Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Καλησπέρα, το πρόβλημα είναι ότι εδώ και ένα μήνα μηδένισαν τα νιτρικά και τα φυτά άρχισαν να επηρεάζονται.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 45 λιτρα
- Φωτισμός: 15watt
- Βυθός και Υπόστρωμα: απλό χαλαζιακο 1-3mm
- Διοξείδιο του Άνθρακα: excel μια στο τόσο
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: χαμηλή λόγω μικρών black phantom.τα δυσκόλευε το ρευμα .
- Φίλτρανση: (Λίτρα ανά ώρα, όγκος κάδου, υλικά φίλτρανσης, άνθρακας, τύρφη):150λιτρα ανά ώρα,siporax mini
- Φυτα: (είδη και αριθμός):1anubias nana, 4 bucephalandra red,2 microsorum windelov.
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):6 black phantom tetra
- Ρουτίνες: τάισμα 2-3 φορές την μέρα μικρή πόσοτητα,σε 3-4 λεπτά εξαφανίζεται.

Αλλαγές νερού και μετρήσεις κάθε δέκα μέρες περίπου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7.5
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα)
- GH: 18
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):0
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: sera και salifert
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή: Το ενυδρείο τρέχει από τον Ιούλιο του 19 αλλα τον Οκτώβριο έχασα όλα τα ψάρια από ich οπότε ξεστηθηκε και ξανά από την αρχή ως και τωρα.4/2/20 μπήκαν τα τετρα και είχα 15 με 20 νιτρικά. Μετρήσεις άργησα να κάνω γιατί η εικόνα τους ήταν πολύ καλή,πράσινα καινούρια φύλλα κτλ.Οταν άρχισε η windelov να ρημάζει μέτρησα και βρήκα no3 μηδέν. Τα υπόλοιπα φυτά δεν έχουν επηρεαστεί ακόμη αλλά οι windelov εμειναν μισές.Στην τελευταία φωτό είναι τα φυτά πριν.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

2020-03-26 15.29.33.jpg

2020-03-26 15.30.33.jpg

552336065_2019-12-1011_00_01.thumb.jpg.ab53c30edd708989130629a9ed0893df.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβασεις νιτρικα ταίζεις περισσοτερο ή χρησιμοποιεις seachem nitrogen και φυσικα κανεις υπομονη γιατι δεν ανεβαινουν μεσα σε μια μερα.

Η εικονα απο το microsorum δειχνει κυριως ελλειψη καλίου και οχι τοσο νιτρικων...

Τα αλλα δυο φυτα που εχεις σε τι κατασταση ειναι??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Αλλά πέντε φυτά έχει,απλά δεν φαίνονται,ακόμη καλά φαίνονται,βέβαια πιάσανε λίγο άλγη στα φύλλα αλλά μέχρι εκεί.

  τα 15w - ειναι φωτιστικο led;

Παρε ενα γενικο λιπασμα με μικρο στοιχεια - πχ easy life profito ή seachem flourish απο 1μλ Χ 2 φορες την εβδομαδα. Το excel καλυτερα μερα παρα μερα να βαζεις.

 εχει δικιο ο @rastaman , μοιαζει με ελλειψη καλιου, μπορει να ειναι και καλιου και φωσφορικων. Καλιο μονο καλο θα κανει, αν δεν θα ριχνεις με το λιτρο.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

@natateoΤΤο φωτιστικό όχι δεν είναι led, φθορίου λάμπα είναι.

15w φθορίου ... Αδελφέ είναι πολύ λίγο =0 φως...

Link to comment
Share on other sites

Άσε

πριν 16 λεπτά, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

15w φθορίου ... Αδελφέ είναι πολύ λίγο =0 φως...

Κοίτα βγάζει 0,33watt το λίτρο,για τα φυτά που έχω είχα διαβάσει οτι είναι αρκετό,εκτός αυτού είχαν μια χαρά ανάπτυξη ως και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Άσε

Κοίτα βγάζει 0,33watt το λίτρο,για τα φυτά που έχω είχα διαβάσει οτι είναι αρκετό,εκτός αυτού είχαν μια χαρά ανάπτυξη ως και τώρα.

Αν εχεις Τ8 15W, εχει 950lm, αλλα 950:45=21 lm/l, για τα φυτα που εχεις, ειναι καλα. Μπορεις να κατεβασεις λιγο την θερμοκρασια, μεχρι 24-25 βαθμους.

Θα ειναι καλο και για τα φυτα και για ψαρια

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα μιας και αφορά το ίδιο έχω μια απορία.

Η λάμπα που έχω τελικά είναι t8 15 watt. Μεγαλύτερη σε watt δεν μπαίνει λόγω μήκους, οπότε αξίζει να βάλω μια καινούργια λάμπα σε ίδια watt ή όχι?

Πρέπει να γίνει απαραίτητα αναβάθμιση σε λεντ ή t5?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα μιας και αφορά το ίδιο έχω μια απορία.

Η λάμπα που έχω τελικά είναι t8 15 watt. Μεγαλύτερη σε watt δεν μπαίνει λόγω μήκους, οπότε αξίζει να βάλω μια καινούργια λάμπα σε ίδια watt ή όχι?

Πρέπει να γίνει απαραίτητα αναβάθμιση σε λεντ ή t5?

Αν η λαμπα ειναι παλιά (πανω απο 1,5 - 2 χρονια), αλλαγη θελει. Μπορεις να κάνεις αναβαθμιση και να βαλεις ακομα μια λαμπα , ο τι θελεις - λεντ πχ., αρκει να ειναι IP 66 (65)

 

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είναι σίγουρα και θέλει σίγουρα αλλαγή,η ερώτηση μου έχει να κάνει αν αξίζει λόγω απόδοσης να μπει ίδια αλλά καινούργια ή όχι,μιας και η ιδέα είναι να μπουν και άλλα χαμηλών απαιτήσεων φυτά.Θα είναι αρκετή?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...