Jump to content

Πως σταματαμε τις γεννες???


Antonis K

Recommended Posts

Ξέρω οτι είναι λίγο περίεργο σαν ερώτημα, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσω τις γέννες στα Απιστογραμμα μου? Η πρώτη γέννα ήταν αρχές Νοέμβρη και μαζί με τις επόμενες 2 (ανά μηνά) δεν τα κατάφεραν τα μικρά. Από την τέταρτη γέννα (αρχές Φεβρουαρίου) έχω 3 ψαράκια σε ένα μικρο ενυδρειακι που έχουν μεγαλώσει και προς το τέλος του μηνά απο επόμενη γέννα υπάρχουν 3-4 στο κυρίως ενυδρείο που έχουν πάρει και αυτά λίγο μπόι. 

Σήμερα βγήκαν και άλλα νεογέννητα! Ευτυχώς τα προηγούμενα δεν τα πείραξε η μάνα (ακόμα).

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος - εκτός από το προφανές, να χωρίσω το ζευγάρι- να σταματήσουν οι συνεχείς γέννες.

 

Η παρουσίαση του ενυδρείου είναι εδώ , με μόνη διαφορά οτι οι σκληρότητες είναι πλέον πολύ χαμηλά και το ph κάτω από 6,5

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο ερωτημα εχω και εγω με την μονη διαφορα οτι τα ψαρια ειναι πλατυς

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σκληραινωντας το νερο αν και το βλέπω χλωμο....

Μπορείς να τα δωσεις σε παιδια στο φόρουμ η σε κάποιο πετσοπ .

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Ίσως σκληραινωντας το νερο αν και το βλέπω χλωμο....

Μπορείς να τα δωσεις σε παιδια στο φόρουμ η σε κάποιο πετσοπ .

Και μένα αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη.

Το θέμα δεν είναι τι θα κάνω τα μικρά, αλλά μη χάσω τη θηλυκια από τις συνεχόμενες γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως η ευτυχώς είναι στην φυση τους η τακτική αναπαραγωγή. Αυτο που μπορείς να κανεις ειναι να τα χωρίσεις αλλά πιστεύω ότι τώρα είναι πιο ευτυχησμενα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη με χαμηλότερη θερμοκρασία και αραιό τάισμα θα επιβραδύνεις τον ρυθμό. Το καλύτερο είναι να δίνεις ταιμ αουτ για 2 βδομαδες μετά την κάθε γέννα

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε λίγο το ph και ρίξε την θερμοκρασία, ώστε να τους κόψεις τον οίστρο!

Φυσικά έτσι είναι πολύ χαρούμενα, αλλά οι πολλές συνεχόμενες γέννες με αγχωνουν για το θηλυκό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ανέβασε λίγο το ph και ρίξε την θερμοκρασία, ώστε να τους κόψεις τον οίστρο!

Φυσικά έτσι είναι πολύ χαρούμενα, αλλά οι πολλές συνεχόμενες γέννες με αγχωνουν για το θηλυκό. 

 

Θα συμφωνήσω δε ξέρω κατά ποσό θα πετύχει, παρόλα αυτά μπορώ να φιλοξενήσω κανένα άστεγο apistogrammaκι άμα θες ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να χάσεις το θηλυκο από τις γέννες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Γιατί να χάσεις το θηλυκο από τις γέννες;

όσο περισσότερες γέννες τόσο καταπονείτε το ψάρι και συνάμα μειώνεται το προσδόκιμο ζωής απο λίγο έως πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

όσο περισσότερες γέννες τόσο καταπονείτε το ψάρι και συνάμα μειώνεται το προσδόκιμο ζωής απο λίγο έως πολύ.

Καταπονείται από την διαδικασία της γέννας σωματικά (αυγά κλπ) ή από το στρες της προστασίας μετά; Στην φύση δεν θα γεννούσαν με την ίδια συχνότητα;

Link to comment
Share on other sites

είναι συνδυασμός στρες και γέννες μαζί, στην φύση όχι δεν θα γεννούσε με την ίδια συχνότητα ο χώρος θα ήταν μεγαλύτερος και η κρυψώνες περισσότερες ώστε να βρει το ψάρι κάποια σχετική ηρεμία. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια και μένα η ανησυχία μου αυτή είναι. Μήπως κλαταρει κάποια στιγμή η θηλυκια. Υποτίθεται ότι όσο υπάρχουν μικρά κοντά της δεν ξαναζευγαρωνει (εύκολα τουλαχιστον) Τώρα έχω 2 γέννες μέσα στο ενυδρειο. Θα ρίξω ελάχιστα τη θερμοκρασία για αρχή, γιατί είναι κρίμα να "χαλασω" το νερό και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να χαλάσεις το νερό ή την διατροφή δεν είναι λύση, πάλι μειώνεις έτσι την καλή διαβίωση του ψαριού. Εγώ θα έκανα μια δοκιμή με την θερμοκρασία πρώτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Το να χαλάσεις το νερό ή την διατροφή δεν είναι λύση, πάλι μειώνεις έτσι την καλή διαβίωση του ψαριού. Εγώ θα έκανα μια δοκιμή με την θερμοκρασία πρώτα

Δεν χαλάς το νερό τους,με μικρές αποκλίσεις εντός των ορίων σωστής διαβίωσης του ψαριού , διαμορφώνεις συνθήκες περισσότερο ή λιγότερο ευνοϊκές για ζευγάρωμα, πράγμα που συμβαίνει στην φύση.

Και καμιά βιταμίνη θα πρόσθετα στην τροφή,να βοηθήσουμε προληπτικά την θηλυκιά.

Όλοι νομίζω την έχουν πάθει μετά από αλλεπάλληλες γέννες να χάσουν θηλυκό.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δεν χαλάς το νερό τους,με μικρές αποκλίσεις εντός των ορίων σωστής διαβίωσης του ψαριού , διαμορφώνεις συνθήκες περισσότερο ή λιγότερο ευνοϊκές για ζευγάρωμα, πράγμα που συμβαίνει στην φύση.

Και καμιά βιταμίνη θα πρόσθετα στην τροφή,να βοηθήσουμε προληπτικά την θηλυκιά.

Όλοι νομίζω την έχουν πάθει μετά από αλλεπάλληλες γέννες να χάσουν θηλυκό.

:)

Οκ σ ευχαριστώ. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό βασικά, δηλαδή πως μπορεί να είναι κακό οι συχνές γέννες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...