Jump to content

Σωστές τιμές νερού γενικά σε ενυδρείο με σκαλαρια(αγγελοψαρα)


Recommended Posts

Καλησπέρα ποιες τιμές στο νερό θα ήταν σωστές πχ.αμμωνια ξέρω πρέπει να είναι 0 αλλά ph μου είπαν ότι 5ppm είναι καλά γιατί τα ψάρια γενικά τα εκτρέφουν σε νερά βρύσης οι περισσότεροι τι γνώμη έχετε ποια νούμερα θα ήταν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Καλησπέρα ποιες τιμές στο νερό θα ήταν σωστές πχ.αμμωνια ξέρω πρέπει να είναι 0 αλλά ph μου είπαν ότι 5ppm είναι καλά γιατί τα ψάρια γενικά τα εκτρέφουν σε νερά βρύσης οι περισσότεροι τι γνώμη έχετε ποια νούμερα θα ήταν σωστά;

Δες εδω-

PS. Το ph δεν μετραμε σε ppm, δεν ειναι νιτρικα, αμμωνια κτλ Για το ph διάβασε εδω-

Το νερο σε καθε περιοχη ειναι διαφορετικο, πχ στην Φλωρινα ειναι μαλακο (TDS=30 ppm!), στις περισσοτερες περιοχες ειναι σκληρο, με αποτελεσμα το ph να ειναι 7.6 με 8.2 και ακομα πιο πανω.

Θελεις να παρεις αγρια ψαρια;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δες εδω-

PS. Το ph δεν μετραμε σε ppm, δεν ειναι νιτρικα, αμμωνια κτλ Για το ph διάβασε εδω-

Το νερο σε καθε περιοχη ειναι διαφορετικο, πχ στην Φλωρινα ειναι μαλακο (TDS=30 ppm!), στις περισσοτερες περιοχες ειναι σκληρο, με αποτελεσμα το ph να ειναι 7.6 με 8.2 και ακομα πιο πανω.

Θελεις να παρεις αγρια ψαρια;

 

IMG_20200325_122812.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ακόμα τεστ περιμένω να μου έρθουν,πηρα και κάτι φυτά που μου είπαν εδώ στο φόρουμ που πιάνουν σε πέτρες ή ξύλα τα περιμένω και αυτά έκανα βήμα βήμα ότι μου είχε πει αυτός με το pet shop μου έδωσε κάτι χημικά να βάλω στο νερό και μετά 3 μέρες μου λέει μπορείς να προσθέσεις ψάρια μετά από καμιά εβδομάδα γράφτηκα στο φόρουμ και διαβάζω αλλά πράγματα είχα και έχω πολλά λάθη που δεν ήξερα και τώρα προσπαθώ να τα διορθώσω τα φυτά είναι(Microsorum Pteropus (Java Fern)και (Anubias barteri var. nana 'Gold' σε nano stone)και Limnobium laevigatum)

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.. Το θέμα είναι ότι έχεις την διάθεση να το διορθώσεις! Το να το κάνεις το ενυδρείο όπως έχει γραφτεί σε θέματα είναι λιγάκι δύσκολο. Το θέμα είναι εσυ τι θέλεις να κάνεις! Υπάρχουν ενυδρεία με αγγελόψαρα και altum τα οποία δεν παίζονται! Για αυτο θα πρέπει να ψαχτείς λίγο, να δεις τι πρέπει και τι δεν πρέπει..

 

Αν υπάρχει διάθεση εμείς εδώ ειμαστε να σε βοηθήσουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο?

Από ότι κατάλαβα δεν είναι στραμμένο η κάνω λάθος ?

Αν δεν είναι στραμμένα κάνεις αλλαγές νερου καθημερινά ως να έρθουν τα τεστ για να μην χάσεις τα ψαρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο?

Από ότι κατάλαβα δεν είναι στραμμένο η κάνω λάθος ?

Αν δεν είναι στραμμένα κάνεις αλλαγές νερου καθημερινά ως να έρθουν τα τεστ για να μην χάσεις τα ψαρια 

Ένα μήνα τρέχει περιπου στην αρχή είχα και κάτι κοχύλια και τα έβγαλα γιατί μου είπαν βγάζουν ασβέστιο Αυτο είναι το φίλτρο μου και η τροφές και τα χημικά βέβαια μου είχε δώσει και άλλα δύο μπουκαλάκια τον 100ml αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν και δεν τα έχω τα πέταξα μου είπε την πρώτη μέρα ρίχνεις 100ml δηλαδή το ένα και την τρίτη μέρα το δεύτερο κουτάκι και μετά μπορείς να βάλεις ψάρια και από 50ml από αυτά στην φωτογραφία (chlor stop k start plus )και μέσα στο φίλτρο μου στο ένα καλαθάκι έχω σφουγγάρια 10ppi k 30ppi k βάτα από πάνω και στο άλλο Καλαθάκι seporax kai βιολιθο με άνθρακα το ενυδρείο μου είναι 200λιτρα α και μια αεραντλία 400 EHEIM

IMG_20200325_130104.jpg

15851346535101639059232536391501.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο καλο για 200λ. Τροφη της Dajana- ειναι πολυ χάλια. Τετραμιν- καλη.

Τα πλαστικα φυτα - στο ραφι, βγαλ΄τα απο το ενυδρειο.

Δοκιμασε το ανοιχτοχρωμο χαλικι, που εχεις με aqua forte(κατι μου λεει, οτι ειναι ασβεστολιθικο) - εχει σε καθε σουπερ μαρκετ https://www.mcshop.gr/idatiko-dialima-idrochlorikou-oxeos-aqua-forte.html

Παιρνεις μια χουφτιτσα απο το χαλικι και βαζεις σε ενα ποτηρι (διάφανο), βαζεις γαντια, καλυτερα και γυαλια, και ριχνεις σιγα σιγα το aqua forte μεσα στο ποτηρι. Αν βγαζει αφρους ή φυσαλιδες, τοτε ειναι ασβεστολιθικο και δεν κανει για τα σκαλαρια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Ένα μήνα τρέχει περιπου στην αρχή είχα και κάτι κοχύλια και τα έβγαλα γιατί μου είπαν βγάζουν ασβέστιο Αυτο είναι το φίλτρο μου και η τροφές και τα χημικά βέβαια μου είχε δώσει και άλλα δύο μπουκαλάκια τον 100ml αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν και δεν τα έχω τα πέταξα μου είπε την πρώτη μέρα ρίχνεις 100ml δηλαδή το ένα και την τρίτη μέρα το δεύτερο κουτάκι και μετά μπορείς να βάλεις ψάρια και από 50ml από αυτά στην φωτογραφία (chlor stop k start plus )και μέσα στο φίλτρο μου στο ένα καλαθάκι έχω σφουγγάρια 10ppi k 30ppi k βάτα από πάνω και στο άλλο Καλαθάκι seporax kai βιολιθο με άνθρακα το ενυδρείο μου είναι 200λιτρα α και μια αεραντλία 400 EHEIM

IMG_20200325_130104.jpg

15851346535101639059232536391501.jpg

Τα ψάρια πόσο καιρό τα έχεις μέσα?

Αλαγες κάθε πότε κάνεις?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Τα ψάρια πόσο καιρό τα έχεις μέσα?

Αλαγες κάθε πότε κάνεις?

 

Μόλις το ξεκίνησα μετά από τρεις μέρες σταδιακά έβαζα ψάρια μια αλλαγή έκανα περίπου μετά από 15 μερες όταν έφτιαξα το φίλτρο γιατί είχα κάτι θέματα και τότε έβαλα και το ζεόλιθο με τον άνθρακα μόλις άλλαξα περίπου κάνα 10 λίτρα έβγαλα και μόλις πρόσθεσα νερό έριξα και από 5 ml από τα σκεπάσματα που έχω ποιο πάνω στη φωτογραφία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το φιλτρο καλο για 200λ. Τροφη της Dajana- ειναι πολυ χάλια. Τετραμιν- καλη.

Τα πλαστικα φυτα - στο ραφι, βγαλ΄τα απο το ενυδρειο.

Δοκιμασε το ανοιχτοχρωμο χαλικι, που εχεις με aqua forte(κατι μου λεει, οτι ειναι ασβεστολιθικο) - εχει σε καθε σουπερ μαρκετ https://www.mcshop.gr/idatiko-dialima-idrochlorikou-oxeos-aqua-forte.html

Παιρνεις μια χουφτιτσα απο το χαλικι και βαζεις σε ενα ποτηρι (διάφανο), βαζεις γαντια, καλυτερα και γυαλια, και ριχνεις σιγα σιγα το aqua forte μεσα στο ποτηρι. Αν βγαζει αφρους ή φυσαλιδες, τοτε ειναι ασβεστολιθικο και δεν κανει για τα σκαλαρια.

 

Το χαλικι δεν είναι ασβεστόλιθηκο το δοκίμασα και το πήρα από το pets shop μαζί με το ενυδρείο περιμένω να έρθουν τα φυτά και θα τα βγάλω τα ψεύτικα θα κάνω και μια αλλαγή περίπου 30-40 λίτρα το ενυδρείο μου είναι 200 λίτρα κάτι άλλο το νερό που θα προσθέσω να ρίξω αντί χλώριο πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο δηλαδή να το ετοιμάσω σε δύο κουβάδες και μετά να το ρίξω γιατί ποιο πριν που είχα βγάλει λίγο νερό κάνα 10 λίτρα όταν έφτιαχνα το φίλτρο το πρόσθεσα και έριξα μετά από 5ml από τα χημικά που έχω στης φωτογραφίες ποιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα μην βαλεις αλλα ψαρια μεχρι να ωριμασει καπως το ενυδρειο. Γενικα σε βοηθανε τα λιτρα και ο ζεολιθος αυτη την στιγμη και μετα απο ενα μηνα λογικα εχεις περασει το στρωσιμο χωρις να ξερεις εαν φαγαν και σε τη βαθμο καποια ποσοτητα αμμωνιας τα ψαρια σου.

Οσο για τα σκαλαρια εκτροφης θελουν γενικος ενα ουδετερο προς μαλακο νερο αλλα τα πανε καλα και σε νερο δικτυου αρκει να τους εχεις καθαρο περιβαλλον και νερο.

Το χαλικακι που εχεις μαλλον ειναι ασβεστολιθικο οπως και οι πετρες αλλα μην το αλλαξεις τωρα, αστο για αργοτερα οταν δημιουργησεις μια δυνατη βιολογια στο ενυδρειο σου.

Ωστωσο παρε μια ιδεα στο τη μπορεις να κανεις.

 

Υπαρχει το βιοτοπικο στησιμο οπου συνδιαζονται με ξυλα, φυτα και ψαρακια που ζουν στον ιδιο βιοτοπο

777.jpg

 

και το κοινωνικο οπου συνδιαζονται με οτι ζωντανο γενικος που μπορουν να ζησουν αρμονικα και σε παρομοιες συνθηκες νερου.

black-angelfish-aquarium.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Για την ωρα μην βαλεις αλλα ψαρια μεχρι να ωριμασει καπως το ενυδρειο. Γενικα σε βοηθανε τα λιτρα και ο ζεολιθος αυτη την στιγμη και μετα απο ενα μηνα λογικα εχεις περασει το στρωσιμο χωρις να ξερεις εαν φαγαν και σε τη βαθμο καποια ποσοτητα αμμωνιας τα ψαρια σου.

Οσο για τα σκαλαρια εκτροφης θελουν γενικος ενα ουδετερο προς μαλακο νερο αλλα τα πανε καλα και σε νερο δικτυου αρκει να τους εχεις καθαρο περιβαλλον και νερο.

Το χαλικακι που εχεις μαλλον ειναι ασβεστολιθικο οπως και οι πετρες αλλα μην το αλλαξεις τωρα, αστο για αργοτερα οταν δημιουργησεις μια δυνατη βιολογια στο ενυδρειο σου.

Ωστωσο παρε μια ιδεα στο τη μπορεις να κανεις.

 

Υπαρχει το βιοτοπικο στησιμο οπου συνδιαζονται με ξυλα, φυτα και ψαρακια που ζουν στον ιδιο βιοτοπο

777.jpg

 

και το κοινωνικο οπου συνδιαζονται με οτι ζωντανο γενικος που μπορουν να ζησουν αρμονικα και σε παρομοιες συνθηκες νερου.

black-angelfish-aquarium.jpg

 

έχω μέσα και άλλα ψάρια 2 tetra glass 2 bala shark  και δύο gourami και τα skalaria είναι έξι νομίζω με αυτά που διαβάζω στο φόρουμ είναι είδη αρκετά για τα λίτρα το χαλικι και της πέτρες της έκανα τεστ με Άκουα φόρτε και δεν είναι ασβεστόλιθηκες γιατί ήθελα να βάλω κάτι άλλες άσπρες και εκείνες ήταν και δεν της έβαλα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

έχω μέσα και άλλα ψάρια 2 tetra glass 2 bala shark  και δύο gourami και τα skalaria είναι έξι νομίζω με αυτά που διαβάζω στο φόρουμ είναι είδη αρκετά για τα λίτρα το χαλικι και της πέτρες της έκανα τεστ με Άκουα φόρτε και δεν είναι ασβεστόλιθηκες γιατί ήθελα να βάλω κάτι άλλες άσπρες και εκείνες ήταν και δεν της έβαλα 

Ωραία Αφού το ενυδρείο είναι στρομενο δεν έχεις θέμα Απλά κάνε λίγο μεγαλιτερες αλαγες εβδομάδες 

Γιατί από 200l να αλαξεις 10 είναι πολύ μικρή. Πρέπει να αλλάζεις 40 με 50 λίτρα αφου προετιμασεις το νερο σε δοχείο με αντιχλοριο και να το φερεις στην ηδια θερμοκρασια με το ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...