Jump to content

κόντρες ενυδρείου


giwrgosrott

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.

Βρίσκομαι σε στάδιο κατασκευής ενυδρείου. Θα το φτιάξω μόνος μου.

Γενικά όλο το project θα είναι diy. Από το φίλτρο, υπόστρωμα, λάμπες,καπάκι τα πάντα. το μόνο που θα αγοραστεί από μαγαζί είναι τα φυτά.

Μόλις το ολοκληρώσω θα γίνει αναλυτική παρουσίαση σε όλα.

ποιο παλιά είχα στην κατοχή μου διάφορα ενυδρεία του εμπορείου με το μεγαλύτερο να είναι 125 λίτρα.

 

θα το κάνω λοιπόν στις εξής διαστάσεις. εξωτερικές.

110χ40χ50 ύψος με τζάμια των 8mm. κόντρες θα βάλω σίγουρα κάτω. για επάνω περιμένω να μου πείτε εσείς.

Όλες οι πλευρές θα κολληθούν επάνω στον πάτο.

Οι κόντρες τώρα σκέφτομαι τα τις κάνω 4cm πλάτος. οι εσωτερικές διαστάσεις για το μήκος που προκύπτουν είναι 110-1,6 που είναι το πάχος των 2 πλευρών = 108,4.

Να είναι ακριβώς τόσο? η να αφήσω λίγο περιθώριο σε κάθε πλευρά? δηλαδή να γίνει 108,2 χ 4

 

Για το πλάτος τώρα πάλι το ίδιο. 40 που είναι το συνολικό. μείον το πάχος των τζαμιών 1,6. μείον 8 που είναι το πλάτος από τις κόντρες του μήκους = 30,4

και αυτές τόσο? ή να κλέψω και από εδώ?

 

Για τις επάνω τώρα δεν ξέρω εάν χρειάζεται γιατί το καπάκι θα το κάνω χωνευτό.

περιμένω τις προτάσεις σας παιδιά. για οποιαδήποτε διόρθωση.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοντρες πενω θα βαλεις απαραιτητα τουλαχιστον στο μηκος και μια στο κεντρο ή 2 μοοραζοντας σε 3 κενα.

Οι ακριανες δεν ειναι απαραιτητες στο πανω μερος...

Επισης για να μην εχεις θεμα με τα μπαστουνια την πισω κοντρα θα την κοψεις 4-5 ποντους πιο κοντη απο τα εσωτερικα μετρα...

Τωρα για τος ακριβεις διαστασεις δεν μπορω να σου υποσχεθω γιατι τι πρεπει να δωσεις γιατι αν τα γυαλια κοπουν με χερι και οχι με μηχανημα θε ειναι δυσκολα τα πραγματα...


Sorry ειχα γραψει αλλα δεν το ειχα στειλει... :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Κοντρες πενω θα βαλεις απαραιτητα τουλαχιστον στο μηκος και μια στο κεντρο ή 2 μοοραζοντας σε 3 κενα.

Οι ακριανες δεν ειναι απαραιτητες στο πανω μερος...

Επισης για να μην εχεις θεμα με τα μπαστουνια την πισω κοντρα θα την κοψεις 4-5 ποντους πιο κοντη απο τα εσωτερικα μετρα...

Τωρα για τος ακριβεις διαστασεις δεν μπορω να σου υποσχεθω γιατι τι πρεπει να δωσεις γιατι αν τα γυαλια κοπουν με χερι και οχι με μηχανημα θε ειναι δυσκολα τα πραγματα...


Sorry ειχα γραψει αλλα δεν το ειχα στειλει... :(

Σε ευχαριστώ πολύ. τα τζάμια θα κοπουνε σε μηχάνημα οπότε θα είναι ακριβώς. 

Λοιπόν κόντρες επάνω θα βάλω μόνο στο μήκος και μια στην μέση? και η πίσω να είναι λίγο μικροτερη για τα λάστιχα. 

τώρα εσωτερικά πόσο περιθώριο να αφήσω?

1 χιλιοστό σε κάθε πλευρά είναι καλά?  εκεί έχω κολλήσει 

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε πλευρά "εσωτερικού" γυαλιού καλό θα είναι να αφήσεις από 1mm για να πιάσει η σιλικονη και να έρθει ακριβώς . . . 

Αν νομίζεις οτι μια στην μέση θα σε εμποδιζει βάλε 2 μοιράζοντας το συνολικό μήκος στα 3 . . .

Σίγουρα πάντως το 8αρι σε αυτό το μήκος θα κάνει κοιλιά αν δεν δεθεί . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...