Jump to content

Διαφορά φίλτρου - αντλίας.


Antoonia

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι αρχαρια όσον αφορά τα ενυδρεια και τον εξοπλισμό τους. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που πιθανόν να είναι χαζές αλλά θα τις κάνω:Ρ. Προσπαθώντας να βρω ένα φίλτρο με όσο γίνεται περισσότερο μικρότερη ροή έπεσα πάνω σε μια κατασκευή που μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν ένας αυτοσχεδιος καταρράκτης από πέτρες και μια υποβρύχια αντλια που παρακολουθοντας το tutorial φαίνεται αρκετά πιο εύκολος από ότι ακούγεται. Οποτε:

1. Ποια είναι η διαφορά της κοινής αντλίας και του φιλτρου; (Μήπως ότι το φιλτρο έχει και βιολογικό υλικό μεσα;)

2. Θα μπορούσε ένα εσωτερικό φιλτρο να χρησιμοποιηθεί ως απλή αντλια (αλλά να επιτελεί και το ρόλο του φιλτρου;) 

3. Στο βίντεο έδειχνε πως βύθισε εντελώς την αντλια μέσα στο νερό και την τοποθετούσε οριζόντια και όχι κάθετα όπως συνήθως γίνεται με τα φίλτρα. Έτσι ένα μέρος του καλωδίου ήταν μέσα στο νερό. Ξερω ότι είναι λίγο χαζό αλλά το φοβάμαι. Είναι ασφαλές και το φιλτρο να είναι πλήρως βυθισμένο και το καλώδιο να βρίσκεται μέσα στο νερο; θα μπορούσα να τοποθετήσω το φιλτρο στον πάτο του ενυδρειου οριζόντια για να πετάει νερό προς τα πανω; 

4. Ποιες πέτρες (υλικο-ποιοτητα) είναι οι πιο κατάλληλες και ασφαλείς για ενυδρειο;)

 

(Εντωμεταξύ ελπίζω να έγραψα στην σωστή κατηγορία θεμάτων)

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι η κατασκευή που σκέφτομαι σε κάθετη τομη.. 

Τι λετε μπορεί να γινει; θα μπορούσε να αποτελέσει φιλτρο για ένα ενυδρειο;

1584993527836169551436548604436.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Antoonia said:

Καλησπέρα, είμαι αρχαρια όσον αφορά τα ενυδρεια και τον εξοπλισμό τους. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που πιθανόν να είναι χαζές αλλά θα τις κάνω:Ρ. Προσπαθώντας να βρω ένα φίλτρο με όσο γίνεται περισσότερο μικρότερη ροή έπεσα πάνω σε μια κατασκευή που μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν ένας αυτοσχεδιος καταρράκτης από πέτρες και μια υποβρύχια αντλια που παρακολουθοντας το tutorial φαίνεται αρκετά πιο εύκολος από ότι ακούγεται. Οποτε:

1. Ποια είναι η διαφορά της κοινής αντλίας και του φιλτρου; (Μήπως ότι το φιλτρο έχει και βιολογικό υλικό μεσα;)

2. Θα μπορούσε ένα εσωτερικό φιλτρο να χρησιμοποιηθεί ως απλή αντλια (αλλά να επιτελεί και το ρόλο του φιλτρου;) 

3. Στο βίντεο έδειχνε πως βύθισε εντελώς την αντλια μέσα στο νερό και την τοποθετούσε οριζόντια και όχι κάθετα όπως συνήθως γίνεται με τα φίλτρα. Έτσι ένα μέρος του καλωδίου ήταν μέσα στο νερό. Ξερω ότι είναι λίγο χαζό αλλά το φοβάμαι. Είναι ασφαλές και το φιλτρο να είναι πλήρως βυθισμένο και το καλώδιο να βρίσκεται μέσα στο νερο; θα μπορούσα να τοποθετήσω το φιλτρο στον πάτο του ενυδρειου οριζόντια για να πετάει νερό προς τα πανω; 

4. Ποιες πέτρες (υλικο-ποιοτητα) είναι οι πιο κατάλληλες και ασφαλείς για ενυδρειο;)

 

(Εντωμεταξύ ελπίζω να έγραψα στην σωστή κατηγορία θεμάτων)

Καλησπέρα!

1. Άλλο αντλία άλλο φίλτρο. η αντλία τραβάει και στέλνει νερό. τοπ φίλτρο είναι ένα σύστημα/συστοιχία, από σφουγγάρια,βιλογικό υλικό. το φίλτρο χρειάζεται μια αντλία για να εισέρχεται το νερό μέσα στο φίλτρο, να φιλτράρεται με τα σφουγγάρια και το βιλογικό και να εξέρχεται απο το φίλτρο "καθαρισμένο" το νερό.

2. Ένα εσωτερικό φίλτρο, είναι φίλτρο ?. Γιατί να κάνεις ένα εσωτερικό φίλτρο αντλία;; Ποιός ο σκοπός;;

3. Αυτές οι αντλίες  για να δουλέψουν πρέπει να είναι βυθισμένες. Όλα τα ενυδρειακά προιόντα πρέπει να είναι IP68 αν δεν κάνω λάθος. Δλδ πλήρως αδιάβροχα και μη υδατοδιαπερατά. Δεν έχεις κανένα θέμα. Τα εσωτερικά φίλτρα έχουν σκοπό να είναι πληρως βυθισμένα στο νερό. Γενική αρχή ενός εσωτερικού φίλτρου, είναι να τραβάει νερό από κάτω (όπου υπάρχει και μεγαλύτερη συγκέντρωση ακαθαρσιών στον βυθό) και να στέλνει το νερό φιλτραρισμένο/καθαρισμένο από την πάνω πλευρά. Σε συνδιασμό ότι στέλνοντας το νερό στην πάνω πλευρά προκαλέι και ανατάραξη της επιφανείας για οξυγόνωση κλπ κλπ φαινόμενα.

4.Τι θες να στήσεις;;; Ο εσωτερικός διάκοσμος επειδή επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού (π.χ ασβεστολιθικές πέτρες ανεβάζουν pH) εξαρτάται τι θες να φιλοξενήσεις. Υπάρχουν άπειρα προφίλ ψαριών, όπου έχουν φτιάξει τα παιδιά εδώ μέσα με πολύ προσοχή και μεράκι για να αποφύγουν πολλοί τα λάθη (όσο γίνεται δλδ)

 

Και μια ερώτηση στις αρχικές σου σημειώσεις. Γιατί θές μικρή ροή;;; Αν δεν κάνω λάθος κυνηγάμε μεγάλες ροές για καλύτερη φίλτρανση (να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) Για παράδειγμα, έχεις κατάλληλο ενυδρείο για 4-5 χρυσοψαρα...Τα χρυσόψαρα είιναι η κλασσική περίπτωση που λέμε ότι δεν θέλουν απλά φίλτρο αλλά πλυντήριο.....Ωραία αλλά ολίγον βρωμιάρικα ?. Αυτό που περιέγραψες πάντως σαν φίλτρο αν δεν κάνω λάθος ονομάζονται φίλτρα τύπου καταράκτη. Προσωπικά δεν τα πολυ πάω. νομίζω ότι ένα φίλτρο εσωτερικό κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από τους καταρράκτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Αν αυτό είναι η κατασκευή που σκέφτομαι σε κάθετη τομη.. 

Τι λετε μπορεί να γινει; θα μπορούσε να αποτελέσει φιλτρο για ένα ενυδρειο;

1584993527836169551436548604436.jpg

Αν κατάλαβα καλά το σκίτσο σου ναι γίνεται κάτι τέτοιο, υπάρχει και έτοιμο αν δεν θες πατέντες αλλά δεν βρίσκω λόγο για κάτι τέτοιο αφού με ένα καλό εσωτερικό φίλτρο θα κάνεις ίδια ή και καλύτερη δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μονομάχο το θέλω. Και προσπαθώ να βρω έναν τρόπο για να κατατάσσεται όσο λιγότερο γίνεται η επιφάνεια για να μην τον στρεσσαρει. Πέρα από αυτό μου άρεσε πάρα πολύ σαν ντεκόρ. Δείτε αυτά τα λινκ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα αλλά δεν έιναι φίλτρο,είναι μια απλή αντλία που μεταφέρει νερό από ένα σημείο σε άλλο.Αφου θέλεις φίλτρο για μονομάχο κοίτα κάποιο με μικρή ροή και σπρέι μπαρ ή τύπου καταρράκτη,αρκεί να έχει σφουγγάρι και χώρο για βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Απλά ρώτησα αν θα μπορούσα να μετατρέψω αυτό σε φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Ναι το ξέρω. Απλά ρώτησα αν θα μπορούσα να μετατρέψω αυτό σε φιλτρο.

Ναι γίνεται και δεν χάνεις τίποτα να το προσπαθήσεις.Κανε το και αν σε βολεύει καλώς αλλιώς ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Antoonia said:

Για μονομάχο το θέλω. Και προσπαθώ να βρω έναν τρόπο για να κατατάσσεται όσο λιγότερο γίνεται η επιφάνεια για να μην τον στρεσσαρει. Πέρα από αυτό μου άρεσε πάρα πολύ σαν ντεκόρ. Δείτε αυτά τα λινκ. 

 


Για τι μέγεθος ενυδρείου μιλάμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μην τον φοβάσαι παντως τον μονομάχο. Με ένα εσωτερικό φίλτρο θα κάνεις δουλειά και με ποιοτικότερο περιβάλλον σε σχέση με τους καταράκτες. Ένα amtra παντως που εχω, το ξύλωσα τον καταράκτη και το αντικατέστησα με ενα μικρό εσωτερικό φιλτράκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δηλαδή σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις την αντλια, μια αντλια ενος φίλτρου εσωτερικου ας πούμε,

για να στέλνεις το νερο σε καταράκτη σε καποια κατασκευή που θα βγαίνει πάνω απο την στάθμη, όπως αυτά τα υπέροχα ρηχά ενυδριειάκια?

πρέπει να προσεξεις τη ροή, μην καταλήξεις με πολή πίεση και βγει συντριβάνι? δοκίμασέ το...

συνήθως οι αντλίες αυτές έχουν καποιο μικρο μανομετρικό όσο ναναι...

έχεις φαντασία!

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Antoonia said:

Φαντασία έχω, πως θα το κάνω αυτό δεν ξερω:Ρ

νομιζω πως δεν θα χωρέσει σαν κουτι, ενα φίλτρο, κατω απο καποια βραχακια... εκτός εάν τα βραχακια τα ιδια ειναι ενα φίλτρο...?αλλα πως θα ειναι αυτο το φίλτρο προσβασιμου? για καθαρισμο... η?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω σκεφτεί όλα ακόμη. Ίσως θα μπορούσε η κατασκευή με τους βράχους να μπορεί να αφαιρειατια αν αυτοί είναι κολλημενοι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανε ο εξαιρετικός Foo the flowerhorn είναι ότι ως "βιολογικό" φίλτρο χρησιμοποίησε την επιφάνεια της πέτρας λάβας σε συνδιασμό με moss. Η βυθισμένη αντλία απλώς προσέφερε την κίνηση.

Ο φίλος στήνει ενυδρεία σε λογική walstad, με οργανικό compost ως υπόστρωμα και βασιζόμενος σε φυτά για χημική/βιολογική φίλτρανση, ιδίως επιφανειακά, με σκοπό τη γρήγορη παραγωγή βιομάζας. Ακριβώς όπως δουλεύει ένα σύστημα με επιφανειακή διάθεση αστικών αποβλήτων σε φυτεμένο πεδίο. Τελικά αντί για σ....ό, έχεις πολλά καλάμια (moss και φακή στην περίπτωσή του)!

Αν ακολουθήσεις μια βασική λογική σχετικά με την φίλτρανση τότε πρέπει να καλύψεις 3 παραμέτρους. Μηχανική φίλτρανση (σωματίδια, σκονη, οργανικά στερεα, στερεα απορρίματα), χημική φίλτρανση (με μέσα όπως ο ενεργός άνθρακας ή άλλα στοχευμένα υλικά) και "βιολογική" φίλτρανση για την αποδόμηση οργανικών και ανόργανων ρύπων.

Αν δεν έχεις λόγο να φοβάσαι για συγκεκριμένους χημικούς ρύπους που θέλουν ειδική χημική αντιμετώπιση, τότε τα φυτά αποτελούν μια πολύ καλή λύση για το χημικό φιλτράρισμα του νερού σου με το να τα δεσμεύουν απευθείας. Ενα σφουγγάρι μαζί με ενυδρειακό βαμβάκι θα κάνουν την μηχανική φίλτρανση και όλες οι υπόλοιπες επιφάνειες θα αποδομούν μεσω βακτηρίων τα βιοαποδομήσιμα. Για να βοηθήσουμε την διαδικασία βιοαποδόμησης, προσπαθούμε να προσφέρουμε μεγάλη επιφάνεια, καλές συνθήκες και συνεχή παροχή φαγητού στα αγαπητά μας βακτήρια ώστε να κάνουν απρόσκοπτα τη δουλειά τους. Εξού και τα διάφορα "βιολογικά υλικά, φίλτρα" κλπ.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι όλα τα στάδια μαζί. Αλλες φορές βολεύει, άλλες όχι. Βαλε τη φαντασία σου και δοκίμασε στησίματα όπως το volcano filter του φίλτατου συνχομπίστα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...