Jump to content

Χαλίκι...μαύρο χάλι...


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα! Ελπίζω να την παλευεται με τα δρώμενα στην  Ελλάδα...Επειδή εγώ δεν την παλεύω... είπα να κάνω κάτι να περάσω ακόμα πιο βαρετά το σαββατοκυριακο μου...!!! Πριν καιρό (αρκετό καιρό..) είχα πάρει από γνωστή αλυσίδα pet shop, 25κg χαλίκι για ένα ενυδρείο που στήνω με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς... Λέω το σκ που πέρασε, αστω μην βγεις βόλτα....κάτσε σπίτι να καθαρίσεις το χαλίκι.... Και βγάζω τα νοικοκυρικά μου σκεύη και αρχίζω και πλένω.. Περίμενα να έχει χώμα μέσα αλλά δεν φανταζόμουν....μετά από 2-3 χέρια πλύσιμο και στον φούρνο για γρήγορη ξύρανση βγάζω το χαλίκι αλλά κάτι δεν μου πήγαινε καλά....Το βάζω σε ένα κουβά όπου είναι για χρήση μπεταντζίδων και έχει και δοσομετρητή...Εκεί που λέει ο κουβάς 20kg λέω οκ θα περισεύει από τον κουβά..Παρατηρώ λοιπόν ότι έρχεται ίσα βάρκα ίσα πανιά με τον κουβά..Λέω ώπα...ζυγίζω κουβά και χαλίκι μαζί 21kg(ο κουβάς μόνος του είναι περίπου 1kg)...Δεν πάμε καλά λέω... Το χαλίκι είναι ψιλό επομένως λέω πέρνα το και απο ένα κόσκινο να φύγουν τα πολύ ψιλά χαλικάκια...Πάμε ζύγισμα πάλι πέσαμε στα 18kg..Και τέλος έρχεται το καλύτερο..Λέω κάτσε να ξεχωρίσεις και τα καφέ/άσπρα χαλικάκια να μείνει ατόφιο μαυρο χαλίκι (καταλαβαίνεται ότι κάποιοι απο υπομονή...με τα μέτρα του Κούλη γελάμε...)...Ζυγίζω 15kg...τώρα η απορεία μου..

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ή δεν έχετε δώσει σημασία (Και ναι το δέχομαι πρέπει να περάσει η καραντίνα...δεν είχα κάτι πιο παραγωγικό να κάνω σκ)..Και το δεύτερο που με ταλανίζει...αξίζει τον κόπο να πάω να τα σπάσω όλα μέσα στο pet shop ή όχι;;Έτσι για το τζέρτζελο δλδ..Αλλά γενικά μήπως είναι λίγη υπερβολική αυτή η απώλεια;;;;

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το αρχικο βαρος ηταν στα 20kg δεν νομιζω να εχει νοημα να κανεις φασαρια και λογικα δεν θα βγαλεις ακρη.

Απο εκει και περα οτι ειχε μεσα την σαρα και την μαρα ειναι καθαρα θεμα ποιοτητας...

Εχεις καμια φωτο να δουμε και εμεις πως ηταν ??

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες θεμα ποιοτητας ειναι.

Μια φορα ειχα παρει χαλαζιακο χαλικι απο ενα πετ σοπ, ηταν απο μια ολλανδικη εταιρεια (οχι πολυ γνωστή)... και μεσα ειχε και αμμο και κοχυλια και τι δεν ειχε....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ολα οκ. Κοιτάτε μια απώλεια την περιμένω και ειδικά σε πολύ ψιλό χαλίκι, με τα χτυπήματα απο την μεταφορά βάλτε και τις τριβές οκ..αλλά εδώ μιλάμε για σχεδον 45% κάτω σε ποσότητα.... Δώσανε τελικά τα 2 σακιά-μολις άρχισαν να ανεβαίνουν οι τόνοι (από 5kg έκαστο) και πήρα ακόμα ένα σακί για τις απώλειες που θα έχω από τα σακιά που μου έδωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...