Jump to content

diy background


thanasis1976

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Προφανώς όταν είναι σε υγρή μορφή φαντάζομαι. Αλλά ας πάει στα σίγουρα με αυτό που του πρότεινες.?

Δεν νομιζω, δεν ειναι καταλληλο για αποθηκευση τροφιμων, ειναι για αλλη χρηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Rik said:

Δεν νομιζω, δεν ειναι καταλληλο για αποθηκευση τροφιμων, ειναι για αλλη χρηση...

 

Και αυτό που παρέθεσες οι εργαστηριακές δοκιμές το κρίνουν κατάλληλο και ασφαλές για δεξαμενές άνω των 10000 λίτρων όταν πρόκειται για τρόφιμα, με βάση την διαλυτότητα του στο νερό. 

Τα χημικά δεν παύουν να είναι χημικά.

http://www.neotex.gr/inst/neotex/gallery/certificates/ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ NEOPOX ALIMENTARY.pdf

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Και αυτό που παρέθεσες οι εργαστηριακές δοκιμές το κρίνουν κατάλληλο και ασφαλές για δεξαμενές άνω των 10000 λίτρων όταν πρόκειται για τρόφιμα, με βάση την διαλυτότητα του στο νερό. 

Τα χημικά δεν παύουν να είναι χημικά.

http://www.neotex.gr/inst/neotex/gallery/certificates/ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ NEOPOX ALIMENTARY.pdf

Σιγουρα δεν ειναι αγιασμα αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που προτεινεις.... :) 

Προσωπικα δεν ειχα ποτε θεματα αλλα θελει καλο στεγνωμα και ξεπλυμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! Το πρωτο κομματι εφτασε σχεδον στο τελος του... στο τελος οταν ενωθουν ολα μαζι θα δω τις λεπτομεριες... Χθες δεν μου αρεσε και τοσο αλλα τωρα ειμαι μια χαρα.... επιασε το κεφι μου... χαχαχαχα.... 

20200407_111744[1].jpg

20200407_111437[2].jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θαναση, ελπιζω αυτα τα κομματια στην επανω μερια να ειναι καλα κολλημενα γιατι με την ανωση που θα υπαρχει μεσα στο νερο φοβαμαι μην σου ξεκολλησουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Θαναση, ελπιζω αυτα τα κομματια στην επανω μερια να ειναι καλα κολλημενα γιατι με την ανωση που θα υπαρχει μεσα στο νερο φοβαμαι μην σου ξεκολλησουν...

Καλημερα!!! Ναι καταλαβαινω τι λες και σε ευχαριστω πολυ!!! Αν παει οπως το εχω στο μυαλο μου, φελιζολ δεν θα εχει καθολου μεσα στο ενυδρειο, οποτε και ανωση δεν θα εχω... 

Αυτο που λες με την ανωση το εχω παθει πριν πολλα χρονια σε αυτο το ενυδρειο.... ολες οι πετρες που βλεπεις ηταν απο αφρολεξ....

μετα απο κανα μηνα το αποτελεσμα ηταν τραγικο στον υπνο μου... χαχαχαχαχαχα 

 

005.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι θα το εχεις απο εξω στην πλατη του ενυδρειου και οχι μεσα στο νερο σαν φοντο;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Εννοεις οτι θα το εχεις απο εξω στην πλατη του ενυδρειου και οχι μεσα στο νερο σαν φοντο;;

οχι οχι... αυτο θα ηταν βλακια μου, σαν να μην εκανα τιποτα... η κατασκευη θα ειναι φυσικα μεσα στο ενυδρειο απλα εχω στο μυαλο μου να εχω απαλλαγει απο το αφρολεξ και να μου εχει μεινει το εξωτερικο σχεδιο του καλουπιου απο το αφρολεξ... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

οχι οχι... αυτο θα ηταν βλακια μου, σαν να μην εκανα τιποτα... η κατασκευη θα ειναι φυσικα μεσα στο ενυδρειο απλα εχω στο μυαλο μου να εχω απαλλαγει απο το αφρολεξ και να μου εχει μεινει το εξωτερικο σχεδιο του καλουπιου απο το αφρολεξ... 

Αααα.... καταλαβα το σκεπτικο αλλα τεχνικος μου διαφευγει το πως θα το κανεις και πως θα το στερεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αααα.... καταλαβα το σκεπτικο αλλα τεχνικος μου διαφευγει το πως θα το κανεις και πως θα το στερεωσεις.

θα σου πω πως το εχω στο μυαλο μου... στην πραξη θα δειξει πως θα παει... 

θα τελειωσω την κατασκευη με το αφρολεξ...  μετα θα πρεπει να περαστει με ενα μονωτικο για προστασια του αφρολεξ!!

Στο δυσκολο τωρα, σιγα σιγα και με υπομονη θα πρεπει να ντυθει ολο με υαλουφασμα και πολυεστερικη ρητινη... 

αφου περαστει 2-3 χερια θα πρεπει να αδειασω ολο το αφρολεξ απο την κατασκευη που θα εχει δημιουργηθει με τον πολυεστερα... 

Ε το στερεωμα μετα νομιζω οτι θα ειναι το πιο ευκολο απο ολα... ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

θα σου πω πως το εχω στο μυαλο μου... στην πραξη θα δειξει πως θα παει... 

θα τελειωσω την κατασκευη με το αφρολεξ...  μετα θα πρεπει να περαστει με ενα μονωτικο για προστασια του αφρολεξ!!

Στο δυσκολο τωρα, σιγα σιγα και με υπομονη θα πρεπει να ντυθει ολο με υαλουφασμα και πολυεστερικη ρητινη... 

αφου περαστει 2-3 χερια θα πρεπει να αδειασω ολο το αφρολεξ απο την κατασκευη που θα εχει δημιουργηθει με τον πολυεστερα... 

Ε το στερεωμα μετα νομιζω οτι θα ειναι το πιο ευκολο απο ολα... ???

 

Να ξέρεις πως μπορεί να σου κοστίσει περισσότερο από ότι να αγόραζες ένα έτοιμο Background, αλλά από την άλλη είναι η προσωπική ευχαρίστηση και δημιουργικότητα συν του ότι δεν θα υπάρχει πουθενά όμοιο του..... :)

Στα μπετα σε ιδιαίτερα καλούπια χρησιμοποιείται γράσο πάνω στις τάβλες για να μην κολλάει πάνω τους το μπετό. Τώρα με την φάση που σκέφτεσαι δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει η συγκεκριμένη τεχνική.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημε

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

 

Να ξέρεις πως μπορεί να σου κοστίσει περισσότερο από ότι να αγόραζες ένα έτοιμο Background, αλλά από την άλλη είναι η προσωπική ευχαρίστηση και δημιουργικότητα συν του ότι δεν θα υπάρχει πουθενά όμοιο του..... :)

Στα μπετα σε ιδιαίτερα καλούπια χρησιμοποιείται γράσο πάνω στις τάβλες για να μην κολλάει πάνω τους το μπετό. Τώρα με την φάση που σκέφτεσαι δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει η συγκεκριμένη τεχνική.

 

 

Καλημερα!!!! Επιδη μπηκα και ειδα τιμες... αυτα που φτιαχνω κοστζουν 700-800 χωρις πετρες που θελω για μεσα στο ενυδρειο. εμενα για την ωρα μου εχουν κοστισει 3 αφρους πολυουρεθανης... και υπολογιζω + καμια 30αρια πολυεστερες + 10 τα πινελα + 30 ρητινη + 10 τα χρωματα....νομιζω οτι ειναι πολυ λιγα γι αυτο που φτιαχνω και για το ποσο κοστιζει στην αγορα...  σκεφτηκα κι εγω αυτο που λες για να μην χαλαγε καθολου το καλουπι αν το ηθελε κανα αλλο παιδι, αλλα με τοσα περασματα και τρυπες, ακανονιστες πετρες δεν θα βγει ποτε... δυστυχος.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θανάση.

Σίγουρα αυτό που φτιάχνεις είναι κάτι το ιδιαίτερο και εννοουσα κατι ποιο απλο οπως τα κομμάτια της juwel που σαφώς δεν έχει καμια σχεση με αυτό που κανεις. Δεν ξερω αν μπορείς να βάλεις γράσο η κάποιο άλλο υλικο στην κατασκευή μια που δεν εχω δουλεψει πολυεστερα ποτε αλλα οπως και να έχει θα σε βοηθήσει στο τέλος να ξεκολλήσει το καλούπι, έστω και σε κομματια. Επισης ο πολυεστέρας όταν θα έρχεται σε επαφή με την εξιλασμενη την επιρεαζει;

Κρατά μας ενημερους, μια ζωή μαθαίνουμε πράγματα και έχει ενδιαφέρων...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημέρα Θανάση.

Σίγουρα αυτό που φτιάχνεις είναι κάτι το ιδιαίτερο και εννοουσα κατι ποιο απλο οπως τα κομμάτια της juwel που σαφώς δεν έχει καμια σχεση με αυτό που κανεις. Δεν ξερω αν μπορείς να βάλεις γράσο η κάποιο άλλο υλικο στην κατασκευή μια που δεν εχω δουλεψει πολυεστερα ποτε αλλα οπως και να έχει θα σε βοηθήσει στο τέλος να ξεκολλήσει το καλούπι, έστω και σε κομματια. Επισης ο πολυεστέρας όταν θα έρχεται σε επαφή με την εξιλασμενη την επιρεαζει;

Κρατά μας ενημερους, μια ζωή μαθαίνουμε πράγματα και έχει ενδιαφέρων...

ο πολυεστερας οταν ερθει σε επαφη με το αφρολεξ το λιωνει τελειος... θα περαστει πρωτα ενα μονωτικο γι αυτο τον λογο... γρασσο στο μαγαζι εχω οσο θελω αλλα δεν θελω να βαλω υλικα που φευγουν δυσκολα και που δεν ειναι καταλληλα για τα ψαρια... οταν τελειωσει το περασμα του πολυεστερα το πιο ευκολο ειναι να φυγει το αφρολεξ... 

Το τρεχω το προτζεκτ οποτε ενημερωνω καθε μερα... 

Link to comment
Share on other sites

προχωραει το προτζεκτ μιας και δεν εχω αλλη δουλεια.... ετοιμα και τα αλλα δυο κομματια... τωρα μενει να τα ενωσω και να δω τις μικρολεπτομεριες... 

20200408_112746.jpg

20200408_112803.jpg

20200408_114312.jpg

20200409_090624.jpg

20200409_091221.jpg

20200409_092109.jpg

20200409_092137.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Μετα απο πολλες αλλαγες και κοψε ραψε... οι 2 τελευταιες φωτο ειναι το τελικο αποτελεσμα και το καλουπι για την κατασκευη μου....!!!

Αν και δυσκολος πελατης, επιτελους ειμαι Ικανοποιημενος....  χαχαχαχα

20200409_124235.jpg

20200411_112524.jpg

20200411_112545.jpg

20200411_112443.jpg

20200411_112816.jpg

20200411_112717.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα  πως πάει η κατασκευή?    

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2020 at 9:28 ΜΜ, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλησπέρα  πως πάει η κατασκευή?    

καλησπερα. Εχει μεινει λιγο στασιμη γιατι επιασα και δευτερο ενυδρειο συγχρωνος... ?????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...