Jump to content

Fin rot (?) Σε μονομάχο.


Antoonia

Recommended Posts

Αυτά τα τεστ είναι οκ αν τα παρω; και ποιες είναι οι καλύτερες τιμές; νομίζω αμμωνία και νιτρικά 0 και ph γύρω στο 6;

Screenshot_20200324-140257_Chrome.jpg

Screenshot_20200324-140216_Chrome.jpg

Screenshot_20200324-140208_Chrome.jpg

Screenshot_20200324-140156_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό που βγαίνει και πιο οικονομικό είναι καλό; Ή καλύτερα να πάρω κάθε τεστ ξεχωριστα;

Screenshot_20200324-143104_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα υγρά τεστ είναι τα πιο αξιόπιστα αλλά έχουν ένα κάποιο κόστος είναι η αλήθεια, ειδικά αν τα πάρεις όλα μαζί.

Αν δεν μπορείς να τα πάρεις όλα,πάρε σε υγρό το τεστ της αμμωνίας και το no2 που είναι τα πιο σημαντικά.Μετα περνεις τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Antoonia

Με βάση τις δικές μου δοκιμές θα γράψω, και όχι για το τι άκουσα, μου είπαν, διάβασα κλπ.
Για να μην γίνονται και άσκοπες χρηματικές σπατάλες. Βασικά τα τεστ νερού που είναι απόλυτα σημαντικά πρέπει να μετράνε Αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, και Νιτρικά NO2. Αυτά είναι και τα πλέον επικίνδυνα εντός του ενυδρείου. Δεν αναφέρω το χλώριο και την χλωραμίνη γιατί ήδη θα χρησιμοποιείς κάποιο υγρό, οπότε με σωστή χρήση αφαιρείται από το νερό. Για τα δε άλλα οι συγκέντρωση τους στο νερό πρέπει να είναι 0.0 ppm. Τα νιτρώδη ΝΟ3 (το τελευταίο στάδιο του κύκλου αζώτου), είναι σχετικά ασφαλή σε ελάχιστη συγκέντρωση και όταν πρόκειται μόνο για ένα ψαράκι με σωστή και τακτική συντήρηση ενυδρείου δεν θα ανέβει πολύ ψηλά εκ των πραγμάτων. Όταν φυσικά έχει τελειώσει η διαδικασία του κύκλου του αζώτου. Τα έχεις διαβάσει πιστεύω οπότε τυπικά τα αναφέρω. Αρα αυτό που θα συνιστούσα είναι ένα υγρό τεστ όπως αυτό που παραθέτεις της ΑΡΙ ΑΜΜΟΝΙΑ ΝΗ3 /ΝΗ4 test kit, με την προϋπόθεση ότι μπορείς και σε άλλη εταιρεία όπως της Τetra το test NH3/NH4 το οποίο έχει χαμηλότερη τιμή, και καλύτερο πίνακα χρωμάτων όπου θα πρέπει να αντιπαραβάλεις το υγρό, για να δεις το αποτέλεσμα. Η ΑΡΙ έχει χρώματα που σε ψιλομπερδεύουν. Έχω και τα δύο γι’ αυτό το αναφέρω. Για την αμμωνία είσαι εντάξει.
Για τα νιτρικά ΝΟ2 το Sera με 9,80€ είναι μια χαρά.
Μετά από δοκιμή που έκανα τα Qick Test  της SERA (Πολυτεστ), που έχεις ήδη βρει, μετράνε αρκετά καλά τις επόμενες παραμέτρους που χρειάζεσαι σε δευτερεύουσα φάση, όπως NO3 (προσωπική δοκιμή έδειξε πολύ καλή μέτρηση), και επίσης το χλώριο Cl2 που όπως προανέφερα το εξουδετερώνεις με υγρό. Τα δε GH σκληρότητα, KH αλκαλικότητα, και PH οξύτητα, πιστεύω ότι έχεις μια εικόνα με τα πολυτεστ, όπου και κάποια απόκληση να έχουν έχεις μια γενικότερη εικόνα της κατάστασης του νερού σου. Εκτός και αν κάνεις αλλαγές νερού από κάποια γεώτρηση -:) που δεν το πιστεύω, όπου θα χρειαζόσουν καλύτερες μετρήσεις με υγρά τεστ. Κλείνοντας περιγράφω την πρόταση μου, και αν κάποια άλλη συμβουλή από τα παιδιά είναι καλύτερη ακολούθησε την.

ΑΡΙ ΑΜΜΟΝΙΑ 22.00€ η της Tetra (το είχα βρει πρόσφατα 11.90€)
SERA NO2 9.80€
SERA Quick test περίπου 16 η 17 €

Η τελική επιλογή φυσικά είναι δική σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρήκα τη λύση για το φιλτρο. Αν μου πείτε κι εσείς ότι είναι οκ. Προσαρμοσα στην έξοδο του φιλτρου ένα μπουκάλι στην άκρη του οποίου έχω κολλήσει ένα διχτακι. Για το διχτακι χρησιμοποίησα ελάχιστη σιλικονη. λέτε σε τόσο μικρή ποσότητα να βγάλει τοξικά στοιχεία στο νερο; μέσα έχει σφουγγάρι απλο που όμως έχει περάσει 3-4 χέρια βραστό νερό. Επίσης λέω και όλη η κατασκευή να περάσει από βραστό νερό για να καθαριστεί. Πώς σας φαινεται; (η ροή νομίζω στην επιφάνεια ότι είναι πάρα πολύ καλή, αυτό που ήθελα ακριβως)

Να προσθέσω ότι λέω να αντικαθιστά το μπουκάλι μετά από κάποιο καιτο για να μην παλιώνει το υλικό μεσα στο ενυδρειο.

15850680379217923262860024091146.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω νέα.

Εδώ και 4 με 5 μέρες νομίζω έβαλα βιολογικό υλικό στο φίλτρο. Χρειάστηκε να κόψω το σφουγγάρι στη μέση κι έβαλα όσο χωρεσε. Για να μειώσω την ροή τελικά τύλιξα το spray bar με ένα λεπτό ύφασμα το οποίο πέρασε πολλά χέρια από βραστό νερό και τελικά το νερό τρέχει πολύ πιο ομαλά. Μόλις έβαλα το βιολογικό υλικό έριξα και λίγα βακτήρια από το σκεύασμα που έχω. Δεν ξερω αν έκανα καλα. 

Σήμερα έβαλα και δύο νέα φυτα, salvinia molesta και egeria densa στην επιφάνεια. Περιμένω να μου έρθει και ποθος. Δεν βρήκα κάπου και τελικά παρήγγειλα. Θα μου έρθει 7 € με τα μεταφορικά (αξίζω κραξιμο).

Μου ήρθαν σήμερα και τεστ για NH3/NH4 και NO2. Σήμερα έκανα αλλαγή νερού. Μετά από πόσο διάστημα πρέπει να κάνω τα test για να είναι οι μετρήσεις αντιπροσωπευτικες; θα πρέπει αυτά να τα βρω όλα 0;

Ο μικρός φαίνεται καλα. Έχει όρεξη  τρώει πολύ καλά, έχει ενέργεια αρκετή. Τώρα για την ουρά του δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το ίδιο η αν χειροτέρεψε ελάχιστα. Αν δω να ξεφτιζει λίγο ακόμη να κάνω άλλον έναν κύκλο θεραπείας; 

20200401_214324.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μέτρηση αμμωνίας. Λέει στο φως του ηλιου να συγκρίνω αλλά έχει λίγο συννεφιά σήμερα. Πάντως εγώ προς το κίτρινο το κοβω. Έτσι ήταν στα 5 λεπτά που λέει και το χαρτί να συγκρίνω. Μετά από 1 λεπτό περίπου έγινε λίγο πράσινο. Να ανησυχω;

Επίσης έγινε και μέτρηση για ΝΟ2. Μου φαίνεται κάπου ανάμεσα από το κίτρινο (0) και το ανοιχτό πορτοκάλι (0.5) προς τη μεριά του 2ου.

Την έκανα 3 μέρες μετά την αλλαγή νερού και περίπου 1π μέρες μετά την προσθήκη βιολογικού υλικου; 

Είμαι καλα; να κάνω αλλαγή άμεσα η οχι;

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1586010321729.jpeg

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1586010788505.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο που το νερό είναι κίτρινο λόγω του ξυλου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Μήπως παίζει ρόλο που το νερό είναι κίτρινο λόγω του ξυλου;

Το νερό στ ενυδρείο είναι κίτρινο λόγω ξυλου.  Ή αλλιώς blackwater. Αρέσει στ μονομαχο αυτό.... 

Link to comment
Share on other sites

@Antoonia Το καλύτερο που έχεις να κάνεις θα ήταν πρώτα να κάνεις μια μέτρηση με απιονισμένο - απεσταγμένο νερό (αυτό για τα σίδερα σιδερώματος).

Έτσι θα έχεις μια εικόνα του 0 αμμωνία και 0 νιτρικά με τι χρώμα απεικονίζεται στα τεστ. Η αν είναι δύσκολο να βρεις απιονισμένο, κάνε μέτρηση με το νερό που έχεις ετοιμάσει για αλλαγή. Δηλαδή χωρίς χλώριο και χλωραμίνη. Μετά θα είναι ευκολότερη η σύγκριση.

Αυτό προτάθηκε και σε εμένα απο κάποιον φίλο δεν θυμάμαι σε ποιο πόστ, και είναι οτι το καλύτερο.

Γιατί με τα χρώματα υπάρχει μια ψιλοδυσκολία ανάγνωσης πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το κάνω. Πάντως οι τιμές είναι μικρές ετσι; δεν έχω ιδιαίτερο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Antoonia said:

Ωραία θα το κάνω. Πάντως οι τιμές είναι μικρές ετσι; δεν έχω ιδιαίτερο θέμα;

 

Tα νιτρώδη NO2 νομίζω είναι λίγο ανεβασμένα, αλλά δεν μορώ να το πω μετά βεβαιότητας. Σίγουρα είναι λίγες οι ημέρες για να θεωρηθεί στρωμένο το ενυδρείο σου, παρα το βιολογικό υλικό που έβαλες. Απο τις 24 του Μάρτη μέχρι σήμερα είναι 11 μέρες μόνο. Οπότε για να είσαι σίγουρη για την πορεία, δες τα χρώματα όπως είπαμε και ίσως μια αλλαγή 25% αυριο δεν θα έβλαπτε καθόλου.

Προσωπική άποψη για το τι θα έκανα εγω. Αν θέλει κάποιος φυσικά ας παραθέσει κάποια ποιο εμπεριστατωμένη οδηγία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μου έρθει και ποθος συντομα; αυτός δεν τραβά τα νιτρικα;

Link to comment
Share on other sites

ναι , ειναι εκτος συναγωνισμου με τα υπολοιπα φυτα που εχεις μεσα.

θεμα δε θα εχεις με τα νιτρικα , το αντιθετο , θα θελουν τα φυτα και δε θα εχουν .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αλλά αν είναι έτσι να μην βάλω πολύ για να είναι οκ τα φυτα. Μην πάω να φτιάξω το ένα και χαλάσω το αλλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικα , να το εκμεταλλευτείς αλλιως το φυτο , ξερεις τι χρειαζεται απο αυτο (ενα κομματι/παρακλαδι)  , οπως επισης οταν θα θεριεψει το ρίζωμα μεσα θα εχεις στα υποψην και τα αλλα φυτα , εαν δεις να τα ενοχλει πραττεις αναλόγως.

στην χειρότερη να εχεις 2 ποθους εξω στον τοιχο σου !!!

ετοιμος με την ριζα στο χωμα .

εγω στην αρχη οσαν αχορταγος εβαλα 4 κομματια !!!!

εγινε χαμως μεσα απο τις ριζες , οι δυο ειναι σε γλαστρες εξω κανονικα , κρατησα 2 , το ενα ειναι καταπρασσινο και σταθερο σαν μεγαλη ανουμπια απο πανω και το αλλο εχει παρει δρομο , καβαλαει την τηλεοραση τωρα στον τοιχο !

εαν δεν τον δεσεις να φυγει επανω δεν μεγαλωνει και πολυ , και ετσι τον κρατας σε λογικο μεγεθος , εαν τον οδηγησεις ψηλα σκαρφαλωνει ανεμος .

εαν ερθει και εισαι αβεβαιη και επιφυλακτικη βγαλε φωτο να δουμε που θα κοψεις ετσι ωστε να βρεχετε ματι-ματια .    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει στο γιουτιουμπ άλλους που απλά ξεπλένουμε τις ρίζες και τις βάζουν στο ενυδρειο. Αλλιώς αν κόψω το μάτι που λέτε θα πρέπει να περιμένω να βγάλει ρίζες μερικές μέρες; κι αν ναι ποσες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

@farming again and again Ναι το ξέρω αυτό. Λέω μήπως επηρεάζει τις μετρήσεις λόγω χρωματος

βεβαια επιρεαζει. Μπορεις να το φιλτραρεις με ενα φιλτρο(χαρτινο) για καφε+βαμβακι - να γινει διάφανο το νερο και μετα κάνε μέτρηση ΝΟ2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα. 

Πάω να κάνω τεστ χθες βράδυ και μου βγαίνει μια αμμωνία στα υψη!! Τρελάθηκα πραγματικά και δεν ξέρω και γιατί έγινε.  Σε πρόσφατες μετρήσεις ήταν 0.

Κανω αμέσως μια μεγάλη αλλαγή νερού κάπου στα 60% , έβγαλα το ψαράκι και το σαλιγκάρι σε ένα κουβαδακι με τα φυτα επιφανείας και έκανα σκουπα για το υπέθεσα ότι φταιγανε τα υπολοιπματα στον βυθό. Βέβαια πολλοί λένε να γίνεται πολύ σπάνια η σκουπα. Αλλά αυτό δεν θα προκάλεσε το πρόβλημα πιθανον;

Σήμερα πριν λίγο ξαναμετρησα και η αμμωνία είναι κάπου στο 0,5 χαμηλότερη αλλά μια πάλι υψηλή φανταζομαι. Τι κανω; πόσο τις εκατό αλλαγή να κάνω τωρα; 

Τι μπορεί να το προκάλεσε αυτο;

Να προσθέσω ότι λόγω άγνοιας νόμιζα ότι έστρωσε το ενυδρειο χωρις να έχω βιολογικό υλικό μόνο με σφουγγάρι και άνθρακα και η μέθοδος στησίματος ήταν με τροφή. Εδώ και 2 εβδομάδες Ίσως παραπάνω (μάλλον παραπανω), έβαλα βιολογικό. Βέβαια και πριν πάντα πρόσθετα βακτήρια στις αλλαγές νερού. Και χθες έβαλα βακτήρια. Δεν νομίζω πως ταιζω υπερβολικά. Πάντως μετά την προσθήκη βιολογικού η αμμωνία ήταν πάντα κοντά στο 0.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...