Jump to content

Μετρήσεις νερού


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα. Είμαι σχετικά αρχάριος στο χόμπι . Πρόσφατα άρχισα να ξαναασχολουμαι πιο σοβαρά , παρόλο που το ενυδρείο που έχω ετρεχε στον αυτόματο.Έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο με εύκολα φυτά , 300lt, και από ψάρια κάποια τετρα, γκαπι, κορυντορας. Σήμερα δοκίμασα να μετρήσω παραμέτρους νερού με στικς. Η GH βγήκε >21(ανακοπή) και η KH 0-3. Σκέφτομαι να αφαιρέσω όλες τις πέτρες που έχει, αν και τις είχα τεσταρει με οξύ πριν τις βαλω. Πιστεύετε ότι στέκουν αυτές οι μετρήσεις; Μπορεί να μου ξέφυγε ασβεστόλιθος; Οι μετρήσεις του δικτύου είναι 7-10και 5-6 αντίστοιχα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος giannislouk έγραψε:

Χαιρετώ την παρέα. Είμαι σχετικά αρχάριος στο χόμπι . Πρόσφατα άρχισα να ξαναασχολουμαι πιο σοβαρά , παρόλο που το ενυδρείο που έχω ετρεχε στον αυτόματο.Έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο με εύκολα φυτά , 300lt, και από ψάρια κάποια τετρα, γκαπι, κορυντορας. Σήμερα δοκίμασα να μετρήσω παραμέτρους νερού με στικς. Η GH βγήκε >21(ανακοπή) και η KH 0-3. Σκέφτομαι να αφαιρέσω όλες τις πέτρες που έχει, αν και τις είχα τεσταρει με οξύ πριν τις βαλω. Πιστεύετε ότι στέκουν αυτές οι μετρήσεις; Μπορεί να μου ξέφυγε ασβεστόλιθος; Οι μετρήσεις του δικτύου είναι 7-10και 5-6 αντίστοιχα. 

Παρε υγρα τεστ και ξανακάνε τα τεστακια. Με χαρτακια ειναι μαντεια.......

Δοκιμασε με υδατικό διάλυμα υδροχλωρικού οξέως (AQUA FORTE) οχι μονο τις πετρες, αλλα και αμμο (χαλικι) δλδ υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...