Jump to content

Εξαφάνιση ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!!Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων με εμπερ τετρα πολύ νεαρά σε ηλικία τα οποία από όταν τα έβαλα κάθε τόσο εξαφανίζεται από ένα με αποτέλεσμα να έχουν μείνει τα μισά.Βρηκα δύο μέσα στο φίλτρο αλλά κόλλησα ένα τούλι στην αντλία οπότε δεν περνάει τίποτα πλέον από εκεί.Επισης είναι άφαντα.σηκωσα πέτρες και ούτε εκεί τα βρήκα.το ενυδρείο τρέχει δυόμισι μήνες στρωμένο,μετρήσεις δύο φορές την εβδομαδα με υγρά τεστ της Σέρα,με μηδέν αμμωνία,μηδέν νιτρωδη,νιτρικά δεκα και φωσφορικά 0.25.πεχα είναι στο 7 με εβδομαδιαίες αλλαγές 20% από νερό αντίστροφης οσμωσης και σκληρότητες 5 και 7.Θερμοκρασια στους 25 βαθμούς.Τα ψαράκια τρέφονται κανονικά και δεν δείχνουν κανένα ίχνος ασθένειας η κάτι να προμηνύει θάνατο.απλα εξαφανίζονται.στο ενυδρείο βρίσκονται αυτή τη στιγμή 6 εμπερ,ένα glowlight και ένα μωρό πλατυ που φιλοξενώ και θα φύγει.Επισης πριν δύο εβδομάδες τα είδε ιχθυολογος αλλά ούτε κι αυτός είδε να έχουν κάτι τα ψαράκια.εξωτερικα και η συμπεριφορά τους είναι άψογη.ειχε κάνεις να αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση; ευχαριστω εκ των προτέρων.15832605506401138060375.thumb.jpg.9d4edc691985ca6235faf270608bac09.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πανε  στα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος ΕΛΕΝΗ ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:

για ξανακοιτα στο φιλτρο

Δεν είναι.αλλα το πρόβλημα μου δεν είναι που βρίσκονται αλλά γτ εξαφανίζονται ετσι.τι προκαλεί θανάτους και μάλιστα χωρίς συμπτωματα

Link to comment
Share on other sites

Η η γάτα σου τα τρώει, αν έχεις, η κάποιος άλλος απο το σπίτι μπορεί "να βάζει το χεράκι του". Παραφυσικά φαινόμενα δεν νομίζω να παίζουν. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Η η γάτα σου τα τρώει, αν έχεις, η κάποιος άλλος απο το σπίτι μπορεί "να βάζει το χεράκι του". Παραφυσικά φαινόμενα δεν νομίζω να παίζουν. :)

Ευτυχώς ούτε γάτα υπάρχει ούτε κάποιος να βάζει τα χέρια του.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έτσι γίνεται όταν ένα μικρόψαρο πεθαίνει. Αν δεν το δεις άμεσα για να το αφαιρέσεις, μετά το τσιμπολόγημα από τα υπόλοιπα απλά "χάνεται" μέσα στο ενυδρείο.

Τα μικρόψαρα είναι αρκετά ευαίσθητα και το κακό είναι ότι είναι δύσκολο λόγο μεγέθους να προσέξουμε διάφορα συμπτώματα-ενδείξεις. Τις περισσότερες φορές ανακαλύπτουμε τις ασθένειες τους όταν ήδη έχουν προχωρήσει αρκετά.

Εκείνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε καθαρό, και σωστό σε παραμέτρους νερό.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ομορφο το ενυδρείο σου!

"Εξαφανίζονται" εύκολα μόλις πεθάνουν από το τσιμπολόγημα των υπολοίπων.

Οπως ακριβώς είπε ο Σωτήρης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.οποτε δεν μπορώ να κάνω τίποτα.μαλλον ήταν η παρτίδα τους ελαττωματική τότε.κριμα πάντως γιατί ούτε εγώ ούτε και ο ιχθυολογος που τα είδε διαπίστωσε κάτι.???

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν αυτά, ειδικά σε νεοστημένα ενυδρεία, καταλαβαίνεις και εσύ και θα το διαπιστώσεις και καλύτερα όσο περνάει ο καιρός ότι το ενυδρείο είναι ένα μικρό αρκετά ευαίσθητο - στις αρχές τουλάχιστον - οικοσύστημα. Τα συγκεκριμένα είναι και μικρούλια, πιθανόν να μην τρέφονταν καλά, είσαι σίγουρη ότι έτρωγαν όλα;

Εχω χάσει και εγώ ember tetra από "φουρνιά" που πήρα για συμπλήρωμα. Ειχα ήδη, το ενυδρείο έτρεχε καιρό... το ένα πέθανε.

Προτείνω να το αφήσεις λίγο να ωριμάσει και συπληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα ενυδρεια δεν σηγχορουν και πολλα λαθη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Συμβαίνουν αυτά, ειδικά σε νεοστημένα ενυδρεία, καταλαβαίνεις και εσύ και θα το διαπιστώσεις και καλύτερα όσο περνάει ο καιρός ότι το ενυδρείο είναι ένα μικρό αρκετά ευαίσθητο - στις αρχές τουλάχιστον - οικοσύστημα. Τα συγκεκριμένα είναι και μικρούλια, πιθανόν να μην τρέφονταν καλά, είσαι σίγουρη ότι έτρωγαν όλα;

Εχω χάσει και εγώ ember tetra από "φουρνιά" που πήρα για συμπλήρωμα. Ειχα ήδη, το ενυδρείο έτρεχε καιρό... το ένα πέθανε.

Προτείνω να το αφήσεις λίγο να ωριμάσει και συπληρώνεις.

Ναι έτρωγαν όλα και με πολλή όρεξη.τα έχω κοιτάξει μέχρι και με μεγενθυτικο φακό μήπως έχουν κάτι αλλά αλήθεια δεν βλέπω τίποτα πάνω τους.απλα είναι πολύ μικρά.ο ιχθυολογος κοίταξε και τα μάτια τους και το στομάχι τους.οι μετρήσεις μου πάντως είναι άψογες οπότε αν μιλάμε για λάθη νεοστυμενου ενυδρείου τι ακριβώς εννοούμε;??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Συνήθως έτσι γίνεται όταν ένα μικρόψαρο πεθαίνει. Αν δεν το δεις άμεσα για να το αφαιρέσεις, μετά το τσιμπολόγημα από τα υπόλοιπα απλά "χάνεται" μέσα στο ενυδρείο.

Τα μικρόψαρα είναι αρκετά ευαίσθητα και το κακό είναι ότι είναι δύσκολο λόγο μεγέθους να προσέξουμε διάφορα συμπτώματα-ενδείξεις. Τις περισσότερες φορές ανακαλύπτουμε τις ασθένειες τους όταν ήδη έχουν προχωρήσει αρκετά.

Εκείνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε καθαρό, και σωστό σε παραμέτρους νερό.

Σωτήρη το θέμα δεν είναι τι γίνονται αφού πεθάνουν αλλά γιατί πεθαίνουν.επισης δεν έχουν τίποτα πάνω τους.δειχνουν υγιή σε όλα τους.υπαρχει κάποια ασθένεια που να σκοτώνει τα ψάρια πριν εκδηλώσουν συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Πόσο καιρό έχεις βάλει τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Πόσο καιρό έχεις βάλει τα ψάρια?

Το ενυδρείο τρέχει από Ιανουάριο και ψάρια έβαλα μετά από ένα μήνα περίπου

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους τεστ έχεις υγρά ή στικάκια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι είδους τεστ έχεις υγρά ή στικάκια?

Είναι υγρά τεστ της Σέρα.τα τεστ είναι σωστά και όχι ληγμένα,επιπλέον κατά τη διάρκεια αυτή έτυχε να μου τελειώσουν και πήρα καινούργια.επισης στήνω και ένα τρίτο ενυδρειο οπότε και από εκεί παίρνω τις μετρήσεις που φανταζομουν πως θα έχω οπότε είναι βέβαιο ότι οι μετρήσεις μου είναι όπως πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Το σύνολο της αλλαγής νερού που κάνεις εβδομαδιαία είναι 20%.

Το νερό αυτό είναι όλο από όσμωση?

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ναι για να διατηρώ το ουδέτερο πεχα.της όσμωσης το πεχα είναι 6 αλλά μέσα στο ενυδρείο με τις πέτρες γίνεται 7.υπαρχει περίπτωση να καίγονται άμα ακουμπάνε στον θερμοστάτη και να πεθαίνουν;δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Είναι ναι για να διατηρώ το ουδέτερο πεχα.της όσμωσης το πεχα είναι 6 αλλά μέσα στο ενυδρείο με τις πέτρες γίνεται 7.υπαρχει περίπτωση να καίγονται άμα ακουμπάνε στον θερμοστάτη και να πεθαίνουν;δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο

Δεν υπάρχει περίπτωση να καίγονται από το θερμοστάτη.

Δεν λειτουργεί έτσι η διαδικασία της όσμωσης.

Το νερό που παίρνεις από την όσμωση είναι ένα νεκρό νερό.

Πρέπει να προσθέτεις ιχνοστοιχεία ή να προσθέτεις ένα μέρος βρύσης και ένα μέρος όσμωσης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Είναι ναι για να διατηρώ το ουδέτερο πεχα.της όσμωσης το πεχα είναι 6 αλλά μέσα στο ενυδρείο με τις πέτρες γίνεται 7.υπαρχει περίπτωση να καίγονται άμα ακουμπάνε στον θερμοστάτη και να πεθαίνουν;δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο

Σκετη οσμωση 20% στην αλλαγη;;;; Δεν γινεται! Λαθος μεγαλο. Άλλο να συμπληρωσεις ενα ποτηρακι την ημερα στα 60λ (εξατμιση) και άλλο αλαγη νερου. Μπορει να φταιει και αυτο για τους θανατους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...