Jump to content

Πέτρες


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα κοινωτητα! Ρε παιδιά τα φώτα σας για ακόμα μια φορά. Το καλοκαίρι καταλάθος μπήκαν στην τσάντα μου κάτι πέτρες από μια παραλία της Λευκάδας. Κατά λάθος πάντα :P Λέω να τις πετάξω σε ένα καινούριο set up που κάνω. Διάβασα κάτι άρθρα για τον έλεγχο της πέτρας αν είναι ασβεστολιθικές. Το ένα με ξύδι, το άλλο με ακουαφορτε (OMG), αλλά το χάνω. Απλά πετάμε ακουαφόρτε η ξύδι στην πέτρα και βλέπουμε αν αφρίζει;;;. Και έστω ότι είναι ασβεστολιθικές, οι πέτρες είναι 3 μικρές (περίπου 5cm) και μια μεγάλη (περίπου 15cm x 5cm x 5cm). Πόσο θα μοιυ το ανεβάσουν το pH σε ένα ενυδριάκι 60lt;; Με καλό πλύσιμο και βράσιμο θα φύγει ή θα ελατωθεί καθόλου αυτή η "ασβεστολιθίλα" ή τσάμπα η σκέψη;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, με ακουαφόρτε τσεκάρεις καλύτερα, με προσοχή στάζεις επάνω τους μερικές σταγόνες και αν αφρίσουν είναι ασβεστολιθικες και ανεβάζουν σκληρότητες. Με βράσιμο ή καλό πλύσιμο δεν αντιμετωπίζεις το ότι είναι ασβεστολιθικες, όσο και να τις βράσεις αβεστολιθικές θα παραμείνουν αν είναι. Αυτό που θα πρέπει σίγουρα να κάνεις, αν αποφασίσεις να τις βάλεις θέλουν πολύ βράσιμο, πολλές φορές να μειώσεις την αλατότητά τους, λόγω του ότι είναι από θάλασσα. Δεν ξέρω.... αξίζει το ρίσκο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα κοινωτητα! Ρε παιδιά τα φώτα σας για ακόμα μια φορά. Το καλοκαίρι καταλάθος μπήκαν στην τσάντα μου κάτι πέτρες από μια παραλία της Λευκάδας. Κατά λάθος πάντα :P Λέω να τις πετάξω σε ένα καινούριο set up που κάνω. Διάβασα κάτι άρθρα για τον έλεγχο της πέτρας αν είναι ασβεστολιθικές. Το ένα με ξύδι, το άλλο με ακουαφορτε (OMG), αλλά το χάνω. Απλά πετάμε ακουαφόρτε η ξύδι στην πέτρα και βλέπουμε αν αφρίζει;;;. Και έστω ότι είναι ασβεστολιθικές, οι πέτρες είναι 3 μικρές (περίπου 5cm) και μια μεγάλη (περίπου 15cm x 5cm x 5cm). Πόσο θα μοιυ το ανεβάσουν το pH σε ένα ενυδριάκι 60lt;; Με καλό πλύσιμο και βράσιμο θα φύγει ή θα ελατωθεί καθόλου αυτή η "ασβεστολιθίλα" ή τσάμπα η σκέψη;;;

Αν φιλοξενήσεις ψάρια, που προτιμούν σκληρό νεράκι, θα είσαι μια χαρά.:)

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ManosA said:

Καλησπέρα φίλε μου, με ακουαφόρτε τσεκάρεις καλύτερα, με προσοχή στάζεις επάνω τους μερικές σταγόνες και αν αφρίσουν είναι ασβεστολιθικες και ανεβάζουν σκληρότητες. Με βράσιμο ή καλό πλύσιμο δεν αντιμετωπίζεις το ότι είναι ασβεστολιθικες, όσο και να τις βράσεις αβεστολιθικές θα παραμείνουν αν είναι. Αυτό που θα πρέπει σίγουρα να κάνεις, αν αποφασίσεις να τις βάλεις θέλουν πολύ βράσιμο, πολλές φορές να μειώσεις την αλατότητά τους, λόγω του ότι είναι από θάλασσα. Δεν ξέρω.... αξίζει το ρίσκο?

έλεγα μηπως υπάρχει τρόπος να μην υπάρχει ρίσκο..

22 hours ago, SOTIRIS said:

Αν φιλοξενήσεις ψάρια, που προτιμούν σκληρό νεράκι, θα είσαι μια χαρά.:)

Όχι μπα αυτές πάνε για νορμαλ ψάρια... Ακόμα ψάχνω να βρω άκρη με τα red moorii.Ένας βρέθηκε να στέλνει ελλάδα και αυτός είναι με lockdown λόγω κορωνοιου...

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω. @ManosA ,όταν λες πο.ύ βράσιμο τι εννοούμε;; Βράζουμε και ξαναβράζουμε ή απλά τις πετάμε κατσαρόλα και της αφήνουμε εκει να βράζουν με τις ώρες;;; Συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση αλλά δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία και με το ψάξιμο εδώ μέσα, όσο και αν υποάρχει άπλετη πληροφορία έχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Βράζεις, αλλάζεις το νερό για να φεύγει το αλάτι που ξερνάνε και ξαναβράζεις....

Μόνο για να ελαττώσεις το αλάτι από την θάλασσα, αυτό δεν έχει να κάνει με το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι.

Ούτε εγώ το έχω ξανακάνει, δεν βάζω ξύλα-πέτρες από την θάλασσα στο ενυδρείο μου, οπότε δεν χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες δεν είναι απορροφητικές, με εξαίρεση τις πορώδεις που απλα έχουν παγιδευμένο αλάτι στους πόρους τους. Ενα καλό μούλιασμα σε νερό (το καζανάκι είναι σούπερ λύση, τις βάζεις και τις ξεχνάς μέχρι να ξεπλυθούν). Βράσιμο για τους μικροοργανισμούς και είναι έτοιμες. Το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι, είναι εύκολο να το ελέγξεις. Βέβαια όλα είναι και θέμα μάρκετινγκ, γιατί και οι κατά τα άλλα πανάκριβες seiryu, περιέχουν ασβεστιο και αυξάνουν το ph αλλά ας όψεται το ντιζαιν και το διάσημο όνομα.

Αν λοιπόν αποκλείσεις το θέμα του αυξημένου pH, έχεις ακόμη να φοβάσαι τυχόν μέταλλα ή άλλα στοιχεία που μπορεί να διαλύονται στο νερό σου και να ανέλθουν σε τοξικά επίπεδα. Αυτό εξαρτάται από την κάθε πέτρα ξεχωριστά. Δεν βγάζεις εύκολα άκρη παρά μόνο με χημική ανάλυση!. Βέβαια νομίζω ότι και εμείς το ξεφτιλίζουμε το θέμα. Αν πρόκειται για κάποιο αναγνωρισμένο πέτρωμα που δεν αντιδρά σε οξύ, πλύνε καλά, τρίψε να φύγει ότι σαθρό και χρησιμοποίησέ το.

Δοκιμάζεις και βλέπεις! Και απο pet shop να αγοράσεις, τίποτα δεν σου εγγυάται 100% ασφάλεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

 Και απο pet shop να αγοράσεις, τίποτα δεν σου εγγυάται 100% ασφάλεια!

Ευχαριστω φιλε που το λες αυτο, γιατι νομιζα οτι ειμαι λιγο παρανοϊκος  που πλενω-βραζω τις πετρες και τα ξυλα απο πετ-σοπ παρα τις εγγυησεις που μας λενε οι υπαλληλοι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, dlamprou said:

Οι πέτρες δεν είναι απορροφητικές, με εξαίρεση τις πορώδεις που απλα έχουν παγιδευμένο αλάτι στους πόρους τους. Ενα καλό μούλιασμα σε νερό (το καζανάκι είναι σούπερ λύση, τις βάζεις και τις ξεχνάς μέχρι να ξεπλυθούν). Βράσιμο για τους μικροοργανισμούς και είναι έτοιμες. Το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι, είναι εύκολο να το ελέγξεις. Βέβαια όλα είναι και θέμα μάρκετινγκ, γιατί και οι κατά τα άλλα πανάκριβες seiryu, περιέχουν ασβεστιο και αυξάνουν το ph αλλά ας όψεται το ντιζαιν και το διάσημο όνομα.

Αν λοιπόν αποκλείσεις το θέμα του αυξημένου pH, έχεις ακόμη να φοβάσαι τυχόν μέταλλα ή άλλα στοιχεία που μπορεί να διαλύονται στο νερό σου και να ανέλθουν σε τοξικά επίπεδα. Αυτό εξαρτάται από την κάθε πέτρα ξεχωριστά. Δεν βγάζεις εύκολα άκρη παρά μόνο με χημική ανάλυση!. Βέβαια νομίζω ότι και εμείς το ξεφτιλίζουμε το θέμα. Αν πρόκειται για κάποιο αναγνωρισμένο πέτρωμα που δεν αντιδρά σε οξύ, πλύνε καλά, τρίψε να φύγει ότι σαθρό και χρησιμοποίησέ το.

Δοκιμάζεις και βλέπεις! Και απο pet shop να αγοράσεις, τίποτα δεν σου εγγυάται 100% ασφάλεια!

Βασικά κάπως έτσι σκέφτηκα να παίξω μπάλα να σου πω την αλήθεια. Πάντως κάτι επόνυμο δεν είναι..κάτω από την ψάθα τιςε βρήκα το καλοκαίρι και τις τσίmπησα :P Σήμερα όλη μέρα τις βράζω όλο και με καινούριο νερό. Ελπίζω να την παλέψουν τουλάχιστον τα φυτά. Θα παρατηρήσω με μετρήσεις πριν ρίξω ψάρια μέσα, κατά το στρώσιμο, να δω αντίδραση με σκληρότητες και pH.

 

α ρε παιδιθά μια ακόμα ερώτηση. Έχω πάρει stratum να βάλω για υπόστρωμα στο εν λόγω ενυδρείο. Εσεις ανοόιγωντας τα χώματα, τα "ξεσκονίζεται" πρώτα;;; η τα βάζδεται έτσι όπω είναι;;;Όταν λέω ξεσκόνισμα εννοώ να απομακρύνεται ότι έχει τρυφτεί από τα μπαλάκια και έχει γίνει σκόνη

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, δεν είναι προιον με διαδικασία HACCP! Μπορεί κάποιος να το έπιασε με λάδια, να αποθηκεύθηκε σε χώρο με μούχλα ή να πήρε καυσαέρια στην μεταφορά. Κανείς δεν μπορεί να το ξέρει. Πιο πιθανό είναι να έχει κάποιο ρύπο το αγορασμένο από το pet shop, παρά από τη φύση.

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

α ρε παιδιθά μια ακόμα ερώτηση. Έχω πάρει stratum να βάλω για υπόστρωμα στο εν λόγω ενυδρείο. Εσεις ανοόιγωντας τα χώματα, τα "ξεσκονίζεται" πρώτα;;; η τα βάζδεται έτσι όπω είναι;;;Όταν λέω ξεσκόνισμα εννοώ να απομακρύνεται ότι έχει τρυφτεί από τα μπαλάκια και έχει γίνει σκόνη

Δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο, αλλά τι προτείνει ο κατασκευαστής; Συνήθως λένε τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο ενυδρείο το είχα πάρει πάλι και ο κατασκευταστής λεει να το περάσω 1-2 χέρια νερό. Ε τελικά ήταν φώλα παιδιά. Το ξέστησα το προηγούμενο και ξαναέβαλα stratum χωρίς να το πλύνω. Όπως ήταν από την συσκευασία. Τα φυτά σφαίρα με το ίδιο πρόγραμμα λίπανσης κλπ κλπ. απλά για μέρες μολις υπήρχε κάποια ανατάραξη στον βυθό σκοτείνιαζε το ενυδρείο από το χώμα. Πέρασε κάμποσος καιρός μέχρι να μην σκοτινιαζει το ενυδρείο με την παραμικρή ανατάραξη του βυθού. αυτό θέςλω να αποφύγω

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...