Jump to content

Καθοδήγηση για tropheus


Giannis_4

Recommended Posts

Γεια σας μετά από πολύ καιρό!

Πριν αρκετά χρόνια είχα ενυδρείο με δίσκους και τώρα σκέφτομαι να το ξαναγεμισω το ενυδρείο και να βάλω moorii moliro ή duboisi ή και δύο αν γίνετε. 

Το ενυδρείο μου είναι 1.50x0.50x0.60 και θα τρέχει με 2 fluval 307(μάλλον σε σειρά αν δεν υπάρχει πρόβλημα). 

Θέλω την γνώμη σας πάνω στην ψαροσυνθεση και αν μπορώ να βρω αυτά τα ψάρια. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω νεος στην Τανγκανυκα για να σου απαντησω με συγουρια, μεχρι να βοηθησουν οι πιο εμπειροι στα ερωτηματα σου, καποια απο τα παρακατω θεματα θα σε βοηθησουν θελω να πιστευω...

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του adlib το ρούφηξα όλο από την αρχή και εκεί που ήταν να πουλήσω όλη την πραμάτεια μου αποφάσισα να στησω μια τανγκανικα.

Όταν χάλασα τους δίσκους είχα σκοπό να στήσω τότε τανγκανικα αλλά είχα γάμους,παιδιά και το άφησα. 

Πλέον ήρθε το πλήρωμα του χρόνου! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά τα λίτρα και τις διαστάσεις μπορεί να γίνει πολύ εντυπωσιακό το τανγκανικο-ενυδρείο!! Από αυτά που έχω διαβάσει τα tropheus γενικά μπαίνουν κοπάδια (10-15+) ψάρια, αν ισχύει αυτό και για τα είδη που θέλεις προσωπικά θα στόχευα στο μεγαλύτερο κοπάδι που θα μπορούσα να έχω από το ένα είδος μόνο. Τα duboisi θυμάμαι πως τα έβλεπα κατά καιρούς (τώρα τα έχει γνωστό ενυδρειακό), για τα moorii δεν θυμάμαι, και αυτά που θες συγκεκριμένα δεν θυμάμαι να τα έχω δει πουθενά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε Γιάννη, 

Το ενυδρείο είναι μια χαρά για τροφεους. Η προσωπική μου άποψη είναι να μείνεις με ένα είδος σε αυτά τα λίτρα. Όχι ότι είναι αδύνατο να γίνει με 2 είδη, απλά πάντα το ένα είδος θα είναι υπό(χωρίς πολύ έντονα χρώματα και μπορεί χωρίς γεννες) αφού κυρίαρχος μπορεί να είναι μόνο ένας. Όσο για τα ψάρια, Duboisi λογικά θα βρεις εύκολα Ελλάδα, Moliro δεν γνωρίζω αν θα βρεις, για να είμαι ειλικρινής. 

Πρέπει να μπούνε στο ενυδρείο τουλάχιστον 12-15(εαν γνωρίζεις το φύλλο 2-3αρσ/10-13θηλ). Εάν τα βρεις μικρά θα πρότεινα να πάρεις αρκετα(20-25) ώστε μεγαλωνοντας να βγάλεις τα περίσσια αρσενικά και να μείνεις με ένα υγείες γκρουπ. Καλό θα είναι να μπουν όλα μαζί τα ψάρια, ειδικά αν είναι ενήλικα. 

Τα φίλτρα όταν λες να μπούνε σε σειρά εννοείς η έξοδος του ενός να πάει στην είσοδο του άλλου; αν ναι, ποιος ο λόγος; απλά ρωτάω για να καταλαβω το σκεπτικό.. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις φίλε μου εσύ με έβαλες στην πρίζα!!! 

Έλεγα για 2 επειδή θα ήθελα μια κάποια ποικιλία στον χρωματισμό και μ αρέσουν πολύ και τα δυο ειδη. Θα μπορουσε να μπει κάποιο άλλο είδος 

με ενα απο αυτά που λεω χωρις να υπάρχει πρόβλημα συγκατοίκησης? 

Τα φιλτρα έλεγα σε σειρά για να γλυτώσω την κατανάλωση του ενός. 

Φτάνουν για τα καλύψουν τις ανάγκες του ενυδρείου? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Giannis_4 έγραψε:

Να ξέρεις φίλε μου εσύ με έβαλες στην πρίζα!!! 

Έλεγα για 2 επειδή θα ήθελα μια κάποια ποικιλία στον χρωματισμό και μ αρέσουν πολύ και τα δυο ειδη. Θα μπορουσε να μπει κάποιο άλλο είδος 

με ενα απο αυτά που λεω χωρις να υπάρχει πρόβλημα συγκατοίκησης? 

Τα φιλτρα έλεγα σε σειρά για να γλυτώσω την κατανάλωση του ενός. 

Φτάνουν για τα καλύψουν τις ανάγκες του ενυδρείου? 

Χαίρομαι πολύ φίλε που είμαι αιτία να φας τα λεφτά σου στα ψάρια! ? ? ? 

Κακά τα ψέμματα, για αυτό τον λογο είναι το φόρουμ, να εξαπλώνεται το χόμπι μας. 

Οποίο είδος τροφεους και να βάλεις θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. 

Ιδανικοί συγκάτοικοι για τα τροφεους είναι τα goby της λιμνης(Eretmodus, Spathodus, Tanganicodus) αλλά το πρόβλημα είναι που θα τα βρεις στην Ελλάδα. 

Για το θέμα χρωματισμού τα Duboisi παίρνανε μια εκπληκτική φάση μετάλλαξης, οπότε δεν σου φαίνονται μονότονα. Το λέω από προσωπική εμπειρία. 

Πέρα από τα χρώματα όμως τα τροφεους έχουν εκπληκτική συμπεριφορά σαν ψάρια.

Στην ομάδα υπάρχει ιεραρχία. Από τον κυρίαρχο αρσενικό μέχρι και τα θηλυκα, όπου και σε εκείνα υπάρχει ιεραρχία. Τα δυνατότερα πιάνουν τις καλύτερες μεριές του ενυδρείου για να μεγαλώσουν τα μικρά τους. Αυτό κρίνεται συνήθως με το που έχει καλύτερη σπηλιά, λιγότερα ρεύματα, μέχρι και το που πέφτει η περισσότερη τροφή όταν ταΐζεις. 

Όσο για τα φίλτρα φίλε, πιστεύω θα ζοριστεί η αντλία αυτού που θα δουλεύει. Ειναι κρίμα να καεί από το ζόρι.

Επίσης με ένα φίλτρο πιστεύω θα πέσει πολύ η ροή του και όσο να ναι στα τροφεους θέλεις καλή κυκλοφορία. Εγώ στις ίδιες διαστάσεις έχω 2 fluval fx6 και ένα wavemaker 8000λ/ω. Τον ίδιο εξοπλισμό έχω και στο 700αρι απλά το wavemaker είναι στα 15000λ/ω. Θα μου πεις γιατί ίδιος εξοπλισμός ενώ τα λίτρα είναι σχεδόν διπλασια(450 με 700), γιατί τα λίτρα δεν παίζουν τόσο ρόλο όταν το βιολογικό φορτίο είναι το ίδιο. Το κάθε ενυδρείο έχει από 16 ενήλικα tropheus και 4 goby. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το sump που βλεπω στο προφιλ δεν το εχεις πια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Χαίρομαι πολύ φίλε που είμαι αιτία να φας τα λεφτά σου στα ψάρια! ? ? ? 

Κακά τα ψέμματα, για αυτό τον λογο είναι το φόρουμ, να εξαπλώνεται το χόμπι μας. 

Οποίο είδος τροφεους και να βάλεις θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. 

Ιδανικοί συγκάτοικοι για τα τροφεους είναι τα goby της λιμνης(Eretmodus, Spathodus, Tanganicodus) αλλά το πρόβλημα είναι που θα τα βρεις στην Ελλάδα. 

Για το θέμα χρωματισμού τα Duboisi παίρνανε μια εκπληκτική φάση μετάλλαξης, οπότε δεν σου φαίνονται μονότονα. Το λέω από προσωπική εμπειρία. 

Πέρα από τα χρώματα όμως τα τροφεους έχουν εκπληκτική συμπεριφορά σαν ψάρια.

Στην ομάδα υπάρχει ιεραρχία. Από τον κυρίαρχο αρσενικό μέχρι και τα θηλυκα, όπου και σε εκείνα υπάρχει ιεραρχία. Τα δυνατότερα πιάνουν τις καλύτερες μεριές του ενυδρείου για να μεγαλώσουν τα μικρά τους. Αυτό κρίνεται συνήθως με το που έχει καλύτερη σπηλιά, λιγότερα ρεύματα, μέχρι και το που πέφτει η περισσότερη τροφή όταν ταΐζεις. 

Όσο για τα φίλτρα φίλε, πιστεύω θα ζοριστεί η αντλία αυτού που θα δουλεύει. Ειναι κρίμα να καεί από το ζόρι.

Επίσης με ένα φίλτρο πιστεύω θα πέσει πολύ η ροή του και όσο να ναι στα τροφεους θέλεις καλή κυκλοφορία. Εγώ στις ίδιες διαστάσεις έχω 2 fluval fx6 και ένα wavemaker 8000λ/ω. Τον ίδιο εξοπλισμό έχω και στο 700αρι απλά το wavemaker είναι στα 15000λ/ω. Θα μου πεις γιατί ίδιος εξοπλισμός ενώ τα λίτρα είναι σχεδόν διπλασια(450 με 700), γιατί τα λίτρα δεν παίζουν τόσο ρόλο όταν το βιολογικό φορτίο είναι το ίδιο. Το κάθε ενυδρείο έχει από 16 ενήλικα tropheus και 4 goby. 

Οκ προχωράω αν είναι με τα δυο φιλτρα ξεχωριστά,ελπίζω να μην συναντήσω πρόβλημα με την βιολογία.

Θα βοηθούσε και μια αντλία που έχω(σαν αυτές που έχουν τα θαλασσινα)?

πριν 34 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το sump που βλεπω στο προφιλ δεν το εχεις πια?

Το έχω το σαμπ αλλά για διάφορους λόγους δεν θέλω να το δουλέψω, έχω κλείσει και την τρύπα της υπερχείλισης του ενυδρείου. 

Μια έρωτηση κατασκευαστική, θα είναι πρόβλημα αν κόψω λίγο την πάνω κόντρα στις άκρες για να περάσει η είσοδος/έξοδος του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα με την βιολογία εννοείς;

Η γωνιά δεν θα έχει θέμα αν συνεχίσει να ενώνει τις 2 πλευρές και ας λείπει ένα κομμάτι από την γωνιά. Αλλιώς μπορείς να μετακινήσεις τις γωνίες πιο μέσα.

Μια φωτό θα βοηθούσε αρκετά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Τι πρόβλημα με την βιολογία εννοείς;

Η γωνιά δεν θα έχει θέμα αν συνεχίσει να ενώνει τις 2 πλευρές και ας λείπει ένα κομμάτι από την γωνιά. Αλλιώς μπορείς να μετακινήσεις τις γωνίες πιο μέσα.

Μια φωτό θα βοηθούσε αρκετά.

 

Λέω αν φτάνει το βιολογικό υλικό που έχω,θα μου το δείξουν και οι μετρήσεις βέβαια . 

Αυτές είναι οι κόντρες και θέλω να μπορέσω κάπως να περάσω την είσοδο έξοδο του φίλτρου. Είναι fluval. 

Resizer_15859055215202.jpg

Resizer_15859055215201.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Εγώ μάλλον θα μετακινούσα την πλάγια κόντρα πιο μέσα. Από την άλλη βέβαια γιατί δεν αφήνεις τις κόντρες ως έχει; δεν βολεύει καθόλου να περάσεις τους σωλήνες; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Χμμ.. Εγώ μάλλον θα μετακινούσα την πλάγια κόντρα πιο μέσα. Από την άλλη βέβαια γιατί δεν αφήνεις τις κόντρες ως έχει; δεν βολεύει καθόλου να περάσεις τους σωλήνες; 

Πώς? Ξέρεις πως είναι η εξοδος στα fluval! Στα eheim  κουτσα στραβα το βολευω.Η αλήθεια είναι δεν είδα και το δικό σου πως την έβαλες την έξοδο, έχεις καμία φωτο?

Σκεφτόμουν να αφαιρέσω αυτό το κομμάτι και από την άλλη το ίδιο αλλά δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα, μην μου ανοίξει και είναι και πολλά τα λίτρα. 

20200403_174730.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giannis_4 έγραψε:

Πώς? Ξέρεις πως είναι η εξοδος στα fluval! Στα eheim  κουτσα στραβα το βολευω.

 

Δεν ξερω απο φλουβαλ πολλα, αλλα καμια πατεντα του στυλ, μπαστουνι εξοδου απο eheim να του βαλεις γινεται? το εχω δει σε 405 φιλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν ξερω απο φλουβαλ πολλα, αλλα καμια πατεντα του στυλ, μπαστουνι εξοδου απο eheim να του βαλεις γινεται? το εχω δει σε 405 φιλου.

Δεν ξέρω αν γίνετε αλλά καλή ιδέα μου φαίνεται! 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω ότι από το προηγούμενο στήσιμο έχω 40 κιλά άμμο καρατ 6,πολύ όμορφη αμμος αλλά κάνει για αφρικανικό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giannis_4 έγραψε:

Δεν ξέρω αν γίνετε αλλά καλή ιδέα μου φαίνεται! 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω ότι από το προηγούμενο στήσιμο έχω 40 κιλά άμμο καρατ 6,πολύ όμορφη αμμος αλλά κάνει για αφρικανικό?

Πολυ λευκη  δεν ειναι αυτη? Δεν ξερω μηπως σου στρεσαρει τα ψαρια τοσο ασπρη, παντως στα τανγκανυκα λεπτοκκοκη αμμος  μπαινει συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πολυ λευκη  δεν ειναι αυτη? Δεν ξερω μηπως σου στρεσαρει τα ψαρια τοσο ασπρη, παντως στα τανγκανυκα λεπτοκκοκη αμμος  μπαινει συνηθως.

Είναι λευκή και πολύ λεπτοκκοκη και μ αρέσει πολυ αλλά ξέρω οτι δεν ανεβάζει σκληροτητες.

Με επηρεάζει αρνητικά? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, αν είναι carat6 είναι κορυφαίας ποιότητας άμμος.

Έχω χρόνια στο δικό μου και δεν θολώνει το νερό, δεν κάνει σβόλους και δεν πετρώνει. Επίσης παραμένει λευκή. Βέβαια, το δικό μου νερό είναι blackwater και το ότι είναι κατάλευκη δεν επηρεάζει.

Τα παιδιά που έχουν ενυδρεία Αφρικής θα σου πουν αν στρεσάρει τα ψάρια, για Αμαζονίου είναι ιδανική.

Σκληρότητες δεν ανεβάζει, είναι ουδέτερη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τις σκληροτητες η αμμος θαλασσης ειναι ιδανικη αλλα πρεπει να βρεις απο  καθαρη παραλια και παλι πολυ πλυσιμο, λενε ομως οτι πετρωνει πιο γρηγορα απο αλλες. Πολυ καλη λυση που εχω δει και ''ψηνομαι'' να κανω και εγω στο επομενο μου ενυδρειο(500-600λ κοινωνικο τανγκανυκα θεου θελοντος) ειναι κατω απο την αμμο αραγωνιτης. 

Αλλιως πετρες ασβεστολιθικες για ανεβασμα  kh κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου, αν είναι carat6 είναι κορυφαίας ποιότητας άμμος.

Έχω χρόνια στο δικό μου και δεν θολώνει το νερό, δεν κάνει σβόλους και δεν πετρώνει. Επίσης παραμένει λευκή. Βέβαια, το δικό μου νερό είναι blackwater και το ότι είναι κατάλευκη δεν επηρεάζει.

Τα παιδιά που έχουν ενυδρεία Αφρικής θα σου πουν αν στρεσάρει τα ψάρια, για Αμαζονίου είναι ιδανική.

Σκληρότητες δεν ανεβάζει, είναι ουδέτερη.

Ναι φίλε μου την είχα πληρώσει αλλά την ευχαριστήθηκα και μακάρι να μην υπάρχει πρόβλημα στο να την χρησιμοποιήσω και στην Αφρική. 

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για τις σκληροτητες η αμμος θαλασσης ειναι ιδανικη αλλα πρεπει να βρεις απο  καθαρη παραλια και παλι πολυ πλυσιμο, λενε ομως οτι πετρωνει πιο γρηγορα απο αλλες. Πολυ καλη λυση που εχω δει και ''ψηνομαι'' να κανω και εγω στο επομενο μου ενυδρειο(500-600λ κοινωνικο τανγκανυκα θεου θελοντος) ειναι κατω απο την αμμο αραγωνιτης. 

Αλλιως πετρες ασβεστολιθικες για ανεβασμα  kh κλπ

Θα κάνω ότι είναι καλύτερο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 10:42 ΠΜ, το μέλος Giannis_4 έγραψε:

Γεια σας μετά από πολύ καιρό!

Πριν αρκετά χρόνια είχα ενυδρείο με δίσκους και τώρα σκέφτομαι να το ξαναγεμισω το ενυδρείο και να βάλω moorii moliro ή duboisi ή και δύο αν γίνετε. 

Το ενυδρείο μου είναι 1.50x0.50x0.60 και θα τρέχει με 2 fluval 307(μάλλον σε σειρά αν δεν υπάρχει πρόβλημα). 

Θέλω την γνώμη σας πάνω στην ψαροσυνθεση και αν μπορώ να βρω αυτά τα ψάρια. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Να κάνω μια διόρθωση, τα φιλτρα μου είναι 305 και όχι 307.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανένα ιδιαίτερο ρόλο το χρώμα της πλάτης?

Το έχω βαμμένο μαυρο το δικό μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλοι τα εχουν με μαυρη πλατη , αν ταιριαξει με το ολο στησιμο σου και παρεις κανενα ειδος τροφεους που να του αναδεικνύει και τα χρωματα καλυτερα, γιατι οχι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tώρα το πήρα χαμπάρι το thread :P

 

On 4/2/2020 at 7:29 PM, Giannis_4 said:

Να ξέρεις φίλε μου εσύ με έβαλες στην πρίζα!!! 

Σε καταλαβαίνω φίλε απόλυτα λεμε..αυτός ο @adlib γεννήθηκε για μας καταστρέψει..!!! (Πλάκα κάνω έτσι!!)

 

On 4/2/2020 at 10:42 AM, Giannis_4 said:

Γεια σας μετά από πολύ καιρό!

Πριν αρκετά χρόνια είχα ενυδρείο με δίσκους και τώρα σκέφτομαι να το ξαναγεμισω το ενυδρείο και να βάλω moorii moliro ή duboisi ή και δύο αν γίνετε. 

Το ενυδρείο μου είναι 1.50x0.50x0.60 και θα τρέχει με 2 fluval 307(μάλλον σε σειρά αν δεν υπάρχει πρόβλημα). 

Θέλω την γνώμη σας πάνω στην ψαροσυνθεση και αν μπορώ να βρω αυτά τα ψάρια. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Λόγω @adlib έχω φάει τον κόσμο να βρω τα kasanga red moorii. Αλλά τζίφος. Σήμερα έπεσε το μάτι μου πάνω στην λίστα γνωστού petshopάδικου στον Κηφισό. Ε ο τύπος (δυστηχώς ή ευτηχώς, όπως το δει κανεις ) φέρνει τα moorii moliro red. Και αν θυμάμαι καλά βγαίνει μου είπε στα 25 ευρώ το κομμάτι. Γενικά μετρήσαμε στην λίστα του γύρω στα 50 διαφορετικά είδη tropheus. Μόνο τα kasanga δεν φέρνει....Εγώ πάντως δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσα είδη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Ε ο τύπος (δυστηχώς ή ευτηχώς, όπως το δει κανεις ) φέρνει τα moorii moliro red. Και αν θυμάμαι καλά βγαίνει μου είπε στα 25 ευρώ το κομμάτι.

Πολυ ομορφα ειναι και αυτα, οχι σαν τα kasanga του αλλου του τρελού, ομορφα ομως.

θες το λιγοτερο μια 300ρα δηλαδη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...