Jump to content

Εξαφάνιση ψαριών


Recommended Posts

Φαντάζομαι... Κοίτα ένα περιστατικό που είχα ποριν καιρό. κάποια είχα την φαεινή ιδέα να πετάξω καμια 20άρια κοπαδόψαρα μέσα σε ενυδρείο το οποίο όμως είχε ήδη άλλα...Μεγαλύτερα... Αυτά που είχα βρει ηταν δεν ήταν 10 με 15mm. Σαν να λεμε μάλλον λίγο αφού είχαν σαραντήσει.... :P

Τότε είδα τα μικρά να τρώνε πανυγηρικό bullying. ακόμα και από του ίδικου είδους, tetra, αλλά μεγαλύτερα. Το εγχείτιμα δεν το λες και επιτυχία. Αυτό που κατάφερα είναι να σωσω τα μικρά ταίζοντα ςτα. αλλά με την κλασσική τροφή (flakes) ποιος τον κύριο είδε που λενε...Δεν προλάβαιναν τα μικρα να πάρουν ούτε μεζε σε σχέση με τα υπόλοιπα. Σε συνδιασμό που μερικά από τον φοωο τους στην αρχή την έβγαζαν κρυμμένα. τότε ανακάλυψα μια τροφή που είναι σαν σκόνη. Αφου πέταγα, αρκετούτσικο με τον καιρό πέρνανε τα πάνω τους και ότυαν πηραν ταπάνω τους για ένα περίεργο λόγο ξεκίνησαν τα παλαι μικρά..το bullying στα μεγάλύτερα.... :P 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και εγώ χωρίς προφανείς αιτίες.. βδομάδα παρά βδομάδα...έχασα φλαμίγκο Guppy 2 στον αριθμό..και 2 Blue Moscow Guppy...από μετρήσεις έχω μόνο την NO3 Test της sea στο 0/0.5 mg

Οι αλλαγές νερού κάθε βδομάδα από νερό φίλτρου σωστή προετοιμασία με λίγα βακτήρια/ prime Seachem για τυχόν χλωριο με κυκλοφορητή και αντίσταση..

Ξέχασα να σας πω ότι έχω φυτεμένο ενυδρείο στα 55 λίτρα..

inbound3336685326277012819.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ilias Azimopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη πληροφορία θα ήθελα μιας και μπερδεμένος πολύ..

Ποια η διαφορά που βλέπω σε μετρητές tds και ph? Είναι διαφορετικοί μετρητές?

 

inbound8658696834207363343.png

inbound3499395049288269257.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Iliasy έγραψε:

Screenshot_20200421-174850~2.png

 

 

Ηλία σου μετέφερα την ερώτηση εδώ:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...