Jump to content

Χελώνα που δεν τρώει


Recommended Posts

Καλησπέρα... Είμαι καινούρια στο φορουμ και χρειάζομαι λίγη βοήθεια γιατί παρόλο που έκανα αναζήτηση δεν βρήκα αυτό που έψαχνα. Έχω δύο νεροχελωνες σε ενυδρείο 400 λίτρων με θερμοστατη φίλτρα λάμπες uv και θερμοτητας και κατασκευή για να αραζουν. Είναι 4 χρονών και οι δύο. Αλλά η μία τον τελευταίο καιρό πότε τρωει πότε όχι ενώ τις πρώτες φορες που δοκιμάζει κάτι δείχνει ενδιαφέρον την επόμενη φορά μπορεί να μην φάει. ...τις έχω δώσει τόνο, γαριδα μεσαια, καρότα, αυγο αλλά γενικά δεν δείχνει όρεξη για φαγητό σε αντίθεση με την άλλη. Τα μάτια δεν είναι ούτε κλειστά ούτε πρησμένα τουλάχιστον όταν τα χει ανοιχτά φαίνονται διαυγή. Κολυμπάει κανονικά της αρέσει να αράζει κάτω από τη λάμπα ...δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, επειδη υπαρχουν αρκετα αιτια που μπορει να συμβαίνει αυτο, σε παρακαλω συμπληρωσε την παρακατω φορμα (copy paste) για να σε βοηθησουμε οσο καλυτερα, αν και υποψιάζομαι κατι σχετικα με τη διατροφη λογο ηλικιας.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ- ΣΥΜΠΩΜΑΤΩΝ :
(ΠΧ Τραυματισμοί, Κρυολογήματα, Διάρροια, Δυσκοιλιότητα, Ανορεξία)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Λίτρα-διαστασεις:
- Φίλτρανση (τυπος και υλικά):

Ύπαρξη στεριάς :

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) :

- Ώρες λειτουργίας uv-b :

- Θέρμοκρασια (στεριας και νερου) :

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Χελώνες (είδη,φύλο και αριθμός):
- Ρουτίνες ( προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):
ΔΙΑΤΡΟΦΗ:

(τι και ποσο συχνα)


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- PH:
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C):
- Γενική σκληρότητα (GH):
- Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Ιστορικό Χελωνας:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ- ΣΥΜΠΩΜΑΤΩΝ :
(ΠΧ Τραυματισμοί, Κρυολογήματα, Διάρροια, Δυσκοιλιότητα, Ανορεξία)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Λίτρα-διαστασεις:400
- Φίλτρανση (τυπος και υλικά): φιλτρο heim δυστυχώς δεν γνωρίζω  πολλά από τα υλικά.έχει σίγουρα "μακαρόνι" το οποίο δεν έχω αλλάξει εδώ και ένα χρόνο.άνθρακα και ενα σφουγγαρι.

- Ύπαρξη στεριάς :υπάρχει κατασκευή πάνω από το ενυδρείο που πάνε και στεγνώνουν αλλα δεν κοιμαται ποτε εκει

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) :ναι

- Ώρες λειτουργίας uv-b :9ωρο
- Θέρμοκρασια (στεριας και νερου) :θερμοκρασία νερού 29 δυστυχώς δεν γνωρίζω την θερμοκρασία της στεριάς

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Χελώνες (είδη,φύλο και αριθμός):και οι δύο χελώνες είναι 4 χρονών .θηλυκό και αρσενικό.κοκκινομάγουλη και κιτρινομάγουλη η άλλη. στην προκειμένη η κιτρινομάγουλη είναι αυτή που δεν τρώει
- Ρουτίνες ( προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλάζω το νερό κάθε 1-2 βδομάδες  όταν βλέπω ότι δεν είναι διαυγές δηλαδή.
ΔΙΑΤΡΟΦΗ:τόνος κονσέρβα,γαρίδα αποψυγμένη,καρότο,αυγό,μαρούλι

(τι και ποσο συχνα)μία φορά τη μέρα


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:δυστυχώς πάλι δεν ξέρω πως να τα μετρήσω όλα αυτά
- PH:
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C):
- Γενική σκληρότητα (GH):
- Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Ιστορικό Χελωνας:ήταν υγιέστατη μέχρι πριν 5-6 μήνες είχε την όρεξη της δηλαδή
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:ανορεξία,κάθεται συχνά στον πάτο του ενυδρείου με κλειστά τα μάτια
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:δεν γνωρίζω

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) 
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Link to comment
Share on other sites

Με bold γραμματα θα γραψω πανω στη φορμα σου καλυτερα για να μην χασω τον μπουσουλα, παμε:

On 25/3/2020 at 2:59 ΜΜ, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

καλησπέρα.ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ- ΣΥΜΠΩΜΑΤΩΝ :
(ΠΧ Τραυματισμοί, Κρυολογήματα, Διάρροια, Δυσκοιλιότητα, Ανορεξία)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
- Λίτρα-διαστασεις:400
- Φίλτρανση (τυπος και υλικά): φιλτρο heim δυστυχώς δεν γνωρίζω  πολλά από τα υλικά.έχει σίγουρα "μακαρόνι" το οποίο δεν έχω αλλάξει εδώ και ένα χρόνο.άνθρακα και ενα σφουγγαρι. Ποιο εχαημ εχεις?να δουμε αν επαρκει για τα λιτρα σου ρωτω 

- Ύπαρξη στεριάς :υπάρχει κατασκευή πάνω από το ενυδρείο που πάνε και στεγνώνουν αλλα δεν κοιμαται ποτε εκει, Καλα κανει, ειναι φυσιολογικο.

- Υπεριώδες φωτισμός (uv-b ) :ναι

- Ώρες λειτουργίας uv-b :9ωρο.  10-12 ειναι καλυτερα
- Θέρμοκρασια (στεριας και νερου) :θερμοκρασία νερού 29 δυστυχώς δεν γνωρίζω την θερμοκρασία της στεριάς Η θερμοκρασια ειναι ψηλα βαλε το στους 26. λαμπα για να θερμαινει τη στερια εχεις?

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Χελώνες (είδη,φύλο και αριθμός):και οι δύο χελώνες είναι 4 χρονών .θηλυκό και αρσενικό.κοκκινομάγουλη και κιτρινομάγουλη η άλλη. στην προκειμένη η κιτρινομάγουλη είναι αυτή που δεν τρώει
- Ρουτίνες ( προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλάζω το νερό κάθε 1-2 βδομάδες  όταν βλέπω ότι δεν είναι διαυγές δηλαδή. Σε λογικα πλαισια οι αλλαγες σου, τι ποσοστο αλλαζεις?
ΔΙΑΤΡΟΦΗ:τόνος κονσέρβα,γαρίδα αποψυγμένη,καρότο,αυγό,μαρούλι

(τι και ποσο συχνα)μία φορά τη μέρα Στην ηλικία που ειναι η δΙκιες σου, οι διατροφικες αναγκες ειναι για περισσοτερη φυτικη, π.χ αναλογια 80% φυτικες 20% πρωτεϊνουχες τροφες, δηλαδή μαρουλι(το καλυτερο) καροτο,φυλο ραδικιου,κολοκυθι κλπ να τα δινεις περισσοτερο απο οτι το τόνο κονσέρβα,αυγό,γαρίδα που τα συγκεκριμενα μπορει να υπαρχουν στο μενου μιας νεροχελωνας αλλα ειναι φουλ στη πρωτεϊνη και ελλειπη σε καποια αλλα βασικα στοιχεια, εγω μονο για ποικιλια τα δίνω πλεον που και που. Ως βασικη αντι για αυτα ειναι τα πελετς ή στικς που εχουν ολα τα απαραιτητα συστατικα αναλογα με την ηλικια που ειναι και χρησιμοποιουν οι πιο πολλοί, να ειναι ομως σοβαρή μαρκα πχ omega one, tetra reptomin, ocean nutrition. Καποιες χελωνες σε αυτη την ηλικια αν δεν ειναι καποια ασθενεια (ελλειψη σε καποια παραμετρου του ενυδρειου), εχει παρατηρηθει να μην τρωνε λογω  αναγκης για αλλαγη στο διαιτολογιο, κοινως ''μπουχτησαν''.


ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:δυστυχώς πάλι δεν ξέρω πως να τα μετρήσω όλα αυτά
- PH:
- Αμμωνία (ΝΗ3):
- Νιτρώδη (ΝΟ2):
- Νιτρικά (ΝΟ3):
- Θερμοκρασία (°C):
- Γενική σκληρότητα (GH):
- Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Ηλεκτρονικά:

Με υγρα τεστ μετραμε και καλο θα ηταν να κανεις καποια μετρηση για αμμωνια & νιτρωδη τουλαχιστον, γιατι οσο μεγαλωνουν οι χελωνες ρυπαινουν και πιο πολυ και μπορει να μην καταλαβουμε πριν ειναι αργα πιθανη ανοδο της αμμωνιας. Εξου και ποτε κανουμε αλλαγη νερου και ποσο.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ:
- Ιστορικό Χελωνας:ήταν υγιέστατη μέχρι πριν 5-6 μήνες είχε την όρεξη της δηλαδή
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:ανορεξία,κάθεται συχνά στον πάτο του ενυδρείου με κλειστά τα μάτια
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών απο την ιδια χελωνα ή το ενυδρείο:δεν γνωρίζω

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) 
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

Ο βασικος υποπτος οπως φαινεται ειναι η διατροφη  αλλα για να αποκλεισουμε καθε αλλο απαντησε σε παρακαλω στα παραπανω ερωτηματα μου....επειδη ειναι ιδιας ηλικιας οι χελωνες μας θα γραψω το διαιτολογιο που ακολουθω εγω, δεν λεω οτι ντε και καλα ειναι  σωστο.

Δευτερα: Πελετ
Τριτη: μαρούλι
Τεταρτη: καρότο ή κολοκύθι
Πεμπτη: Πελετ
Παρασκευη: μαρούλι
Σαββατο: Σουπιοκοκκαλο ή ζωντανή**
Κυριακη: Νηστεια ή όποια φυτικη.

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : *Σουπιοκοκκαλο σε κομματάκια ανα 15 μέρες για ασβεστιο, **σκουλήκι ή γρύλο πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 15 μέρες, μια φορά το μήνα φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι), αραιά  και που πλεον κάνα τόνο αν ανοίξω καμιά  κονσέρβα ή βρασω κανα αυγο για μένα. 

 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και καμιά  μέρα νηστεία. Το μαρουλι ειναι το καλυτερο και μπορει να το τρωει αφοβα καθε μερα οπως επισης ραδίκια τα φυλλα , λολα.

Το καρότο, λάχανο,, κολοκύθι ( 1-2  φορες την εβδομαδα).

Ουφ.......τελειωσα :hot:

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποβιταμίνωση Α: Είναι μια παθολογική κατάσταση που συναντάται συχνά στις  υδρόβιες χελώνες του γλυκού νερού και σχετίζεται με τη διατροφή με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες και μειωμένη πρόσληψη της βιταμίνης Α (κακή διατροφή). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Υποβιταμίνωση Α: Είναι μια παθολογική κατάσταση που συναντάται συχνά στις  υδρόβιες χελώνες του γλυκού νερού και σχετίζεται με τη διατροφή με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες και μειωμένη πρόσληψη της βιταμίνης Α (κακή διατροφή). 

Πολυ σωστη παρατηρηση και ειναι υπουλος εχθρος μαλιστα,....  τους δινει καροτο και μαρουλι βεβαια αρα δεν νομιζω να εχουν υποβιταμινωση στην Α. Θυμαμαι το ωραιο αρθρο σου για αυτη την περιπτωση θα το ξαναδιαβασω τωρα που το θυμηθηκα.

Υ,Γ Ελπιζω να μην τα εγραψα τσαμπα βεβαια ολα τα προηγουμενα γιατι δεν εχει ξαναποσταρει απο προχθες.:lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πολυ σωστη παρατηρηση και ειναι υπουλος εχθρος μαλιστα,....  τους δινει καροτο και μαρουλι βεβαια αρα δεν νομιζω να εχουν υποβιταμινωση στην Α. Θυμαμαι το ωραιο αρθρο σου για αυτη την περιπτωση θα το ξαναδιαβασω τωρα που το θυμηθηκα.

Υ,Γ Ελπιζω να μην τα εγραψα τσαμπα βεβαια ολα τα προηγουμενα γιατι δεν εχει ξαναποσταρει απο προχθες.:lolu:

Μια χαρα τα εγραψες αγορινα... :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.. 

ε λοιπόν χθες με το που άλλαξα το νερό στο ενυδρείο

μετά από λίγο έριξα μέσα την γαρίδα την κατεψυγμένη και την ρίμαξε

εφαγε 4 συνολικα.

θα προσπαθήσω να εντάξω λίγο παραπάνω από αυτά που μου είπατε στη διατροφη μήπως δω αλλαγή.

επισης κατι αλλο που με ανησυχει ειναι οτι ακουγεται καμια φορα η ανασα της λιγο βαρια λιγο λαχανιασμενη 

πιο πολυ βεβαια οταν ανεβαινει απο τον πατο του ενυδρειου για να παρει αερα ειναι νορμαλ αυτο? ακουγεται σαν σφυριγματακι δηλαδη

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2020 at 10:23 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:
  •  
. Ποιο εχαημ εχεις?να δουμε αν επαρκει για τα λιτρα σου ρωτω.
δε ξερω πως να το τσεκαρω αλλα ειναι σιγουρα για παραπανω λιτρα απο το ενυδρειο.  

- Η θερμοκρασια ειναι ψηλα βαλε το στους 26. λαμπα για να θερμαινει τη στερια εχεις?ς 

οι λαμπες ειναι ακριβως πανω απο τη στερια και η uv και η θερμοτητας μενει να τους φιαξω και μια σκιερη μερια πανω στη στερια

-. Σε λογικα πλαισια οι αλλαγες σου, τι ποσοστο αλλαζεις?

αλλαζω ολο το νερο ανα 10 μερες μεσο ορο
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δυσπνοια, η παρουσια ποσοτητας ρινικου ή στοματικου εκκριματος (μυξα , βλενη), εξοδος φυσαλιδων αερα  η στοματικη αναπνοη με ψιλοσφυριγματα.

Η χελωνα σου πιθανοτατα εχει πνευμονια......

 

Κανονικα θελει ακτινογραφια, πιθανοτατα αντιβιωση, βιταμινη Α και σωστες συνθηκες διατροφης και διαβιωσης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει τα συμτωματα τα παραπανω που σωστα αναφερει ο @Rik ως πιθανοτητα πνευμονιας (αλλα για εκει παει αν δεν προλαβεις) ,και μονάχα λαχανιαζει σφυριζοντας οπως λες τοτε ειναι θεμα διατροφης, εγω θα εδινα για καμποσο καιρο πρωτεϊνουχα τροφη μονο1φ/εβδ. και φυτικη 3 και τις υπολοιπες ΝΗΣΤΕΙΑ δηλαδη θα ταιζα μερα παρα μερα. Ειναι υπερβαρη απο την πολυ πρωτεϊνικη τροφη που δινεις και αυτο οδηγει σε διαφορα προβληματα υγειας οπως και του αναπνευστικου (πνευμονια κλπ).

Οι θερμοκρασιες νερου και ξηρας επισης παιζουν ρολο σημαντικο, αν μπορεις εχε 26 του νερου και της ξηρας 31-33(υπαρχουν θερμομετρα ξηρας για τερραριουμ σε πετ σοπ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δεν υπάρχουν βλενες ούτε εκριμματα αλλά τις τελευταίες μέρες ακούω καμιά φορά να βγάζει μπορμπουληθρες όταν ανεβαινει από τον πατο προς την επιφανεια. Όχι πολύ συχνά αλλά το κάνει. Θα αλλάξω τη διατροφή όπως μου είπατε αν και χθες μόλις προσπάθησα να δώσω καρότο ενώ έτρεξε να το αρπάξει(νομιζε  οτι ειναι γαριδα ?)μόλις το είδε δε το φαγε. Κατέβασα και τη θερμοκρασία του νερού όσο μου είπατε τώρα μένει η θερμοκρασία ξηρας πρέπει να πάρω ένα θερμόμετρο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω? Αν πρέπει να την πάω σε κτηνίατρο γνωιζετε κάποιον στην Αθήνα? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

Ευτυχως δεν υπάρχουν βλενες ούτε εκριμματα αλλά τις τελευταίες μέρες ακούω καμιά φορά να βγάζει μπορμπουληθρες όταν ανεβαινει από τον πατο προς την επιφανεια. Όχι πολύ συχνά αλλά το κάνει. Θα αλλάξω τη διατροφή όπως μου είπατε αν και χθες μόλις προσπάθησα να δώσω καρότο ενώ έτρεξε να το αρπάξει(νομιζε  οτι ειναι γαριδα ?)μόλις το είδε δε το φαγε. Κατέβασα και τη θερμοκρασία του νερού όσο μου είπατε τώρα μένει η θερμοκρασία ξηρας πρέπει να πάρω ένα θερμόμετρο. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω? Αν πρέπει να την πάω σε κτηνίατρο γνωιζετε κάποιον στην Αθήνα? 

Δεν θέλω να σε ανυσηχησω αδικα αλλα απο την στιγμή που δεν εχω ξεκαθαρη εικονα και φυσικά δεν είμαι κτηνίατρος καλο θα είναι εάν δεν βελτιωθεί η κλινική εικόνα της χελώνας να την πας σε ένα γιατρό. Παρακάτω σου επισυνάπτω έναν σύνδεσμο που μπορεί να σε βοηθήσει. Κανε οπως σου πρότεινε ο corto maltese, και πάρε και βιταμίνες για να προσθέτεις στο νερό και στην τροφή που είναι για χελώνες η ερπετά. Σου εύχομαι τα καλυτερα για τον μικρο σου φιλο και ενημέρωσε μας.

 

 

http://caresheets.blogspot.com/2009/12/blog-post.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα αρχίσω να δίνω σίγουρα πολύ λιγότερη πρωτεΐνη απλά δεν ξέρω ποιες βιταμίνες να πάρω μήπως έχεις να μου προτείνεις κάτι?  Να δώσω λίγο χρόνο μήπως καλυτερευσει ή να πάω σε κτηνίατρο επιτοπου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε κάθε αλλαγή νερού και αυτό για να ρίχνεις στην τροφή.

 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε χρονο  να δεις πως παει. Θελω να πιστεύω πως θα πανε ολα καλα και θα επανέλθει απλα κρατα  σωστές και σταθερές θερμοκρασίες και καθαρο νερο αλλαζοντας το κάθε 3 με 4 μέρες κάνοντας σκουπα για κανα δυο εβδομάδες και προετοιμάζοντας το στην σωστή θερμοκρασία προσθετοντας το σκεύασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Το δεύτερο που είναι για την τροφή μπορώ και να το ρίξω στο νερό σε περίπτωση που δεν τρώει? 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και για το νερο αλλα καλο ειναι να το ριχνεις στην τροφη για αμεση προσληψη και καλυτερη απορροφηση μια που στο νερο οι βιταμινες οξειδωνονται σχετικα γρηγορα και στα τοσα λιτρα θα ειναι και ασυμφορω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ειναι και για το νερο αλλα καλο ειναι να το ριχνεις στην τροφη για αμεση προσληψη και καλυτερη απορροφηση μια που στο νερο οι βιταμινες οξειδωνονται σχετικα γρηγορα και στα τοσα λιτρα θα ειναι και ασυμφορω.

 Rik σορρυ αμα σε εχω  ζαλισει Τελικά πηρα τις σταγονες για το ενυδρείο που μου είπες αλλά το υγρό που μπαίνει στην τροφή δεν το βρήκα και πήρα της exo terra το multi vitamin που χει μέσα και βιταμίνη A και d3 ...Είναι οκ?

Screenshot_2020-04-03-20-27-39.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

 Rik σορρυ αμα σε εχω  ζαλισει Τελικά πηρα τις σταγονες για το ενυδρείο που μου είπες αλλά το υγρό που μπαίνει στην τροφή δεν το βρήκα και πήρα της exo terra το multi vitamin που χει μέσα και βιταμίνη A και d3 ...Είναι οκ?

Screenshot_2020-04-03-20-27-39.png

μια χαρα ειναι, και η εταιρεια (exoterra) ειναι απο τις καλυτερες!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σουπερ..τους άλλαξα το νερό και έβαλα το υγρό με τις βιταμίνες και ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση εχω θερμοκρασια νερού 26 και η θερμοκρασία κάτω από τη λάμπα είναι 30 31...Αλλά παρατήρησα πως και η άλλη χελώνα έχει τα ίδια συμπτώματα σήμερα βγάζει πότε πότε φυσαλίδες και σφυρίζει λίγο όταν αναπναιει...Επίσης δεν τρώνε ούτε κολοκύθι που προσπάθησα να δώσω και σήμερα και χθες ούτε καρότο. .λίγη μπανάνα βέβαια την τσιμπησε η μία.. ?

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες οταν ειναι κατω απο το νερο ειναι φυσιολογικο, αν το κανει βεβαια πιο συχνα απο το κανονικο και ειδικα οταν ειναι εξω απο το νερο το κεφαλι της τοτε παιζει θεμα με το αναπνευστικο. Αυτα στα λεω βαση συμπτωματων που αναφερεις και σε θεωρητικο επιπεδο, ως τωρα δεν εχω τετοια εμπειρια (ευτυχως) με τις δικες μου για να σου μιλησω με σιγουρια.

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν πια τα τηλ, αλλα κτηνιατροι που ξερουν απο χελωνες ειναι οι παρακατω:

 

1)θεωδοριδης μανωλης ελ.βενιζελου 173 καστρι αθηνα 2108073681
2)κονταδακης κυριακος αριστοτελους 24 2109642775-6974632657
3)κλινικη .γαρμπης δημητρης δημητρακοπουλου 122 καλλιθέα 2109575111
4)κτηνικατρικο κεντρο περιστεριου χαραλαμπιδης χαραλαμπος 2105720761
5)καλογεροπουλου νατασα πεντελης 13 μαρουσι 2108

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οι φυσαλίδες οταν ειναι κατω απο το νερο ειναι φυσιολογικο, αν το κανει βεβαια πιο συχνα απο το κανονικο και ειδικα οταν ειναι εξω απο το νερο το κεφαλι της τοτε παιζει θεμα με το αναπνευστικο. Αυτα στα λεω βαση συμπτωματων που αναφερεις και σε θεωρητικο επιπεδο, ως τωρα δεν εχω τετοια εμπειρια (ευτυχως) με τις δικες μου για να σου μιλησω με σιγουρια.

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν πια τα τηλ, αλλα κτηνιατροι που ξερουν απο χελωνες ειναι οι παρακατω:

 

1)θεωδοριδης μανωλης ελ.βενιζελου 173 καστρι αθηνα 2108073681
2)κονταδακης κυριακος αριστοτελους 24 2109642775-6974632657
3)κλινικη .γαρμπης δημητρης δημητρακοπουλου 122 καλλιθέα 2109575111
4)κτηνικατρικο κεντρο περιστεριου χαραλαμπιδης χαραλαμπος 2105720761
5)καλογεροπουλου νατασα πεντελης 13 μαρουσι 2108

Γενικά το κάνουν όταν είναι κάτω από το νερό . Μάλλον την έχουν αρπάξει γιατί στη τελευταία αλλαγή νερού της πάγωσα άθελά μου μέχρι να ζεστάνω το νερό  (έβαλα πρώτα κρύο και μετά ζεστό για να ρθει στην σωστη θερμοκρασία ). Θενκς και πάλι για την απάντηση. Θα σας ενημερώσω άμα έχουμε νεότερα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα και πάλι παιδιά... τελικά δεν είχαμε κανένα καλύτερο νέο... η χελώνα που σας είχα πει αρχικά συνεχίζει να μην τρώει καθόλου( έχει να φάει 5 μέρες),κοιμάται το βράδυ στο basking spot και ολη μερα προσπαθεί να βγει απο το ενυδρειο και κοπανιεται στο νερο...η αλλη παλι τρώει αλλά γενικά καθεται ολη μερα και λιαζεται και καμια φορα καθεται στον πατο του νερου με κλειστα τα ματια...δε ξερω τι να κανω... τους προσθετω μεσα στο νερο τις βιταμινες d3 -a της exo terra η θερμοκρασια παραμενει στους 26 27 αλλα δεν βλεπω αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...