Jump to content

Πώς να στήσω το εξωτερικό μου φίλτρο από υλικά


Alexis Ioannidis

Recommended Posts

DoPhin ASTRO 2210 διαθέτει 2καλαθακια τι υλικά να βάλω και με ποια σειράμ το ενυδρείο μου είναι 200 λίτρα και έχω σκαλαρια 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα πρεπει να τα γεμισης με κεραμικα.

Προσωπικα θα εβαζα στο κατω biomech και στο πανω Matrix

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο φίλτρο αλλά όλα ακολουθούν την ίδια λογική. Ανάλογα με το πως είναι δομημένο το δικό σου, βλέπεις την πορεία του νερού (από την είσοδο προς την έξοδο) και φροντίζεις το νερό να περνάει πρώτα από σφουγγάρι για να κρατάει τα χοντρά, μετά από το βιολογικό υλικό και τέλος από το ενυδρειακό βαμβάκι.

Νομίζω αυτό είναι το φίλτρο σου

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω πως εχει στο πανω μερος τουλαχιστων σφουγγαρι και μαλλι....

Link to comment
Share on other sites

Ένας μου είπε να βάλω  Sera siporax και πήρα χύμα και 2λιτρα και τα έβαλα σε ένα καλαθάκι και το έβαλα από κάτω προς τα πάνω και στο δεύτερο έχει ένα σφουγγάρι και ένα βαμβάκι από πανω από το σφουγγάρι και το σφουγγάρι και το βαμβάκι είχε μέσα μόνο το φίλτρο όταν το πήρα αλλά βλέπω ότι δεν είναι πολύ καθαρό το νερό και γι'αυτό έγραψα για να με βοηθήσετε και νομίζω ότι δεν έχει τόσο καλή ροή το νερό βέβαια δεν ξέρω είναι το πρώτο μου ενυδρείο,με τα λεγόμενα σας τα έχω βάλει ανάποδα όλα απλά έχει πολλά βιντεάκια στο YouTube και έχω μπερδεύτει αγόρασα κάτι βάτα από ένα κατάστημα petshop και ένα σφουγγάρι 30ppi και ένα σκεύασμα ζεόλιθο μαζί με άνθρακα αλλά διαβάζω διαφορά και διάφορες σειρές και υλικά και έχω καταμπερδευτει 

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω το νερό οδηγείται στον πάτο του κάδου και ανεβαίνει μέσα από τα καλαθάκια για να επιστρέψει στο ενυδρείο, σωστά; Αν είναι έτσι θα έβαζα στο κάτω καλαθάκι σφουγγάρι μέχρι το μισό περίπου και το υπόλοιπο siporax, το δεύτερο καλαθάκι θα το γέμιζα με siporax και θα έβαζα πάνω μια ψιλή στρώση ενυδρειακό βαμβάκι. Ο άνθρακας χρειάζεται σε περιπτώσεις που θέλεις να κάνεις χημική φίλτρανση, πχ μετά από φάρμακα, τώρα δεν σου προσφέρει κάτι, κράτα τον μήπως σου χρειαστεί στο μέλλον. Το σφουγγάρι μπαίνει πρώτο ώστε να είναι το πρώτο που θα έρχεται σε επαφή με το νερό του ενυδρείου και να κρατάει τις χοντρές βρωμιές και τα σκουπιδάκια, αν βάλεις κάτι άλλο πρώτα (βαμβάκι ή βιολογικό υλικό) αυτές οι βρωμιές θα σου "μπουκώσουν" γρηγορότερα το φίλτρο και θα μειωθεί αρκετά η ροή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις την κοινή λογική, πρώτα μηχανική φίλτρανση και μετά βιολογική. Χημική δεν νομίζω να χρειάζεσαι εκτός και αν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος.

Μηχανική φίλτρανση θα πρέπει να γίνει πριν από το siporax αλλιώς θα βουλώσει και θα μειωθεί η αποτελεσματικότητά του. Εγω θα σου πρότεινα, σφουγγάρι μικρής πυκνότητας (μεγάλα κενά - τρύπες). σφουγγάρι μεγαλύτερης πυκνότητας (μικρά κενα - τρύπες) ενυδρειακό βαμβάκι για μικροσωματίδια.

Βιολογική θα πρέπει να γίνει σε ένα μέσο μεγάλης επιφάνειας αμέσως μετά από τη μηχανική, όπως το siporax. Φρόντισε να ακολουθεί κάποιο φράγμα για το siporax, να μην περνάει προς την αντλία. Εγώ βάζω ξανά βαμβάκι.

Ιδανικά λοιπόν, σφουγγάρι, σφουγγάρι, βαμβάκι, siporax, βαμβάκι. Προσάρμοσε ανάλογα με το τι σωματίδια αντιμετωπίζεις.

 

Σε βιντεάκια που πριν από το σφουγγάρι ΄βαζουν μακαρόνι , μάλλον πιο πολυ υδραυλική αξία (να σπάει τη ροή εισαγωγής και να διοχετεύει παντού προς το φίλτρο) έχει παρά ως βιολογική αποικία. 

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Ένας μου είπε να βάλω  Sera siporax και πήρα χύμα και 2λιτρα και τα έβαλα σε ένα καλαθάκι και το έβαλα από κάτω προς τα πάνω και στο δεύτερο έχει ένα σφουγγάρι και ένα βαμβάκι από πανω από το σφουγγάρι και το σφουγγάρι και το βαμβάκι είχε μέσα μόνο το φίλτρο όταν το πήρα αλλά βλέπω ότι δεν είναι πολύ καθαρό το νερό και γι'αυτό έγραψα για να με βοηθήσετε και νομίζω ότι δεν έχει τόσο καλή ροή το νερό βέβαια δεν ξέρω είναι το πρώτο μου ενυδρείο 

Θα το κάνω οπως είπατε παιδιά σας ευχαριστώ να ρωτήσω κάτι ακόμα το ενυδρείο δεν έχω υπόστρωμα έχω χαλίκι που πήρα από το petshop από όπου πήρα και το ενυδρείο και είχε και ένα θερμοστάτη 200w έχω βάλει και μια αεραντλία της EHEIM 400 και κάτι ψεύτικα λουλούδια κάπου διάβασα ότι τα σκαλαρια (αγγελοψαρα) ότι χρειάζονται και κανονικά φυτά τι μπορώ να κάνω τώρα εφόσον δεν έχω υπόστρωμα;μου είχαν πει και έκανα και ένα τεστ κάτι πέτρες με Άκουα φόρτε για να δω αν είναι ασβεστόλιθηκες γιατί δεν κάνει μου είπαν για τα συγκεκριμένα ψάρια και κάποιες ήταν και δεν της έβαλα .τι αλλά ψάρια θα μπορούσα να βάλω μαζί;

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
Link to comment
Share on other sites

Στον πατο μην βαλεις σφουγγαρι γιατι θα σου πεφτει η αποδοση του φιλτρου σχετικα γρηγορα. Προτιμησε καποιο κεραμικο ή πλαστικο υλικο που εχει μηχανικες ιδιοτητες.

Απο την στιγμη που πειρες το τυπου σιποραξ το βαζεις στην συνεχεια απο πανω, και τελικη στρωση σφουγγαρι και μετα την βατα. Με την βατα απο την μια εχεις πολυ καλη τελικη φιλτρανση αλλα απο την αλλη μπουκωνει αρκετα ευκολα, ειναι παντως ενα πολυ καλο υλικο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Στον πατο μην βαλεις σφουγγαρι γιατι θα σου πεφτει η αποδοση του φιλτρου σχετικα γρηγορα. Προτιμησε καποιο κεραμικο ή πλαστικο υλικο που εχει μηχανικες ιδιοτητες.

Απο την στιγμη που πειρες το τυπου σιποραξ το βαζεις στην συνεχεια απο πανω, και τελικη στρωση σφουγγαρι και μετα την βατα. Με την βατα απο την μια εχεις πολυ καλη τελικη φιλτρανση αλλα απο την αλλη μπουκωνει αρκετα ευκολα, ειναι παντως ενα πολυ καλο υλικο!

Έχει μόνο δύο καλαθάκια στον πάτο αφήνει περίπου 5 εκατοστά και μετά πατάει το πρώτο καλαθάκι και τα έχω βάλει από κατω προς τα πάνω siporax στο κάτω και στο επάνω το σφουγγάρι και το βαμβάκι όπως είχε μέσα το φίλτρο το έχω περίπου ένα μήνα που το ξεκίνησα και μετά διάβασα όλα αυτά και αγόρασα σφουγγάρι 30ppi και βάτα και θέλω να τα βάλω όλα όπως πρέπει γι'αυτό ρωτάω μήπως είναι πολύ το siporax που έχω βάλει στο καλαθάκι 2 λίτρα σε λίτρα τα μετρούσε αυτός ξέρω γω πάντως είναι μέχρι επάνω με το ζόρι πατάει το άλλο καλαθάκι

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Έχει μόνο δύο καλαθάκια στον πάτο αφήνει περίπου 5 εκατοστά και μετά πατάει το πρώτο καλαθάκι και τα έχω βάλει από κατω προς τα πάνω siporax στο κάτω και στο επάνω το σφουγγάρι και το βαμβάκι όπως είχε μέσα το φίλτρο το έχω περίπου ένα μήνα που το ξεκίνησα και μετά διάβασα όλα αυτά και αγόρασα σφουγγάρι 30ppi και βάτα και θέλω να τα βάλω όλα όπως πρέπει γι'αυτό ρωτάω μήπως είναι πολύ το siporax που έχω βάλει στο καλαθάκι 2 λίτρα σε λίτρα τα μετρούσε αυτός ξέρω γω πάντως είναι μέχρι επάνω με το ζόρι πατάει το άλλο καλαθάκι

Σωστα τα εχεις τοτε....

Ετσι ειναι και το eheim που εχω απλα εμενα εχει δυο καλαθια συν το σφουγγαρι επανω με το βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Σωστα τα εχεις τοτε....

Ετσι ειναι και το eheim που εχω απλα εμενα εχει δυο καλαθια συν το σφουγγαρι επανω με το βαμβακι.

Αυτό το φίλτρο που έχω από ότι κατάλαβα μετά βέβαια που το πήρα είναι αντιγραφή από κάποιο eheim γιατί είναι οικονομικο σε τιμή το λέει ονομαστικά στην σελίδα 1200 λιτρα την ώρα γυρνάει αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη δύναμη βέβαια δεν έχω δει και άλλα από κοντά ήθελα να πάρω κάτι επώνυμο πριν και μου έλεγε ένας ότι είναι το ίδιο πράγμα και αυτό αλλά πλέων βλέποντας το από κοντά αυτό και στα βιντεάκια από τα επώνυμα έχουν αρκετές διαφορές 

Link to comment
Share on other sites

Γενικος τα εξωτερικά, θες ότι έχουν μεγάλους κάδους και είναι μπουκωμενα με υλικά, θες οτι υπαρχει υψομετρικη διαφορα δεν έχουν και την τρελη αποδοση σε σχέση με ένα εσωτερικο φιλτρο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Γενικος τα εξωτερικά, θες ότι έχουν μεγάλους κάδους και είναι μπουκωμενα με υλικά, θες οτι υπαρχει υψομετρικη διαφορα δεν έχουν και την τρελη αποδοση σε σχέση με ένα εσωτερικο φιλτρο....

Ναι όντως άμα το σκεφτείς βάσει λογικής υπάρχει μεγάλη απόσταση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Ναι όντως άμα το σκεφτείς βάσει λογικής υπάρχει μεγάλη απόσταση 

Το έκανα αλλαγή έβαλα τα σφουγγάρια και έξτρα σφουγγάρι με ποιο μικρές τρύπες και μετά βάτα και από επάνω έβαλα το δεύτερο καλάθι με το siporax και ένυδρειακο βαμβάκι και το φίλτρο είναι η μέρα με την νύχτα έχει πάρα πολύ Ρόι πριν το έκοβε παρά πολύ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...