Jump to content

πρόβλημα με θολο νερό


fisherman2

Recommended Posts

καλησπέρα.. ενω το ενυδρείο τρεχει 4μηνες σχεδον... μετα απο δεκα μερες απο την αλλαγή νερού αρχισε σιγα σιγα να θολωνει το νερο... παραθετω φωτογραφια.. υπηρξε πριν κανα μηνα ενα διαστημα που ειχε πιασει ασπρη αλγη στο βραχο.. με την προσθηκη σαλιγκαριων ειδα βελτίωση.. και ενω ολα πηγαιναν καλα ξαφνικά αρχισε να χανει την διαυγεια του.. τι μου προτείνετε να κανω;;;; τωρα ειναι παρα πολύ θολο το νερό.. 

15848226320662014681965.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. ενω το ενυδρείο τρεχει 4μηνες σχεδον... μετα απο δεκα μερες απο την αλλαγή νερού αρχισε σιγα σιγα να θολωνει το νερο... παραθετω φωτογραφια.. υπηρξε πριν κανα μηνα ενα διαστημα που ειχε πιασει ασπρη αλγη στο βραχο.. με την προσθηκη σαλιγκαριων ειδα βελτίωση.. και ενω ολα πηγαιναν καλα ξαφνικά αρχισε να χανει την διαυγεια του.. τι μου προτείνετε να κανω;;;; τωρα ειναι παρα πολύ θολο το νερό.. 
15848226320662014681965.thumb.jpg.c70ae686bf2871216699aef0aa4770f1.jpg
Κατά πάσα πιθανότατα bacteria bloom. Άνθρακα σε λειτουργία, αεραντλία δυνατό σκιμμαρισμα!

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα κανω αλλαγη νερού... προσθετω άνθρακα.. καλη κυκλοφορια.. το σκιμερ σε λειτουργία... βακτήρια να προσθέσω;;;;με το σκιμερ κλειστο;;; να το ανοιξω μετα απο καποια ωρα;;; γενικα τι σημαίνει bacteria bloom?? 

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα κανω αλλαγη νερού... προσθετω άνθρακα.. καλη κυκλοφορια.. το σκιμερ σε λειτουργία... βακτήρια να προσθέσω;;;;με το σκιμερ κλειστο;;; να το ανοιξω μετα απο καποια ωρα;;; γενικα τι σημαίνει bacteria bloom?? 
Είναι βακτηριακή άνθιση ανάπτυξη κατα την οποία εμφανίζεται ξαφνική αύξηση στον αριθμό των βακτηριακών αποικιών, συγκεκριμένα στα βακτήρια που αιωρούνται στη στήλη νερού. Τα βακτήρια αναπτύσσονται ραγδαία με αποτέλεσμα να γίνονται ορατά, δηλαδή αυτό που βλέπεις, το νερό να γίνει θολο. Δεν θα μπω σε ανάλυση του τύπου βακτηρίων και του ρόλου τους στον κύκλο του αζώτου. Γενικά να αναφέρω ότι η πλειοψηφία των βακτηρίων στο ενυδρείο είναι αερόβια, δηλαδή τα βακτήρια απαιτούν πολύ οξυγόνο. Όταν τα ετερότροφα βακτήρια πολλαπλασιάζονται στη στήλη νερού κατακρεμνιζουν την περιεκτικότητα του νερού σε οξυγόνο. Η στέρηση του οξυγόνου είναι ο μοναδικός κίνδυνος για τα ψάρια μιας και βλέπω στη φωτογραφία ότι μόνο αυτά έχεις, εξου και η αεραντλία και το σκιμμαρισμα. Η αλλαγή νερού θα βοηθήσει επίσης. Όμως ο αερισμός του νερού χρειάζεται άμεσα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αρα αν καταλαβα καλα λογω αυξησης των βακτηριων δεν πρέπει να προσθεσω άλλα κατα την αλλαγη;;; επισης οξυγονωση στο νερο δεν προκαλει ο κυκλοφορητης;; να τον στρεψω προς την επιφανεια;; θα βοηθουσε;;; ειναι απαραιτητη αεραντλία;; να αγορασω μια;; δεν ήξερα ότι στο θαλασσινό ενυδρείο μπορείς να προσθέσεις αεραντλία.. αν την εχεις μόνιμα ακομα και για αισθητικους λογους κανει κακο;; δεν εχω δει καποιο ενυδρείο να έχει παντως.. 

Link to comment
Share on other sites

αρα αν καταλαβα καλα λογω αυξησης των βακτηριων δεν πρέπει να προσθεσω άλλα κατα την αλλαγη;;; επισης οξυγονωση στο νερο δεν προκαλει ο κυκλοφορητης;; να τον στρεψω προς την επιφανεια;; θα βοηθουσε;;; ειναι απαραιτητη αεραντλία;; να αγορασω μια;; δεν ήξερα ότι στο θαλασσινό ενυδρείο μπορείς να προσθέσεις αεραντλία.. αν την εχεις μόνιμα ακομα και για αισθητικους λογους κανει κακο;; δεν εχω δει καποιο ενυδρείο να έχει παντως.. 
Τι βακτήρια χρησιμοποιείς; Μιλάμε μόνο για τα αερόβια βακτήρια. Η βιολογία σου στηρίζεται σε ποικίλα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή εχω αρκετη εξατμιση και αναπληρωση δεν εχω ακομα.. υπάρχει περίπτωση να μου το δημιουργησε αυτο το φαινόμενο η αποτομη προσθηκη ποσοτητας νερού;;;; σε καθε προσθηκη εριχνα και απο ενα καπακι stability.. 

Link to comment
Share on other sites

επειδή εχω αρκετη εξατμιση και αναπληρωση δεν εχω ακομα.. υπάρχει περίπτωση να μου το δημιουργησε αυτο το φαινόμενο η αποτομη προσθηκη ποσοτητας νερού;;;; σε καθε προσθηκη εριχνα και απο ενα καπακι stability.. 
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά. Έριχνες βακτήρια κάθε φορά που εριχνες μέσα νερό; [emoji47] Ένα καπάκι για κάθε 80 λίτρα με κάθε αλλαγή νερού όχι με κάθε αναπλήρωση!

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Είναι βακτηριακή άνθιση ανάπτυξη κατα την οποία εμφανίζεται ξαφνική αύξηση στον αριθμό των βακτηριακών αποικιών, συγκεκριμένα στα βακτήρια που αιωρούνται στη στήλη νερού. Τα βακτήρια αναπτύσσονται ραγδαία με αποτέλεσμα να γίνονται ορατά, δηλαδή αυτό που βλέπεις, το νερό να γίνει θολο. Δεν θα μπω σε ανάλυση του τύπου βακτηρίων και του ρόλου τους στον κύκλο του αζώτου. Γενικά να αναφέρω ότι η πλειοψηφία των βακτηρίων στο ενυδρείο είναι αερόβια, δηλαδή τα βακτήρια απαιτούν πολύ οξυγόνο. Όταν τα ετερότροφα βακτήρια πολλαπλασιάζονται στη στήλη νερού κατακρεμνιζουν την περιεκτικότητα του νερού σε οξυγόνο. Η στέρηση του οξυγόνου είναι ο μοναδικός κίνδυνος για τα ψάρια μιας και βλέπω στη φωτογραφία ότι μόνο αυτά έχεις, εξου και η αεραντλία και το σκιμμαρισμα. Η αλλαγή νερού θα βοηθήσει επίσης. Όμως ο αερισμός του νερού χρειάζεται άμεσα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Παιδιά δεν ξέρω αν ότι ισχύει στο θαλασσινό νερό ισχύει κ στο γλυκό ,πάντως στην περίπτωση basteria bloom στο γλυκό νερό,η αλλαγή νερού χειροτερευει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ναι εριχνα και καποιες φορες οταν εβλεπα οτι η ποσότητα νερου που προσθετα οτι ηταν αρκετη.. λάθος ε;;; τελικά βακτήρια μονο σε καθε αλλαγή;;; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν ότι ισχύει στο θαλασσινό νερό ισχύει κ στο γλυκό ,πάντως στην περίπτωση basteria bloom στο γλυκό νερό,η αλλαγή νερού χειροτερευει την κατάσταση.
Σε τέλειο αστρωτα συστήματα. Αλλά και πάλι κάνω αναφορά για μερική μικρή αλλαγή βάση της ρουτίνας. Το bacteria bloom θα διαλυθεί καθώς ο κύκλος του αζώτου θα εδραιωθεί και θα σταθεροποιηθεί. Βέβαια εδώ παρουσιάζονται πολλά πράγματα. Ακόμα και η μη σταθερότητα της αλατοτητας που είναι το Α και το Ω.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε!

Πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου. 

Εξοπλισμό,  κατοίκους κτλ....

Είναι σημαντικά για να καταλάβουμε το πρόβλημα.

Αν και γενικά ταιριάζει απόλυτα με αυτά που λέει ο @Giwrgos Fragoulis.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο ξεκινησε πριν 4 μηνες.. ειναι 90lt με φιλτρο πλατης.. ειναι το blau all in one με το δικο του σκιμερ και φωτιστικο.. εχω προσθεσει βιομπαλες maxspect στο δευτερο διαμέρισμα και μια καλτσα με ανθρακα και αντιφωσφορο της seachem.. εχω επισης κυκλοφορητη 2000lt sicce..ξεκινησα με νεκρο αραγωνιτη και νεκρο βραχο 7κιλα της aquaroche..φωτιστικο 6ωρες σε λειτουργία.  οι μετρήσεις απο νιτρικα. νιτρωδη και αμμωνια ειναι σχεδον μηδενικες.. αλατοτητα απο 1023εως 1025..και απο κατοικους δυο πολυ μικρα occelaris μια γαριδαcleaner και τρια σαλιγκάρια.. μολις εκανα αλλαγή περιπου 25κιλα νερού... να προσθεσω βακτήρια τωρα;;; ή να αφησω να μειωθει ο πληθυσμός τους;;; εχω μπερδευτει.. 

Link to comment
Share on other sites

και μια νεα φωτογραφια της θολουρας... δεν βλέπω και τοσο βελτιωση ακομα... ισως ειναι νωρίς αφού μόλις εκανα αλλαγή νερού.. 

15848941705851115829686.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μην ριχνεις βακτήρια. Ασε το σύστημα σου να ηρεμήσει , και να στρώσει μόνο του. Θα το ξεπεράσει σε 4-5 μερες το πολυ θελω να πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα δείχνει πάρα πολύ καλυτερο... ελπιζω να βελτιωθει και αλλο τις προσεχείς μερες.. παρατηρω μεγαλη ακαθαρσια και μεγαλη ποσοτητα στο σκιμμερ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...