Jump to content

επιστροφή στα ενυδρεία


bill1997crack

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα μετά από 4 χρόνια αποχής από τον χώρο του ενυδρείου,σκέφτομαι να επανέλθω στο χώρο με ένα ενυδρείο που πάντα ήθελα αλλά δεν είχα ούτε τον χρόνο ούτε τις γνώσεις, ένα nano reef  το πρώτο ενυδρείο που είχα ήταν ένα 60 λίτρων  φυτεμένο  οπού στη συνέχεια έγινε 300 λίτρα ,  δυστυχώς μετά από 4 χρόνια αναγκάστηκα να το δώσω λόγο σπουδών . Σκέπτομαι λοιπόν μήπως γίνετε να αποφύγω την αγορά καινούργιου ενυδρείου. Αν γίνετε να  μετατρέψω  το 60 λίτρων διαστάσεων     60 *30*30  σε nano reef , μετά  από διάβασμα που έκανα μου δημιουργήθηκαν η εξής απορίες καταρχήν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το παραπάνω ενυδρείο; αν ναι έχω από ένα εγχείρημα και βράχο, την ίδια εποχή που μετακόμισα λόγο σπουδών  μου είχε ξανά μπει το μικρόβιο για το reef και είχα αγοράσει  ζωντανό βράχο αυτόν στη φωτογραφεία , μαζί με το φωτιστικό που φαίνεται άλλα δεν πρόλαβα να προχωρήσω οπότε και αυτό έμεινε έτσι … το ένα κομμάτι μπορώ να το κρατήσω σε συνδυασμό με έναν ζωντανό κομμάτι;  ή είναι καλύτερα  να είναι όλος ζωντανός ; και μια τελευταία απορία που έχω ειναι σε σχέση με το φίλτρο ...  από ότι κατάλαβα στο θαλασσινό δεν μπορούμε να έχουμε κλειστό φίλτρο οπως π.χ το fluval 405 που είχα στο 300 και χρησιμοποιείται sump δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε ενυδρείο οπως αυτό που έχω; 

συγνώμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου   

IMG_2205.jpg

IMG_2200.jpg

IMG_2204.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ξανά στο χόμπι.

Για τις απορίες σου θα σου απαντήσουν οι αλμυροί του

φόρουμ. Καλή επάνοδο.:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση ειναι να πας σε εναν τζαμά το ενυδρειο και να σου κολλήσει τζάμια-χωρίσματα για να φτιάξεις ενα sump εσωτερικό. Εκει θα βαλεις σκιμερ, θερμοστάτη , ανθρακα, αντιφώσφορο. Για δοχείο αναπλήρωσης δεν νομιζω να σε παίρνει.  

2η επιλογή ειναι να τρυπήσεις το ενυδρειο και να βαλεις sump απο κατω.

3η επιλογή ειναι να πάρεις μια εξωτερική υπερχείλιση και να καταλήγει το νερό σε sump απο κατω.

4η επιλογή ειναι να μην κανεις τιποτα απο τα παραπάνω, και να τα βάλεις μεσα στο ενυδρειο(σκιμερ κλπ), κατι που θα σου πιάνει χώρο και θα ειναι και λιγο άσχημο εμφανισιακα.

5η επιλογή παίρνεις ενα άλλο ενυδρειο απο τις αγγελιες ετοιμο με τρυπες κλπ. 

 

Για τον βραχο μπορεις να βαλεις αυτον, και να πάρεις 1 κιλό ζωντανό να προσθέσεις στον ηδη νεκρό που εχεις. Θα ζωντανεψει και αυτος. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,  το να τα βάλω όλα μέσα έτσι "χύμα" νομίζω και εγώ ότι θα ειναι πάρα πολύ άσχημο στο μάτι, τώρα από τις επιλογές ποιο σωστή μου φαίνεται 3ή με την εξωτερική υπερχείλιση  αν και δεν ξέρω αν θα κάνει πολύ θόρυβο, ο χώρος που θα μπει ειναι κοντά σε υπνοδωμάτιο.Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να με ενημερώσει, αλλιώς μετά η πρώτη επιλογή με τα χωρίσματα εσωτερικά πιστεύετε ο χώρος που θα έμενε θα ήταν αρκετός  ?  και τέλος sump μπορώ να βρω σε κάποιο κατάστημα ετοιμο ή πρέπει να πω σε κάποιο τζαμά να μου φτιάξει ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος bill1997crack έγραψε:

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,  το να τα βάλω όλα μέσα έτσι "χύμα" νομίζω και εγώ ότι θα ειναι πάρα πολύ άσχημο στο μάτι, τώρα από τις επιλογές ποιο σωστή μου φαίνεται 3ή με την εξωτερική υπερχείλιση  αν και δεν ξέρω αν θα κάνει πολύ θόρυβο, ο χώρος που θα μπει ειναι κοντά σε υπνοδωμάτιο.Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να με ενημερώσει, αλλιώς μετά η πρώτη επιλογή με τα χωρίσματα εσωτερικά πιστεύετε ο χώρος που θα έμενε θα ήταν αρκετός  ?  και τέλος sump μπορώ να βρω σε κάποιο κατάστημα ετοιμο ή πρέπει να πω σε κάποιο τζαμά να μου φτιάξει ?

Μην σε απασχολεί η υπερχείλιση .

Αρκεί να βάλεις έναν ευκαμπτο σωλήνα και είναι αθόρυβη. 

Κάνε ένα ωραίο σχέδιο και δώσ'το στον τζαμά να το φτιάξει.

Μην ξεχάσεις ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ ΣΙΛΙΚΌΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ ξανά για την άμεση ανταπόκριση, μάλλον για sump το βλέπω με υπερχείλιση επειδή θα ήθελα να έχω έναν μπουσουλά στις τιμές βρήκα αυτήν εδώ την υπερχείλιση που λέει ότι ειναι και αθόρυβη Blau Over flow 1500 στα 77Ε  μας κάνει ;  αν και μου φαίνεται λίγο ακριβή άλλα είδα ότι εκεί ειναι η τιμές τους . τώρα για το sump δεν έχω ιδέα ποσά λίτρα θα χρειαστώ, και ποσά διαμερισματα καθώς και  αν ξέρει κάποιος πόσο περίπου ειναι το κόστος; υποθέτω πρέπει να χωράει μέσα το skimer , 1-2 θερμοστάτες , και 2 διαμερισματα για ανθρακες , αντιφωσφορο κλπ   ;       

Link to comment
Share on other sites

Απο εξωτερική υπερχείλιση ξέρω μια της Tunze όπου λιγο θόρυβο τον είχε. Ισως με κατάλληλες σωληνώσεις, κλίση στις σωλήνες και μέτρια προς χαμηλή ροή θα πετύχεις το αθόρυβο. 

Την Blau δεν την ξερω.

Περι Sump τωρα. Πολλές φορες βλέπω οτι έχει γίνει λες και θα φτιάξουμε εναν πυρηνικό αντιδραστήρα. Με χωρίσματα μικρά - μεγάλα, με ειδικές θήκες κλπ κλπ.....μπλα μπλα....

 

Θα σου πω την γνώμη μου. Το Sump ειναι μια γυάλα που κρύβει τον εξοπλισμό μέσα. Σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις βράχο νεκρό(που αργότερα θα γινει ζωντανος) ή κατευθείαν ζωντανό,  να εχεις τμήμα ξεχωριστό με φύκια(μακροαλγες chaeto/caulerpa) με τις όποιες ευεργετικές τους ιδιότητες, τμήμα με νερό αναπλήρωσης κ.α. Εκεί όντως πας σε κάτι λίγο ποιο περίπλοκο.

 

Αν θες να εχεις κατι απλό, με  τον εξοπλισμό μεσα με λίγο βράχο , σκιμερ, θερμοστάτες, εσωτερικό φίλτρο ή ριακτορα καλύτερα για τον αντιφώσφορο/ανθρακα, και την αντλία επιστροφής στο ενυδρειο,  τοτε θες μια γυάλα όπου και ενα χώρισμα να έχει σου αρκεί.  Ετσι ειναι και το δικό μου.  

Την κατασκευή μπορεί να την κάνει ενας τζαμάς, ακόμα και ενυδρειακό κατάστημα, ακόμα και εσυ ο ίδιος. Αν π.χ. εχεις ενα παλιο ενυδρειο 40-50 λτ , αγοράζεις ενα τζάμι και το κολλάς μέσα και ειναι έτοιμο το sump σου.  Και για να σε βοηθήσω ακόμα  αν κάποιος φίλος εχει κανενα γρατζουνισμένο πχ ενυδρειο που δεν το θέλει, μπορείς ευκολα να το κάνεις sump.(εννοειται οχι χτυπημένο με κίνδυνο να σου ανοιξει στο μέλλον) 

 

Στα λίτρα σου ενα sump 30-40 λτ θα ηταν μια χαρα πιστευω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι! Επειδή είμαι στην φάση στησίματος κι εγώ και ψαχτηκα για την blau πολύ πρόσφατα να σε ενημερώσω πως η μικρότερη είναι 1500lt/h χωρίς ρυθμιζόμενο ύψος στο "χτενακι" εισροής νερού πράγμα που σημαίνει πως είναι αρκετά μεγάλη για τα λίτρα μας (και ως όγκος που την είδα).

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Ελλάδα μόνο blau και tunze έχω βρει.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δες το δικό μου να παρεις μια ιδέα. 

20200327_122143.jpg

20200327_122150.jpg

 

 

ευχαριστώ πολύ για την φωτογραφία βοήθησε αρκετά, μια απορία, η επικοινωνία του πρώτου θαλάμου με τον 2ο όπου ειναι η αντλία επιστροφής και λοιπά γίνετε από το κάτω μέρος του του πρώτους;  τα τζάμια τι πάχος έχουν ; για να καταλήξω στις διαστάσεις του sump πρέπει πρώτα να βρω και έπιπλο γιατί αποτι κατάλαβα η σκέτη βάση που έχω δεν θα βολέψει καθολου  

Link to comment
Share on other sites

Στο πάνω μέρος γινεται η κυκλοφορία.  Το χώρισμα δηλαδη ειναι κολλημένο στον πάτο. 

Το πάχος ειναι 4 αρι. Αλλά θα το ήθελα λιγο ποιο παχύ. 5 αρι  πχ.

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερώτηση, εκτός από εξωτερική υπερχείλιση, σκέφτομαι και τι λύση με το τρύπημα το ενυδρείου, αυτό γίνετε στο τζάμι τις πλάτης αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα, με αυτήν την λύση από θόρυβο πως τα πάμε; τέλος κοιτάω την επιλογή αν γίνετε να χωριστεί με ένα τζάμι το ενυδρειο χρώματος μαύρου, για να γίνει σαν αυτά τύπου all in one . 

Για να είμαι ειλικρινής έχω μπερδευτεί λίγο με τις επιλογές γιατί σκέφτομαι τα εξής : θέλω να ειναι όσο το δυνατόν αθόρυβο, και το αισθητικό αποτέλεσμα να ειναι κάλο, μήπως τελικά αξίζει να πάρω ένα καινούργιο ενυδρειο που να ειναι σχεδιασμένο για αυτή την δουλειά ; γιατί αν οπως το βλέπω αν ειναι να δώσω 150+ για εξωτερική υπερχείλιση δεν εχω δει κατι ποιο οικονομικό; και καινουργιο έπιπλο + sump  μήπως τελικά να πάρω κάτι τύπου:    https://fluvalaquatics.com/uk/product/m-40-reef-premium-aquarium/     ή  Dupla Marin Nano Ocean Cube 80 ;      

Link to comment
Share on other sites

Οι σύνδεσμοι δεν άνοιγουν. 

 

Αν καποιος άνθρωπος ειναι παράξενος απο θεμα θορύβου, αυτός ειμαι εγω. Το ενυδρειο το εχω ακριβώς μπροστά απο το κρεβάτι μου. Και με ενοχλεί και το παραμικρό που θα ακούσω. 

Σαν ποιο αθόρυβη λύση ειναι αυτό που ειπες με το all in one.  Θα εχεις διαμερίσματα πίσω στο ενυδρειο και ουτε κατεβάσματα ουτε τίποτα.   Ειναι η Λυση Νο1 που σου εδωσα με το να πας σε ενα τζαμά και να στο φτιάξει.  Απλα θα πρέπει οι διαστάσεις να χωράνε τα μηχανήματα. Και το ποιο βασικό ειναι η επιλογή σκίμερ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκινήσω σιγά σιγά μάλλον θα πάμε στο εσωτερικό χώρισμα, αν το τζαμί είναι μαύρο υπάρχει πρόβλημα; Έβλεπα ότι υπάρχουν μαύρα τζάμια υπάρχει πρόβλημα αν γνωρίζει κάποιος με τα ψάρια; με κάποιο συστατικό αυτόν τον τζαμιών; Επειδή πιάνουν τα χέρια μου έλεγα να το κολλήσω μόνο μου επειδή δεν υπάρχει και θέμα διαρροής αφού θα είναι εσωτερικά του ενυδρείου,  Τώρα το ενυδρείο είναι διαστάσεων 60*30*30  αν το τζάμι ήταν 25 και έμενε κενό από κάτω 5 πόντους για να περνάει το νερό στο πισο μέρος σκέφτομαι ότι θα περνάνε και τα ψάρια ... δεν ξέρω αν αυτό θα είναι πρόβλημα;   Τώρα για να δω τον χώρο ποιο skimmer θα προτείνατε για τα 60 litr για να δω  ποσό χώρο θέλει , εκτός από skimmer θερμοστάτη;  Θελουμε και ένα εσωτερικό φίλτρο  ; 

 

συγνωμη για τις ερωτήσεις 

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό που είναι αρκετά στενό SKIMZ SH1 PROTEIN SKIMMER H-SERIES  8.5 * 8.5cm στη βάση άρα αν το μέρος του φίλτρου είναι 10 cm θα μου μείνουν  20 εκατοστά καθαρό πλάτος στο ενυδρείο είναι αρκετά; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάποιο είδος σίτας για να μην παίρνανε τα ψαρια μεσα στο φιλτρο. 

Για το σκούρο τζαμι νομιζω δεν θα εχεις θεμα. Εδω θα μας κατατοπίσουν άλλα άτομα που το εχουν επιχειρήσει. 

Για σκίμερ εγω θα κοιταζα σε Tunze όπως το 9001. 

Το εσωτερικό φιλτρο το θελουμε για να βαλεις μεσα καλτσουλες με ανθρακα και αντιφώσφορο. Εκτός αν αρχικά τα κρεμάσεις μεσα στο διαμέρισμα των φίλτρων σου και εισαι ικανοποιημένος απο την απόδοσή τους. Μπορει πχ να τα κρεμάσεις καπου που εχει καλή ροή και να πετύχεις αυτό που θα εκανε το εσωτερικό φίλτρο. 

Εγω πχ εχω εσωτερικό φιλτρο. διαφορετικα θα εβαζα ριακτορα

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να σε ευχαριστήσω για το χρόνο που έχεις αφιερώσει για να μου απαντήσεις και το tunze χωράει και αυτό με άνεση στο χώρο που θα έχω, ίσως βοηθάει να γίνει και στενότερο 6,5 ειναι το πλάτος του skimmer εφτιαξα ένα πρόχειρο σχήμα για το πως το σκέφτομαι. Δηλαδή θα ειναι σαν κουρτίνα όπου θα κρύβει όλων τον τεχνικό εξοπλισμό του ενυδρείου. Το ''κενό'' οπού θα περνάει ουσιαστικά   το νερό στο πίσω μέρος σκέφτομαι ναι ειναι 7-8 εκ η και 10 ώστε να μην κινδυνεύει να "κλείσει" από το υπόστρωμα. Πως το βλέπετε σαν εγχείρημα, να πω ότι σκέφτομαι να  βάλω μαλάκα κοράλλια οπως τα  zoanthus που μου αρέσουν πολύ και γενικά κοράλλια μετρίων απαιτησεων , και 1-2  clown fish  

 

Screenshot_1.png

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλό ειναι.  

Επίσης να εχεις κατα νου και τις διαστάσεις της αντλίας επιστροφής. Αν επιλέξεις πχ καμια Eheim που ειναι αξιόπιστες , ειναι λιγο χοντροκομμένες. 

Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 αν ειναι ανοικτο οπως το σκέφτομαι δηλαδή το νερό θα μπαίνει ελεύθερα μέσα  από το κάτω μέρος (θα έχει το τζάμι ας πούμε 10 πόντους κενό από τον πάτο του ενυδρείου   ), την αντλία επιστροφής για που την χρειάζομαι ?;    

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις ροη μεσα στο φιλτρο.  Πως θα εξαναγκάζεις το νερό να μπαίνει μέσα στο φιλτρο με μια χ ταχυτητα, να περνάει απο ολα τα στάδια/τμηματα(θερμοστατης σκιμερ κλπ) και να επιστρέφει πίσω στο κυρίως ενυδρειο? 

 

Ισως να μην εχω καταλάβει  εγω καλα, το πως το σκέφτεσαι. Αλλα η ροη στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 μαλλον εγώ δεν περιέγραψα σωστά αυτό που σκέφτομαι, σκέφτηκα λοιπόν μήπως δεν έκανα καθολου εσωτερικά χωρίσματα στο πίσω μέρος που θα χωρίσω , δηλαδή ας πούμε την επιλογή νούμερο 4 που μου είπες με την διάφορα ότι θα βάλω ένα τζάμι μπροστά για να μην φαίνονται όλα αυτά (το τζάμι θα ειναι κολλημένο μόνο στα πλάγια του ενυδρείου και θα έχει κενό από κάτω 10 περίπου πόντους  ) , το skimmer με αυτήν τη λογική θα παίρνει νερό από το ενυδρειο και ο θερμοστάτης θα ειναι και αυτός μέσα τώρα σαν φίλτρο σκεφτόμουν ένα μικρο εσωτερικό οποί θα βάζω σε καλτσακια άνθρακα και λοιπά και μπορώ να πάρω την έξοδο του και να την γυρνάω από την επάνω μεριά για να κάνει κύκλο το νερό δεν θα λειτουργήσει αυτό  ?      

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα κατάλαβα τι εννοεις.  

 

Νομίζω   δεν θα έχεις καλή κυκλοφορία στο διαμέρισμα του φίλτρου. Ισως σου δημιουργούνται νεκρές ζώνες.

 Δεν το εχω κάνει ποτέ αυτό για να σου πω την γνώμη μου, και μου ακούγεται ενδιαφέρων γιατί όντως μπορεί και να δουλέψει όπως το λες. 

 

Το όλο trick ειναι να εχεις καλή κυκλοφορία στο τμήμα του φίλτρο για να γλυτώσεις τις νεκρές ζώνες. Αν πιστεύεις οτι θα το καταφέρεις αυτό, τότε τα γλυτώνεις τα χωρίσματα και το κάνεις όπως λες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος bill1997crack έγραψε:

@submarine1981 μαλλον εγώ δεν περιέγραψα σωστά αυτό που σκέφτομαι, σκέφτηκα λοιπόν μήπως δεν έκανα καθολου εσωτερικά χωρίσματα στο πίσω μέρος που θα χωρίσω , δηλαδή ας πούμε την επιλογή νούμερο 4 που μου είπες με την διάφορα ότι θα βάλω ένα τζάμι μπροστά για να μην φαίνονται όλα αυτά (το τζάμι θα ειναι κολλημένο μόνο στα πλάγια του ενυδρείου και θα έχει κενό από κάτω 10 περίπου πόντους  ) , το skimmer με αυτήν τη λογική θα παίρνει νερό από το ενυδρειο και ο θερμοστάτης θα ειναι και αυτός μέσα τώρα σαν φίλτρο σκεφτόμουν ένα μικρο εσωτερικό οποί θα βάζω σε καλτσακια άνθρακα και λοιπά και μπορώ να πάρω την έξοδο του και να την γυρνάω από την επάνω μεριά για να κάνει κύκλο το νερό δεν θα λειτουργήσει αυτό  ?      

Όπως το λες θα δουλέψει, προκύπτει όμως το εξής θέμα,όταν στο φίλτρο έχεις μια εισαγωγή πάνω αριστερά ας πουμε ,εκεί βάζεις κ ένα σφουγγάρι ενυδρείακο η μία κάλτσα η βαμβάκι για να μαζέψει την βρώμα του ενυδρείου,εσύ πως σκέφτεται να το λύσεις αυτο.Αφου η βρώμα θα μπαίνει από κάτω εκεί κ θα μένει.Θα χώνεις τα χέρια σου κάθε τόσο μέσα να καθαρίζεις κ λάθος είναι κ θα σ κουράσει. Κοιτα μια ιδέα,εγώ έχω ένα deltec 600 κ μέσα έχω βάλει το θερμοστάτη,ένα μικρό σ μήκος 200αρι στην έξοδο έχω βάλει ένα διάφανο κουτί με τρύπες κ μέσα του μπλε σφουγγάρι λεπτό κ από κάτω του τον αντιφωσφωρο.Με αυτό λύνεις ...θέρμανση... μηχανική φυλτρανση...κ χημική...κ οπτικά δεν φαίνεται κάτι...οπότε βγάζω κουτάκι ξεπλενω το ξανατοποθετω ,σύνολο ένα λεπτό.Περιττο να σου πω ότι το νερό είναι κρύσταλλο.

IMG_20200325_120654_copy_1200x1600.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...