Jump to content

Χώμα σε ενυδρείο.


Antoonia

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο. Το πρώτο μου θα είναι. Έχω ένα 25λιτρο.

Άκουσα για κανονικό χώμα (και λέω να το δοκιμάσω βλέποντας και τι τιμές παίζουν για τα ειδικά υποστρωματα). Ξερω ότι θα είναι δύσκολο και θέλει εμπειρία αλλά λέω να το κάνω δοκιμαστικά και για την πλάκα μου και για να εξοικειωθω πάνω στο θέμα. 

Αρχικά αν ήταν εύκολο να μου προτείνετε δημοσιεύσεις, βίντεο η οτιδήποτε που να με βοηθήσει να μάθω περισσότερα για τα φυτεμένα ενυδρεια. 

Αρχικά λέω να βάλω μπόλικα φυτά και να το παρακολουθώ πως παει κι αν πάει καλά στο μακρινό μέλλον Ίσως βάλω κι έναν μονομάχο. 

Λοιπόν, έχει η μάνα μου ένα χώμα, νομίζω φυτοχωμα, για τις γλάστρες που γράφει απ έξω βιολογικό. Θα ήθελα να μου πείτε τι μπορεί να περιέχει ένα χώμα που να είναι βλαβερό για ζωντανούς οργανισμούς όπως τα ψάρια για να κοιτάξω την σακούλα αν το περιέχει. Αν δεν είναι οκ το χώμα θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο που θεωρείτε καλό η έχετε δοκιμασει;

Επίσης θα ήθελα προτάσεις για φυτα εύκολα που να μην μεγαλώνουν πολύ και γρήγορα για να μην θέλουν κάθε λίγο κλάδεμα. 

Επίσης, ένα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο και αλλαγές νερού και βακτήρια του εμπορίου αρκούν για να διατηρηθεί ένα ενυδρειο με ψάρι χωρίς φιλτρο;

Και μια χαζή ερώτηση. Βλέπω πως αυτοί που έχουν φυτεμένα δεν κάνουν σκουπα βυθου. Τα περιττώματα των ψαριών απορροφώνται από το υποστρωμα; γίνονται κάτι σαν "λιπασμα" η είναι βλαβερό να μένουν μεσα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://camillaquariums.home.blog/2018/12/02/walstad-method-basics/

 

 Νομίζω πως το βιολογικό/οργανικό χώμα είναι οκ. Δεν έχω δοκιμάσει την μέθοδο αλλά έχω διαβάσει κάμποσο γι αυτήν γιατί έχει ενδιαφέρον. 

Γενικά γίνεται να υποστηρίξεις ένα οικοσύστημα στο ενυδρείο χωρίς φίλτρο με κύρια προυπόθεση πως θα υπάρχουν ΠΟΛΛΑ φυτά και ΛΙΓΑ ψάρια. Δεν θα χρειάζεται να προσθέτεις βακτήρια και πολλοί υποστηρίζουν πως οι αλλαγές μπορεί να γίνονται και ανα μήνες, αρκεί να έχει βρεθεί ισσοροπία ανάμεσα στους ρύπους των ψαριών και την ποσότητα και τις ανάγκες/δυνατότες των φυτων, πράγμα που θέλει υπομονή και να δουλεύει αρκετό καιρο το ενυδρείο χωρίς ζωντανά. Ψάξε και διάβασε περί walstad method 

 

Εdit : στο δεύτερο λινκ εχει και λίστες με φυτά που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις ούτε τρελή ανάπτυξη

 

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Θα ήθελα να μου πείτε τι μπορεί να περιέχει ένα χώμα που να είναι βλαβερό για ζωντανούς οργανισμούς όπως τα ψάρια για να κοιτάξω την σακούλα αν το περιέχει. Αν δεν είναι οκ το χώμα θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο που θεωρείτε καλό η έχετε δοκιμασει;

Μπορει (και κανονικα περιεχουν)- εντομοκτονα φαρμακα, λιπασματα.

Κατα την γνωμη μου, η μεθοδος Walstad ειναι για προχωρημένους...... Πρωτα μαθε να περπατας και μετα - τρεξε! :)

Στ site της Tropica υπαρχουν παρα πολλα αναλυτικα βιντεο για το πως σωστα να στησεις ενα φυτεμενο.

1- το υπωστρωμα της Tropica κοστιζει μονο 5€ https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4069-tropica-υπόστρωμα-plant-growth-substrate-1lt-5703249612007.html

2- πρεπει να αποφασισεις για φυτα, φωτιστικο, λιπασματα, τεστ νερου.

3- τα βιντεο (στο τελος υπαρχει περιγραφη - υλικα, υποστρωμα, θερμοκρασια κλ)

https://www.youtube.com/results?search_query=tropico+aquarium+layout

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω εαν θα εκανα κατι τωρα θα ηταν το χωμα (κομποστα) που τα λενε σε υψος 1,5cm και απο πανω ψιλο χαλικι η αμμο ενυδρειακη 2cm , θα εβαζα φιλτρο θα εβαζα βιολογια και θα επαιζα και σαν να μην υπηρχε , δηλαδη ριζοματα και moss σε κλαδι η πετρα αναλογα , μα θα εβαζα και ευκολα φυτα που θελουν φυτεμα , τυπου γρασιδακι κρυπτοκορινα κ.α .

αυτο το οποιο εχω ας πουμε καταλαβει σε ενα τετοιο project ειναι το οτι δεν παιρνει αλλαγη , δηλαδη δε θα μπει ποτε χερι για καποια αλλαγη κατω διοτι τα ελαφρα κομματια της κομποστας-χωμα θα ερθουν επανω και θα σου κανουν την ζωη μαρτυριο .

οπως π.χ στο φυτεμα θα χρησιμοποιησεις λαβιδα και οχι ατσουμπαλα μη κανεις ανοιγμα στην αμμο και δραπετευσουν επανω κομματια απο χωμα τα οποια θα μαζευεις με χαρτι κουζινας μετα με νευρα !

εφτιαξα ενα βαζακι για καλαμπουρι ,με χωμα κατω ΑΛΛΑ με χοντρο χαλικι απο πανω , ε δραπετευσαν κομματια και ανεβηκαν ψηλα , για αυτο λεω αμμο .

και ξαναλεω απο αυτο που ειδα ειναι οτι δεν αλλαζει κατι κατω και δε βαζουμε φυτο με χερι .

εαν δεν εχω καταλαβει καλα ας διορθωθώ καθοτι λεω προσωπικη αποψη και ενδεχομενος μοιραζω ημιμαθεια !

αλλα και εγω εαν ξαναεστεινα κατι τωρα μια στρωση φυτοχωμα κατω θα το εβαζα . 

 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν νομίζω ότι διαφέρει η διαδικασία με χώμα από τη διαδικασία με υπόστρωμα. Απλά αποφασίζεις ανάμεσα σε κατι ημιφυσικό (φυτόχωμα, αποτελεί μείγμα συστατικών και όχι ακριβώς έτοιμο από τη φύση) και σε κάτι τεχνητο (ενυδρειακά υποστρώματα). Νομίζω ότι η χρήση ενός καλού ποιοτικά φυτοχώματος είναι απλή επιλογή. Το αν θα στηριχτείς στα φυτά για φίλτρανση είναι άλλη επιλογή.

Η διαφορά της walstad είναι το να πετύχεις ισορροπία ανάμεσα σε εισροές εκροές. Τι εισέρχεται στους βασικούς κύκλους, άζώτου, άνθρακα, οξυγόνου και πως προχωράει. Εγώ στο μικρό μου πείραμα μετρούσα μηδέν αμμωνία από την 10η μέρα χωρίς φίλτρο. Με σαλιγκάρια (λαθρεπιβάτες) και φυτά γρήγορης ανάπτυξης από την πρώτη μέρα και μετά από 2 μήνες πια και γαρίδες. Πλέον έχουν αυξηθεί και τα είδη φυτών και φυσικά επιπλέοντα για σίγουρη απορρόφηση νιτρικών.

Η walstad βάζει ταυτόχρονα φυτά και ζώα! Δεν μιλάει για στρώσιμο ή κάτι άλλο. Εγώ είχα δυνατότητα και πήρα λίγο υπόστρωμα απο το άλλο μου, ως μπόλι. Έριξα και sera biostart που είχα και όλα προχωρούν μια χαρά. Η μόνη επιλογή που θέλει προσοχή είναι να ταιριάξεις το νερό σου με την επιλογή φυτοχώματος επειδή θα έχεις επιλογή ανάμεσα σε αλκαλικό ή σε όξινο φυτόχωμα. Μπορείς να πειραματιστείς μετρώντας pH νερού σκέτου και νερού με φυτόχωμα και χαλίκι (σε κάποιο ποτήρι, μην χαλάσεις μεγάλη ποσότητα) και αντίστοιχα καταλήγεις. Προτείνεται να μην έχει περλίτη και να είναι τα οργανικά περιεχόμενα "βιολογικά", προερχόμενα πχ από κουτσουλιά κότας "βιολογικής" εκτροφής. Καλύτερα πάντως ένα αποστειρωμένο φυτόχωμα, παρά χώμα κήπου.

Απαραίτητη προυπόθεση είναι τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης και κυρίως τα επιπλέοντα!!

Το δικό μου είναι κιόλας ακόμη πιο ζόρικο καθώς δεν έχω ούτε θερμοστάτη. Η Walstad έχει θερμοστάτη. Επίσης απαιτεί ηλιακό φώς. Αρκετοί μάλιστα που έχουν μεγάλη περίοδο έμμεσου ηλιακού φωτός, δεν τοποθετούν καθόλου τεχνητό φωτισμό.

Εμένα το πάχος του υποστρώματος είναι 2,5 εκ και το χαλίκι άλλα 2,5. Εγω προτείνω χαλίκι, κοκκομετρία 2-4. Δεν περνάει χώμα αλλά επιτρέπει τον κάποιο αερισμό του χώματος. Τελευταία και η ίδια η Walstad αλλά και αρκετοί θιασώτες της μεθόδου, συμπεριλαμβάνουν ένα μικρό κυκλοφορητή. Θεωρούν δηλαδή ότι μια κάποια κίνηση νερού πρέπει να υπάρχει.

Μπορείς αν θες να βάλεις το μικρότερο εσωτερικό φίλτρο που θα βρεις, μόνο με βαμβάκι ή/και σφουγγάρι. ϊσα δηλαδή για κίνηση και μηχανική φίλτρανση.

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις. Άσε που θα σου μείνει και χώμα για τις γλάστρες σου!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει (και κανονικα περιεχουν)- εντομοκτονα φαρμακα, λιπασματα.

Κατα την γνωμη μου, η μεθοδος Walstad ειναι για προχωρημένους...... Πρωτα μαθε να περπατας και μετα - τρεξε! :)

 

Φαντάζομαι πως το λες με την έννοια ότι είναι πιο εύκολο να κατανοήσει κανεις την μέθοδο αφού πρώτα έχει δει πως δουλεύει ένα "κλασσικό" ενυδρείο. Αυτό δεν είναι δα και τίποτα προχωρημένο?

Με διάβασμα  και όρεξη ένα πείραμα αξίζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Δες τα βιντεάκια του τύπου εδώ, είναι απίστευτος μερακλής και πολύ καλος στην παρουσίαση χωρίς καν να μιλάει!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Φαντάζομαι πως το λες με την έννοια ότι είναι πιο εύκολο να κατανοήσει κανεις την μέθοδο αφού πρώτα έχει δει πως δουλεύει ένα "κλασσικό" ενυδρείο. Αυτό δεν είναι δα και τίποτα προχωρημένο?

Με διάβασμα  και όρεξη ένα πείραμα αξίζει τον κόπο

Εννοειται :)

πριν 6 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

εφτιαξα ενα βαζακι για καλαμπουρι ,με χωμα κατω ΑΛΛΑ με χοντρο χαλικι απο πανω , ε δραπετευσαν κομματια και ανεβηκαν ψηλα , για αυτο λεω αμμο

Αμμο, αλλα οχι ψιλη.Καλυτερα αμμοχαλικο, κοκκομετριας απο 0,8 μεχρι 3 mm.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οποιος θελει διαβαστε εδω-  προειδοποιηση .... ο @DeLk δεν ειναι πρωταρης, για αυτο εχει αυτο το αποτελεσμα.

Εχουμε και αλλο θεμα-

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα υποστρωμα από ενυδρειαδικο. Το φοβήθηκα το χώμα Μήπως έχει χημικά και στην περιοχή που μένω έχει όλο χωράφια και αυτοί συνέχεια ψεκάζουν. 

Αν ήταν εύκολο να μου πείτε για κανένα φυτό επιφανείας Όχι τόσο μικρό όσο η φακι γτ είχα θέμα με το φιλτρο και κάτι αλλά που βλέπω μεγαλώνουν πολύ και κρύβουν το φως από τα άλλα. 

Και μια ακόμη ερώτηση. Επειδή το δωμάτιο μου είναι μικρό και περνάω αρκετές ώρες εκεί αναγκάστηκα ανοίγω το παράθυρο όλη μέρα. Και το φως του ήλιου θα το χτυπάει Αναγκστικά το ενυδρειο. Τι να κάνω νε τον φωτισμο; φοβάμαι μήπως πιάσω άλγη. Μήπως να το άφηνα μόνο στο φως του ηλιου; θα το χτυπάει από περίπου τις 10 το πρωί μέχρι που νυχτωνει; με αυτό και μόνο το φως θα ειναι οκ;

Επίσης, ποια φυτα βοηθούν στην καταπολέμηση της αλγης;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Antoonia said:

Τελικά πήρα υποστρωμα από ενυδρειαδικο. Το φοβήθηκα το χώμα Μήπως έχει χημικά και στην περιοχή που μένω έχει όλο χωράφια και αυτοί συνέχεια ψεκάζουν. 

Αν ήταν εύκολο να μου πείτε για κανένα φυτό επιφανείας Όχι τόσο μικρό όσο η φακι γτ είχα θέμα με το φιλτρο και κάτι αλλά που βλέπω μεγαλώνουν πολύ και κρύβουν το φως από τα άλλα. 

Και μια ακόμη ερώτηση. Επειδή το δωμάτιο μου είναι μικρό και περνάω αρκετές ώρες εκεί αναγκάστηκα ανοίγω το παράθυρο όλη μέρα. Και το φως του ήλιου θα το χτυπάει Αναγκστικά το ενυδρειο. Τι να κάνω νε τον φωτισμο; φοβάμαι μήπως πιάσω άλγη. Μήπως να το άφηνα μόνο στο φως του ηλιου; θα το χτυπάει από περίπου τις 10 το πρωί μέχρι που νυχτωνει; με αυτό και μόνο το φως θα ειναι οκ;

Επίσης, ποια φυτα βοηθούν στην καταπολέμηση της αλγης;

δύσκολο, αυτό με τον ήλιο, η άλγη, και αυτή αρέσκεται στον ήλιο, για να μην έχεις άλγη, η προβλημα υπερβολίκής άλγης, χρειάζεται να έχει φυτά ανταγωνιστικά προς αυτήν, η εν πάσει περιπτώσει να "πουσάρεις" τα φυτά, με διοξείδια και λιπάσματα, ωστε να αποροφούν τα νιτρικά τα οποία την προκαλούν και την συντηρού. Κοιτα τι γίνεται στα ρηχά νερά και στις λίμνες, όπου υπάρχουν χωράφια και απορρέουν νερά με νιτρικά, έχουμε το κλασσικο "algae boom"  δεν υπάρχει λυση στο προβλημα παρα μόνο να υποστηρίξεις τα φυτά με κάλιο και φοσφωρο και σιδηρο κλπ κλπ, να αποροφήσουν πρώτα και τις μεγαλύτερες ποσότητες νιτρικών ώστε να μην υπάρχουν διαθέσιμα για την αλγη...

Το ενυδρείο ειναι ένα πολύ δυναμικό περιβάλλον με που θέλει να κινηθει χαοτικά, να γίνει μια ζουγκλα...εμεις θέλουμε να το κρατήσουμε σε ενα συγκεκριμένο σημείο οπου μας αρέσει αισθητικά (aquascaping etc), έτσι το προσεγγίζουμε, ειτε επιθετικά (ενεργά) με οσμωσεις, CO2, μετρήσεις, λιπάσματα, τεχνολογία... ειτε παθητικά με χαμηλό φωτισμό, αλλαγή pH με φύλλα και μαύρο νερό... αν όμως έχεις φυτεμένο, ο δρόμος είναι ένας... ΕΛΕΓΧΟΣ φωτός και λιπάσματα...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Αν ήταν εύκολο να μου πείτε για κανένα φυτό επιφανείας Όχι τόσο μικρό όσο η φακι γτ είχα θέμα με το φιλτρο και κάτι αλλά που βλέπω μεγαλώνουν πολύ και κρύβουν το φως από τα άλλα. 

limnobium laevigatum

Link to comment
Share on other sites

@natateo γιατι οχι ψηλη αμμο ; ρωταω γιατι θα φτιαξει φιλος ενα 100αρι και θα βαλει κατω μια στρωση χωμα .

εχει ειδη ψιλη αμμο και θα παρει και αλλη . μη κανουμε χαοτικη βλακεια !

θα παει κατω η αμμος ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dearangelo έγραψε:

δύσκολο, αυτό με τον ήλιο, η άλγη, και αυτή αρέσκεται στον ήλιο, για να μην έχεις άλγη, η προβλημα υπερβολίκής άλγης, χρειάζεται να έχει φυτά ανταγωνιστικά προς αυτήν, η εν πάσει περιπτώσει να "πουσάρεις" τα φυτά, με διοξείδια και λιπάσματα, ωστε να αποροφούν τα νιτρικά τα οποία την προκαλούν και την συντηρού. Κοιτα τι γίνεται στα ρηχά νερά και στις λίμνες, όπου υπάρχουν χωράφια και απορρέουν νερά με νιτρικά, έχουμε το κλασσικο "algae boom"  δεν υπάρχει λυση στο προβλημα παρα μόνο να υποστηρίξεις τα φυτά με κάλιο και φοσφωρο και σιδηρο κλπ κλπ, να αποροφήσουν πρώτα και τις μεγαλύτερες ποσότητες νιτρικών ώστε να μην υπάρχουν διαθέσιμα για την αλγη...

Το ενυδρείο ειναι ένα πολύ δυναμικό περιβάλλον με που θέλει να κινηθει χαοτικά, να γίνει μια ζουγκλα...εμεις θέλουμε να το κρατήσουμε σε ενα συγκεκριμένο σημείο οπου μας αρέσει αισθητικά (aquascaping etc), έτσι το προσεγγίζουμε, ειτε επιθετικά (ενεργά) με οσμωσεις, CO2, μετρήσεις, λιπάσματα, τεχνολογία... ειτε παθητικά με χαμηλό φωτισμό, αλλαγή pH με φύλλα και μαύρο νερό... αν όμως έχεις φυτεμένο, ο δρόμος είναι ένας... ΕΛΕΓΧΟΣ φωτός και λιπάσματα...

Οι γαρίδες βοηθανε;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια πλευρά του ενυδρείου τη χτυπάει απευθείας φως, φρόντισε να την καλύψεις με κάποιο αυτοκόλλητο, βάψιμο ότι βολεύει. Να προσέχεις όμως και τη θερμοκρασία! Γιατί ακόμη και τον καλύτερο εξοπλισμό και τα ακριβότερα υποστρώματα να πάρεις, το καλοκαίρι θα σου βαρέσει κανα σαραντάρι μέσα και μετά θα αναλύουμε τη μέθοδο sous vide για παρασκευή ψαρόσουπας.

ϊσως η άλγη να είναι το λιγότερο πρόβλημα σε τέτοια έκθεση στον ήλιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

@natateo γιατι οχι ψηλη αμμο ; ρωταω γιατι θα φτιαξει φιλος ενα 100αρι και θα βαλει κατω μια στρωση χωμα .

εχει ειδη ψιλη αμμο και θα παρει και αλλη . μη κανουμε χαοτικη βλακεια !

θα παει κατω η αμμος ;

Παρα, που μπορει να πετρωσει (μιλαμε για πολυ ψιλη αμμο- 0,1-0,2 mm), θ΄αρχιζει να σαπιζει το χωμα απο κατω και θα βγαζει μεθάνιο κ.α.

Γιατι δεν παιρνει αμμοχαλικο; ή ας κανει ενυδρειο χωρις χωμα....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo ανοιξα ενα θεμα , εαν θες να μου πεις πριν παμε για κακο !

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111551-120λιτρα-παει-για-φυτεμενο-με-restart/?tab=comments#comment-1239917

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2020 at 10:42 PM, Antoonia said:

Οι γαρίδες βοηθανε;

οι γαρίδες αρέσκονται στην άλγη αλλα οι γαρίδες είναι creatures της ελάχιστης προσπάθειας, δεν κανουν και πολλά πράγματα σε ζωικές μαυρες beard algae, αν και τους αρέσει, ειναι τόσο σκληρή που δεν θα την εξολοθρευσουν, μια σύντομη απάντηση, εκ πείρας, ειναι, πως δεν κινδυνευει ιδιέταιρα η άλγη απο τις γαρίδες...τα σαλιγκάρια ειναι λιγο περισσότερο αποτελεσματικα, ιδίως τα nerites, αλλα δεν ειναι ευκολα στην επιβίωση. η ιδέα ειναι να αποφύγεις να στηρίζεσαι για την καταπολέμιση της σε ζωντανους οργανισμους... να αποφύγεις τον ήλιο και το παραπανίσιο φαγητό, όσο μπορείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διάλεξε την πιο σκιώδη θέση του δωματίου, βάλε τεχνητό φωτισμό, μην βαλεις φυτα επιφανείας γιατι δεν θα μπορέσεις να βαλεις φυτά χαμηλώτερα, μη βαλεις χρυσόψαρα και ψαρια που παράγουν  πολύ βρωμια...γαρίδες είναι τέλειες, μην βάλεις αλλα είδη αν ειναι μικρό το ενυδρείο, έβαλα γκαπακια και τσερυ και το έχω μετανιώσει, οι γαρίδες δεν θαρεύουν να κυκλοφορήσουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...