Jump to content

Φωτισμός για μονομαχο.


Antoonia

Recommended Posts

Ξεκινάω φυτεμένο για μονομαχο. Βρήκα φυτα από γνωστο:  egeria densa,  Bacopa caroliniana, Hydrocotyle Verticillata και Salvinia Natans η οποία δεν θα καλύψει όλη την επιφάνεια αλλά θα μπει σε πλαίσιο για να περιοριστεί σε σημείο που δεν θα σκιάζει τα αλλα.

ψάχνομαι για λάμπα. Με συμφέρει να βρω μια κοινή για να τη βάλω σε ένα φωτιστικό γραφείου που έχω γτ έχω αυτοσχέδιο καλά Κι και λίγο δύσκολα να προσαρμωσω ενυδρειακι λαμοα.

έκανα μια έρευνα και κατάλαβα οτινςιναι οκ και οι κοινές λαμπες. 

για 25 λιτρα με μονομαχο και αυτά τα φυτα μια λάμπα:

οικονομίας (Νομίζω αυτές είναι φθορίου; δεν κατάλαβα καλα)

14w (με 0.6 περίπου w/lt το προσεγγίζει αρκετά καλα)

220-240V

6400k

760lm

είναι οκ;

αν Όχι τι θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antoonia έγραψε:

Hydrocotyle Verticillata

Ειναι λιγο δυσκολο φυτο. Για ολα τα αλλα ειναι μια χαρα η λαμπα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γτ είναι και οικονομική και ταιριάζει σε ένα οικονομικό φωτιστικό που βρήκα. Τώρα για αυτό το φυτο όσο αντέξει τι να κάνουμε. Όταν προσθέσω αλλά αν προσθέσω θα το ψάξω καλυτερα. Απλά με προβληματίζει μήπως έχει πρόβλημα ο μονομαχος με τον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάσαι μη του ειναι δυνατός ; 

10 watt εχω και εγω , δεν τον προβληματίζει , εσενα θα θεριεψουν και τα φυτά , κουφέτο θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Ωραία, γτ είναι και οικονομική και ταιριάζει σε ένα οικονομικό φωτιστικό που βρήκα. Τώρα για αυτό το φυτο όσο αντέξει τι να κάνουμε. Όταν προσθέσω αλλά αν προσθέσω θα το ψάξω καλυτερα. Απλά με προβληματίζει μήπως έχει πρόβλημα ο μονομαχος με τον φωτισμό.

Με Salvinia natans πανω, δεν υπαρχει θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το verticillata το κατατάσσει η τροπικα στα απαιτητικά φυτά οπότε όχι. Egeria densa και bacopa παίρνουν ύψος αν και εύκολα φυτά.

Τι φίλτρο έχεις για να σου πω αν θα κάνεις δουλειά με το πλαίσιο για τη salvinia. Αν η ροή σου είναι οκ καλύτερα πήγαινε σε κάτι πιο μεγάλο τύπου limnobium ή pistia. Η λάμπα πιστεύω είναι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάρω Κρεμαστό. Τώρα έχω αυτό για επιφανείας και με βολεύει αρκετά. Το έχω κάνει και στο άλλο ενυδρειο αυτό νε το πλαίσιο και δεν υπάρχει θέμα με τη ροή. Επίσης θα μπορώ να το βάλω και σε μέρος που να μη σκιάζει αλλά φυτα που θέλουν φως. Τώρα το άλλο που λέτε θα δείξει αν αντέξει αν όχι δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Επίσης λέω να αφήσω λίγο egeria ελεύθερη στην επιφάνεια σε ένα σημείο για να κρύβεται κι εκεί αν τον ενοχλεί το φως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά με μονομάχους δεν θα τον προβληματίσει ούτε θα τον ενοχλήσει. δούλευα ένα χρόνο με spectrum helialux, νομ΄ζω αρκετά δυνατό, χωρίς καμία κάλυψη στην επιφάνεια. Δεν παρατήρησα ούτε να στρεσάρεται ούτε να μην του αρέσει τον πολύ φως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση. Υπάρχει πρόβλημα αν η δομή της λάμπας είναι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...νομίζω ότι δεν έχει σχέση η δομή της λάμπας. το θέμα είναι να γίνεται διασπορά του φωτός. Και τρίγωνη να είναι η λάμπα δεν νομμίζω ότι σε νοιάζει. Τώρα απλά τα περισσότερα φωτητιστικά είναι σε οριζόντια διάταξη (π.χ τα led) για να γίνεται ομοιόμορφη κατανομή του φωτός.. απλά δοκιμάζεις με μια τέτοια λάμπα πως βλέπεις να πέφτει στον βθυό του ενυδρείου (δλδ σαν να λέμε ότι στα πλάγια έχει ίδια ένταση με το κέντρο) στην τελική αν δεις ότι "σκοτινιάζει" το ενυδρείο στα πλάινά του, κάνεις μια τροποποίηση και βάζεις και μια δέυτερη ισομοιράζοντας τις αποστάσεις. Αλλά γενικά πάντα και με τα έτοιμα φωτιστικά στα πλινά υπάρχουν απώλειες

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό έχει ένα καπέλο στρογγυλό οπότε πάει ομοιόμορφα το φως. Θα δω πως θα το στηρίξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Τελευταία ερώτηση. Υπάρχει πρόβλημα αν η δομή της λάμπας είναι ετσι;

Πολλές φορές στο παρελθόν κράτησα μικρά φυτεμένα ενυδρεία με παρόμοιου τύπου λάμπες χωρίς κανένα πρόβλημα. Προχώρα μην το φοβάσαι. Μόνο προσοχή στο στερέωμα του φωτιστικού.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...