΄σκληρα'' νερα που ενδιαφερει εμενα..... στα ΝΟ2 και ΝΟ3 ειναι ok.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πάρω το ρίσκο να παραγγείλω αυτά...

image.png.c82ce896e25f0cdc9bf1f49ac41e8f29.png

φτηνά είναι, συνήθως οι κινέζοι ανταποκρίνοντραι αρκετα καλα τα τελευταία χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Με τεστ ph της salifert για θαλασσινό μπορώ να μετρήσω γλυκό νερό με 7.6 και πάνω; ρωτάω γιατί με το τεστ Api για γλυκό που έχω μου δείχνει 7.6 που είναι το ανώτερο στη κλίμακα και δε ξέρω αν τελικά είναι ακόμα παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Με τεστ ph της salifert για θαλασσινό μπορώ να μετρήσω γλυκό νερό με 7.6 και πάνω; ρωτάω γιατί με το τεστ Api για γλυκό που έχω μου δείχνει 7.6 που είναι το ανώτερο στη κλίμακα και δε ξέρω αν τελικά είναι ακόμα παραπάνω 

Τα τεστ της ΑΡΙ εχουν 2 διαφορετικα τεστ για ph, το ενα ειναι Low range kai to allo High range. Για σκληρο νερο παιρνεις high range test ph

Salifert ph marine δεν ειναι για γλυκο νερο, θα υπαρχει απόκληση στις μετρησεις, μπορει και μεγαλη.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ .έπρεπε να πάρω το high range τότε για το νερό της Θεσσαλονίκης. Γνωρίζει κανείς σε τι ph παίζει γενικά το νερό της Ανατολικής Θεσσαλονίκης ; με την όσμωση του θαλασσινού τα τελευταία χρόνια δεν έτυχε να μετρήσω ποτέ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...