Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Ioanna Chita

Recommended Posts

Γειά σας! Σήμερα μου έφεραν έναν μονομαχο τον έχω σε μια γυαλια 10λτ, μου έφεραν μαζί το αντιχλωριο μια σταγόνα ανά λίτρο, σκέφτομαι να πάρω ένα ενυδρείο διάβασα κάποια  θέματα από εδώ αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι.ποσα λίτρα πρέπει να είναι; Τι εννοούμε να στρώσω το ενυδρείο πως γίνεται αυτό και πόσο καιρό για να μπει το ψάρι μέσα;

Link to comment
Share on other sites

διάβασε σιγά σιγά αυτό και ότι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς εδώ.

 

ΥΓ. μην σε τρομάζει ο όγκος των πληροφοριών.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ξανα ρωτα εαν δεις οτι καπου θες βοηθεια .

ενας μικρος μπουσουλας ειναι .

δε θες μεγαλο ενυδρειο απο 15 λιτρα εως 20 φευγα ειναι αρκετα .

θελει θερμοστατη και θερμοκρασια κοντα στους 26 .

φιλτρο δεν τους αρεσουν αυτα που παραγουν ροη μεσα στο ενυδρειο , οποτε καλυτερο ενα μικρο τυπου καταρρακτη.

θα βαλεις μεσα βιολογικο υλικο το περισσοτερο ετσι ωστε να εχουμε βιολογια στον ενυδρειο .

χαλικακι της αρεσκειας σου , κατα προτίμηση σκουρο χρωμα , να πιασει 2,5 με 3 ποντους μεσα .

παρε ενα ξυλο και ασε το να βυθιστει , προσαρμοσε επανω του anubia nana η γενικα οτι θες εαν ψαχτεις , βαλε και κανενα φυτο επιφανειας διοτι τα αγαπουν. κερατοφυλλο το πλεον ευκολο !

μια λαμπα Led θες κοντα στα 10 watt , τωρα μανταλακι ειναι , απλο φωτιστικο , οτι θες !

ζεις σε μια υπεροχη περιοχη !

βρε ξερα φυλλα πλατανου , ψησε τα στους 120 για μια ωρα πλυνε τα σε τρεχουμενο νερο και ασε τα στην ακρη , βαζε 2 την φορα μεσα μεχρι να δεις μετα απο μερες να διαλυονται , τα αλλαζεις , ειναι το φυσικο τους περιβαλλον αυτο , το ιδιο κανουμε και με καπακια βελανιδιας .

οσο πιο καθαρη η περιοχη που θα τα μαζεψεις τοσο καλυτερα .

για αυτο λεω οτι εισαι σε υπεροχη περιοχη , οχι σαν εμας αθηνα !

μπορεις στο ανω μερος τους ενυδρειου να κοψεις ποθο αναρριχητικο φυτο που υπαρχει σχεδον σε καθε σπιτι και αν τον βαλεις μεσα να βρεχετε το (ματι) απο το οποιο θα πεταξει ριζα , φυσικα τα φυλλα εξω πανω απο το ενυδρειο .

 

υ.γ για το στρωσιμο , εαν αγορασεις φιλτρο και βιολογικο υλικο απο ενα μαγαζι εαν πεις στον ανθρωπο εκει να κρατησει το καινουργιο βιολογικο υλικο αυτος και να σου δωσει αντιστοιχα βιλογικο απο τα ενυδρεια του με ετοιμη βιολογια θα εισαι κουφετο !

θα επιταχυνεις το στρωσιμο με τα χιλια .

ειναι το λεγομενο μπολι που λεμε , οταν ενας συνχομπιστας η μαγαζατορ μας δινει ετοιμη βιολογια .large.PSX_20200208_174937.jpg.bb325a75608f4e6afc54ce0217e2c453.jpg

 

εδω ειναι το δικο μου , το ενυδρειο του τεμπελη το λεω , διοτι παει μονο του και μονο το κοιταω !

δες ποσο απλο και αναιξοδο ειναι .

μαυρα σαλιγκαρακια της φυσης εαν βρεις σε ποταμι - γουρνα πανω σε ξερα φυλλα να ξερεις οτι ειναι ταμαμ για να σου καθαριζουν το ενυδρειο .

εαν φοβασαι και δεν εμπιστευεσαι την φυση εξω αλλα και την διαδικασια που ακολουθει για να γινουν safe μη το κανεις .

οπως ειπα ,λαμπα- θερμοστατης - φιλτρο καταρρακτης - ριζα απο μαγαζι - ανουμπια - κερατοφυλλο .....τελος ! 

 

https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

 

φθηνα και ομορφα που απλα κανουν την δουλεια , εχω των 19!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...