Jump to content

Ερώτηση για άμμο


Recommended Posts

Πήρα λευκή άμμο από pet shop αλλά δεν με έφτασε και το μαγαζί δεν είχε άλλη. Θέλω να προσθέσω 1-2 πόντους ακόμα (60χ30 βυθός). Να πάω σε μάντρα; Να πάρω όποια λευκή άμμο βρω, πρέπει να αποφύγω κάποια/ες;

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις χαλαζιακη άμμο..

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να βρεις ίδια κοκκομετρία και χρώμα αν θες να συμπληρώσεις... 

Οπότε εφόσον δεν σου έφτασε, βαλτην στην άκρη αυτή και πάρε μια καινούργια όσα κιλά χρειάζεσαι.

Ζητά χαλαζιακη που δεν ανεβάζει σκληρότητες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Ελπίζω να βρω την ίδια, λευκή σαν το αλάτι και ψιλή σαν πούδρα γιατί το έχω στήσει το ενυδρείο και για να την βγάλω θα πρέπει να τα βγάλω όλα από μέσα :AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βρεις τότε.. αν είναι λευκή και πούδρα έχεις περισσότερες ελπίδες 

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2020 at 5:47 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

Thanks. Ελπίζω να βρω την ίδια, λευκή σαν το αλάτι και ψιλή σαν πούδρα γιατί το έχω στήσει το ενυδρείο και για να την βγάλω θα πρέπει να τα βγάλω όλα από μέσα :AAGGGHHH:

Λευκη αμμος- πουδρα ειναι εφιάλτης..... τουλαχιστον για μενα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Λευκη αμμος- πουδρα ειναι εφιάλτης..... τουλαχιστον για μενα.

Δείχνει πολύ ωραία με μπόλικα ξύλα, τανίνες και σκιές. Σε clear water με δυνατό φωτισμό θα την απέφευγα

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια εμφάνιση ακριβώς μπορείς να πετύχεις με χαλαζιακή άμμο "κανονικής κοκκομετριας " και όχι πούδρα.  Η πούδρα μπορεί να πετρώσει, να μην κάθεται εύκολα και να θολωνει το ενυδρείο.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά πως ορίζουμε από άποψη κοκκομετρίας τη πούδρα? Διαβάζω διαφορα νήματα αυτές τις μέρες σχετικά με σωστή επιλογή άμμου και έχω μπερδευτεί λιγάκι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

Παιδιά πως ορίζουμε από άποψη κοκκομετρίας τη πούδρα? Διαβάζω διαφορα νήματα αυτές τις μέρες σχετικά με σωστή επιλογή άμμου και έχω μπερδευτεί λιγάκι 

0.1mm - 0.2mm   - πουδρα. Tωρα για σωστη επιλογη αμμου - εξαρταται απο το που θελεις να το βαλεις. Πιο συγκεκριμενα πες. Άλλο φυτεμενο και άλλο αφρικανικο κιχλιδαδικο ....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...