Jump to content

Recommended Posts

Σε περιπου 30 - 40 ημερες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά προχθές  γενισε η γαρίδα μου αλλά σήμερα την βρήκα νεκρή 

Και άλλη μια που γενισε χθες σήμερα κατεβασε ξανά αυγα αλλά την βλέπω να καθετε ακίνητη. 

Το νερό το ελεγξα είναι εντάξει 

Υπάρχει περίπτωση να παιθανε από τροφη? Επισεις παρατιρισα ότι δεν αλλάζουν κελιφους συχνα πλέων 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Γεια σας παιδιά προχθές  γενισε η γαρίδα μου αλλά σήμερα την βρήκα νεκρή 

Και άλλη μια που γενισε χθες σήμερα κατεβασε ξανά αυγα αλλά την βλέπω να καθετε ακίνητη. 

Το νερό το ελεγξα είναι εντάξει 

Υπάρχει περίπτωση να παιθανε από τροφη? Επισεις παρατιρισα ότι δεν αλλάζουν κελιφους συχνα πλέων 

Αν καθονται ακινητες, τοτε εχει να κανει με ποιοτητα νερου 1000%. Με τι τεστ μετρας και τι ακριβως μέτρησες;

Αλλαγες νερου μικρες και συχνες. Και 2 φορες την ημερα απο 10 -20%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν καθονται ακινητες, τοτε εχει να κανει με ποιοτητα νερου 1000%. Με τι τεστ μετρας και τι ακριβως μέτρησες;

Αλλαγες νερου μικρες και συχνες. Και 2 φορες την ημερα απο 10 -20%

Με υγρά amtra και αμονια salifert

Συμερα δεν είχα κάποιο απολοια της έχω σε ενυδρείο με guppy αλλά δεν της ταιζω σχεδόν καθόλου μια φορά την εβδομάδα λίγο αρακά η καροτο 

Όταν λέω ακίνητες τα μπροστά ποδια τους τα κινουνε συνέχεια αλλά μένουν στο ίδιο σημείο για ώρα.

Και ενώ πριν ήταν κείμενες μέσα στο ξύλο συνέχεια τώρα είναι όλη μέρα έξω 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. Οπως το γραφεις, καταλαβα, οτο καθονται κοκκαλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα ειναι. Οπως το γραφεις, καταλαβα, οτο καθονται κοκκαλο.

Όχι δεν κάθονται κόκαλο αλλά χάνω θηλικες νερα την γέννα και μυκρα δεν βλέπω ειδα σήμερα 2 και το ένα το έφαγαν τα guppy την ώρα που το φοτογραφιζα υπαχθεί πιθανότητα να ζήσει κανενα? 

Screenshot_20200502-184031_Messenger.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φτιαξεις πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο, να βαλεις πετρες με μοςς, ριζες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πρεπει να φτιαξεις πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο, να βαλεις πετρες με μοςς, ριζες...

Κατάλαβα μάλων τα της μεταφερω σε ενα 30l που έχω άδιο σήμερα εχασα καλή γαριδα που γενισε χθες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Κατάλαβα μάλων τα της μεταφερω σε ενα 30l που έχω άδιο σήμερα εχασα καλή γαριδα που γενισε χθες 

Αν ειναι στρωμενο....ναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι στρωμενο....ναι.

Στρομενο είναι τρέχει 2.5 μινες με σαλιγκάρια και φυτά 

Τελικά επιβίωσαν κάποια μυκρα ειδα 2 έχουν γίνει και πορτοκάλι σήμερα 

Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι φτεει τα τεστ μου τα βγάζουν όλα οκ λιπασματα δεν Ρίχνω παραμονο λίγο flurish μια φωρα την εβδομάδα 2ml

Το φιλτρο έχω να το καθαρίσω πάνω από μινα σκουπα βιθου έχω να βάλω 2 μήνες .  Είναι πολλά μήπως τα ψαρια σε 60l 30 guppy 2 μηνών και 1 ενήλικο θηλυκό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Στρομενο είναι τρέχει 2.5 μινες με σαλιγκάρια και φυτά 

Τελικά επιβίωσαν κάποια μυκρα ειδα 2 έχουν γίνει και πορτοκάλι σήμερα 

Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι φτεει τα τεστ μου τα βγάζουν όλα οκ λιπασματα δεν Ρίχνω παραμονο λίγο flurish μια φωρα την εβδομάδα 2ml

Το φιλτρο έχω να το καθαρίσω πάνω από μινα σκουπα βιθου έχω να βάλω 2 μήνες .  Είναι πολλά μήπως τα ψαρια σε 60l 30 guppy 2 μηνών και 1 ενήλικο θηλυκό?

Ειναι πολλα. Το φιλτρο εσωτερικο; Νιτρικα πόσα εχεις πριν την αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι πολλα. Το φιλτρο εσωτερικο; Νιτρικα πόσα εχεις πριν την αλλαγη νερου;

Εσωτερικό με μπόλικο βιολογικό τα νιτρικα πολύ λίγο κάτω από 5 θα πάρω ταμπλετες sera spirulina να τους πάρω και μια τροφή για γαριδες για να μην ταισω μόνο αρακά? Και την νεκρή γαρίδα την αφισα μεσα χθες και την έχουν σχεδόν φάει μόνο το μισό κεφάλι έμεινε ήταν λάθος αυτό που εκανα?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Εσωτερικό με μπόλικο βιολογικό τα νιτρικα πολύ λίγο κάτω από 5 θα πάρω ταμπλετες sera spirulina να τους πάρω και μια τροφή για γαριδες για να μην ταισω μόνο αρακά? Και την νεκρή γαρίδα την αφισα μεσα χθες και την έχουν σχεδόν φάει μόνο το μισό κεφάλι έμεινε ήταν λάθος αυτό που εκανα?

Δεν ταιζουμε μονο με αρακα. Θελουν και βιταμινες και ασβεστιο και μικροστοιχεια. Παρε καλη τροφη ειδικη για τις γαριδες -της Tropical πχ ή Dennerle king shrimp.Τα χαπακια με σπιρουλινα ειναι σαν σνακ, το ιδιο και βραστα λαχανικα, τσουκνιδα, σπανακι κτλ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ταιζουμε μονο με αρακα. Θελουν και βιταμινες και ασβεστιο και μικροστοιχεια. Παρε καλη τροφη ειδικη για τις γαριδες -της Tropical πχ ή Dennerle king shrimp.Τα χαπακια με σπιρουλινα ειναι σαν σνακ, το ιδιο και βραστα λαχανικα, τσουκνιδα, σπανακι κτλ

Ευχαριστώ παρα πολυ για της πολυτιμες συμβουλες οποτε σε ακούω ποτέ δεν βγένω χαμένος !!

Και άλλη μια ερώτηση Αφού έχω υπερπληθυσμό στο ενυδρείο Γιατί δεν έχω νιτρικα?

Τια αλλά προβλιματα μπορεί να φέρει ο υπερπληθυσμός?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Ευχαριστώ παρα πολυ για της πολυτιμες συμβουλες οποτε σε ακούω ποτέ δεν βγένω χαμένος !!

Και άλλη μια ερώτηση Αφού έχω υπερπληθυσμό στο ενυδρείο Γιατί δεν έχω νιτρικα?

Τια αλλά προβλιματα μπορεί να φέρει ο υπερπληθυσμός?

Νομιζω φταιει το τεστ σου. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τόσα λιγα νιτρικα με τόσα ψαρια και λιγα φυτα, αν δεν κάνεις αλλαγες νερου μερα παρα μερα.

Ή κάνεις τεστ μετα την αλλαγη νερου....

Κανε ενα τσεκ με καποιο αλλο τεστ νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Νομιζω φταιει το τεστ σου. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τόσα λιγα νιτρικα με τόσα ψαρια και λιγα φυτα, αν δεν κάνεις αλλαγες νερου μερα παρα μερα.

Ή κάνεις τεστ μετα την αλλαγη νερου....

Κανε ενα τσεκ με καποιο αλλο τεστ νιτρικων.

Θα πάω να πάρω κιαλο τεστ Γιατί μου βάζεις ιδέες αλλά έκανα και ένα τεστ με χαρτακια που ειχα πάρει στην αρχή και αυτα μου βγάζουν 5 και το άλλο που παρατηρώ δεν έχει καθόλου αναπτιξη το καρφοτικο μου σε αντίθεση με την γιαλα που έχω έχει νιτρικα 15 έχει το κερατοφιλο είναι φουντοτο 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας έχω ένα θέμα με το ταισμα των γαριδων ,

 οποτε να της ταισω δεν τρωνε ,

τα guppy  πέφτουν πάνω και τα κατασπαράζουν όλα .

δοκιμασα βράδυ άλλα τίποτα και πάλι την τρώνε 

Εκεί που τα ψαρια κάθονται ακινιτα σχεδόν και υπάρχει ήρεμια το βράδυ μολης  ρίχνει την τροφή γίνεται πολεμος 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι οι γαρίδες κάτι τσιμπολογάνε και δεν μένουν νηστικές.

Δεν τρέφονται βέβαια με τον τρόπο που θα έπρεπε.

Ένας από τους λόγους που προτείνεται ότι οι γαρίδες πρεπε να ζουν μόνες τους είναι και αυτός.

Δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα ψάρια στο θέμα τροφής, και όσο πιο μικρές τόσο πιο μεγάλο πρόβλημα δημιουργείτε.

Τάιζε περισσότερη τροφή ώστε να κρατάς τα ψάρια χορτάτα, και βυθιζόμενη ώστε να πέφτει στο βυθό εκεί που ψάχνουν οι γαρίδες.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω παρατηρήσει ότι οι γαριδες δεν αλλάζουν συχνά εξοσκελετο Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...