Jump to content

Τι Φωτογραφική Μηχανή Έχετε?


  

245 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bρε παιδια, μην ακουω τετοια !! Μου θυμισατε ενα ρητο¨" οποιος δεν εχει δει θαλασσα, ειδε στερνα και θαυμασε !"

Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι ειδικος και γνωριζω πολυ λιγα πραγματα σε σχεση με αλλους στο τεραστιο χομπι που ονομαζεται φωτογραφια.

Τα υπολοιπα ειναι διαβασμα και εξασκηση και φυσικα αγαπη γι αυτο που κανεις.

Αν καποιος ασχοληθει και ξοδεψει αρκετο απο τον ελευθερο χρονο του, ακομη και με μια ταπεινη και φτηνη compact μπορει να τραβηξει αρκετα καλες φωτογραφιες.

και ξέχασα να συμπληρώσω παραπάνω ότι μαζί με όλα αυτά έχει και το χάρισμα της σεμνότητας.

:):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 2 weeks later...

:) ...............................................................................

Οριστε.. στο ποδι που λενε και προχειρα τραβηγμενες ...

post-6932-1296522262_thumb.jpgpost-6932-1296522279_thumb.jpg

Εγώ πάντα το έλεγα..... δεν κάνει η μηχανή τον φωτογράφο

Link to comment
Share on other sites

Για να εκτιμήσει/αξιοποιήσει κάποιος μια καλή φωτογραφική μηχανή θα πρέπει να ξέρει 5-6 πράματα και να ξέρει συνειδητά ότι χρειάζεται συγκεκριμένες λειτουργίες.

Για κάποιον που τώρα ξεκινάει, το βάρος θα πρέπει να δίνεται στην ύπαρξη ενός καλού φακού, που και θα βελτιώσει κατά πολύ την ποιότητα των φωτογραφιών, αλλά και θα βοηθήσει στο να μάθει κάνοντας πιο κατανοητές έστω και απλά εμπειρικά έννοιες αρκετά μυστήριες για τον νέο στο χώρο (βλέπε βάθος πεδίου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bρε παιδια, μην ακουω τετοια !! Μου θυμισατε ενα ρητο¨" οποιος δεν εχει δει θαλασσα, ειδε στερνα και θαυμασε !"

Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι ειδικος και γνωριζω πολυ λιγα πραγματα σε σχεση με αλλους στο τεραστιο χομπι που ονομαζεται φωτογραφια.

Ουτε εχω καποιο σουπερ-ντουπερ εργαλειο που απλα σημαδευεις και αυτο τραβαει απο μονο του καταπληκτικες φωτογραφιες.

Βοηθαει πολυ να εχεις καλλιτεχνικη αντιληψη στο καδραρισμα , του χωρου και της συνθεσης, αλλα μεχρι εκει.

Τα υπολοιπα ειναι διαβασμα και εξασκηση και φυσικα αγαπη γι αυτο που κανεις.

Αν καποιος ασχοληθει και ξοδεψει αρκετο απο τον ελευθερο χρονο του, ακομη και με μια ταπεινη και φτηνη compact μπορει να τραβηξει αρκετα καλες φωτογραφιες.

Οποιος θελει να γινει επαγγελματιας ή εχει παθος με την φωτογραφια, ας παει να τα σκασει και να παρει ενα εργαλειο των 2-3 χιλ ευρω αλλα εμεις που θελουμε να δειξουμε τα ενυδρεια μας, τα ψαρακια, τις γαριδες αλλα παραλληλα να τραβαμε και καμια φωτο απο την φυση, τις διακοπες κλπ...δεν χρειαζεται να εχουμε πανακριβο εξοπλισμο.

Οι πιο πολλες compact των 150 ευρω κανουν αξιοπρεπεστατα την δουλεια τους αν ασχοληθειτε να τις μαθετε καλα και βοηθησετε λιγο και με την (σωστη) επεξεργασια των φωτογραφιων επειτα.

Κι εγω με μια τετοια φτηνη Olympus FE-120 ξεκινησα και αφου ειδα οτι μου αρεσε η φωτογραφια και δεν μου εφταναν πλεον οι δυνατοτητες της compact, πηγα και αγορασα μια DSLR Nikon D 60 την οποια εχω 2 χρονια τωρα και ακομα δεν μπορω να πω οτι την εχω φτασει στα ορια της απολυτα !

Ο φακος μου ειναι δωρο απο συνχομπιστα και ειναι ενας Sigma 90mm macro που προερχεται απο τα παλια και απο μηχανες Nikon με φιλμ (SLR). Αυτο που αγορασα εγω επιπλεον και πραγματικα βοηθησε πολυ ηταν το εξωτερικο φλας SB 600.

Mε κανατε νυχτιατικα και ξεθαψα την παλια Οlympus των 5.0 MP για να σας δειξω οτι και με αυτη τη παλια και ξεπερασμενη compact μπορει κανεις να τραβηξει θεματα ενυδρειου με αξιοπρεπη αποτελεσματα..

Οριστε.. στο ποδι που λενε και προχειρα τραβηγμενες ...

post-6932-1296522262_thumb.jpgpost-6932-1296522279_thumb.jpg

Φίλε raven οι φωτογραφίες είναι καθαρά από την φωτογραφική ή έχουν υποστεί και επεξεργασία από κάποιο πρόγραμμα.

Εγώ που χρησιμοποιώ την canon ixus 8015 μπορώ να πω πως δεν σου δίνει την δυνατότητα να βγάλεις τόσο απαιτητικές φωτογραφίες. Έχω αρκετό θόρυβο συνήθως στις φωτογραφίες ενυδρείου και θα ήθελα μεγαλύτερο άνοιγμα φακού ώστε να μειώσω και τον χρόνο που μένει ανοιχτό το κλείστρο.

Σε φωτογραφίες εκτός ενυδρείου είμαι υπερ ευχαριστημένος με την compact canon ixus 8015.

Για το ενυδρείο και τέτοιου είδους φωτογραφίσεις σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά μιας dslr κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε raven οι φωτογραφίες είναι καθαρά από την φωτογραφική ή έχουν υποστεί και επεξεργασία από κάποιο πρόγραμμα.

Εγώ που χρησιμοποιώ την canon ixus 8015 μπορώ να πω πως δεν σου δίνει την δυνατότητα να βγάλεις τόσο απαιτητικές φωτογραφίες. Έχω αρκετό θόρυβο συνήθως στις φωτογραφίες ενυδρείου και θα ήθελα μεγαλύτερο άνοιγμα φακού ώστε να μειώσω και τον χρόνο που μένει ανοιχτό το κλείστρο.

Σε φωτογραφίες εκτός ενυδρείου είμαι υπερ ευχαριστημένος με την compact canon ixus 8015.

Για το ενυδρείο και τέτοιου είδους φωτογραφίσεις σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά μιας dslr κάποια στιγμή.

Tις εχω βελτιωσει στο photoshop. Σπανια ενυδρειακη φωτογραφια να μην θελει καμια επεμβαση ακομα και με την καλυτερη dslr.Τα ενυδρεια συνηθως εχουν σημαδια στο τζαμι, αλγες, σαλιγκαρακια, στιγματα, χαρακιες...Μεσα στο νερο αιωρουνται σωματιδια, φυσαλιδες απο διοξειδιο ή οξυγονο..αδυνατον λοιπον να αποφυγεις τα στιγματα σαν σκονη ή καποιες κηλιδες που χαλανε πολυ μια φωτο.

Επισης θεωρω οτι απο ενυδρειο σε ενυδρειο υπαρχουν μεγαλες διαφορες, και κυριως σε φωτισμο. Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου τα πραγματα γινονται πολυ δυσκολα. Φωτισε καλα το θεμα σου και θα δεις οτι και η πιο φτηνη compact θα βγαλει πολυ καλες φωτογραφιες αν ξερεις να την ρυθμισεις και εχεις ασχοληθει να μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Tις εχω βελτιωσει στο photoshop. Σπανια ενυδρειακη φωτογραφια να μην θελει καμια επεμβαση ακομα και με την καλυτερη dslr.Τα ενυδρεια συνηθως εχουν σημαδια στο τζαμι, αλγες, σαλιγκαρακια, στιγματα, χαρακιες...Μεσα στο νερο αιωρουνται σωματιδια, φυσαλιδες απο διοξειδιο ή οξυγονο..αδυνατον λοιπον να αποφυγεις τα στιγματα σαν σκονη ή καποιες κηλιδες που χαλανε πολυ μια φωτο.

Επισης θεωρω οτι απο ενυδρειο σε ενυδρειο υπαρχουν μεγαλες διαφορες, και κυριως σε φωτισμο. Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου τα πραγματα γινονται πολυ δυσκολα. Φωτισε καλα το θεμα σου και θα δεις οτι και η πιο φτηνη compact θα βγαλει πολυ καλες φωτογραφιες αν ξερεις να την ρυθμισεις και εχεις ασχοληθει να μαθεις.

Αυτά είναι που μου την δίνουν και τα βάζω με την μηχανή για βάθος πεδίου, θόρυβο και σημάδια. Είναι κανένα 3μηνο τώρα που προσπαθώ να το ψάξω περισσότερο το θέμα της φωτογραφίας αλλά δεν έχω τον πλήρη έλεγχο manual της φωτογραφικής και περιορίζομαι. Πχ iso δεν μπορώ να ρυθμίσω. Επιλέγεται μόνο του ανάλογα με τον χρόνο κλείστρου που θα βάλω.

Προσπάθησα να ξεκινήσω με photoshop cs5 αλλά ίσως επειδή είναι σπασμένο, της μεγάλης ανάλυσης φωτογραφίες μου τις δείχνει με παράσιτα οπότε δεν μπορώ να δουλέψω σε αυτόν τον τομέα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παράσιτα?

Ψηφιακό θόρυβο λόγω ISO?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παράσιτα?

Ψηφιακό θόρυβο λόγω ISO?

'Ολες τις φωτογραφίες αν τις ανοίξω κατευθείαν μου τις δείχνει κάπως έτσι

post-21690-1300836477_thumb.jpg

Εννοώ αν τις ανοίξω με τη ζωγραφική και τους ρίξω την ανάλυση μετά τις εμφανίζει κανονικά

post-21690-1300836519_thumb.jpg

Και μου έχει σπάσει τα νεύρα και δεν μπορώ να φτιάξω τις φωτογραφίες που τραβάω στο ενυδρείο.

Τι φταίει δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Χαλάμε το thread λιγάκι :)

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τις 3d ρυθμίσεις στα options του PS και κατέβασε τους τελευταίους drivers για την κάρτα γραφικών σου

Link to comment
Share on other sites

Χαλάμε το thread λιγάκι :)

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τις 3d ρυθμίσεις στα options του PS και κατέβασε τους τελευταίους drivers για την κάρτα γραφικών σου

Ναι, αν μπορεί κάποιος moderator να μεταφέρει τα σχετικά posts σε νέο thread: Photoshop. :)

Πως τα απενεργοποιώ;

Οι drivers είναι οι τελευταίοι, είναι laptop 3 ετών αλλά πουθενά αλλού δεν έχω πρόβλημα με τις εικόνες μεγάλης ανάλυσης. Και το photoshop αν ρίξω την ανάλυση στο 35% περίπου μου τις δείχνει κανονικά. :wub:

Link to comment
Share on other sites

E μάλλον αυτό είναι με το 3d που βάλανε...

Δε θυμάμαι που είναι ακριβώς. googlαρε disable 3d in Photoshop και θα βρεις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

E μάλλον αυτό είναι με το 3d που βάλανε...

Δε θυμάμαι που είναι ακριβώς. googlαρε disable 3d in Photoshop και θα βρεις οδηγίες.

:wub::):o

Απ ενεργοποίησα το OpenGL Drawing από Edit>Preference>Performance και όλα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ canon eos 550d και 500d εκτός από τα Mpixels και τα fps στα video υπάρχει άλλη ουσιαστική διαφορά; Για μη επαγγελματία αξίζει τα παραπάνω λεφτά η 550; Ψήνομαι να πάρω κάποια από τις 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Εγω έχω μια Nikon d800 με τους

Nikon 24-70mm f2.8

Nikon 50mm f1.8

Nikon 85mm f1.8

Κατι φλας, φιλτρα διάφορα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πω πω κάτι μηχανήματα! Σας περιμένω να φωτογραφίσετε το ενυδρείο μου!!!!

Υ.Γ. sorry για το spam!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...