Jump to content

Ψαροσύνθεση 50 λίτρα


Recommended Posts

Έχω στήσει το παρακάτω 50λιτρο (καθαρά 50). Η αρχική σκέψη ήταν για corydoras panda αλλά έχω δεύτερες σκέψεις λόγω χώρου (60χ30) λέτε να μην τα βάλω; Αν όχι ρίχτε καμιά ιδέα :unsure:

1584729533315.thumb.JPEG.3659780998f9d1f187641a78a5e760fe.JPEG

Link to comment
Share on other sites

Οριακα, αλλα νομιζω οτι ενα ζευγαρι Απιστογραμμα θα ηταν καλη περιπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οριακα, αλλα νομιζω οτι ενα ζευγαρι Απιστογραμμα θα ηταν καλη περιπτωση.

 

Οριακά από θέμα λίτρων, χώρου ή και τα 2; Τα σκεφτόμουν πολύ κι αυτά, τα cacatuoides συγκεκριμένα. Αν το ζευγάρι δεν είναι επιβεβαιωμένο λες να σκοτωθούν μεταξύ τους;

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος farming again and again έγραψε:

Βαλε Buenos Aires Tetras που είναι τρελοψαρα

Τα τέτρα τα αποκλείω λόγω μήκους :/ 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ποια ειναι η "θεωρία" πίσω απο τα κουκουνάρια και ξυλα πεύκου σε ένα ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

καλησπέρα, ποια ειναι η "θεωρία" πίσω απο τα κουκουνάρια και ξυλα πεύκου σε ένα ενυδρείο?

Τι εννοείς θεωρία; Τα ξύλα είναι αμυγδαλιά, ελιά και κληματαριά

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

για ποιό λογο? τι προσφέρουν?

Μου άρεσαν :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πευκοειδη τα κουκουνάρια και την ελιά καλο ειναι να τα βγάλεις μια που απελευθερωνουν τοξικες ουσιες. Δεν θυμαμε που το διάβασα αλλά ήταν εγκυρη πηγη. Επισης τα ξυλα πρεπει να έχουν ξεραθεί καλά και αποφλειωμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τα πευκοειδη τα κουκουνάρια και την ελιά καλο ειναι να τα βγάλεις μια που απελευθερωνουν τοξικες ουσιες. Δεν θυμαμε που το διάβασα αλλά ήταν εγκυρη πηγη. Επισης τα ξυλα πρεπει να έχουν ξεραθεί καλά και αποφλειωμενα.

Για το πεύκο είχα διαβάσει αλλά δεν ήξερα για τα κουκουναρια. Για την ελιά δεν το είχα ξανακούσει να πω την αλήθεια. Ο φλοιός γιατί δεν κάνει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Οριακά από θέμα λίτρων, χώρου ή και τα 2; Τα σκεφτόμουν πολύ κι αυτά, τα cacatuoides συγκεκριμένα. Αν το ζευγάρι δεν είναι επιβεβαιωμένο λες να σκοτωθούν μεταξύ τους;

Το προβλημα με το χωρο γινεται αισθητο ΟΤΑΝ γινουν ζευγαρι, οχι πριν. Η μανα δεν αφηνει τιποτα να πλησιασει στη φωλια με τα αυγα η τα μικρα σε μια μεγαλη ακτινα. Και αυτο συμπεριλαμβανει και το αρσενικο. Στο δικο μου, ο αρσενικος σε αναλογες περιπτωσεις βολευοταν στα 10 τελευταια εκατοστα του ενυδρειου και ψηλα. (70*40 βαση)

Αλλα νομιζω οτι βαζοντας σε μια απο τις 2 ακρες μια φωλια, δεν θα εχεις θεμα.

 

Για τα ξυλα και εγω διατηρω μια επιφυλαξη, ειδικα για την ελια  οπως λεει και ο @Rik

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι τέτρα πχ Ember? Μπορεί να μπει καλή ομάδα. 

Μπορείς να βάλεις και μονομάχο (έχω γίνει γραφικός πια... :hehe:)

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Γιατί όχι τέτρα πχ Ember? Μπορεί να μπει καλή ομάδα. 

Μπορείς να βάλεις και μονομάχο (έχω γίνει γραφικός πια... :hehe:)

 

Απλά σκεφτόμουν πως τα τέτρα θέλουν χώρο για κολύμπι και θα τα χω στριμωγμένα, όπως τα cories που ήθελα αρχικά. Τα ember είναι μικρούλικα δε λέω, αλλά δεν μ αρέσουν. Μονομάχο σκέφτηκα κι εγώ, μ' άρεσε πολύ σαν ιδέα αλλά ανοιχτό ενυδρείο ...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vou έγραψε:

Για το πεύκο είχα διαβάσει αλλά δεν ήξερα για τα κουκουναρια. Για την ελιά δεν το είχα ξανακούσει να πω την αλήθεια. Ο φλοιός γιατί δεν κάνει;

Σαπιζει, επιβαρυνει το νερό και μπορούν να δημιουργηθούν μυκητες , παθογωνα, κλπ....

Η ελιά αφήνει κάποια βλαβερη ουσια, δεν θυμαμε πια αλλά είχα βρει μια εταιρία στο νετ που εμπορευοταν ξυλια και ανετεραι λεπτομεριες για πια ξυλα ειναι τοξικα στο νερό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Καλή σου μέρα και από εμένα,

Εγώ θα έβαζα τα panda χωρίς δεύτερη σκέψη.

https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-panda/

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rik said:

Σαπιζει, επιβαρυνει το νερό και μπορούν να δημιουργηθούν μυκητες , παθογωνα, κλπ....

Η ελιά αφήνει κάποια βλαβερη ουσια, δεν θυμαμε πια αλλά είχα βρει μια εταιρία στο νετ που εμπορευοταν ξυλια και ανετεραι λεπτομεριες για πια ξυλα ειναι τοξικα στο νερό.

η διαχείρηση των αποβλήτων στην ελαιουργεία ειναι αρκετά απαιτητική, χωρίς να προτείνω πως και το ξύλο του δέντρου έχει τοξικές ουσίες, όμως συνήθως αυτά σχετίζονται, εκτός απο το οτι είναι αγαπημένο δέντρο, λόγω κουλτουρας και εξαρτησης στον καρπό που παράγει, οι χυμοί του καρπού της, εκτός απο το λάδι, περιέχουν επικίνδυνες φαινόλες.

...η απόφαση δική σας...αλλα σίγουρα θελει διαβασμα.

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

 

Ευχαριστώ. Αν τα βάλω τελικά θα είναι μόνα τους πάντως :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...