Jump to content

Fancy goldfish προβλημα στην ουρα!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους σας!

 

Ελαβα σημερα 2 fancy χρυσοψαρα να τα προσθεσω στο χρυσοψαραδικο ενυδρειο μου!

 

Το ενα απο τα δυο ειναι ενα Red Cap μικρο. Πρεπει να ειναι 6cm μαζι με την ουρα. 

 

Το συγκεκριμενο εχει και ενα θεματακι στην ουρα του. Το ενα απο τα τρια πτερυγια ειναι στραβωμενο.

 

Ετσι το βρηκα στη σακουλα (αγορα μεσο ιντερνετ).

 

Ξερετε απο τι μπορει να οφειλεται και αν φτιαχνει? Μπορω να κανω κατι να βοηθησω την κατασταση?

 

Κατα τ'αλλα κολυμπαει καλα και δεν ειμαι σιγουρος αν το επηρεαζει στην κολυμβηση του αυτο το προβλημα.

 

Οι λεπτομεριες για το ενυδρειο εχουν ως εξης :

 

150χ60χ45 περιπου 430 λιτρα καθαρα μαζι με το εξωτερικο φιλτρο (50 λιτρα).

 

Εχει περιπου 20 λιτρα βιολογικο υλικο Κ1 micro και αλλα τοσα σε μηχανικη φιλτρανση.

 

Αμμωνια 0 

 

Θερμοκρασια 22 βαθμους. 

 

Κατοικοι : 1 fantail calico , 1 butterfly telescope, 1 Red Cap lionhead.

 

Δειτε και το βιντεακι οπου φαινεται καθαρα η ουρα!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συγχαρητήρια για τα λίτρα που τους έδωσες.

Κατά δεύτερον, ότι νέο ψάρι παίρνουμε, θα πρέπει να το βάλουμε καραντίνα , τουλάχιστον 20-30 μέρες.. γιατί μπορεί να μας φέρει τουμπα το ενυδρείο.

Ελπίζω να έκανε τουλάχιστον κανένα "μπάνιο" σε αλάτι πριν μπει.

Και καταλήγοντας , πολλά χρυσόψαρα μπορούν να γεννηθούν με "τσαλακωμενα" πτερύγια ή ουρές , ακόμα και να συμβεί αυτό αργότερα.. που συνήθως δεν επανέρχεται..

Δεν υπάρχει επηρεάζει όμως κάπως την υγεία τους , ούτε την κολύμβηση στα περισσότερα ψάρια.. εκτός αν είναι πολύ extreme η κατάσταση.

Το δικό σου φαίνεται μια χαρά , δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα στην υγεία του,όσον αφορά την ουρά του.

Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ Tsala! 


Νομιζω πως εγινε στην μεταφορα γιατι εβγαλα φωτογραφιες πριν τον βγαλω απο τη σακουλα και πρεπει να ηταν ηδη στραβη η ουρα του :(

Οσο δεν θα το επηρεαζει στη ζωη του δεν με προβληματιζει. Ηθελα απλα να ξερω αν πρεπει να κανω κατι να το βοηθησω.

 

Οσο για την καραντινα, το γνωριζω και εχω ενα ενυδρειο 80 λιτρα για αυτο το σκοπο. Αλλα τα ψαρια τα πηρα απο καταστημα που εχω συνεχη επικοινωνια και εχω δει τα ενυδρεια τους στα οποια ειχαν τα χρυσοψαρα τους. Μου επιβεβαιωσαν οτι δεν ειναι απο καποια προσφατη εισαγωγη και πως ειναι καλα στην υγεια τους. Ολα ετσι δειχνουν κιολας. Διαφορετικα θα τα εκανα μπανιο σε bactopur. 

 

Για την ωρα δεν κανω τιποτε και ελπιζω να ειναι ολα οκ. Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

Μπορεί να επανέλθει αν δεν το 'χε από πριν, μπορεί και όχι.. πάντως είναι θέμα αισθητικό και μόνο.

Στα πετ σοπ μπαίνουν και βγαίνουν στην ίδια γυάλα συνεχώς ψάρια, αυτό μπορεί να ήταν παλιό , άλλα όμως μπορεί να ήταν νέα.

Ακόμα και από την απόχη μπορεί να μεταφερθεί ασθένεια, οπότε δεν υπάρχει κανείς που μπορεί να σου πει ότι δεν έχει ασθένεια το ενυδρείο.

 

Το bactopur εφόσον δεν έχει κάτι εμφανή ,δεν χρειάζεται..

20-30 μέρες σε καραντίνα με αλάτι και καθημερινή παρακολούθηση, αρκούν (εξωτερικά τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...