Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Το όνομά μου είναι Γιάννης και στο παρελθόν ήμουν απλά ένας πολύ “κολλημένος” με το χόμπι, λόγω επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων δυστυχώς τα τελευταία 8 περίπου χρόνια σταμάτησα να ασχολούμαι. Οι στιγμές που περνάμε όλοι μας τον τελευταίο καιρό με τον corona μου έδωσαν τον χρόνο για ένα νέο ξεκίνημα. Αποφάσισα λοιπόν να στήσω ένα μικρό γλυκού νερού ενυδρείο που είδη υπήρχε στην αποθήκη μου όπως επίσης και τα υλικά – αξεσουάρ υπήρχαν όλα.

Πριν από 25 περίπου ημέρες ξεκίνησα το στρώσιμο του νερού, στην διάρκεια αυτή αποφάσισα το νέο ενυδρείο μου να στηθεί με ζωντανά φυτά και μάλιστα με φυτά που θα ¨μάζευα” ο ίδιος από γειτονική περιοχή. Μένω στην Θεσσαλονίκη και εδώ έχουμε την τύχη σχεδόν δίπλα μας να βρίσκετε το δέλτα του ποταμού Αξιού οπού υπάρχουν πάνω από 300 είδη φυτών. Πάλι όμως ο καιρός και η δουλειά μου δεν με άφησε να κάνω αυτήν τη μικρή βόλτα έως εκεί και αν αυτού επισκέφτηκα την περιοχή του τεχνητού φράγμα την Θέρμης από όπου και προμηθεύτηκα χαλίκι και μερικά “λίγα όμως” φυτά πού μπόρεσα να συλλέξω. Η ζωή στο μικρό μου ενυδρείο ξεκίνησε με αυτόν το τρόπο από την πρώτη ημέρα.

Μαζί με την άμμο και τα χαλίκια ήρθαν και απρόσκλητοι επισκέπτες.

Περίπου 20 μικρά μαύρα σαλιγκάρια υπήρχαν μέρα στο ενυδρείο μου, όμως σήμερα διαπίστωσα πως υπήρχε και κάτι άλλο, κάτι που δεν είχα ξανά δει.

Σας παραθέτω φωτογραφίες που πήρα με το κινητό. Το ενυδρείο μου αυτή την στιγμή έχει σκόπιμα λίγο νερό καθώς έχω ρίξει σπόρους φυτών πριν από 4 ημέρες και δεν έχει ακόμα ψάρια.

Αν κάποιος έχει δει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει κάτι παραπάνω για αυτό θα εκτιμούσα μια απάντηση.

Η διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι 35χ21χ25. Το ζωντανό είναι περίπου 0,5 ή 1 cm και κινείτε εξαιρετικά γρήγορα μέσα στο νερό. Η φωτογραφίες τραβήχτηκαν σήμερα το πρωί την στιγμή που άνοιξα τα φώτα του ενυδρείου.

 

IMG_20200327_095244.jpg

IMG_20200327_095320.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προνύμφη λιβελούλας. Έχω δει ντοκιμαντερ γι αυτό το πράγμα. 

Τρώει ψάρια... Έξω γρήγορα όπως μπορείς!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panagiotis_dms said:

Προνύμφη λιβελούλας. Έχω δει ντοκιμαντερ γι αυτό το πράγμα. 

Τρώει ψάρια... Έξω γρήγορα όπως μπορείς!!!

Ευχαριστώ Παναγιώτη, το ψάχνω έτσι πως μου το λες "προνύμφη λιβελούλας" και θα προσπαθήσω να το βγάλω έξω. Όπως και να έχει θα κάνω post την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ένα εκπληκτικό video που δείχνει πόσο επικίνδυνη είναι αυτή ή προνύμφη για μικρά ψάρια (ευτυχώς δεν έχω ακόμα) που έχω μέσα στο ενυδρείο μου. Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη, άντε να δω πως θα την βγάλω έξω τώρα.!!!!!Dragonfly larva in aquarium

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ ωραιο ντοκυμαντερ για αυτους τους απιθανους θηρευτες.

(Μετα το 31:40 αρχιζει η υποβρυχια ζωη τους στο ντοκυμαντερ)

Sky Hunters, The World of the Dragonfly - The Secrets of Nature

Οι κυνηγητικές ικανότητες της λιβελούλας είναι εκπληκτικές. Καταφέρνει να σκοτώσει το 95% των στόχων της, γεγονός που την κατατάσσει σε υψηλότερη θέση στην λίστα με τους «θηρευτές», πάνω από το λιοντάρι και τον λευκό καρχαρία.

 

Πηγή: www.livngwithdogs.grΜπορούν να αναπτύξουν ταχύτητες που φτάνουν τα 97 χιλιόμετρα την ώρα. Την περισσότερη ζωή τους, από 1-4 χρόνια ανάλογα το είδος, την περνούν ως προνύμφες. Οι λιβελούλες έχουν φτερά μόνο τις τελευταίες 3-4 εβδομάδες της ζωής τους.

Δεν είναι επικίνδυνες για τον άνθρωπο. Δεν δαγκώνουν και δεν έχουν κεντρί.

 

Πηγή: www.livngwithdogs.gr

 

 

Πηγή: www.livngwithdogs.gr

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσες μέρες ακόμη θα έχει αυτή τη μορφή. :)

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα σαλιγκάρια υπήρχαν και δύο σκουλήκια που τώρα δεν τα βλέπω, μάλλον τα κατανάλωσε ?, το κακό είναι ότι έχω ρίξει σπόρους και αν το χαλάσω θα τους χάσω από την επιφάνεια.  Θα στήσω καμιά παγίδα ....... Λόγω μένουμε σπίτι χρόνος υπάρχει μπόλικος.?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Γιαννης Παπαδόπουλος έγραψε:

Ευχαριστώ Παναγιώτη, το ψάχνω έτσι πως μου το λες "προνύμφη λιβελούλας" και θα προσπαθήσω να το βγάλω έξω. Όπως και να έχει θα κάνω post την συνέχεια.

Τι έγινε κατάφερες να τη βγάλεις έξω?:)

Link to comment
Share on other sites

On 3/28/2020 at 1:50 PM, SOTIRIS said:

Τι έγινε κατάφερες να τη βγάλεις έξω?:)

Καλησπέρα, δυστυχώς όχι, κατέβασα στην στάθμη στο ελάχιστο αλλά μιλάμε είναι πολύ γρήγορη, σήμερα φτιάχνω μια παγίδα θα ανεβάσω φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα έστηνα παγίδες μέσα στο μίνι ενυδρείο μου δεν το φανταζόμουν πότε. Ελπίζω να δουλέψει ?, μέσα έβαλα λίγο καλαμάρι (δεν είχα τίποτε άλλο πρόχειρο) και η κατασκευή έγινε με ένα μπουκαλάκι νερό.

IMG_20200329_211925.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι καλύτερο σε δόλωμα τι λέτε ??????   Ελπίζω να δουλέψει γιατί αλλιώς με βλέπω να το χαλάω και πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...