Jump to content

Μονομάχος που κάθεται στον βυθό


Angelo_95

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Έχω εδώ και 2 χρόνια έναν μονομάχο ο οποίος τις τελευταίες μέρες όλο κάθεται στον βυθό. Γενικά κολυμπάει και τρώει κανονικά αλλά μοιάζει να κουράζεται και γι αυτό να κάθεται στον βυθό. 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

 

Είναι σε ενυδρείο 40lt, με φίλτρο (μεσαίας ροής) με θερμοστάτη στους 26 βαθμούς και αλλαγές κάθε βδομάδα. 

Συγκάτοικοι 4 neon tetra και άλλα 4 που μου διαφεύγει η ονομασία τους. Είναι πάλι κοπαδόψαρα στο μέγεθος των neon. 

Όλα φιλικά χωρίς τσακωμούς και μάχες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Δώσε μας κάποιες μετρήσεις για το ενυδρείο σου όπως και τι τον ταίζεις. Από πετ σοπ τον είχες αγοράσει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Δώσε μας κάποιες μετρήσεις για το ενυδρείο σου όπως και τι τον ταίζεις. Από πετ σοπ τον είχες αγοράσει?

 

Καλός σας βρήκα :D

 

Λόγο εργασίας μετρήσεις θα έχω αύριο, αν και χθες έκανα αλλαγή. Πριν 3 βδομάδες που το μέτρησα πριν από αλλαγή όλα ήταν σχεδόν μηδενικά. 

Από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό με τον ιό μου είχε τελειώσει η τροφή του και τον τάιζα μαζί με το κοπάδι αυτήν https://www.petcity.gr/fish/fish-food/tropical-fish-food/jbl-novobel-250ml-detail

Σήμερα του πήρα αυτή https://www.petcity.gr/fish/fish-food/tropical-fish-food/jbl-nanobetta-60ml-detail

 

Ναι από PetCity αλλά δεν φαινόταν να τον έχουν καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι ενδεικτικές μιας και αμφιβάλλω αν θα μπορούσε κάποιο ψάρι να επιζήσει δύο χρόνια σε άστρωτο περιβάλλον η τουλάχιστον να επιζήσει χωρίς επιπλοκές. Θα μου πεις να η επιπλοκή. Τέλος πάντων. 

Καλό θα είναι να του ξεκινήσεις και βιταμίνες. Σε ρώτησα από που τον πήρες γιατί οι μονομάχοι στα πετ σοπ δεν δέχονται και τις καλύτερες των χειρισμών (ποτηράκια-αμμωνία, στρες κτλ) οι οποίοι μπορεί να μειώσουν τον προσδόκιμο χρόνο ζωής τους. Με λίγα λόγια μπορεί το ψάρι σου να μην έχει κάτι το ανησυχητικό απλά να είναι....γέρος.

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Οι μετρήσεις είναι ενδεικτικές μιας και αμφιβάλλω αν θα μπορούσε κάποιο ψάρι να επιζήσει δύο χρόνια σε άστρωτο περιβάλλον η τουλάχιστον να επιζήσει χωρίς επιπλοκές. Θα μου πεις να η επιπλοκή. Τέλος πάντων. 

Καλό θα είναι να του ξεκινήσεις και βιταμίνες. Σε ρώτησα από που τον πήρες γιατί οι μονομάχοι στα πετ σοπ δεν δέχονται και τις καλύτερες των χειρισμών (ποτηράκια-αμμωνία, στρες κτλ) οι οποίοι μπορεί να μειώσουν τον προσδόκιμο χρόνο ζωής τους. Με λίγα λόγια μπορεί το ψάρι σου να μην έχει κάτι το ανησυχητικό απλά να είναι....γέρος.

 

 

Βιταμίνες? όπως? 

Μπορώ να τον ταΐζω κάποιο λαχανικό? πχ κάτι διάβασα για αρακά. 

Δεν είχα γενικά ποτέ κάποιο πρόβλημα ούτε ασθένεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε fishtamin και καλύτερα μία σταγόνα πάνω στην τροφή του. Μπαίνει και κατευθείαν στο ενυδρείο με σβηστά φώτα λόγω φωτοευαισθησίας των βιταμινών αλλά καλύτερα στην τροφή του για άμεση χορήγηση. Ναι μπορείς να τον ταίσεις και αποφλοιωμένο αρακά μικρές μικρές μπουκίτσες. 

Βάλτον και μια φωτογραφία αύριο (κρίμα να τον ξυπνήσεις τώρα ^_^)

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Δοκίμασε fishtamin και καλύτερα μία σταγόνα πάνω στην τροφή του. Μπαίνει και κατευθείαν στο ενυδρείο με σβηστά φώτα λόγω φωτοευαισθησίας των βιταμινών αλλά καλύτερα στην τροφή του για άμεση χορήγηση. Ναι μπορείς να τον ταίσεις και αποφλοιωμένο αρακά μικρές μικρές μπουκίτσες. 

Βάλτον και μια φωτογραφία αύριο (κρίμα να τον ξυπνήσεις τώρα ^_^)

Την έχω την ψυχούλα μου ?

 

Οταν λες αποφλοιωμενο μόνο την φλούδα ή ολόκληρο απλά σε κομματάκια;

received_643645503114486.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Angelo_95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Angelo_95 έγραψε:

Την έχω την ψυχούλα μου ?

 

Οταν λες αποφλοιωμενο μόνο την φλούδα ή ολόκληρο απλά σε κομματάκια;

received_643645503114486.jpeg

Βρασμενο.... Κ αποφλοιωμενο

Link to comment
Share on other sites

Βρασμένο ναι με συγχωρείς είναι και η ώρα χαχα. Λοιπόν εγώ περίπου δύο φορές τον μήνα βράζω 1-2 λεπτά για να μουλιάσει και στη συνέχεια το βάζω σε κρύο νερό, αφαιρώ τον φλοιό και το μέσα το κόβω μικρά κομματάκια και δίνω. Ξέρω πως κάποιοι το κάνουν και με ζεστό νερό από την βρύση. Απλά πρέπει να προσέξεις να έχει κρυώσει όταν ταίσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Βρασμένο ναι με συγχωρείς είναι και η ώρα χαχα. Λοιπόν εγώ περίπου δύο φορές τον μήνα βράζω 1-2 λεπτά για να μουλιάσει και στη συνέχεια το βάζω σε κρύο νερό, αφαιρώ τον φλοιό και το μέσα το κόβω μικρά κομματάκια και δίνω. Ξέρω πως κάποιοι το κάνουν και με ζεστό νερό από την βρύση. Απλά πρέπει να προσέξεις να έχει κρυώσει όταν ταίσεις.

 

1-2 φορές τον μήνα? γιατί στην σελίδα διαβάζω για κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους δίνω κάθε τόσο για το στομάχι τους περισσότερο όχι για τόσο για τα συστατικά. Άλλοι το δίνουν ναι και πιο συχνά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Angelo_95 έγραψε:

Είναι σε ενυδρείο 40lt, με φίλτρο (μεσαίας ροής) με θερμοστάτη στους 26 βαθμούς και αλλαγές κάθε βδομάδα. 

Συγκάτοικοι 4 neon tetra και άλλα 4 που μου διαφεύγει η ονομασία τους. Είναι πάλι κοπαδόψαρα στο μέγεθος των neon. 

Δεν γινεται να κρατας κοπαδοψαρα σαν νεον σε 40λ και Χ4 ατομα(ειδα μονο δυο).... - θελουν τουλαχιστον 100 λ ενυδρειο, για rummy nose τετρα χρειαζεται 120λ ενυδρειο τουλχιστον και παλι ομαδα των  8 και πανω ατομων, ουτε για chery barb δεν φτανουν αυτα τα λιτρα - ομαδακι θελει 60λ και πανω (σε ενυδρεια γλυκου νερου μας ενδιαφερει το μηκος - για chery - 60εκ).

Καλυτερα να δωσεις ολα τα τετρα.

Πριν να διαλεξουμε ψαρια για το ενυδρειο μας, πρεπει πρωτα να ψαξουμε πληροφοριες για αυτα και να σκεφτουμε : μπορω να τα προσφερω καλες συνθηκες διαβίωσης ή θα ειναι απλα επιβιωση για αυτα...... Λιγο σκληρα ειναι τα λογια μου, αλλα αυτη ειναι η αληθεια .... και ... δεν ακουμε ποτέ τους πετσοπαδες! Μονο να πουλησουν θελουν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 10:55 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν γινεται να κρατας κοπαδοψαρα σαν νεον σε 40λ και Χ4 ατομα(ειδα μονο δυο).... - θελουν τουλαχιστον 100 λ ενυδρειο, για rummy nose τετρα χρειαζεται 120λ ενυδρειο τουλχιστον και παλι ομαδα των  8 και πανω ατομων, ουτε για chery barb δεν φτανουν αυτα τα λιτρα - ομαδακι θελει 60λ και πανω (σε ενυδρεια γλυκου νερου μας ενδιαφερει το μηκος - για chery - 60εκ).

Καλυτερα να δωσεις ολα τα τετρα.

Πριν να διαλεξουμε ψαρια για το ενυδρειο μας, πρεπει πρωτα να ψαξουμε πληροφοριες για αυτα και να σκεφτουμε : μπορω να τα προσφερω καλες συνθηκες διαβίωσης ή θα ειναι απλα επιβιωση για αυτα...... Λιγο σκληρα ειναι τα λογια μου, αλλα αυτη ειναι η αληθεια .... και ... δεν ακουμε ποτέ τους πετσοπαδες! Μονο να πουλησουν θελουν.

 

 

Παλιότερα που είχα ρωτήσει σε άλλο forum μου είχαν πει ότι μπορεί να έχω πρόβλημα στην συμβίωση και ότι στα 40 λίτρα μπορώ να βάλω μέχρι 3-4.. 

Θα τα δώσω αλλά τι μπορώ να βάλω? 

On 2/4/2020 at 2:00 ΠΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Εγώ τους δίνω κάθε τόσο για το στομάχι τους περισσότερο όχι για τόσο για τα συστατικά. Άλλοι το δίνουν ναι και πιο συχνά. 

 

Επιστρέφω μετά από λίγες μέρες. Έκανα σήμερα τα τεστ πριν την αλλαγή.

Αμμωνία ~0.2mg/l

NO2 ~0.3mg/l

NO3 ~15mg/l

PH 7-7.5

 

Πολύ πιθανόν να τον ενοχλεί το φως. Σήμερα έβγαλα ένα μέρος από τα led (λεντοταινίες) και τους "καθρέπτες" που είχα βάλει στα λεντ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Angelo_95 έγραψε:

Παλιότερα που είχα ρωτήσει σε άλλο forum μου είχαν πει ότι μπορεί να έχω πρόβλημα στην συμβίωση και ότι στα 40 λίτρα μπορώ να βάλω μέχρι 3-4

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου ελεγαν στο φορουμ , οτι γινεται να κρατας 3-4 νεον σε 40λ. (μονο αν εχεις ρωτησε σε φορουμ, που ειναι για τρακτερ)....

πριν 9 ώρες, το μέλος Angelo_95 έγραψε:

Πολύ πιθανόν να τον ενοχλεί το φως. Σήμερα έβγαλα ένα μέρος από τα led (λεντοταινίες) και τους "καθρέπτες" που είχα βάλει στα λεντ. 

Δεν τον ενοχλει το φως, αλλά το αστρωτο ενυδρειο. Κανε άμεσα αλλαγη νερου (40-50%) και μετα ριξε βακτηρια.

Με τι τεστ μετρας; Αν στο ph εχεις αποκληση 5 μοναδες, τοτε μην μετρας και καθολου, δεν εχει νοημα.

Απο τα φυτα σου φαινεται, οτι ο φωτισμος σου ειναι μια χαρα, μην αλλαζεις τιποτα. Αν θελεις, βαλε στην μια πλευρα του ενυδρειου φυτα επιφανειας για να κανουν σκια.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα προαναφερόμενα, και εγω την εξυπνάδα μου ?

Αν και δεν διακρίνω καλά τον τύπο του ψαριού, αλλά έχω παρατηρήσει και απο το δικό μου, οτι τα vailtail τελικά τα κουράζει το μεγάλο μήκος των πτερυγίων.

Και εμένα χαλαρώνει που και που η στον βυθό, η πάνω σε φυτό, και μετά ξανα εξερεύνηση.

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλαρακι μου , εδω απο insomnia !!

τι φιλτρο εχεις τελικα και εαν εχεις βιολογια μεσα σε αυτο .

δεν εχεις δει να τον ενοχλουν τα αλλα που ειναι γρηγορα και παιζουν με την ουρα του ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου ελεγαν στο φορουμ , οτι γινεται να κρατας 3-4 νεον σε 40λ. (μονο αν εχεις ρωτησε σε φορουμ, που ειναι για τρακτερ)....

Δεν τον ενοχλει το φως, αλλά το αστρωτο ενυδρειο. Κανε άμεσα αλλαγη νερου (40-50%) και μετα ριξε βακτηρια.

Με τι τεστ μετρας; Αν στο ph εχεις αποκληση 5 μοναδες, τοτε μην μετρας και καθολου, δεν εχει νοημα.

Απο τα φυτα σου φαινεται, οτι ο φωτισμος σου ειναι μια χαρα, μην αλλαζεις τιποτα. Αν θελεις, βαλε στην μια πλευρα του ενυδρειου φυτα επιφανειας για να κανουν σκια.

 

Οι μετρήσεις έγιναν με τεστ της Sera εκτός του ph που είναι jbl. Έγραψα 7-7.5 γιατί δεν μου φαίνεται ακριβώς ίδιο το χρώμα με το 7. Εδώ και μια φωτογραφία. 

Από που καταλαβαίνουμε ότι είναι άστρωτο? 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

γεια σου φιλαρακι μου , εδω απο insomnia !!

τι φιλτρο εχεις τελικα και εαν εχεις βιολογια μεσα σε αυτο .

δεν εχεις δει να τον ενοχλουν τα αλλα που ειναι γρηγορα και παιζουν με την ουρα του ;

 

Γεια σου φίλε Γιώργο!! 

Το φίλτρο μου είναι ένα Marina JF100, έχω προσθέσει ενυδρειακό βαμβάκι και στο κουτάκι που έχει μέσα έχω βάλει siporax mini με την ροή να χτυπάει στο πίσω τζάμι.

Δεν έχω δει κάτι, τον αγνοούν τελείως. 

Όσο για τον φωτισμό, έχω μια λευκή SMD5050 6000Κ με 27 λεντάκια, μια μπλε SMD2835 με 18 λεντάκια και το ίδιο σε κόκκινο και τρέχουν 8 ώρες την μέρα. 

spacer.png

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Angelo_95 έγραψε:

Από που καταλαβαίνουμε ότι είναι άστρωτο?

 

πριν 15 ώρες, το μέλος Angelo_95 έγραψε:

Αμμωνία ~0.2mg/l

NO2 ~0.3mg/l

Απο τις μετρήσεις σου βεβαια. Σε στρωμενο δεν υπαρχει ουτε αμμωνια(μετρησιμη), ουτε νιτρωδη

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Angelo_95 έγραψε:

Επιστρέφω μετά από λίγες μέρες. Έκανα σήμερα τα τεστ πριν την αλλαγή.

Αμμωνία ~0.2mg/l

NO2 ~0.3mg/l

NO3 ~15mg/l

PH 7-7.5

 

Αμμωνία

0 mg/l: ideal conditions

0.25 mg/l: toxic in the long term

1.5 mg/l: toxic for fish, disrupted breakdown of harmful substances

3 mg/l: fatal for sensitive species, defective breakdown of harmful substances

5 mg/l: fatal poisoning, the aquarium is completely overloaded

 

NO3 Nitrite

Values and assessment

The nitrite value should be as low as possible. < 0.3 mg/l ideal > 0.3 mg/l harmful to fish

 

Δεν είναι και στα καλύτερα τους οι μετρήσεις σου. Πιθανότατα είναι λίγο το βιολογικό υλικό σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρέσω το ενυδρειακό βαμβακι να βάλω παραπάνω siporax? Να βάλω βακτήρια? και μετά πότε θα κάνω αλλαγή πάλι και πόσο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε άμεσα αλλαγη νερου (40-50%) και μετα ριξε βακτηρια.

Εχεις πολυ μικρο φιλτρο για  να υποστηρίζει ολα αυτα τα ψαρια. Το βαμβακι απλα πρεπει να κρατας καθαρο.

Ταιζμα λιγοτερο, αλλαγες εξαρταται απο τις μετρησεις. Μπορει και μια φορα στ 5 ημερες να ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

@natateo δηλαδη σε ενα ενυδρειο σαν το παραπανω με τα φυτακια του και τα ψαρια που εχουν αριθμο μεν αλλα ειναι πολυ μικρα εμφανιστηκε αμμωνια λογο αυτων ; 

και για να καταλαβω να το εχω μαζι μου για γνωση βλεπω λοιπον οτι ειναι πολυ ευκολο να κανει την εμφανιση της και την κουμανταρουμε (εκτος απο τα βασικα ,καθαριοτητα/αλλαγες/σωστη τροφη )με ισχυρη βιολογια ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το φίλτρο του νομίζω πως είναι και μεγάλο για τα λίτρα του ενυδρείου. Δίνει ροή max 480l/h σε ένα 40αρι, υποτίθεται ότι προτείνεται για 75-100 λίτρα. Μαλλον περισσότερο siporax να είναι μια καλή λύση. Αν μειώσεις το ταίσμα και αυξήσεις τα φυτά σου, θα είσαι σε καλύτερο δρόμο. Τα επιφανειακά θα μπορούν να τραβήξουν πολλά από τα θρεπτικά στη στήλη σου. Εγώ σε εσωτερικό φίλτρο έχω περίπου 30% σφουγγάρια (διαφορετικής πυκνότητας), 10-20% βαμβάκι, 50-60% του όγκου με siporax, σε αυτή τη σειρά.

Μήπως έκανες κάποια αλλαγή στο ενυδρείο τελευταία; Μήπως αναδευτηκε το υπόστρωμα ή κάτι άλλο; Αν χρησιμοποιείς νερό βρύσης, μπας και έγινε καμια στραβή στο δίκτυο;

Επίσης, σωστά βλέπω CO2; Είναι απαραίτητο για τόσα λίγα φυτά; Μήπως κάτι παίζει εκεί;

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

όλη την ψαροσύνθεση την έχει δύο χρόνια;;Η κάποια προστέθηκαν πιο μετά από τον μονομάχο;;; Προσωπικά θα επερνα ένα κομμάτι σφουγγάρι θα του έκανα μια τρύπα στο κέντρο και θα το πέρναγα έγω από το φίλτρο και θα γέμιζα όλο το εσωτερικό με siporax και θα έκανα μετρήσεις ανα δύο με τρεις μέρες να δω την συμπεριφορά.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...