Jump to content

ΑΛΓΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΦΥΛΛΑ


Recommended Posts

Γεια σας. Εδω και αρκετο καιρο αντιμετοπιζω ενα προβλημα. Αλγη πρασινη τριχοηδης μαλλον βγαινει πανω στα φυλλα του java fern και μια anoubia caladifolia και μετα φαινοντα ασχημα και μαρενονται.Ευτυχος βγαινουν πολυ γρηγορα καινουργια αλλα θα ηθελα να σας ρωτησω για αυτο το προβλημα και τι να κανω 

Link to comment
Share on other sites

σχετικό, οι νερίτες κάνουν καλή δουλειά, αλλα εμενα δεν μου επιβιώνουν, το ρίχνουν στον υπνο μετα απο δυο τρεις μέρες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kolios έγραψε:

Γεια σας. Εδω και αρκετο καιρο αντιμετοπιζω ενα προβλημα. Αλγη πρασινη τριχοηδης μαλλον βγαινει πανω στα φυλλα του java fern και μια anoubia caladifolia και μετα φαινοντα ασχημα και μαρενονται.Ευτυχος βγαινουν πολυ γρηγορα καινουργια αλλα θα ηθελα να σας ρωτησω για αυτο το προβλημα και τι να κανω 

Αν θελεις, συμπληρωσε  (δες εδω) - Φόρμα Διάγνωσης Και Περιγραφής Προβλήματος Φυτεμένου Ενυδρείου

 δεν εδωσεις πληροφοριες για το ενυδρειο

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, natateo said:

Αν θελεις, συμπληρωσε  (δες εδω) - Φόρμα Διάγνωσης Και Περιγραφής Προβλήματος Φυτεμένου Ενυδρείου

 δεν εδωσεις πληροφοριες για το

 

το ενυδρειο ειναι 25 λιτρα,τρεχει εδω και ενα εξαμηνο-οκταμηνο

φωτισμο εχω led 5w και ειναι  ανοιχτα απο 13.00-22.00 συνηθως

υποστρωμα εχω χαλαζια 

διοξειδιο εχω DIY συσκευη με μπουκαλι 

αεραντλια δεν εχω 

φιλτρανση εχω ενα φιλτρο μηχαν/χημικ/βιολογ. της haquos εσωτερικο{πολυ ικανοποιημενος]

1 ανουμπια μεγαλη / 1 java furn / 1 Cryptocoryne beckettii

1 ξυλο

Μερικα φυλλα απο πλατανι ξερα 

ψαρια εχω τρία κορυντορασ μπρονζε και δυο πολυ μικρα αγγελοψαρα αναπαραγωγης μου {προσωρινα}

Ταιζω πρωι βραδυ { σκουλικια ζωντανα buffalo worms / δροσοφιλα / νυφαδες / ταμπλετες

Αλλαγη  νερου καθε 10 μερες 30%

ph 6,7-7

NH3 0 πολυ σπανια 0,1

Μετρηση ηλεκτρονικα και με Strips

Θεραπεια ποτε , δεν εχω ριξει φαρμακο

Λοιπον τα φυτα μου βγαζουν αλγη πανω στο φυλλωμα με αποτελεσμα να μαρενονται.Παρολα αυτα εχουν γρηγορη αναπτυξη.

Φωτο σε λιγο...[σορρυ]

Επισης το ενα εγγελοψαρο δινεται γιατι δεν εχω χωρο{το αλλο θα μπει με αλλο 1 σε 100λιτρο 

ευχαριστω για την βοηθεια σας αλλα δεν θελω siamese algea eater διωτι μαζι με τα κορυς που θα μεινουν θελω ψαρια αμερικης 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kolios
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kolios said:

το ενυδρειο ειναι 25 λιτρα,τρεχει εδω και ενα εξαμηνο-οκταμηνο

φωτισμο εχω led 5w και ειναι  ανοιχτα απο 13.00-22.00 συνηθως

υποστρωμα εχω χαλαζια 

διοξειδιο εχω DIY συσκευη με μπουκαλι 

αεραντλια δεν εχω 

φιλτρανση εχω ενα φιλτρο μηχαν/χημικ/βιολογ. της haquos εσωτερικο{πολυ ικανοποιημενος]

1 ανουμπια μεγαλη / 1 java furn / 1 Cryptocoryne beckettii

1 ξυλο

Μερικα φυλλα απο πλατανι ξερα 

ψαρια εχω τρία κορυντορασ μπρονζε και δυο πολυ μικρα αγγελοψαρα αναπαραγωγης μου {προσωρινα}

Ταιζω πρωι βραδυ { σκουλικια ζωντανα buffalo worms / δροσοφιλα / νυφαδες / ταμπλετες

Αλλαγη  νερου καθε 10 μερες 30%

ph 6,7-7

NH3 0 πολυ σπανια 0,1

Μετρηση ηλεκτρονικα και με Strips

Θεραπεια ποτε , δεν εχω ριξει φαρμακο

Λοιπον τα φυτα μου βγαζουν αλγη πανω στο φυλλωμα με αποτελεσμα να μαρενονται.Παρολα αυτα εχουν γρηγορη αναπτυξη.Ακομα το java fern ξερενονται μονα τους τα φυλλα και χωρις αλγη 

Φωτο σε λιγο...[σορρυ]

Επισης το ενα εγγελοψαρο δινεται γιατι δεν εχω χωρο{το αλλο θα μπει με αλλο 1 σε 100λιτρο 

ευχαριστω για την βοηθεια σας αλλα δεν θελω siamese algea eater διωτι μαζι με τα κορυς που θα μεινουν θελω ψαρια αμερικης 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1- ο φωτισμος σου μαλλον ειναι καλος (μπορει και υπερβολικος για ανουμπια) για 25λ, με τα led υπαρχει ενα θεμα - μονο lumen θελουμε. Αν μπορεις να βρεις πόσα lumen ειναι το φωτιστικο.... θα ηταν καλα. Μπορεις να μειωσεις τ φωτοπεριοδο μεχρι 7-8 ωρες.

2- ενεργο ανθρακα πρεπει να βγαλεις, στο φυτεμενο δεν εχει θεση - "ρουφαει" μικρο στοιχεια.

3- πολυ καλα, που εχεις το CO2, αλλά diy στα 25λ ειναι λιγο επικινδυνο (για τα ψαρια)

4- που και που ενα γενικο λιπασμα χρειαζεται (πχ seachem flourish, easy-life profito)

Μέτρησε τα νιτρικα.

Για να φυγει τριχοειδη απο ανουμπια, μπορεις να χρησιμοποιεις seachem excel, easy life easy carbo ή άλλο οργανικο ανθρακα - ψεκαζεις τα φυλλα με συριγγα (κατω απο το νερο, η ποσότητα δεν πρεπει να υπερβαινει την δοσολογια για 25λ).

Και μικρη ποσοτητα αμμωνιας ειναι trigger  για την εμφανιση αλγης.

Αν μπορεις, βγαλε μια (2-3) φωτογραφια(ες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Kolios.

Κατα αρχας σε αυτα τα λιτρα με τοσα ψαρια, τοσο ταισμα και αλλαγη νερου ανα 10 μερες θα επρεπε λογικα να μετρας ΝΟ3.... 

Για αυτα τα φυτα φτανουν οι μισες ωρες φωτισμου γιατι ειναι αργης αναπτυξης οποτε δυσκολα ανταγωνιζονται τις αλγες, γιαυτο προσπαθησε να βαλεις τα συγκεκριμενα φυτα σε σημειο οπου δεν τα βαραει αμεσα το φως και βαλε δυο ματσακια Limnophila Sessiliflora εκει που εχεις το πολυ φως που ειναι γρηγορης αναπτυξης.

Επισης και οι ποιο τακτικες αλλαγες νερου και η συντηρηση του φιλτρου θα βοηθησουν αρκετα.

Τα υπολοιπα οπως αναφερει και η natateo :) 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.Δοκιμασα το seachem florish, εβγαλα 1 αγγελοψαρο αλλα ειχα απολεια 2 κορυς κατα την αλλαγη. Επειδη καθαριζα ολο το βραδυ τα ενυδρεια μου αφησα αυτο στο τελος και για να βγαλω τις αλγες απ τα τζαμια κουνισα τον χαλαζια και εγινε θολο το νερο. Ετσι πηρα τα ψαρια και τα εβαλα σε κουβα 15λ με τον θερμοστατη και το πρωι ειδα τα 2 κορυσ φαγωμενα απο παντου και ενα κρυμμενο γλιτωσε. Και τωρα εχω ενα. θα τα αναπληρωσω με 4 και σιγα σιγα και το αλλο αγγελοψαρο θα φυγει γιατι μεγαλωσε αρκετα. Τελος τα φυτα που ειχαν αλγη εκοψα τα φυλλα τους και ειδικα απο το java fern βγηκαν σε 4 μερες παιζει και τα διπλασια δεν ξερω πως μεγαλωνει τοσο γρηγορα και τα αλλα βλεπουμε πως θα πανε.

Έγινε επεξεργασία - kolios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...