Jump to content

Ενυδρειακα Φυτα από σπόρους..


Recommended Posts

Καλησπέρα ...θα ηθελα να με καθοδηγησετε για το πως μπορω να βγαλω φυτα απο σπορους ...δεν εχω την δυνατότητα να προμηθευτω ειδικό χωμα ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giota Katsoura έγραψε:

Καλησπέρα ...θα ηθελα να με καθοδηγησετε για το πως μπορω να βγαλω φυτα απο σπορους ...δεν εχω την δυνατότητα να προμηθευτω ειδικό χωμα ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.!!

Για ποιο λογο τοσες δυσκολιες. Παρε ετοιμα φυτα απο το πετσοπ ή βαλε αγγελια.

Αν θελεις να κανεις πειραμα ή εχεις παρει σπορια - αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει σπόρους...Και Στην περιοχή μου όπου και να ρώτησα σε pet shop δεν βρίσκω πουθενά φυτα ...Δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν φέρνουν..

Έγινε επεξεργασία - Giota Katsoura
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά ιντερνετικα πετ που έχουν μεγάλη ποικιλία φυτων, οικονομικά και μέσα σε δυο μέρες το πολυ στα στέλνουν.

Αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω πμ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βαλε τους σπόρους σε βαμβάκι οπως κάναμε με τις φακές στο νηπιαγωγείο....

και βαλε τους σε ενα ρηχό πιάτο να δεις... αν φυτρώσουν, μετα τους μεταφυτεύεις...

μαλιστα αν θες, βαζε νερο απο το ενυδρείο σου να κρατας τη στάθμη να καλύπτει το βαμβακι...

μια δυο εβδομάδες, σε ηλιο, μην στεγνώσουν, ισως να καλυψεις και με μεμβρανη διαφανή,

θα έχεις αποτελέσματα...

βαλε δυο τρεις σπόρους πιλοτικά...

αν περιμένεις να τους καλλιεργήσεις μέσα στο ενυδρείο απο την αρχή... θα χασεις πολλους

και θα αργήσεις...

παίξε λιγο...

 

το έχω κάνει και ενω αργησαν να φυτρώσουν, μέσα στο ενυδρείο, μετα δεν μπορουσα να τους σταματήσω...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει σπόρους...Και Στην περιοχή μου όπου και να ρώτησα σε pet shop δεν βρίσκω πουθενά φυτα ...Δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν φέρνουν..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giota Katsoura said:

Έχω πάρει σπόρους...Και Στην περιοχή μου όπου και να ρώτησα σε pet shop δεν βρίσκω πουθενά φυτα ...Δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν φέρνουν..

ευπαθή προϊόντα, μικρή ζήτηση πλέον, το χόμπυ εδώ και χρόνια περνάει μια μικρή κρίση, λίγο το internet shopping, λίγο η ανταλλαγή μεταξύ χομπιστων,

το περιθωριο κέρδους ειναι μειωμένο... κλπ κλπ...

αλήθεια, γιατι δεν ζητάς κλαδέματα απο την περιοχή σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...