Jump to content

Floodlight LED φωτιστικό


sotosgreek

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

μείνετε μέσα και μείνετε υγιείς!! ?

 

Μετά από χρόνια απουσίας από το σπίτι μου με το ενυδρείο, λόγω του Covid-19 θα επιστρέψω για ένα μήνα τουλάχιστον και αποφάσισα να κάνω μεγάλη αλλαγή στο ενυδρείο μου με μέτρια φυτά και νέο φωτισμό!

Οι διαστάσεις, λίτρα και λοιπές πληροφορίες του ενυδρείου μου είναι στο Θέμα (Παρουσίαση Κοινωνικού Ενυδρείου 160 λίτρα!). Επιπλέον έχω πλέον πλήρη εξοπλισμό CO2.

Σχετικά με τον φωτισμό τώρα, μου ήρθε μία ιδέα να κάνω ένα "φωτιστικό" με 2 floodlights 20 watt 4500 kelvin.

Ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι θετικά και να μπορέσω να βοηθήσω και άλλους να έχουν καλό και φθηνό φωτισμό στο ενυδρείο τους γιατί πιστεύω ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα!

 

Περιμένω προτάσεις, ιδέες, απόψεις everything!!

Παραθέτω εικόνες.

?

Floodlight final.jpg

Floodlight final2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν συμπληρωματικός φωτισμός , θα ειναι μια χαρα για μετρια φυτα (και για πιο απαιτητικα). Αν θα βγαλεις το μαμα φωτιστικο απο το ενυδρειο, τοτε θα χρειαστεις 2Χ30W

Απλα μην ξεκινας αποτομα φουλ ολες τις λαμπες. Το φως θελει προοδευτικη αυξηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου, θα ξεκινήσω μόνο με αυτά και θα δω σταδιακά αν θα προσθέσω και άλλο φωτισμό. Μπορώ εύκολα να το προσαρμόσω.

Τα 4500 kelvin θεωρείς είναι καλά ή θα ήταν προτιμότερο 6500 κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου, θα ξεκινήσω μόνο με αυτά και θα δω σταδιακά αν θα προσθέσω και άλλο φωτισμό. Μπορώ εύκολα να το προσαρμόσω.

Τα 4500 kelvin θεωρείς είναι καλά ή θα ήταν προτιμότερο 6500 κελβιν.

Εχω 4500 Κ, μου αρεσει περισσοτερο απο 6500. Θεμα γουστου ειναι πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το φωτιστικό είναι έτοιμο, το ίδιο και το νέο setup στο ενυδρείο! 
Για βάση χρησιμοποίησα δύο τροχήλατες βάσεις (τύπου roller) inox που χρησιμοποιούνται για την μεταφορά συσκευών όπως ψυγεία κλπ. ?

8B6E99B6-1E1C-42A4-ACA7-67D4394057C6.thumb.jpeg.26a191337b1840bd2d4ba20c9763729f.jpeg

DD8D878B-21E3-40F7-9972-7094D16550B2.jpeg

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...