Jump to content

Νέο μέλος


mirou_v

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Σας διαβάζω φανατικά εδώ και κανένα τετράμηνο αλλά δεν έχω ποστάρει ποτέ. Ζω με τον γιο μου, το σκύλο και τη γάτα μας, τις ορχιδέες μου και πλέον τα πολύ basic ενυδρεία μας.

Ενυδρείο 1: Γλυκού νερού με 2 χρυσόψαρα, την Αοκι και τον Ντουντλ, μια ανουμπια, Java fern, Java moss, ενα κλωναρι κερατοφυλλο και 2 σαν νουφαρακια επιφανείας (τα τελευταια τα εβαλα πειραματικα προχτες δεν ξερω αν θα τα φανε ή οχι) και 2 υαλόπετρες(?) που είχα μαζεψει καποτε. Με εχει εντυπωσιασει το ποσο κοινωνικα και διαδραστικά είναι να χρυσοψαρα και ευχομαι να ζησουν για πολλά χρόνια κοντα μας και στο μέλλον να καταφερω να τους προσφερω ενα ακομα μεγαλυερο ενυδρείο ή μια λιμνουλα.

 

Ενυδρείο 2: Είναι το πρότζεκτ καραντίνας (της δικής μας όχι για τα ψαρια), 20λιτρο που το προετοιμάζω για μονομαχιέρα γραφείου. Και αυτό με το ίδιο μαύρο χαλικακι, κερατοφυλλο, ντοματιά, μερικα φυτά επιφανείας, moss και μια μπαλιτσα αλγης. Επιπλεον ενα red spotted snail και ενα baby σαλιγκαρακι λαθροεπιβατη απο τα φυτα που δεν ξερω τι ειναι. 

 

Προσπάθησα και στα δυο ενυδρεία να διαλέξω φυτά που δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα και είναι εύκολα γιατί είμαι αρχάρια. Τα έχω δέσει σε κεραμικά και ξύλα που είχαν περισσεψει  από τις ορχιδέες μου (όσες είχα mounted αρχικα) αφου πρωτα τα εβρασα.

 

Συγχωρέστε μου τις άθλιες φωτογραφίες, η φωτογράφιση ενυδρείων είναι ένας τομέας που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (ακόμα) :) απλά είπα να βάλω κατιτις στο πρώτο μου ποστ. 

 

Καλή συνέχεια σε όλους!!

04E8973B-9D02-4880-9100-EFC6D2043597_1_201_a.jpeg

DA7F5651-90A0-42C1-AB4E-33BD8B223FA4_1_201_a.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος mirou_v έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους! Σας διαβάζω φανατικά εδώ και κανένα τετράμηνο αλλά δεν έχω ποστάρει ποτέ. Ζω με τον γιο μου, το σκύλο και τη γάτα μας, τις ορχιδέες μου και πλέον τα πολύ basic ενυδρεία μας.

Ενυδρείο 1: Γλυκού νερού με 2 χρυσόψαρα, την Αοκι και τον Ντουντλ, μια ανουμπια, Java fern, Java moss, ενα κλωναρι κερατοφυλλο και 2 σαν νουφαρακια επιφανείας (τα τελευταια τα εβαλα πειραματικα προχτες δεν ξερω αν θα τα φανε ή οχι) και 2 υαλόπετρες(?) που είχα μαζεψει καποτε. Με εχει εντυπωσιασει το ποσο κοινωνικα και διαδραστικά είναι να χρυσοψαρα και ευχομαι να ζησουν για πολλά χρόνια κοντα μας και στο μέλλον να καταφερω να τους προσφερω ενα ακομα μεγαλυερο ενυδρείο ή μια λιμνουλα.

 

Ενυδρείο 2: Είναι το πρότζεκτ καραντίνας (της δικής μας όχι για τα ψαρια), 20λιτρο που το προετοιμάζω για μονομαχιέρα γραφείου. Και αυτό με το ίδιο μαύρο χαλικακι, κερατοφυλλο, ντοματιά, μερικα φυτά επιφανείας, moss και μια μπαλιτσα αλγης. Επιπλεον ενα red spotted snail και ενα baby σαλιγκαρακι λαθροεπιβατη απο τα φυτα που δεν ξερω τι ειναι. 

 

Προσπάθησα και στα δυο ενυδρεία να διαλέξω φυτά που δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα και είναι εύκολα γιατί είμαι αρχάρια. Τα έχω δέσει σε κεραμικά και ξύλα που είχαν περισσεψει  από τις ορχιδέες μου (όσες είχα mounted αρχικα) αφου πρωτα τα εβρασα.

 

Συγχωρέστε μου τις άθλιες φωτογραφίες, η φωτογράφιση ενυδρείων είναι ένας τομέας που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (ακόμα) :) απλά είπα να βάλω κατιτις στο πρώτο μου ποστ. 

 

Καλή συνέχεια σε όλους!!

04E8973B-9D02-4880-9100-EFC6D2043597_1_201_a.jpeg

DA7F5651-90A0-42C1-AB4E-33BD8B223FA4_1_201_a.jpeg

Όμορφα... Προσπάθησε αν μπορεις να ντυσεις τις πισω μεριές με μαυρο χαρτόνι... Θα δείχνουν πολυ πιο όμορφα... 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, farming again and again said:

Όμορφα... Προσπάθησε αν μπορεις να ντυσεις τις πισω μεριές με μαυρο χαρτόνι... Θα δείχνουν πολυ πιο όμορφα... 

Ωραία ιδέα το χαρτόνι και δεν είναι και μη αναστρέψιμο όπως το βάψιμο, ευχαριστώ! Επίσης μια μεγάλη ανησυχία που έχω είναι τι γίνεται σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος με φίλτρα, θερμοστάτες κλπ? παίζει να χαλάσουν? Ποσό αντέχουν τα ενυδρεία χωρίς ρεύμα? 

Link to comment
Share on other sites

Η διακοπή ρεύματος είναι κάτι που μας ανυσηχεί όλους.

Στις συνηθισμένες όμως διακοπές δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλώς όρισες.:welcome:

 

Και ένα άρθρο για να διαβάσεις τι κάνουμε σε πολύωρη διακοπή ρεύματος.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρέα μας !

 

:welcome:!!!

Άνοιξε και ένα θέμα στην ανάλογη κατηγορία να τα λέτε με τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 28/3/2020 at 2:35 ΜΜ, το μέλος farming again and again έγραψε:

Όμορφα... Προσπάθησε αν μπορεις να ντυσεις τις πισω μεριές με μαυρο χαρτόνι... Θα δείχνουν πολυ πιο όμορφα... 

Καλώς ήρθες στη παρέα. Εγώ έχω ντύσει τη πλάτη σε όλα τα ενυδρεία με αυτοκόλλητο μαύρο αυτό που βάζουν στα αυτοκίνητα για να δείχνει σαν καρμπον. Έχει σε όλα τα κινέζικα και είναι και οικονομικό. Όντος με μαύρο φόντο θα δείξουν ακόμα πιο όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...