Jump to content

Nano reef


Thodoris234

Recommended Posts

spacer.pngΚαλησπέρα έχω ένα ενυδρείο eheim aquastar 63 τρέχει περίπου μία εβδομάδα με ζωντανό βράχο real reef σκευτομαι να κάνω μετρήσεις σε περίπου 10 μέρες είναι εντάξει; Να κάνω σήμερα η είναι πολύ νωρίς; Σκευτομαι κατέληξα σ αυτό το στήσιμο του βράχου ο βράχος που έχω 5,5 kv και είδη μου φενεται πολύ μπουκομενο

Έγινε επεξεργασία - Thodoris234
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλώς όρισες:welcome:!!!

Πες μας μερικά πράγματα για εξοπλισμό και ρουτίνες!

Ο βράχος πράγματι φαίνεται λίγο περίεργος άλλα πιστεύω ότι έχει σχέση με το σχήμα του.

Αν ήταν μικρότερα κομμάτια θα φαινόταν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος είναι real reef τα κομμάτια όντως δεν βοιθαν ιδιετερα στον αριστερό βράχο πάνω σκευτομαι να βάλω κοραλια  2 φωτιστικά led 12 watt φίλτρο εσωτερικό της eheim αυτό που ειχαι το ενυδρείο αλλά υπάρχει εξωτερικό φιτρο eheim skimer eheim skimmarine 100 θερμοστάτης 50w σκιμερ σκευτομε να πάρω αφού γίνει το sump

IMG_20200329_152942.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι υπάρχει και αο θέλω να πάρω μια αυτόματη αναπλήρωση skimer καποιον ποιο δυνατό κυκλοφοριτη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέο aquascape νομίζω εγεινε καλύτερο  3 κάτοικοι στο ενυδρείο 

 

1 chromis

2 cardinal

3 δεν το θυμάμαι

 

Από εξοπλισμό έχω ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2217  1000l/h το έχω σαν μηχανικό φίλτρο με σφουγγάρια σκευτομαι κάποιες φορές να βάζω άνθρακα η αντιφωσφορο αυτόματη αναπλήρωση έχω 20 l  2 led απο 15 watt κυκλοφοριτης 1500l/h σκευτομαι  για αγορά κάποιου πολύ καλού αργότερα sump δυστιχος τελικά δεν με περνει να βάλω 4,5 κιλλα ζωντανο βραχο real reef αυτόματο τάισμα 2 φορές την ημέρα αισθητηρα με ειδοποίηση στο κινητό όταν τελειώνει το νερό της αναπλήρωσης  το νερό είναι από αο 6 σταδιων

ΝΗ3 ΝH4: 0

N02: 0,5

N03: 0 

 

IMG_20200501_223903.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως κι εμένα μου φαίνεται πιο ωραίο τώρα. Κι εγώ τώρα ξεκίνησα με ένα nano reef και δεν ξέρω και πολλά. Σκέφτομαι όμως μήπως ο βράχος κάτω αριστερά το "πιάτο" να μην ήταν όλος κάτω ξαπλωμένος να μπορεί να περνάει νερό σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να εκμεταλλευοσουν περισσότερο την μεγάλη επιφάνειά του πάνω για κοράλια!

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με sera μετράω τώρα στην αρχή είχα salifert πιστεύεις είναι λάθος οι μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Thodoris234 έγραψε:

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Har έγραψε:

Όντως κι εμένα μου φαίνεται πιο ωραίο τώρα. Κι εγώ τώρα ξεκίνησα με ένα nano reef και δεν ξέρω και πολλά. Σκέφτομαι όμως μήπως ο βράχος κάτω αριστερά το "πιάτο" να μην ήταν όλος κάτω ξαπλωμένος να μπορεί να περνάει νερό σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να εκμεταλλευοσουν περισσότερο την μεγάλη επιφάνειά του πάνω για κοράλια!

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

Τον σήκωσα λίγο ακόμα απο κάτω έχει κενό το παρατησα όταν ταιζω δεν κάθετε καθόλου τροφή μέσα στο ενυδρείο ότι περισσεύει την κρατάει το φιλτρο

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Thodoris234
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέτρα με salifert .

Το στήσιμο είναι λάθος. 

Βγάλε την πλάκα από κάτω. 

Όσο μικρότερη επιφάνεια βράχου να ακουμπάει στον αραγωνιτη. 

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις ειναι λίγο περιεργες.  ΝΟ2 θα επρεπε να ηταν 0. 

 

Για την πλάκα εχει δικιο ο Fishbone.

Αλλα αν σου αρέσει τόσο πολύ αισθητικά άστην.  Απο κατω ομως να ξερεις επειδη δεν εχει καλη ροη θα σου μαζεύει detritus  και δεν θα "αναπνέει" μια μεγάλη επιφάνεια βράχου στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η πλάκα κάτω πρέπει να βγει,.εδω κάνουμε αμάν να μην ακουμπάει τίποτα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κομμάτια βράχου αυτή την στιγμή και δεν ξέρω αν την βλαλο θα υπάρχει αρκετή βιολογία όπως την είχα από πάνω δεν μου άρεσε καθολου

Link to comment
Share on other sites

spacer.png το αρχικό στήσιμο που ίσως κρατούσα ήταν αυτό αλλά νομίζω έχει λίγο βραχο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thodoris234 έγραψε:

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κομμάτια βράχου αυτή την στιγμή και δεν ξέρω αν την βλαλο θα υπάρχει αρκετή βιολογία όπως την είχα από πάνω δεν μου άρεσε καθολου

 

Μπορείς να τη σπάσεις και να κολλήσεις τα κομμάτια στους άλλους βράχους. 

 

Τα NO2 αργούν λίγο να μηδενιστούν μέχρι να ωριμάσει η βιολογία. Μέχρι τότε πρόσεχε λίγο την ιχθυοφόρτισή σου γιατί καρτερεί και το ammonia spike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν θέλω να έχω πολύ βράχο μέσα αν σπάσω κομμάτια τον βράχο και τον βάλω μέσα στο εξωτερικό φίλτρο λεται να υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σπαστην και φτιάξε μικρότερα κομμάτια.

Κόλλα τα με εποξικη Ή ντιζες πλαστικές κάτι που να σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω θα τον σπασο και θα τον ξανακολισω εποξικη 2 στοιχείον να βάλω η υπάρχει κάποια για βράχο ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά 

https://www.theaquariumsolution.com/product/3036/105

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα πάνω στο τζάμι του ενυδρείου μια καφέ στάμπα λογικά είναι κάποια άλγη υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους μετά από πολλες αλλαγές νερού και μείωση φωτισμού στης 4 ώρες είδα επιτέλους ότι η άλγη υποχωρεί δεν έχει φύγει εντελος ακόμα 

IMG_20200522_211126.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Επισεις να πω ότι ο μεγάλος βράχος στα αριστερά έχει κενό στην μέση μέσα έχω 6 ψάρια ετσι και αλλιώς φτιάχνεται το καινούργιο reef στα 500 λίτρα οπότε τα ψάρια μέρα θ πανε εκει

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σήμερα έβαλα στο ενυδρείο ένα κοραλί ζοανθους έχω πρόβλημα με το παφερ το δαγκώνει υπάρχει τρόπος να σταματήσει τώρα έχω βάλει μια σαν σίτα πάνω από το κοραλί για να μην το πειράζει αλλά απ' ότι φενεται αν δεν υπάρχει λύση το παφερ θα απομακρυνθει συντομα

On 2/5/2020 at 12:33 ΠΜ, το μέλος Thodoris234 έγραψε:

 

 

Screenshot_20200527-155158.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ψάρι αναφέρεσαι ακριβώς; Δεν υπάρχει λύση πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...