Jump to content

Τι Φωτογραφική Μηχανή Έχετε?


  

245 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

olympus stylus 850w είναι αδιάβροχη οπότε θα δοκιμάσω και απο μεσα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Nikon D5000

Link to comment
Share on other sites

Μιας και "ξύπνησε" το θέμα... δεν θα ήταν και πιο πρακτικό να ανέβαινε καμιά φωτογραφία για να βλέπαμε και τις δυνατότητες των μηχανών?

Είναι κάποιοι που ενδιαφέρονται για αγορά οπότε θα τους ήταν χρήσιμη μια "σύγκριση" .....ε Ορέστη?

Link to comment
Share on other sites

Sony α450 με 18-55 και 55-200

Οι φωτο ειναι τραβηγμένες με τον 55-200:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...32326&st=60

Φυσικα ειναι resized στο 1 ΜΡ γιατι τα 14 δεν ανεβαιναν στο site...!

Link to comment
Share on other sites

Nikon Coolpix 2000 (όταν την πήρα δεν υπήρχε η λέξη ψηφιακή μηχανή στο ευρύ κοινό)

και "παίζω" με δανεική D60

Link to comment
Share on other sites

Sony α450 με 18-55 και 55-200

Οι φωτο ειναι τραβηγμένες με τον 55-200:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...32326&st=60

Φυσικα ειναι resized στο 1 ΜΡ γιατι τα 14 δεν ανεβαιναν στο site...!

Εχεις πολύ "θόρυβο" στο red channel αλλά εκπληκτικό, σχεδόν θεατρικό, σετάρισμα στο ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τώρα τη μάθαινω την κάμερα!!! Ήταν με μεγάλο iso για να μην βάλω φλας.

Ευχαριστώ για τα καλά λογια για το ενυδριο!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και "ξύπνησε" το θέμα... δεν θα ήταν και πιο πρακτικό να ανέβαινε καμιά φωτογραφία για να βλέπαμε και τις δυνατότητες των μηχανών?

Είναι κάποιοι που ενδιαφέρονται για αγορά οπότε θα τους ήταν χρήσιμη μια "σύγκριση" .....ε Ορέστη?

ενδιαφέρομαι εδώ και κανένα χρόνο απλά δεν έχω καταλήξει...με τις απαιτήσεις που έχω ξέρεις πόσο δύσκολο είναι. :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ CANON POWERSHOT 640

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω εχω την Canon EOS 3000 τou 1999 :cheers:

κριμα που ειναι με film :P:blush:

και την NIKON coolpix2000 (αυτη ειναι ψηφιακη) :)

ξερω ξερω ειμαι μες την τεχνολογια :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω την Canon IXUS 80 IS. Ευχαριστημένος αλλά δεν έχω εξοικειωθεί με τις φωτογραφίες ενυδρείου. Σίγουρα δεν μπορεί να πιάσει τις DSLR αλλά τα πάει αρκετά καλά με μάκρο και βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

nikon d300 και σε μερικες μερουλες canon550D :)

οπου ακομα δεν εχω μαθει ουτε το 5% της μηχανης :)

Link to comment
Share on other sites

nikon d300 και σε μερικες μερουλες canon550D :)

οπου ακομα δεν εχω μαθει ουτε το 5% της μηχανης :)

Πόσο την βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο την βρήκες;

790 την canon

360 την Nikon

H canon βγηκε λιγο ποιο ακριβη αλλα απο την στιγμη που δεν την πληρωνω εγω τοτε δεν εχω προβλημα :):)

Link to comment
Share on other sites

790 την canon

360 την Nikon

H canon βγηκε λιγο ποιο ακριβη αλλα απο την στιγμη που δεν την πληρωνω εγω τοτε δεν εχω προβλημα :):bowdown:

Για την canon ρώτησα. Περιμένουμε εντυπώσεις αλλά και φωτογραφίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Cannon 1000D την οποια τωρα μαθαινω :)

και απο οτι βλεπω ολο και ''κατι'' κανεις

Εαν παρω παραδειγμα τα brichardi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσωπικά έχω ως κυρια μηχανή μια Ψηφιακή DSLR την Canon EOS 450D με φακούς Canon EF-S 18-55mm και Canon EF-S 55-250mm !!!

Και μολις εχω περισσευμα χρηματων θα αγορασω εναν πολυ καλο macro φακο... :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117:

Εως τοτε εχω αγορασει ενα σετ close-up φιλτρα της HOYA και εχω λυσει το θεμα macro προς το παρον ιδιαιτερα ικανοποιητικα... :P:P

Σαν δευτερη εχω μια ψηφιακη Kodac 8.0 mp ...

Τελος καπου αποθηκευμενη υπαρχει και μια παλια αναλογική Nikon αγνωστων λοιπων στοιχειων ... !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μια TOSHIBA CAMILEO HD-DV CAMCORDER 5Gb

Link to comment
Share on other sites

Εχω δύο SLR της Canon, την T70 του 84' και την AE-1 του 77'.

Φακό 50mm 1/1.8, 28mm 1/2.8 και 70-210mm 1/4.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω μία ψηφιακή Kodak EasyShare C1013 (3x optical zoom) (34mm-102mm).

Πάντως ή δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ σωστά (που είναι και το πιο πιθανό) ή θέλω καλύτερη φωτογραφική! :D

Και είμαι περίεργος να μάθω τι φωτογραφική έχει ο Raven ! Ο τύπος βγάζει φανταστικές φωτογραφίες !! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία ψηφιακή Kodak EasyShare C1013 (3x optical zoom) (34mm-102mm).

Πάντως ή δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ σωστά (που είναι και το πιο πιθανό) ή θέλω καλύτερη φωτογραφική! :D

Και είμαι περίεργος να μάθω τι φωτογραφική έχει ο Raven ! Ο τύπος βγάζει φανταστικές φωτογραφίες !! :)

Δεν ξέρω πόσο καλά το γνωρίζεις το άθλημα φίλε raeziel. Απλά να πω από προσωπική εμπειρία ότι αν καταφέρεις να ξεφύγεις από το auto και περάσεις σε M ή Α ή S και κυρίως ξέρεις στο περίπου γιατί το κάνεις τότε θα δεις το φως (κυριολεκτικά) το αληθινό. Όλα είναι θέμα ισορροπίας μεταξύ διαφράγματος (άνοιγμα του φακού), ταχύτητας κλείστρου (πόση ώρα μένει ανοικτός αφήνοντας το φως να περνά) και ευαισθησίας φιλμ (ή ψηφιακού μέσοι - ISO) και μαζί και κάποια άλλα μικροπραματάκια φυσικά. Ψάξε στο διαδίκτυο για online μαθηματάκια και θα βρεις πολύ υλικό ανάλογα με τις γνώσεις που έχεις ή δεν έχεις. Για τα ενυδρεία συνήθως φωτογραφίζουμε σε απόλυτα σκοτεινό δωμάτιο, μόνο με τα φώτα του ενυδρείου, ξεκινάμε από όσο γίνεται πιο ανοικτό διάφραγμα (f/2.8 - f/5.6) και παίζουμε με την ταχύτητα του κλείστρου σε ISO συνήθως γύρω στο 300-400 (παραπάνω θα έχει θόρυβο). Καλή συνέχεια !

PS

Ο Raven είναι βαλτός να μας βάζει και εμάς του υπόλοιπους σε έξοδα για αγορά φακών, αναλωσίμων κλπ κλπ ας είναι καλά :thumbup::):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως έχω πει έχω μια Intova - IC.Φθηνή με θήκη αδιάβροχη στα 50μ στα 180ε.

Ορίστε και ένα βιντεο

δείτε το σε hd .
Link to comment
Share on other sites

Και είμαι περίεργος να μάθω τι φωτογραφική έχει ο Raven ! Ο τύπος βγάζει φανταστικές φωτογραφίες !! :)

Και τα πινέλα του Picasso να σου δώσουν, δε σημαίνει πως θα ζωγραφίζεις σαν αυτό :D

Ο Αλέξανδρος (Raven) είναι μετρ του είδους και καλλιτέχνης και απλά έχει ένα πολύ καλό εργαλείο και παρελκόμενα, για να βγάζει το καλλιτεχνικό του πνεύμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία ψηφιακή Kodak EasyShare C1013 (3x optical zoom) (34mm-102mm).

Πάντως ή δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ σωστά (που είναι και το πιο πιθανό) ή θέλω καλύτερη φωτογραφική! :D

Και είμαι περίεργος να μάθω τι φωτογραφική έχει ο Raven ! Ο τύπος βγάζει φανταστικές φωτογραφίες !! :)

Ο Raven είναι βαλτός να μας βάζει και εμάς του υπόλοιπους σε έξοδα για αγορά φακών, αναλωσίμων κλπ κλπ ας είναι καλά :thumbup::):hysterical:

Και τα πινέλα του Picasso να σου δώσουν, δε σημαίνει πως θα ζωγραφίζεις σαν αυτό :hysterical:

Ο Αλέξανδρος (Raven) είναι μετρ του είδους και καλλιτέχνης και απλά έχει ένα πολύ καλό εργαλείο και παρελκόμενα, για να βγάζει το καλλιτεχνικό του πνεύμα :rasp:

Bρε παιδια, μην ακουω τετοια !! Μου θυμισατε ενα ρητο¨" οποιος δεν εχει δει θαλασσα, ειδε στερνα και θαυμασε !"

Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι ειδικος και γνωριζω πολυ λιγα πραγματα σε σχεση με αλλους στο τεραστιο χομπι που ονομαζεται φωτογραφια.

Ουτε εχω καποιο σουπερ-ντουπερ εργαλειο που απλα σημαδευεις και αυτο τραβαει απο μονο του καταπληκτικες φωτογραφιες.

Βοηθαει πολυ να εχεις καλλιτεχνικη αντιληψη στο καδραρισμα , του χωρου και της συνθεσης, αλλα μεχρι εκει.

Τα υπολοιπα ειναι διαβασμα και εξασκηση και φυσικα αγαπη γι αυτο που κανεις.

Αν καποιος ασχοληθει και ξοδεψει αρκετο απο τον ελευθερο χρονο του, ακομη και με μια ταπεινη και φτηνη compact μπορει να τραβηξει αρκετα καλες φωτογραφιες.

Οποιος θελει να γινει επαγγελματιας ή εχει παθος με την φωτογραφια, ας παει να τα σκασει και να παρει ενα εργαλειο των 2-3 χιλ ευρω αλλα εμεις που θελουμε να δειξουμε τα ενυδρεια μας, τα ψαρακια, τις γαριδες αλλα παραλληλα να τραβαμε και καμια φωτο απο την φυση, τις διακοπες κλπ...δεν χρειαζεται να εχουμε πανακριβο εξοπλισμο.

Οι πιο πολλες compact των 150 ευρω κανουν αξιοπρεπεστατα την δουλεια τους αν ασχοληθειτε να τις μαθετε καλα και βοηθησετε λιγο και με την (σωστη) επεξεργασια των φωτογραφιων επειτα.

Κι εγω με μια τετοια φτηνη Olympus FE-120 ξεκινησα και αφου ειδα οτι μου αρεσε η φωτογραφια και δεν μου εφταναν πλεον οι δυνατοτητες της compact, πηγα και αγορασα μια DSLR Nikon D 60 την οποια εχω 2 χρονια τωρα και ακομα δεν μπορω να πω οτι την εχω φτασει στα ορια της απολυτα !

Ο φακος μου ειναι δωρο απο συνχομπιστα και ειναι ενας Sigma 90mm macro που προερχεται απο τα παλια και απο μηχανες Nikon με φιλμ (SLR). Αυτο που αγορασα εγω επιπλεον και πραγματικα βοηθησε πολυ ηταν το εξωτερικο φλας SB 600.

Mε κανατε νυχτιατικα και ξεθαψα την παλια Οlympus των 5.0 MP για να σας δειξω οτι και με αυτη τη παλια και ξεπερασμενη compact μπορει κανεις να τραβηξει θεματα ενυδρειου με αξιοπρεπη αποτελεσματα..

Οριστε.. στο ποδι που λενε και προχειρα τραβηγμενες ...

post-6932-1296522262_thumb.jpgpost-6932-1296522279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...