Jump to content

Χομπίστας μιας εβδομάδας!


Kerato

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Καλώς σας βρήκα! Ιδού η ιστορία μου και παρακαλώ για συμβουλές...

Πριν λίγο καιρό μου έφεραν κάτι φίλες ένα ενυδρείο του jumbo, 15 λίτρων, λόγω αγοράς μεγαλύτερου, με την προοπτική να μου χαρίσουν έναν μονομάχο... (Μεγάλη ζημιά έχουν κάνει αυτά τα jumbo, αλλά δεν είναι της παρούσης...)

Άρχισα να ψάχνω τί να βάλω μέσα, διάβασα πολλά κι από σας κι έκανα μια παραγγελία υλικών κρατώντας μόνο το αρχικό φίλτρο, στο οποίο κράτησα το μαύρο σφουγγάρι (αφού το έπλυνα), αντικατέστησα τον υαλοβάμβακα και πρόσθεσα siporax mini.

Αγόρασα λοιπόν θερμοστάτη, θερμόμετρο, λάμπα, τεστ 6 σε 1 (ταινίες) υπόστρωμα, χαλίκι κι αληθινά φυτά (κι ένα ξύλο, το οποίο δεν έβαλα τελικά...θα καταλάβετε γιατί...)

Το νερό εδώ είναι πολύ σκληρό, έχει πολλά άλατα. Αύριο κλείνει μία εβδομάδα κι έχω κάνει δύο μετρήσεις. Προς το παρόν δεν υπάρχει ένοικος πέραν ενός οστρακοειδούς που εμφανίστηκε χθες (θα δείτε τη φωτογραφία παρακάτω)

Σας δίνω συγκεκριμένα στοιχεία σχετικά με τον εξοπλισμό:

Το φίλτρο δεν ξέρω ακριβώς τί είναι...Είναι το αρχικό του Jumbo, όπως σας είπα, κι έχω τη ροή στο ελάχιστο

 

Dophin θερμοστάτης AH-1006 25W (αυτήν τη στιγμή η θερμοκρασία είναι περίπου στους 26 βαθμούς Κελσίου)

Amtra θερμόμετρο ακριβείας Slim

SUNSUN AD-150 φωτιστικό LED 5W

 

Υλικά φίλτρου: Υαλοβάμβακας και sera siporax mini Professional 35g 

Αποχλωριωτικό: Tetra AquaSafe 50ml

"Βακτήρια": sera bio nitrivec 50ml

 

Για τον βυθό:

Tropica Υπόστρωμα Plant Growth Substrate 1lt

AQUA DELLA Aquarium gravel vulcano 2-5mm-2kg

 

Τεστ νερού: Tetra Tests 6 in 1 (25 τεμ)

Διακοσμητικό: Amtra φυσικό ξύλο Guinea-Nano 10-15cm (δεν μπήκε ακόμα...δεν χωράει κι επιπλέει!)

 

Φυτά: 

Limnophila Sessiliflora

Hygrophila Difformis

Egeria Densa

Limnobium laevigatum

Alternanthera Reineckii 'Pink'

Nano Stone with Java moss

 

Με λίγα λόγια έχω φτιάξει μια υποβρύχια ζούγλα, καθώς εκτός του ότι τα φυτά που πήρα ήταν πολλά για 15λιτρο, τα έκοψα και στη μέση γιατί ήταν ψηλά κι έγιναν άλλα τόσα! (Εμένα μ' αρέσει!)

Το φώς ανάβει από τις 3μμ ως τις 12 το βράδυ...

 

Ας έρθουμε τώρα στο "πρόβλημα": Έκανα μέτρηση στις 2 ημέρες και στις 5 ημέρες. Σας δίνω αποτελέσματα της δεύτερης μέτρησης αφού είχα ρίξει την προηγούμενη 2 μπιλίτσες τροφή για χρυσόψαρα...(για να μην ψοφήσουν τα βακτήρια)

Cl2 - 0

pH - 8 (περίπου)

KH - 20

GH - 16

(όλα τα παραπάνω όπως και στην 1η μέτρηση)

ΝΟ2 - 1 (από 5 που ήταν στην 1η μέτρηση)

ΝΟ3 - 10 με 25 (όπως και στην πρώτη μέτρηση)

Με απασχολεί λοιπόν η σκληρότητα ΚΗ, GH και η τιμή του pH. Πώς τα ρυθμίζω; Μήπως είναι νωρίς ακόμα; Να κάνω αλλαγή 30% νερού με τη συμπλήρωση της πρώτης εβδομάδας; Να βάλω απιονισμένο;

Αν πάρω ένα καλό φίλτρο βρύσης, που είχα σκοπό έτσι κι αλλιώς, θα μειωθεί το pH και η γενική σκληρότητα στις αλλαγές του νερού;

Πρέπει ν' ανησυχήσω ή όχι ακόμα;

Η παρουσία του οστρακοειδούς είναι ωφέλιμη ή να το βγάλω; (άσχετο...)

Δείτε τις φωτογραφίες κι αναμένω συμβουλές... Παρακαλώ να είστε επιεικείς...δεν έχω ιδέα από ενυδρεία και τώρα έχω ενθουσιαστεί! 

90498823_515242905854852_7664519098495139840_n.jpg

90235022_497539450922875_8935944776637743104_n.jpg

90917291_934008837016286_9133269240801918976_n.jpg

90719482_151509042778612_1125805924368252928_n.jpg

90464244_225105561875429_727732665859440640_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το εστησες.. αν και ο χωρος ειναι ηδη μικρος , ψιλομπουκωθηκε παραπανω απ τα φυτα.,

προσπαθησε να βαλεις συσταδες φυτων ιδιου ειδους και μοιρασε τα ομοιομορφα στον χωρο ωστε να μεινει καποιο καλο κενο για να εχει χωρο και το ψαρι.

τα τεστ που εχεις μην τα λογαριαζεις.. τα στικς δειχνουν οτι να ναι... θα πρεπει να δοκιμασεις υγρα τεστ nh3/4 , no2 ,no3 για να δεις ποτε θα ναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχτει κατοικους.

το σαλιγκαρι που εχεις ειναι ramshorn snail , καταπληκτικος αλγοφαγος.

το νερο στην χαλκιδικη ειναι οντως σκληρο (χωρις να ξερω τις ακριβεις μετρησεις) , επομενως θα μπορουσες να παιξεις με λιγο τυρφη κατα την προετοιμασια του νερου της αλλαγης , η να βαλεις φυλλα catappa και alder cones στο ενυδρειο , να μαλακωνουν λιγο το νερακι.

Το φιλτρο βρυσης , δεν μαλακωνει το νερο (δεν ριχνει ph και σκληροτητες δλδ) , μονο αν παρεις συστημα α/ο .. αλλα δεν αξιζει για 15 λιτρα.

μπορεις ομως να χρησιμοποιεις το φιλτρο βρυσης (ανθρακα) για το νερο της αλλαγης , για να γλυτωσεις το αντιχλωριο + οτι θα πινεις κι εσυ νερο χωρις χλωριο.

Εγω χρονια ετσι κανω τις αλλαγες μου.

Το απιονισμενο δεν ειναι λυση.... ασε που ειναι και αμφιλεγομενης ποιοτητας .. ειναι νερο για συσκευες , οχι ποσιμο , επομενως και ακαταλληλο.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Έχω σκοπό να πάρω μεγαλύτερο τανκ, ίσως στα 56 λίτρα,... σύντομα, αλλά με την κατάσταση της πανδημίας και τον εγκλεισμό δεν ξέρω πότε... Ώς τότε διαβάζω και μαθαίνω, χωρίς να θέτω σε κίνδυνο τη ζωή κάποιου ψαριού.

Στο μεγαλύτερο εννοείται ότι τα φυτάκια θα είναι πιο αραιά και θα τα στρώσω καλύτερα. Το φίλτρο βρύσης θα το πάρω όπως και να'χει. 

Για τα φύλλα και τους κώνους διάβασα εδώ ότι κάνουν μικρή διαφορά στη σκληρότητα, οπότε μάλλον θα δοκιμάσω με τύρφη... Να σημειώσω εδώ ότι ζω σ' ένα κτήμα με βελανιδιές, μία αμυγδαλιά, μία καρυδιά και δύο πλατάνια (συν μερικά ακόμα δέντρα), οπότε στο μεγαλύτερο τανκ λέω να δοκιμάσω και το κόλπο με τ' αποξηραμένα φύλλα αυτών των δέντρων. Είμαστε έξω απ' την πόλη, οπότε είναι καθαρά και χωρίς φάρμακα τουλάχιστον τα 3,5 χρόνια που μένουμε εδώ. Εκτός από τη σκληρότητα θα κάνει καλό και στη διακόσμηση, νομίζω...

Τελικά, πότε να κάνω την πρώτη αλλαγή νερού; 

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκάρι τελικά δεν είναι μόνο ένα... βρήκα κι άλλα δύο...πιθανόν να έχει κι άλλα και δεν είναι ramshorn! Προσπάθησα να βγάλω όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες (το αναπτηράκι είναι το μικρό). Ξέρει κανείς αν είναι ωφέλιμα ή όχι;;;

90624125_665205027575635_5335638851073343488_n.jpg

90594388_2556714414647341_8616621813675327488_n.jpg

90650442_299388471030196_5588294588637904896_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kerato έγραψε:

AQUA DELLA Aquarium gravel vulcano 2-5mm-2kg

Για το φυτεμενο λιγο χοντρο το χαλικι. Αν θα δεις στο site της Tropica, δεν βαζουν χαλικι με κοκκομετρια πανω απο 3 mm (πιο πολυ απο 0,8 μεχρι 2)

Για της αλλαγες νερου δες εδω- https://tropica.com/en/guide/care/tropica-app/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Physa fontinalis είναι το συγκεκριμένο σαλιγκάρι, ακίνδυνα είναι , μην αγχώνεσαι.

Πλατανοφυλλα μπορείς να βάλεις , αφού τα έχει ρίξει το δέντρο και έχουν ξεραθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το δεύτερο... διοξείδιο δεν έχω...ακόμα στρώνεται το νερό, οπότε μέχρι να μπει ψάρι θα αυξηθούν και τα επιφανειακά φυτά κι η δεύτερη σκάλα φωτισμού είναι οκ νομίζω για έναν μονομάχο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οτι πρέπει! υπήρξε ενα ωραιο ανέβασμα για μονομάχους σήμερα, αξιζει να το διαβασει κανεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εισαι πρωτος !

σωστη ωραια αρχη .

πολλα νηματα για μονομαχους εδω και συζητησεις , διαβασε και κρατα οτι κρινεις .

εγω βαζω πλατανοφυλλα και καπακια βελανιδιας ..........καργα !

και καταπα εχω βαλει και elder cones , τα elder κανουν ενα νερο ......λουκουμι / κιτρινοκοκκινο ....για εμενα που μου αρεσει ,σημαντικο αυτο !

αυτα τα εχω αγορασει , τα πρωτα που ειπα να μαζευω .

απο σαλιγκαρια εχω στρατια , επισης μου αρεσουν , κρατανε καθαρο το ενυδρειο .

εγω θα εβαζα εναν μονομαχο στο μικρο , εχουν και αλλοι σε τετοιο μεγεθος , εγω σε 19λιτρα , μια χαρα ειναι .

παρεα θελει αυτος , οχι ψαρια αλλα , εαν το εχεις καπου που εισαι και εσυ αρκετα θα σου ερχετε και θα κοιταει και θα περιμενει να ασχοληθεις .

στο μεγαλο απο επιλογες πολλες , ενα κοπαδακι ;  3 με 4 θυληκες μονομαχινες ; κανε ερευνα.

τα εχεις σε αλλο χωρο ; η παιζει και να ειναι μαζι τα ενυδρεια διπλα διπλα ;

και παλι πολυ ομορφα και τα 2 , ευγε .

 

υ.γ πουλανε τα τζαμπο τετοιο γωνιασμενο χωρις χοντροκαπακο ενυδρειο ; δε το ηξερα !

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να βάλω στο 15άρι τον μονομάχο... με τη διαμόρφωση του βυθού και τα φυτά τα λίτρα του νερού είναι περίπου 12...μου φαίνονται λίγα. Μάλλον καμιά γαρίδα θα βάλω.

Στο μεγάλο (ε, δεν είναι και τόσο μεγάλο 54 λίτρα...) για κοπαδάκι θέλει αρκετά άτομα...πάλι δεν το βλέπω. Θα το ψάξω όμως. Τα έχω σε διαφορετικούς χώρους. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια...είμαι στην αρχή...έχω ακόμη πολύ διάβασμα να κάνω, αν και διαβάζω συνέχεια! :-)

Πάρτε και μια φωτο απ' τα ramshorn (2 έβαλα στο μεγάλο)

 

92278810_153683175945209_311429130899947520_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Εδώ και δεκα μέρες περιμένω τα υγρά τεστ της API...Υποτίθεται ότι θα ήταν εδώ Μ.Πέμπτη... 

Δεν θέλω να σας ζαλίζω μέχρι να κάνω σωστές μετρήσεις, αλλά ως τώρα έχω δει μαύρη τριχοειδή άλγη στο μεγάλο, ρίζες των επιφανειακών φυτών ίσα με 40 εκατοστά (τις "κούρεψα" ...δεν γινόταν!), άσπρα σκουλήκια (νηματοειδείς σκώληκες είναι) και αυτόν τον άσπρο μύκητα πάνω σε δύο είδη φυτών. Όλα αυτά δείχνουν μη στρωμένο νερό, αλλά θα διορθωθούν με τον καιρό και τις αλλαγές ή πρέπει να επέμβω; Εμφανίστηκαν αρκετά σαλιγκάρια turbeculata, φύσες και έχω και τα δύο αγορασμένα ramshorn.

Στο μικρό έχω νηματοειδείς, βρήκα και μια ύδρα, την οποία αφαίρεσα πολύ προσεκτικά γιατί έβγαζε περικοκλάδα και θα γέμιζε ο τόπος, φύσες και βλέπω ότι η java moss έχει τα χάλια της...έχει γίνει καφέ...

αυτά προς το παρόν...

Έκανα και μια μεγάλη πατάτα και ντρέπομαι πολύ γι' αυτό...αλλά θα το πω. Στο μεγάλο έβαλα ήδη έναν μονομάχο, τον οποίο μου έφερε συνάδελφος από ενυδρειακό μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, κι ο οποίος ήρθε σε απίστευτα κακή κατάσταση... Δεν ξέρω σε τί συνθήκες τον είχαν και για πόσο καιρό, αλλά σίγουρα ήταν χάλια η φάση του. 

Έχει fin rot και μάλιστα όχι σε αρχικό στάδιο. Είναι πολύ ευδιάθετος, τρώει κανονικά, εξερευνεί όλο το ενυδρείο κι έχω τρεις μέρες που του βάζω eSHa 2000...

Διαβάζω συνεχώς και ξέρω ότι έκανα λάθος που τον έβαλα σε μη στρωμένο ενυδρείο, αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ για να το διορθώσω...

Αυτός είναι ο Άρης!

 

 

93770286_256671842173398_2595335912476901376_n.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και τον πήρες καλα εκανες και τον εβαλες και σίγουρα θα προσπαθήσεις για το καλύτερο .

Δεν υπάρχει αμφιβολία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεραπεια με esha μην κάνεις στο μεγαλο ενυδρειο, θα πνιξεις βιολογια ακομα περισσοτερο. Ενα καθαρο κουτι αποθηκευσης 20λ φτανει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, george rapp said:

Καλα εκανες και τον πήρες καλα εκανες και τον εβαλες και σίγουρα θα προσπαθήσεις για το καλύτερο .

Δεν υπάρχει αμφιβολία.

Ευχαριστώ πολύ! Μου δίνεις κουράγιο...

Του έχω παραγγείλει βιταμίνες, ΚΗ buffer, attison's betta spa, melafix, alder cones, tropical betta τροφή για δεύτερη, του έφτιαξα και κατεψυγμένη με γαρίδα και σκόρδο και του δίνω μια φορά ανά δύο μέρες από λίγο...

Τα χρώματά του έχουν ενταθεί...ελπίζω να κάνω το καλύτερο

93910152_542411209993969_581614506900193280_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, natateo said:

Θεραπεια με esha μην κάνεις στο μεγαλο ενυδρειο, θα πνιξεις βιολογια ακομα περισσοτερο. Ενα καθαρο κουτι αποθηκευσης 20λ φτανει.

 

Δηλαδή να τον έχω σε άδειο κουτί χωρίς φυτά χωρίς τίποτα φυσικό για 3 μέρες που θα κάνω θεραπεία;

Αν συμπληρώνω βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Kerato έγραψε:

Δηλαδή να τον έχω σε άδειο κουτί χωρίς φυτά χωρίς τίποτα φυσικό για 3 μέρες που θα κάνω θεραπεία;

Αν συμπληρώνω βακτήρια;

Καλυτερα αδειο κουτι, ναι. Τα βακτηρια δεν ριχνουμε μαζι με φαρμακα.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, natateo said:

Καλυτερα αδειο κουτι, ναι. Τα βακτηρια δεν ριχνουμε μαζι με φαρμακα.

 

Είχα διαβάσει ότι το eSHa 2000 δεν επηρεάζει τη βιολογία...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την παρατήρηση της natateo άλλαξα 50% νερού (με αντιχλώριο και βακτήρια)... δεν έχω να τον βάλω σε καραντίνα για θεραπεία... θα περιμένω τις βιταμίνες το μέλαφιξ και τα υπόλοιπα...

Ευχαριστώ για όλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Kerato έγραψε:

Μετά την παρατήρηση της natateo άλλαξα 50% νερού (με αντιχλώριο και βακτήρια)... δεν έχω να τον βάλω σε καραντίνα για θεραπεία... θα περιμένω τις βιταμίνες το μέλαφιξ και τα υπόλοιπα...

Ευχαριστώ για όλα!

Βακτηρια βαλε οταν τελειωσεις την θεραπεια και θα κανεις αλλαγη νερου. Μαλλον για αυτο και εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...