Jump to content

Nano reef


Thodoris234

Recommended Posts

Έχω ένα παφερ αλλά ευτυχώς βρήκα να το δωσο έχει μπει σε άλλο ενυδρειο να έρθει να το πάρει ένας φίλος μου 

IMG_20200506_145428.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thodoris234
Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσει δεν σταματάει. 

Εμένα μετά από χρόνια άρχισε να τσιμπάει... 

 Το έστειλα γραφείο!

Link to comment
Share on other sites

Το έβλεπα ότι τσιμπούσε τον βράχο πριν βάλω το κοραλί όταν το έβαλα κατεύθιαν το τσιμπισε πιάστηκε με την απόχη και έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες ευτυχώς ένας φίλος έχει fish only και το ξεφορτοθικα γρήγορα το κοραλί εκεί που το τσίμπησε δεν νομίζω να ξαναανοιξει έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Απορία: υπάρχει puffer που να είναι reef safe?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2020 at 11:47 ΠΜ, το μέλος Har έγραψε:

Απορία: υπάρχει puffer που να είναι reef safe?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

 

Η πραγματικότητα είναι όχι.

 

Το valentini είναι ότι μπορεί να σου κάτσει μπορεί και όχι.

Άρα παίρνεις τα ρίσκα σου. Το καλό είναι ότι επειδή είναι λίγο αργά μπορείς να τα πιάσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί ψόφησε ένα ψάρι και σκευτομουν τον λόγο μια και οι μετρήσεις μου είναι εντάξει πριν λίγη ώρα έβαλα το χέρι μέσα στο ενυδρείο και με χτυπούσε το ρεύμα όταν έβγαλα το εξωτερικό φίλτρο σταμάτησε δοκίμασα να βάλω ένα εσωτερικό μήπως και είναι το φίλτρο το πρόβλημα αλλά το ίδιο όταν δεν έχω καθόλου φίλτρο δεν έχει ρεύμα δεν ξερω τη μπορεί να φταιει

Link to comment
Share on other sites

άμα είχες τόσο μεγάλο πρόβλημα με διαρροή ρεύματος θα τα είχες πάρει όλα στο χέρι τώρα... όσο για το ψαράκι παρατήρησες κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά του τις τελευταίες μέρες..τι ψάρι ήταν??? είχε κάποιο φάγωμα???τι φιλοξενείς στο ενυδρείο σου???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Thodoris234 έγραψε:

Σήμερα το πρωί ψόφησε ένα ψάρι και σκευτομουν τον λόγο μια και οι μετρήσεις μου είναι εντάξει πριν λίγη ώρα έβαλα το χέρι μέσα στο ενυδρείο και με χτυπούσε το ρεύμα όταν έβγαλα το εξωτερικό φίλτρο σταμάτησε δοκίμασα να βάλω ένα εσωτερικό μήπως και είναι το φίλτρο το πρόβλημα αλλά το ίδιο όταν δεν έχω καθόλου φίλτρο δεν έχει ρεύμα δεν ξερω τη μπορεί να φταιει

τι ψαρι ηταν? αν εχεις πληγες στα χερια το αλατι σε τσιμπάει λιγο. δοκίμασε να βαλεις το χερι μεσα και να αφερεις ενα ενα εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και κατέληξα στο φίλτρο όταν δεν έχω κανένα φίλτρο στο ενυδρείο δεν χτυπάει το ρεύμα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό δεν υπάρχει θέμα το ψάρι που ψόφησε ήταν ένα cardinal

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι από την αρχή καθόταν ακίνητο στο ενυδρείο δεν πολύ έτρωγε τα άλλα ψάρια είναι 1 chromis 1 clown 1damsel και ένα ακόμα που δεν θυμάμαι το θέμα είναι ότι τα συγκεκριμένα ψαρια από την πρώτη μέρα είναι μια χαρά κ δεν έχω δει αλαγη στην συμπεριφορά τους μόνο εχθές που ειχαι ρεύμα μέσα στο ενυδρείο τα έβλεπα από την κάμερα 

Link to comment
Share on other sites

όλα τα ψαράκια που έχεις να ξέρεις ότι είναι αντάρτες και φουλ επιθετικά...τα chromis συνήθως μπαίνουν κοπαδάκι...το cardinal απ την άλλη δεν είναι και από τα πιο εύκολα ψάρια... μήπως είχε μαζεμένη κοιλιά απ την αρχή που το πήρες???

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα την κοιλιά του πάντως φαινόταν ότι ειχαι πρόβλημα με το ρεύμα κατέληξα στο φίλτρο ενώ στην αρχή δούλευε κανονικά το εξωτερικο και το εσωτερικό χάλασαν μαζί 

Link to comment
Share on other sites

Της τελευτες μερες το κοραλί κλείνει ενώ αναπτύσεται κανονικά λέτε να υπάρχει θέμα στο νερό αν και οι μετρήσεις είναι καλές

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από την επιστροφή μου από διακοπές έλειπα από το σπίτι έναν μήνα διαπίστωσα ότι το ενυδρείο πλέον δεν έχει κανένα προβλημα υπάρχει περίπτωση να ξαναγεμίσει αλγη

IMG_20200826_105002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. Δεν ειναι και δύσκολο. Λιγο ανεβασμένα ΝΟ3/ΡΟ4  , λιγο ιχθυοφόρτιση παραπάνω και το θαύμα της άλγης θα κάνει την εμφάνιση του. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους σκευτομαι στο nano reef να βάλω phosban reactor θα δω διαφορά στην μείωση της αλγης τώρα δεν έχω αλλά για να μην εμφανιστεί ξανά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...