Jump to content

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος Ender Dragon Gamer έγραψε:

Καλησπέρα! Είμαι νέος στο χόμπι και θα ήθελα Αν μπορείτε να μου δωσε4ε κάποιες συμβουλές.

Καλως ηρθες!

Τι θελεις να μαθεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες

 

Link to comment
Share on other sites

Τι θα ηθελες να κάνεις ; 

Θα πάρεις βοήθεια απο μικρο βαζο με γαρίδες μέχρι θαλασσινό ενυδρείο εδώ.

Εχεις κατι κατα νου ; 

Εχεις κάτι είδη ; 

Εαν δεν έχεις τίποτα τοτε εισαι απο τους προνομιούχους που ρωτανε να μάθουν πριν στήσουν κάτι , οποτε και θα μπεις σωστά στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε! Φυσικά πριν κάνω το οτιδήποτε ρωτάω για να μάθω! Ήθελα να ξεκινήσω από κανένα εύκολο ψαράκι η και καμία μικρή γαρίδα! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Ender Dragon Gamer έγραψε:

Αρχικά να πω Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε! Φυσικά πριν κάνω το οτιδήποτε ρωτάω για να μάθω! Ήθελα να ξεκινήσω από κανένα εύκολο ψαράκι η και καμία μικρή γαρίδα! 

Είχα ένα ενυδρείο αλλά ήταν πολύ μικρό και πάει για πέταμα!

Link to comment
Share on other sites

διάβασε και αυτό που είναι λίγο ποιο συγκεκριμένο και απλοποιημένο και ότι απορία σου δημιουργηθεί ρώτα εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Θα ήθελα επεισης να μου πείτε κάποια εύκολα ψαράκια η και ασπόνδυλα! Σε μικρό ενυδρείο τι θα μπορούσε να μπει αν και νομίζω θα το πετάξω! Ξέρετε κανένα σάιτ για αγορα ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος ''μικρό ενυδρείο'' είναι αόριστος, πες μας συγκεκριμένα διαστάσεις ενυδρείου έστω στο περίπου πως το σκέφτεσαι να σου πούμε ποιο συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από Αυτά τα ενυδρεία που πουλάνε στα πετ από με τα χρωματιστά καπάκια διαστάσεις δεν ξέρω ακριβώς γιατί το έχω πάρα πολύ καιρό. Επίσης έχω ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης αμα το πλύνω θα μπορέσει να γίνει ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πιάσε ένα μέτρο και μέτρα να μας πεις, αλλιώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

δεν παίζει ρόλο αν τα ζωντανά είναι σε ένα γυάλινο ενυδρείο ή σε κάποιο κουτί αυτό που είναι σημαντικό είναι τα λίτρα στα οποία θα βάλουμε τα ζωντανά είτε ψάρια είτε γαρίδες. Δεν γνωρίζω τα λίτρα του κουτιού που δείχνεις αλλά με μια πρώτη ματιά θα έλεγα ή βάζεις μέσα γαρίδες ή έναν μονομάχο με όλα τα απαραίτητα, θέρμανση φωτισμό, φίλτρο, διαρρύθμιση-διακόσμηση, ανάλογα με το αν θα βάλεις γαρίδες ή μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ender Dragon Gamer έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ! Τι είδος Μονομάχου προτείνεις;

Εξαρτατε τα λιτρα αν ειναι 10 λιτρα plakat

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ξεκινήσεις κατι στραβά ; 

Το ενυδρείο είναι πρώτα απο όλα εικόνα .

Μια εικονα ειναι .

 

https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

 

Για κατω απο 20 ευρώ πλαστικό ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Ender Dragon Gamer said:

Καλησπέρα! Είμαι νέος στο χόμπι και θα ήθελα Αν μπορείτε να μου δωσε4ε κάποιες συμβουλές.

 

Και εγω νέος στο χόμπι είμαι, αν και θα έλεγα οτι η λέξη που ταιριάζει καλύτερα, θα ήταν η "κηδεμονία", μιας και πρόκειται για ζωντανά πλάσματα.

Φίλε μου η ταπεινή μου άποψη είναι οτι θα πρέπει να εξετάσεις πολλές άλλες παραμέτρους πριν προχωρήσεις. Το να αναλάβεις την φροντίδα ενός έστω μικρού ψαριού, προϋποθέτει πολλά περισσότερα απο ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης, νερό και μπλούμ ένα ψάρι που θα τρώει κάποια τροφή. Πρέπει κυρίως να κατανοήσεις ότι θα πρέπει να είσαι εσύ αυτός που θα συμβιβαστεί στις απαιτήσεις όποιου ζωντανού θα επιλέξεις, και όχι το ζωντανό σε αυτά που θα του παρέχεις. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση μια τουλάχιστον αξιοπρεπής διαβίωση υπο τις κατάλληλες συνθήκες για όποιο πλάσμα θα έχεις υπό την επιτήρηση σου.. Ετσι πρέπει να σκεφτείς την εκκίνηση.  Χρειάζεται εξοπλισμός που σημαίνει κάποιο κόστος, μεράκι, και αρκετή χρονική υπομονή για το ξεκίνημα και μόνο. Η συνέχεια θα είναι ίσως ευκολότερη αλλά όχι και στον αυτόματο πιλότο. Αν θέλεις πραγματικά να συμμετέχεις σε αυτόν τον χώρο, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να σκεφτείς είναι ότι θα χρειαστείς πολύ αγάπη κυρίως, και δεύτερον για την αγάπη αυτή να μην κάνεις συμβιβασμούς. Είτε είναι συμβιβασμός φροντίδας από προσωπική σου ενασχόληση με το πλάσμα, η οικονομικός συμβιβασμός γιατί όπως έγραψα, είσαι κηδεμόνας. Και οι κηδεμονίες έχουν και έξοδα. Λίγα η πολλά, δεν παύουν να έχουν έξοδα. Αν είσαι αποφασισμένος ώριμα οτι θέλεις να προχωρήσεις, το πρώτο πράγμα που θα έκανες θα ήταν να πετάξεις αυτό το πλαστικό κουτί.

Φιλικά πάντα και μην παρεξηγήσεις τα γραφόμενα μου.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Display Name, Προσυπογράφω100%!

Φίλε μου Ender, το κουτί αποθήκευσης μπορείς να το κρατήσεις για αποθήκευση πραγμάτων?.

Το άρθρο που σου έστειλαν συνχομπίστες εχει τα βασικά που χρειάζεσαι από εξοπλισμό, ρουτίνες κτλ.

Διάβασέ το και αποφάσισε τι θα προμηθευτείς από εξοπλισμό και ανάλογα με αυτά ξανασυζητάμε για το  είδος ψαριού που μπορείς να φιλοξενήσεις, με τα απαραίτητα μηνιαία έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα ενυδρείο οπως σου εστειλα , μια λαμπα κοντα στα 10watt λευκο φωτισμό 6500 , ενα φιλτρο καταρακτη μικρο καθως και βιλογικο υλικο και εναν θερμοστάτη στα 25watt , μολις τα μαζέψεις θα το πάμε σωστά σιγά σιγά να βαλεις μεσα εναν μονομαχο να είσαι πένα.

Μη πάρεις τίποτα ψεύτικο διακοσμητικό.

Μαυρο χαλικακι ψηλο και μια ριζα ξυλο για αρχή , αναλογα με το ενυδρείο που θα αποφασίσεις.

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας! Στο κουτί μετά από ώριμη σκέψη έβαλα κάτι επιτραπέζια του αδερφού μου! Θα πάρω κάτι καλύτερο από ένα κ8υτι αποθήκευσης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός??

Link to comment
Share on other sites

θα παρεις τα πραγματα ηρεμα και ωραια και θα δουμε και για τα ψαρακια .

θα πας στοχευμενα που λεμε , θα κανεις μια σωστη αγορα τοτε .

ειτε εναν μονομαχο ειτε μικρα κοπαδακι αλλα να ταιριαζουν μεταξυ τους .

θα πεις .

μαγκες πηρα αυτο και αυτο , τι λετε ; εγω το εχω ετσι στο μυαλο μου .......

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ender Dragon Gamer said:

Α και ξέρετε μήπως Κάνε σάιτ για αγορα ψαριων?

 

Άποψη μου είναι να δεις τα ψάρια σε τι κατάσταση είναι. Έχω παραγείλει απο έξω ψάρια και μια στις 4 μου ήρθαν σε νορμάλ κατάσταση. Όσα απέτυχαν να φτάσουν σε φυσιολογική κατάσταση ήρθαν αρκετά σοκαρισμένα. Και το κόστος ήταν μεγάλο.... Μιλάω για μονομάχο, μιας και ειμαι betta lover. Όπως επίσης...καλές οι φωτογραφίες που παρουσιάζουν ένα ψάρι, η πραγματικότητα είναι πολλές φορές άλλη. Δεν είναι τόσο ζωντανα τα χρώματα όπως στις φώτο.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...