Jump to content

Εξαφάνιση ψαριών


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Οπότε στην επόμενη αλλαγή θα βάλω της βρύσης

Οχι, απλα κάνε μιξ οσμωση+βρυση, αν θελεις πολυ μαλακο νερο, τοτε 5 : 1 (οσμωση : βρυση). Παραπανω δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι, απλα κάνε μιξ οσμωση+βρυση, αν θελεις πολυ μαλακο νερο, τοτε 5 : 1 (οσμωση : βρυση). Παραπανω δεν χρειαζεται.

Οκ.ευχαριστω πολύ ναταλακι μου

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Christianna έγραψε:

Είναι ναι για να διατηρώ το ουδέτερο πεχα.της όσμωσης το πεχα είναι 6 αλλά μέσα στο ενυδρείο με τις πέτρες γίνεται 7.υπαρχει περίπτωση να καίγονται άμα ακουμπάνε στον θερμοστάτη και να πεθαίνουν;δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο

Μη μετράς το νερό της όσμωσης για το  ph.

Η αντίστροφη όσμωση βγάζει νερό με μηδενικές ή πολύ χαμηλές τιμές σε kh και gh.

Έτσι το νερό γίνεται πιο μαλακό. Η συνέπεια αυτού είναι η πτώση του ph.

Θα καταφέρεις λοιπόν το ph να πέσει σταδιακά με τις αλλαγές νερού, και αφού μέσα στο ενυδρείο δεν έχεις κάποια πηγή ασβεστολιθική.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μη μετράς το νερό της όσμωσης για το  ph.

Η αντίστροφη όσμωση βγάζει νερό με μηδενικές ή πολύ χαμηλές τιμές σε kh και gh.

Έτσι το νερό γίνεται πιο μαλακό. Η συνέπεια αυτού είναι η πτώση του ph.

Θα καταφέρεις λοιπόν το ph να πέσει σταδιακά με τις αλλαγές νερού, και αφού μέσα στο ενυδρείο δεν έχεις κάποια πηγή ασβεστολιθική.:)

Σωτήρη κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σου.τις πέτρες τις πήρα από μαγαζί που πουλάει αποκλειστικά ενυδρειακα.Το παλικάρι εκεί μου είπε ότι όλες οι πέτρες ασβεστολιθικές ή μη,ανεβάζουν το πεχα έστω και λίγο.αλλα πώς θα πέσει το νερό με τις αλλαγές αν βάζω όπως λέει η Ναταλία 5:1(όσμωσης:βρύση) θα ανεβει δεν θα πεσει

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Σωτήρη κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σου.τις πέτρες τις πήρα από μαγαζί που πουλάει αποκλειστικά ενυδρειακα.Το παλικάρι εκεί μου είπε ότι όλες οι πέτρες ασβεστολιθικές ή μη,ανεβάζουν το πεχα έστω και λίγο.αλλα πώς θα πέσει το νερό με τις αλλαγές αν βάζω όπως λέει η Ναταλία 5:1(όσμωσης:βρύση) θα ανεβει δεν θα πεσει

Χρόνος αυτή την εποχή υπάρχει, οπότε μην ευχαριστείς για τίποτα.

Οι μη ασβεστολιθικές πέτρες δεν ανεβάζουν σκληρότητες, άρα δεν ανεβάζουν ph.

Την αναλογία μίξης θα την βρεις μόνη σου, ανάλογα με το τι νερό θέλεις να φτιάξεις.

Η γενική αρχή όμως είναι, ότι αφού θέλω χαμηλό ph δεν θα έχω τίποτα ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο.

Χρησιμοποιώντας νερό από ΑΟ σιγά -σιγά μαλακώνει το νερό. Αυτό παρασύρει το ph προς τα κάτω.

Επίσης ωριμάζοντας και το ενυδρείο θα έχει την τάση να χαμηλώνει το ph.

Τα γράφω λίγο απλουστευμένα για να είναι κατανοητά.

Αυτά όλα θέλουμε να γίνουν σε βάθος χρόνου, και όχι από αλλαγή σε αλλαγή.

Το σύστημα θέλουμε απλά να είναι σταθερό.

Τέλος για να μην κουράζω εάν ήμουν στη θέση σου (γι αυτά τα ψάρια),  θα το σκεφτόμουν εάν θα έμπαινα σε διαδικασία αλλαγών με όσμωση.

Όχι ότι είναι κακό αλλά τα ψαράκια θα προσαρμοστούν και χωρίς αυτό.

Το καλοκαίρι βέβαια για την εξάτμιση η ΑΟ είναι σωτήρια.:)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Christianna said:

Οπότε στην επόμενη αλλαγή θα βάλω της βρύσης

με αντιχλώριο βεβαίως βεβαίως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Χρόνος αυτή την εποχή υπάρχει, οπότε μην ευχαριστείς για τίποτα.

Οι μη ασβεστολιθικές πέτρες δεν ανεβάζουν σκληρότητες, άρα δεν ανεβάζουν ph.

Την αναλογία μίξης θα την βρεις μόνη σου, ανάλογα με το τι νερό θέλεις να φτιάξεις.

Η γενική αρχή όμως είναι, ότι αφού θέλω χαμηλό ph δεν θα έχω τίποτα ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο.

Χρησιμοποιώντας νερό από ΑΟ σιγά -σιγά μαλακώνει το νερό. Αυτό παρασύρει το ph προς τα κάτω.

Επίσης ωριμάζοντας και το ενυδρείο θα έχει την τάση να χαμηλώνει το ph.

Τα γράφω λίγο απλουστευμένα για να είναι κατανοητά.

Αυτά όλα θέλουμε να γίνουν σε βάθος χρόνου, και όχι από αλλαγή σε αλλαγή.

Το σύστημα θέλουμε απλά να είναι σταθερό.

Τέλος για να μην κουράζω εάν ήμουν στη θέση σου (γι αυτά τα ψάρια),  θα το σκεφτόμουν εάν θα έμπαινα σε διαδικασία αλλαγών με όσμωση.

Όχι ότι είναι κακό αλλά τα ψαράκια θα προσαρμοστούν και χωρίς αυτό.

Το καλοκαίρι βέβαια για την εξάτμιση η ΑΟ είναι σωτήρια.:)

Το νερό της βρύσης μου είναι πολύ σκληρό.τωρα με νερό της όσμωσης το πεχα είναι στο 7.αρα θα μου πάει 7.5 σιγουρα.στο άλλο μου ενυδρειο βάζω 2/3 νερό βρύσης και το υπόλοιπο όσμωσης με ξύλα μέσα και πάλι μου το πάει στο 7.5.απλα ξέρω ότι αυτά τα ψαράκια θέλουν οξινο νερό έως ουδέτερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Το νερό της βρύσης μου είναι πολύ σκληρό.τωρα με νερό της όσμωσης το πεχα είναι στο 7.αρα θα μου πάει 7.5 σιγουρα.στο άλλο μου ενυδρειο βάζω 2/3 νερό βρύσης και το υπόλοιπο όσμωσης με ξύλα μέσα και πάλι μου το πάει στο 7.5.απλα ξέρω ότι αυτά τα ψαράκια θέλουν οξινο νερό έως ουδέτερο.

Μετρήσεις έχεις από το νερό της βρύσης?

Μετράς TDS?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μετρήσεις έχεις από το νερό της βρύσης?

Μετράς TDS?

Αυτό είναι απτό άλλο ενυδρειο 442ppm.

1585338342097610797321.jpg

Έγινε επεξεργασία - Christianna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σκληρό νερό.

Στο βυθό τι έχεις?

Σίγουρα υπάρχει κάτι που ανεβάζει σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ σκληρό νερό.

Στο βυθό τι έχεις?

Σίγουρα υπάρχει κάτι που ανεβάζει σκληρότητα.

Φυσικό χαλίκι και μια πέτρα που μπορεί να ανεβάζουν λίγο.στης βρύσης οι μετρήσεις δεν έχουν μεγάλη απόκλιση με το DTS

1585339291154229164550.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Tds είναι αυτό που μετράει σκληρότητα νερού;αν ναι,έχω μετρήσει και κάποιες φορές με αυτό και βγάζει μέτριο νερό σε σκληρότητα προς σκληρό.της Σέρα το τεστ βγάζει 8 πεχα

Ok. Eχεις σκληρο νερο. Αν θελεις οξινο, τοτε χωρις οσμωση δεν γινεται. Αν με σκετη οσμωση το ph στο ενυδρειο σου ανεβαινει, τοτε εχεις ασβεστολιθικες πετρες μεσα. Τσεκαρε τις και το χαλικι. Μη ασβεστολιθικες πετρες δεν ανεβαζουν την σκληροτητα.

Υπαρχει και αλλος τροπος να κρατας σταθερο ph στα 6,5 - ειναι ειδικα υποστρωματα- soil , πχ για γαριδες CRS, πχ Dennerle Shrimp King Active Soil , Stratum , Pribidio k.a.

Ομως για να κραταει το ph τοσο και για πολυ καιρο, πρεπει και το νερο να ειναι μαλακο(καλυτερα με Kh=0(1) και GH μεχρι 5 , δηλ. οσμωση+βρυση  ή οσμωση+ειδικο αλατι, που ανεβαζει μονο το GH, πχ- bee salt Gh+ και παρομοια αλατα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ok. Eχεις σκληρο νερο. Αν θελεις οξινο, τοτε χωρις οσμωση δεν γινεται. Αν με σκετη οσμωση το ph στο ενυδρειο σου ανεβαινει, τοτε εχεις ασβεστολιθικες πετρες μεσα. Τσεκαρε τις και το χαλικι. Μη ασβεστολιθικες πετρες δεν ανεβαζουν την σκληροτητα.

Υπαρχει και αλλος τροπος να κρατας σταθερο ph στα 6,5 - ειναι ειδικα υποστρωματα- soil , πχ για γαριδες CRS, πχ Dennerle Shrimp King Active Soil , Stratum , Pribidio k.a.

Ομως για να κραταει το ph τοσο και για πολυ καιρο, πρεπει και το νερο να ειναι μαλακο(καλυτερα με Kh=0(1) και GH μεχρι 5 , δηλ. οσμωση+βρυση  ή οσμωση+ειδικο αλατι, που ανεβαζει μονο το GH, πχ- bee salt Gh+ και παρομοια αλατα.

Ναταλακι αυτό είναι από το άλλο ενυδρείο με τα πλατυ.στα εμπερ ήδη έχω υπόστρωμα δεν μπορώ να το αλλάξω.αλλα εκεί κρατιέται τουλάχιστον στο 7 και σκληρότητες 5+6.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Ναταλακι αυτό είναι από το άλλο ενυδρείο με τα πλατυ.στα εμπερ ήδη έχω υπόστρωμα δεν μπορώ να το αλλάξω.αλλα εκεί κρατιέται τουλάχιστον στο 7 και σκληρότητες 5+6.

Τοτε καλα εισαι.

Το 442 ΤDS πρωτη φορα βλεπω :death: Το νερο δεν ειναο ποσιμο σιγουρα, αν και αποτην βρυση τοσο τρεχει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Christianna έγραψε:

Ναταλακι αυτό είναι από το άλλο ενυδρείο με τα πλατυ.στα εμπερ ήδη έχω υπόστρωμα δεν μπορώ να το αλλάξω.αλλα εκεί κρατιέται τουλάχιστον στο 7 και σκληρότητες 5+6.

Μια χαρά είναι αυτό το νερό για τα πλάτυ.

Απλά όταν βρεις χρόνο κάνε μια μέτρηση TDS του νερού της βρύσης.

Ποιά περιοχή είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μια χαρά είναι αυτό το νερό για τα πλάτυ.

Απλά όταν βρεις χρόνο κάνε μια μέτρηση TDS του νερού της βρύσης.

Ποιά περιοχή είσαι?

Κορωπί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε καλα εισαι.

Το 442 ΤDS πρωτη φορα βλεπω :death: Το νερο δεν ειναο ποσιμο σιγουρα, αν και αποτην βρυση τοσο τρεχει.

Μήπως τότε δεν δείχνει σωστά;νομίζω ότι μέχρι 500 πίνεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Μήπως τότε δεν δείχνει σωστά;νομίζω ότι μέχρι 500 πίνεται πάντως.

Γι αυτό σου ζήτησα μέτρηση από τη βρύση. Μου φαίνετε υπερβολική η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Μήπως τότε δεν δείχνει σωστά;νομίζω ότι μέχρι 500 πίνεται πάντως.

Αν θυμαμαι καλα, μεχρι 350ppm

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Γι αυτό σου ζήτησα μέτρηση από τη βρύση. Μου φαίνετε υπερβολική η τιμή.

Στην βρύση 111

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξτο λίγο για το νερό της περιοχής σου.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση έπεσα πάνω σε αυτό.

https://www.kathimerini.gr/295484/article/epikairothta/ellada/to-e3as8enes-xrwmio-reei-af8ono-se-oinofyta-korwpi

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Christianna έγραψε:

Στην βρύση 111

Άρα εάν η βρύση βγάζει 110 και στο ενυδρείο με τα πλάτυ έχεις 400 έχεις κάποιο υλικό που ανεβάζει την τιμή στα ύψη. Στο συγκεκριμένο ενυδρείο όμως δεν σε χαλάει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Άρα εάν η βρύση βγάζει 110 και στο ενυδρείο με τα πλάτυ έχεις 400 έχεις κάποιο υλικό που ανεβάζει την τιμή στα ύψη. Στο συγκεκριμένο ενυδρείο όμως δεν σε χαλάει.

 

Στο άλλο ενυδρείο με τα εμπερ δείχνει 270

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Christianna έγραψε:

Στο άλλο ενυδρείο με τα εμπερ δείχνει 270

Δοκίμασε τις γκρι πετρες με aqua forte!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Δοκίμασε τις γκρι πετρες με aqua forte!

Όχι δεν δοκίμασα.αλλα είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα αφρισουν άμα το δοκιμασω

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...